Zavrieť

Porady

materska - rodicovska dovolenka?

Prajem vsetkym dobry den,

chcem sa poradit - mame jednu kolegynu, ktora je na materskej dovolenke. 12.8. jej konci materska dovolenka a prechadza na rodicovsku.
Ako je to s odhlaskami na poistovne?
Pri nastupe na matersku sme poslali na Soc. poistovnu registracny list - zmenu. Dole v kolonke je datum zaciatku MD, RD a datum ukoncenia MD, RD.
1. To znamena, ze koniec materskej dovolenky nehlasime, iba ak ukonci rodicovsku dovolenku?

Dakujem za radu.
Usporiadat
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Pridám sa aj ja s otázkou:
Má zamestnávateľ povinnosť nahlasovať do ZP ukončenie materskej dovolenky a nástup na rodičovskú dovolenku?
Resp. je povinnosťou zamestnankyne na materskej nahlásiť ZĽ, že ukončuje materskú dovolenku a prechádza na rodičovskú?

Kamoška nastúpila 31.3.2004 na materskú dovolenku. Dnes som sa v ZP dozvedela, že oni ju majú zaevidovanú od 31.3.2004 - 5.8.2004 na materskej dovolenke, lenže potom prešla na rodičovskú, z ktorej poberala rodičovský príspevok až do 1.3.2007 a toto už tam zaevidované nemajú, vznikol jej tým problém v RZZP za rok 2006. Poradíte mi, ako sa to dá teraz celé vyriešiť? Má sa ozvať bývalému ZĽ, aby zaslal do ZP oznámenie, že nastúpila po materskej na rodičovskú dovolenku, alebo si to má vybaviť v ZP sama? A čo k tomu potrebuje?
ďakujem za každú radu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sta Pozri príspevok
Pridám sa aj ja s otázkou:
Má zamestnávateľ povinnosť nahlasovať do ZP ukončenie materskej dovolenky a nástup na rodičovskú dovolenku?
Resp. je povinnosťou zamestnankyne na materskej nahlásiť ZĽ, že ukončuje materskú dovolenku a prechádza na rodičovskú?

Kamoška nastúpila 31.3.2004 na materskú dovolenku. Dnes som sa v ZP dozvedela, že oni ju majú zaevidovanú od 31.3.2004 - 5.8.2004 na materskej dovolenke, lenže potom prešla na rodičovskú, z ktorej poberala rodičovský príspevok až do 1.3.2007 a toto už tam zaevidované nemajú, vznikol jej tým problém v RZZP za rok 2006. Poradíte mi, ako sa to dá teraz celé vyriešiť? Má sa ozvať bývalému ZĽ, aby zaslal do ZP oznámenie, že nastúpila po materskej na rodičovskú dovolenku, alebo si to má vybaviť v ZP sama? A čo k tomu potrebuje?
ďakujem za každú radu.
Má povinnosť nahlásiť každú zmenu, aj ukončenie MD a nástup na RD. Rovnako je to aj so SP.Ak je v zamestn. pomere, tieto oznám. rieši zamestnáv.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

Tweety Pozri príspevok
Má povinnosť nahlásiť každú zmenu, aj ukončenie MD a nástup na RD. Rovnako je to aj so SP.
ďakujem

Neviem, či to ohlásila ZĽ alebo nie, ale tipujem, že skôr nie. Problém je, ako to teraz celé dať do poriadku?
Nástup na rodičovskú dovolenku sa do ZP oznamuje cez tlačivo "Oznámenie ZĽ o zmene" kde sa uvedie kód "C" a začiatok od dátumu nástupu na rodičovskú dovolenku?
Toto tlačivo musí zaslať do ZP zamestnávateľ, alebo tam má ísť zamestnanec osobne? Ona už totiž v tej firme nie je zamestnaná, pracovný pomer ukončili ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sta Pozri príspevok
ďakujem

Neviem, či to ohlásila ZĽ alebo nie, ale tipujem, že skôr nie. Problém je, ako to teraz celé dať do poriadku?
Nástup na rodičovskú dovolenku sa do ZP oznamuje cez tlačivo "Oznámenie ZĽ o zmene" kde sa uvedie kód "C" a začiatok od dátumu nástupu na rodičovskú dovolenku?
Toto tlačivo musí zaslať do ZP zamestnávateľ, alebo tam má ísť zamestnanec osobne? Ona už totiž v tej firme nie je zamestnaná, pracovný pomer ukončili ku dňu skončenia rodičovskej dovolenky
Uviedla som, že to rieši zamestnávateľ. Najprv by som kontaktovala jeho.Možno to všetko vyriešil, niekedy majú v tom poisťovne riadny chaos.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ďakujem ešte raz

Hovorila som s kamoškou, vravela, že to telefonicky oznámila ZĽ, že prechádza na rodičovskú dovolenku, takže chyba sa stala asi niekde uňho.

Každopádne ďakujem za pomoc
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

Poradaci, neviem najst v zakone, ze kolko musi zamestnavatel drzat miesto pre zenu na materskej? Viete mi poradit kde to najdem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fialka m Pozri príspevok
Poradaci, neviem najst v zakone, ze kolko musi zamestnavatel drzat miesto pre zenu na materskej? Viete mi poradit kde to najdem.
No, kedže je MD spravidla 28 týždňov, tak asi toľko. Na pôv. miesto má nárok iba pri nástupe do práce po MD, a muž po RD.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

Aha, som si myslela, ze zamestnavatel je povinny po materskej, resp. rodicovskej dovolenky poskytnut zamestnancovi pracovne miesto.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fialka m Pozri príspevok
Aha, som si myslela, ze zamestnavatel je povinny po materskej, resp. rodicovskej dovolenky poskytnut zamestnancovi pracovne miesto.
Po MD áno, ale po RD už pôvodné nie je povinný poskytnúť.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

[quote=fialka m;626773]Aha, som si myslela, ze zamestnavatel je povinny po materskej, resp. rodicovskej dovolenky poskytnut zamestnancovi pracovne miesto.[/quote
Ale stále je zamestnankyňou, nemôže ju prepustiť, len ju môže prideliť aj iné pracovné miesto ako bolo to pôvodné.
0 0
fialka m fialka m

fialka m je offline (nepripojený) fialka m

neviete mi povedat, ktory je to paragraf??
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

fialka m Pozri príspevok
neviete mi povedat, ktory je to paragraf??
Je to § 64 ods. 1 písm. c.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

+ §157 ZP
Naposledy upravil brčko : 30.01.08 at 15:27
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať