Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
45katka1 45katka1

45katka1 je offline (nepripojený) 45katka1

Rok a pol som registrovana opatrovatelka v Rakusku.Na Slovensku mam tiez ciastocny pracovny uvazok,kde pracujem v case ked som doma.Striedam sa 3 a 3 tyzdne.Mam 3 deti,na ktore mam podla Uradu race soc.veci a rodiny,narok dostavat doplatok detskych pridavkov aj v Rakusku. V Rakusku mi moju ziadost ale zamietli a stale aj na moje odvolania posielaju zamietavu odpoved,ze kedze pracujem aj na Slovensku a aj na Slovensku su na mna odvadzane i ked len ciastocne odvody,ale su...nemam narok na doplatok z Rakuska,ale mam poberat len zo Slovenska.Nevedel by mi niekto poradit a poslat nejake konkretne znenie zakona,alebo nieco,na zaklade coho by som sa mohla odvolat?Je to pre mna dost surne,lebo mesiace letia a je tiez len obmedzeny cas na odvolavanie sa.Dakujem za kazdu radu a pomoc. Katka
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Jednu tému tu už opatrovateľky majú : http://www.porada.sk/t58314-opatrova...v-rakusku.html

Pohľadaj aj tu, je tam veľa popísaného ohľadom rodinných prídavkov
http://www.zzz.sk/?diskusia=19461
http://sasi.sk/
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pozri tu :
http://www.porada.sk/t12397-p4-rodin...avky-v-eu.html
0 0
45katka1 45katka1

45katka1 je offline (nepripojený) 45katka1

Uz som podala aj odvolanie Podľa nariadenia EWG - európskeho hospodárskeho spoločenstva č. 1408/71 ide tu o dohodu o sociálnom poistení medzi štátmi EÚ, Európskym hospodárskym priestorom a Švajčiarskom.
Aj tak ma zamietli.....A nic ine ako toto nariadenie som zatial nikde nenasla
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Detske pridavky z Rakuska
Rok a pol som registrovana opatrovatelka v Rakusku.Na Slovensku mam tiez ciastocny pracovny uvazok,kde pracujem v case ked som doma.Striedam sa 3 a 3 tyzdne.Mam 3 deti,na ktore mam podla Uradu race soc.veci a rodiny,narok dostavat doplatok detskych pridavkov aj v Rakusku. V Rakusku mi moju ziadost ale zamietli a stale aj na moje odvolania posielaju zamietavu odpoved,ze kedze pracujem aj na Slovensku a aj na Slovensku su na mna odvadzane i ked len ciastocne odvody,ale su...nemam narok na doplatok z Rakuska,ale mam poberat len zo Slovenska.Nevedel by mi niekto poradit a poslat nejake konkretne znenie zakona,alebo nieco,na zaklade coho by som sa mohla odvolat?Je to pre mna dost surne,lebo mesiace letia a je tiez len obmedzeny cas na odvolavanie sa.Dakujem za kazdu radu a pomoc. Katka - pýtala si sa na svoj problém aj na stránke sasi kde som ti odpovedala /hermi/ a poradila, čo máš robiť- lenže zatiaľ si sa neozvala a čas naozaj hrá proti tebe.Všimla som si, že ani tu v odpovediach na tému rodinných prídavkov a ich vyplácania resp. dorovnania v rámci Únie nie je rozlišované medzi podnikateľskou a závislou činnosťou v jednotlivých štátoch a na tom práve stojí zamietavé stanovisko v Rakúsku.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Nachtigal Pozri príspevok
ahoj, potrebuješ Antrag auf Zusatzversicherung in der Krankenversicherung. Zusatzversicherung auf Kranken- und Taggeld aus der gewerblichen Krankenversicherung. Jednoducho choď do SVA a povedz, že chceš tento Antrag. Antrag je návrh alebo žiadosť na pripoistenie v chorobe a na nemocenské dávky zo živnosti. Môžeš tam aj zavolať, na každom tlačive, ktoré ti príšlo z SVA sú aj telefónne čísla na ktoré sa môžeš obrátiť. Dúfam, že som pomohla.
Môžete mi povedať, koľko sa mesačne platí do pripoistenia? ďakujem.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
ahoj,
mesačne sa platí od 8,95 Eur toto je pre mesačný vymeriavací základ 357,74 Eur je to minimálny vymeriavací základ pre nové samostatne zárobkovo činné osoby s ďalšou zárobkovou činnosťou.
13,44 eur je pre vymeriavací základ 537,78eur je to minimálny vymeriavací základ pre živnostníkov v živnostenskom podnikaní v prvých troch rokoch povinného poistenia a pre nové samostatné zárobkovo činné osoby bez ďalšej zárobkovej činnosti - teda ak máš len živnosť ako opatrovateľka a nič iné. Platiť to musíš pol roka aby si mala nárok na nemocenské /10,76 eura denne/ a na dennú dávku pri hospitalizácii /14,34 eura denne/. Čakacia doba pol roka odpadá, ak pracovná neschopnosť pochádza z pracovného úrazu /úraz v rodine v Rakúsku/, ktorý sa stal po podaní žiadosti o pripoistenie.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Mám možnosť ísť pracovať do rodiny, kde by som mohla jazdiť na aute, ktoré patrí rodine. Doteraz som však v Rakúsku nejazdila a ani nepoznám žiadnu opatrovateľku, ktorá by využívala auto patriace rodine. Niekde som počula, že vraj rodina musí na polícii náhlásiť, že opatrovateľka jazdí na ich aute. To by vybavila rodina, ale môže mi niekto poradiť, čo všetko potrebujem ja aby som bola chránená v prípade havárie a pod. a na čo nemám zabudnúť ?
Ďakujem
0 0
jazu3107 jazu3107

jazu3107 je offline (nepripojený) jazu3107

Nájde sa prosím vás pani ktorá pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka a chcela by sa striedať v turnusoch 1 týždeň doma a 2-3týždne v Rakúsku? Budem veľmi rada ak sa mi niekto ozve. určite sú ženy ktoré potrebujú byť dlhšie v Rakúsku a 1 týždeň im postací byť doma. Ďakujem .
0 0
Eva Farkasová Eva Farkasová

Eva Farkasová je offline (nepripojený) Eva Farkasová

Rozvedená, matka dvoch detí
jazu3107 Pozri príspevok
Nájde sa prosím vás pani ktorá pracuje v Rakúsku ako opatrovateľka a chcela by sa striedať v turnusoch 1 týždeň doma a 2-3týždne v Rakúsku? Budem veľmi rada ak sa mi niekto ozve. určite sú ženy ktoré potrebujú byť dlhšie v Rakúsku a 1 týždeň im postací byť doma. Ďakujem .
môže byť aj opatrovateľ?
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Vy potrebujete striedať? potrebujem prácu pre mamu, a jej by to určite nevadilo.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nachtigal Pozri príspevok
Mám možnosť ísť pracovať do rodiny, kde by som mohla jazdiť na aute, ktoré patrí rodine. Doteraz som však v Rakúsku nejazdila a ani nepoznám žiadnu opatrovateľku, ktorá by využívala auto patriace rodine. Niekde som počula, že vraj rodina musí na polícii náhlásiť, že opatrovateľka jazdí na ich aute. To by vybavila rodina, ale môže mi niekto poradiť, čo všetko potrebujem ja aby som bola chránená v prípade havárie a pod. a na čo nemám zabudnúť ?
Ďakujem
Ja poznám zopár žien čo pracujú v Rakúsku ale ani jedna nespomínala že by potrebovala akékoľvek potvrdenia,oprávnenia na používanie cudzieho auta.Podľa mňa je to hlúposť.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Opýtam sa sestry, ona teraz robí v Nemecku, ale rada by prišla bližšie.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
220870 Pozri príspevok
Ja poznám zopár žien čo pracujú v Rakúsku ale ani jedna nespomínala že by potrebovala akékoľvek potvrdenia,oprávnenia na používanie cudzieho auta.Podľa mňa je to hlúposť.
nabudúci týždeň by som mala nastúpiť na nové miesto do rodiny, tak to vyriešim priamo tam. Budem to mať priamo z prvej ruky!!! potom dám vedieť!!!!!!
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
je tu obdobie podávania daňového priznania a tak niečo na túto tému: prečo podať daňové priznanie i keď nemusíme! - pre výpočet skutočného príjmu!

Pre výpočet odvodov do sociálnej poisťovne(ďalej len SVA) je rozhodujúci vymeriavací základ. Keďže u nových prevádzkovateľov živnosti ešte nie je známa výška ich príjmu, s ktorého sa vypočítavajú odvody, bola stanovená minimálna výška vymeriavacieho základu. Pre rok 2009 je to suma 537,78eur. Z tejto sumy sa odvody vypočítavajú prvé 3 roky. Po 3 rokoch sa vymeriavací základ zvyšuje pre odvody do penzijného fondu na sumu 837,38eur a v zdravotnom poistení a na dôchodkové zabezpečenie SZČO na sumu 637,99eur. Výška poistného na úrazové poistenie sa počas celého poistného obdobia nemení.
Tieto vymeriavacie základy treba považovať za priebežné a tie sa upravujú po zistení skutočného príjmu poistenca. Skutočný príjem poistenca sa zistí po podaní daňového priznania poistencom na príslušnom finančnom úrade. Finančný úrad vydá rozhodnutie – Einkommenssteuerbescheid a kópiu zasiela do SVA.
Poistné sa platí štvrťročne. Zaplatiť sa musí do konca druhého mesiaca každého štvrťroka – teda do 28.Februára, 31. Mája, 31. Augusta, 30. Novembra.
Poistné sa vypočítava podľa vzorca:
Vymeriavací základ na platenie poistného x poistná sadzba = poistné

1-3 rok podnikania – vymeriavací základ: 537,78



Penzijné poistenie 16% 86,04 Penzionsversicherung- PV
Zdravotné poistenie 7,65% 41,14 Krankenversicherung - KV
Úrazové poistenie fix.suma 7,84 Umfallversicherung - UV
Dôchodkové zabez. SZČO 1,53% 8,23 Selbständigenvorsorge - SV
Naposledy upravil Nachtigal : 26.02.10 at 13:39
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
čo je to bonus na deti?
Nový bonus na deti je možné si uplatniť už za rok 2009!

Týmto bonusom si možu znížiť daňové zaťaženie všetci poberatelia rodinných prídavkov v Rakúsku.
Bonus je možné odrátať si z dane a to za každé dieťa žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti, na ktoré boli v Rakúsku priznané rodinné prídavky. Vzťahuje sa aj na poberateľov rodinných prídavkov,ktorích deti žijú v inej krajine(v rámci EHS).
Nárok na daňový bonus:
Pri poberaní rodinných prídavkov v Rakúsku má veľa opatrovateliek nárok na daňový bonus, ktorý znižuje základ dane a v prípade príjmov pod hranicou daňovej povinnosti je vyplatený ako negatívna daň daňovníkovi. Opatrovatelia,ktorí poberajú rodinné prídavky a majú nárok na daňový bonus ako samovychovávatelia dieťaťa(týka sa väčšinou rozvedených matiek z ďeťmi), by mali takisto podať daňové priznanie, aj keď je ich príjem pod hranicou 11.000eur. Daňový bonus bude poukázaný ako negatívna daň daňovníkovi na účet.

Výška daňového základného bonusu pre slobodné a rozvedené matky z deťmi je 364,00€ ročne. K tomu sa pripočíta príplatok na prvé dieťa vo výške 130,00€, druhé dieťa 175,00€, tretie a každé ďalšie dieťa 220,00€.

Opatrovateľka ma nárok na daňový bonus:
Na jedno dieťa: 494,00€
Dve deti: 669,00€
Na tri deti: 889,00€

Pri každom ďalšom dieťati sa suma zvyšuje o 220,00€.

Daňový bonus na Slovensku
Na Slovensku je možné takisto získať daňový bonus. Nárok na daňový bonus majú daňovníci, ktorý splňajú podmienky podľa § 33 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Výška daňového bonusu je 19,32€ mesačne na každé vyživované dieťa, žijúce s daňovníkom v spoločnej domácnosti.
Naposledy upravil Nachtigal : 22.02.10 at 08:34
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

čítam a z toho mi vyplynuli otázky -
1. nárok na daňový bonus majú len ženy-muži, ktorí sami vychovávajú deti ?
2. Môžu si podať DP v AUS - aj keď tam pracujú na živnosť len od roku 2008 a majú príjem pod 11.000 eur
3. Musia podať tie , ktoré majú príjem nad 11.000,- eur ?
ďakujem
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Anik Pozri príspevok
čítam a z toho mi vyplynuli otázky -
1. nárok na daňový bonus majú len ženy-muži, ktorí sami vychovávajú deti ?
2. Môžu si podať DP v AUS - aj keď tam pracujú na živnosť len od roku 2008 a majú príjem pod 11.000 eur
3. Musia podať tie , ktoré majú príjem nad 11.000,- eur ?
ďakujem
presne tak:
1. nárok na dańový bonus majú len samovychovávatelia, ktorí poberajú rodinné prídavky v Rakúsku
2. daňové priznanie si môže podať každá, ktorá má odrobený rok 2009, tie ktoré poberajú rodinné prídavky v Rakúsku a chcú si uplatniť daňový bonus musia podať daňové priznanie v Rakúsku i keď majú príjem pod 11.000 eur, inak si bonus nevedia uplatniť
3. každá opatrovateľka, ktorá má príjem vyšší ako 11.000 eur je povinná podať daňové priznanie v Rakúsku
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Na čo nezabudnúť teraz v období podávania daňového priznania!

Výška dane v Rakúsku sa určuje podľa výšky príjmov (progresívna daň):
Príjem do výšky 11.000eur je oslobodený od dane, čiže sa nezdaňuje.
Príjem od 11.000 do 25.000 eur podlieha 36,50% dani.
Príjem od 25.000 do 60.000 eur podlieha 43,214% dani.
Príjem nad 60.000 podlieha 50% dani.

Ku príjmom každého opatrovateľa patrí :
-honorár za poskytované služby - Taggeld
-náhrada cestovného – Reisegeld
-vecné príjmy (za bezplatnú stravu a ubytovanie) - Sachbezug
-príp. náhrada za úhradu soc. poistenia - Sozialversicherung

K výdavkom je možné zarátať:
-skutočne vynaložené výdavky, ktoré úzko súvisia z vykonávanou činnosťou opatrovateľa alebo výdavky Paušálom 12% - Basispauschalierung
-odvody na sociálne poistenie príp. iné pripoistenia
-poplatok pre hospodársku komoru
POZOR!!!!Ak podnikateľ použije odpočet skutočných výdavkov (ak sú vyššie ako paušál) po predchádzajúcom uplatnení si výdavkov paušálom, je možné opätovne sa vrátiť ku paušálu až po uplynutí 5 rokov. Preto si treba poriadne zvážiť, či sa oplatí uplatniť si skutočné výdavky, kvôli jednému roku, ak si podnikateľ nie je istý, či bude mať skutočné vynaložené výdavky vyššie aj v nasledujúcich rokoch.
1 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

mám pred sebou potvrdenie- Bestätigung

honorar -------- 10.920
sachebezug 6 x 196,2 -------- 1.177,2
einnahmen -------- 12.097,2
absuglich - paušál 12% -------- - 1.451,66
social. -------- - 1.719,00
einkomen 2009 -------- 8.926,54

to znamená , že má povinnosť podať DP a zaplatiť daň ?
36,5 % to znamená 3.258 eur ? dúfam, že som to zle pochopila za porozumenie ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať