Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

doteraz som sa ani nestretla s takým potvrdením, alebo ho naschvál nedali - mala som len príjmy za prácu bez toho príjmu
za preplatnie cestovného a ubytovania a stravy - tie čo tam pracujú celých 12 mesiacov / v podstate 6 / asi prekročia tú hranicu 11.000,- a zrejme povinnosť podať DP asi sa ich nebude týkať oslobodenie na 3 roky aj keby som bola rada, keby si mi odpísala že sa mýlim
mimo toho nieje žiadna odpočítateľná položka ako u nás ?
Naposledy upravil Anik : 23.02.10 at 21:50
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Anik Pozri príspevok
mám pred sebou potvrdenie- Bestätigung

honorar -------- 10.920
sachebezug 6 x 196,2 -------- 1.177,2
einnahmen -------- 12.097,2
absuglich - paušál 12% -------- - 1.451,66
social. -------- - 1.719,00
einkomen 2009 -------- 8.926,54

to znamená , že má povinnosť podať DP a zaplatiť daň ?
36,5 % to znamená 3.258 eur ? dúfam, že som to zle pochopila za porozumenie ďakujem
Daňové priznanie je potrebné podať, ale daň platiť nebude, pretože neprekročila hranicu 11.000,- € ale u nich sa to počíta v čistom, čiže DP bude bez dane.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Rakúske daňové priznanie sa podáva na troch tlačivách a to E1, E1a, U1 a nájdeš ich tu: https://www.bmf.gv.at/service/formulare/_start.htm
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

je potrebné podať daňové priznanie aj keď je to 2. rok podnikania ?
ak je to slobodná matka môže požiadať aj o daňový bonus ?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tu som to vysvetlila, že prečo je potrebné podávať aj v AT daňové priznanie: http://www.porada.sk/1305623-post12.html
Daňový bonus si môže uplatniť ak v AT pracovala aspoň 7 mesiacov.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
mysimis, robila som si normálne sumár príjmov za minulý rok ale po turnusoch , čiže prelínali sa mi mesiace, pár dní z jedného mesiaca a pár dní z druhého.

volala som s kamarátkou a tá mi radila robiť to presne po mesiacoch, koľko dní v ktorom mesiaci mám odrobené, a honorar na deň vyrátať: honorar+kosten teda 60+6,54=66,54eur na deň
Januar ....... 21 dní ................1397,34 eur atď.

V konečnom dôsledku dostanem tie isté čísla ako po turnusoch a aj doklady o príjme majú dátumy turnusu. Ale vraj kvôli daňovému je lepšie robiť to presne po mesiacoch. Čiže pracne odrátať dni, ktoré som v ktorom mesiaci odrobila. Rada by som poznala tvoj názor. Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
mysimis Pozri príspevok
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
díky, presne tak som to pôvodne robila aj ja
0 0
tinabo tinabo

tinabo je offline (nepripojený) tinabo

mysimis Pozri príspevok
Ja to počítam presne na dni t.j. napr. v roku ak odrobili 180 dní tak vynásobím sumou 6,54 t.j. 1177,20 + k tomu pripočítam cestovné ktoré rodina vyplatí opatrovateľke + príjem za opatrovanie.
Ja len stále nechápem to stravné. Stravné pripočítam k platu aj keď nemám žiadne potvrdenie? a tak isto aj cestovné?
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
.....tomu už vôbec nerozumiem???? niekto by mi mohol vysvetliť , prosím o aké stravné a aké cestovné ide,keď som dala 40% z príjmu paušálne výdavky pri DP na Slovensku tak to som asi nie veľmi správne
Prosím poraďte mi ako to vlastne je,resp. má byť správne urobené

Ďakujem
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
stravu a ubytovanie rodine neplatíme, rodina má však na opatrovateľky v tejto oblasti náklady, preto si to opatrovateľky dávajú do príjmu niečo ako naturálny príjem vo výške 6,54eur na odpracovaný deň. Suma je stanovená zákonom.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
tinabo Pozri príspevok
Ja len stále nechápem to stravné. Stravné pripočítam k platu aj keď nemám žiadne potvrdenie? a tak isto aj cestovné?
všetky peniaze, ktoré ti rodina vyplatí je tvoj príjem! Ak ti dáva peniaze na cestu do ruky aj to je tvoj príjem. I keď ty nemáš o tom žiadne potvrdenie, rodina to má veľmi dobre všetko zrátané a zapísané čo ti vyplatila. V tomto sú veľmi dôslední. Stravné - my to zjednodušene voláme stravné ale sú to náklady rodiny, ktorá ti poskytla stravu a ubytovanie, ktoré ty neplatíš ale prijímaš ako naturálnu hodnotu.
1 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
majernikova Pozri príspevok
.....tomu už vôbec nerozumiem???? niekto by mi mohol vysvetliť , prosím o aké stravné a aké cestovné ide,keď som dala 40% z príjmu paušálne výdavky pri DP na Slovensku tak to som asi nie veľmi správne
Prosím poraďte mi ako to vlastne je,resp. má byť správne urobené

Ďakujem
Suma 6,54 € sa pripočítava za každý odpracovaný deň v AT na základe rakúskeho daňového zákona - je to príjem za ubytovanie a stravu.
0 0
mirkab14 mirkab14

mirkab14 je offline (nepripojený) mirkab14

mysimis Pozri príspevok
Suma 6,54 € sa pripočítava za každý odpracovaný deň v AT na základe rakúskeho daňového zákona - je to príjem za ubytovanie a stravu.
Dobre tomu rozumiem? Mám tu príjem od opatrovateľky v rakusku príjem+cestovné, to je jej príjem a ešte + 6,54 za každý odpracovaný deň??? A základ dane,ktorý výjde je potom aj úhrn vyňatých príjmov? Ďakujem za pre Vás samozrejmé veci...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
mirkab14 Pozri príspevok
Dobre tomu rozumiem? Mám tu príjem od opatrovateľky v rakusku príjem+cestovné, to je jej príjem a ešte + 6,54 za každý odpracovaný deň??? A základ dane,ktorý výjde je potom aj úhrn vyňatých príjmov? Ďakujem za pre Vás samozrejmé veci...
Príjem opatrovateľky je: príjem za opatrovanie, príjem za cestovné + za každý odpracovaný deň v AT si pripočítaš 6,54 € ako príjem za stravné a ubytovanie.
V tejto téme nájdeš aj vyplnené slovenské DP: http://www.porada.sk/t135116-opatrov...ml#post1336384
0 0
mirinda1971 mirinda1971

mirinda1971 je offline (nepripojený) mirinda1971

Dnes som prvýkrát našla na nete túto zaujímavú a užitočnú diskusiu mám ale otázku k téme nutnosti podania DP v Rakúsku.Podľa mojich inf.pre živnostníkov a spoločníkov v živnostenskom podnikaní v Rakúsku v prvých dvoch kalendárnych rokoch povinného poistenia sa suma vo výške 537,78€ mesačne považuje za vymeriavací základ na platenie poistného v zdr.poistení. Tento vymeriavací základ je fixný, dodatočné zúčtovanie sa neuskutočňuje. V dôchodkovom poistení sa považuje uvedená suma 537,78€ pre všetky tri roky za predbežný vymeriavací základ na platenie poistného. Teda ako ja tomu rozumiem, ak by došlo k doplatkom, tak len na dôchodkovom a nie na zdravotnom poistení. Z tohoto dôvodu mi nebolo doporučené podávať v Rakúsku DP. Ak sa mýlim, prepáčte, ja som dostala v Rakúsku takéto info.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Pripájam sa aj ja svojou troškou do mlyna:
Moja známa má od júna min.r. živnosť v Rakúsku ako opatrovateľka. Požiadala ma o vypracovanie DP v SR, a tak zbieram info, čo je naozaj super možnosť. Ona, tak isto ako je u mnohých, má potvrdenie o vyplatení odmeny za opatrovanie + náklady na cestovné. Tu som sa vďaka Vám dozvedela, že je potrebné dopočítať aj naturálne príjmy za stravu a ubytovanie. Takže už viem s akou sumou príjmu mám pracovať. Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december?

A ešte jednu otázočku: Pýtala sa ma, že na akú adresu jej má vystavovať šofér fa, ktorý si teraz otvoril živnosť v SR na prepravu osôb. Ja som nevidela jej ŽL, a ani som sa s tým ešte vôbec nestretla, takže neviem, môžete poradiť? Viem len toľko, že v Rakúsku pracuje cez agentúru, a robila už vo viacerých rodinách na rôznych miestach. Ale akú adresu má v ŽL, to netuším, či adresu trv.pobytu v SR, alebo ???
Vďaka za pomoc
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
m.aj.a Pozri príspevok
Pripájam sa aj ja svojou troškou do mlyna:
Moja známa má od júna min.r. živnosť v Rakúsku ako opatrovateľka. Požiadala ma o vypracovanie DP v SR, a tak zbieram info, čo je naozaj super možnosť. Ona, tak isto ako je u mnohých, má potvrdenie o vyplatení odmeny za opatrovanie + náklady na cestovné. Tu som sa vďaka Vám dozvedela, že je potrebné dopočítať aj naturálne príjmy za stravu a ubytovanie. Takže už viem s akou sumou príjmu mám pracovať. Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december?

A ešte jednu otázočku: Pýtala sa ma, že na akú adresu jej má vystavovať šofér fa, ktorý si teraz otvoril živnosť v SR na prepravu osôb. Ja som nevidela jej ŽL, a ani som sa s tým ešte vôbec nestretla, takže neviem, môžete poradiť? Viem len toľko, že v Rakúsku pracuje cez agentúru, a robila už vo viacerých rodinách na rôznych miestach. Ale akú adresu má v ŽL, to netuším, či adresu trv.pobytu v SR, alebo ???
Vďaka za pomoc
Šofér nech jej vystavuje doklady na adresu jej trvalého pobytu v SR.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Ešte raz ďakujem. A čo sa týka toho poistného? Môžem to urobiť tým pomerom?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Do slovenského daňového priznania jej nedávaš zaplatené odvody v Rakúsku. U nás jej dávaš len 40% paušálnych výdavkov s tým, že príjmy z AT sú vyňaté zo zdanenia na r. 79. Tu nájdeš aj vzorové vyplnené slovenské DP pre opatrovateľky : http://www.porada.sk/t135116-opatrov...priznanie.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať