Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Mysimis, ďakujem ti za tvoje cenné rady, pretože som čítal viac príspevkoch k tejto problematike a veľmi oceňujem tvoju pomoc a odborné rady. Čítala som, že robíš DP pre opatrovateľky tu aj v AT, prosím, ak by tá moja známa chcela, aby som jej urobila DP do Rakúska(lebo už mi to naznačovala), môžem sa obrátiť na teba o pomoc? Našla som niekde aj link na Rakúske DP aj preklady a pomôcky, no ja som ešte pre zahraničie neobila a veru sa bojím, aby som to nespackala. Na druhej strane ma to láka, pretože raz to treba skúsiť a začať, len bez pomoci to asi nepôjde. Preto ešte raz VEĽKÁ VĎAKA!
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
m.aj.a Pozri príspevok
Mysimis, ďakujem ti za tvoje cenné rady, pretože som čítal viac príspevkoch k tejto problematike a veľmi oceňujem tvoju pomoc a odborné rady. Čítala som, že robíš DP pre opatrovateľky tu aj v AT, prosím, ak by tá moja známa chcela, aby som jej urobila DP do Rakúska(lebo už mi to naznačovala), môžem sa obrátiť na teba o pomoc? Našla som niekde aj link na Rakúske DP aj preklady a pomôcky, no ja som ešte pre zahraničie neobila a veru sa bojím, aby som to nespackala. Na druhej strane ma to láka, pretože raz to treba skúsiť a začať, len bez pomoci to asi nepôjde. Preto ešte raz VEĽKÁ VĎAKA!
Možno Ťa zarmútim, ale ja som sa chodila 2 roky do AT pripravovať na to aby som zvládla aj DP v AT, určite to nie je jednoduché. Tu som priložila aj rakúske DP - aj ich preklady v slovenskom jazyku: http://www.porada.sk/t136578-rakuske...priznania.html
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Hneď som "vychladla", ale aj tak ti ďakujem za všetko. Možno to skúsim, a keď to nepôjde, tak sa nič nedeje, veď tam len min.rok v júni začala, tak ten príjem je aj tak dosť malý, ide len o to dopočítanie poistného preto, aby nemusela veľa doplácať po tých troch rokoch, ak tam bude robiť aj ďalej.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ja som Ťa nechcela odradiť od toho, ale keď budem vedieť tak pomôžem.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Veď ja viem, teraz si však chcem dokončiť tie slovenské DP, a po sviatkoch to môžeme skúsiť
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Prešla som tému a mám nasledovné pripomienky : vymeriavací základ na poistné pri dvoch živnostiach je základ z obidvoch,- stránka SP - na základe E 101 je opatrovateľka oslobodená od platby poistného v Rakúsku , ale na Slovensku tvorí jej základ suma pred vyňatím príjmu zo zdanenia, upravená v zmysle ustanovení slovenských zákonov o výpočte vymer. základu pre jednotlivý druh poistenia /zdravotné, sociálne/. Čo sa týka podania DP v Rakúsku a doplácania poistného pripájam vyjadrenie Dr. Lingenhela VGWA Feldkirch z 15.1.09
• Wenn das Einkommen (Gewinn) 2009 einer Helferin nicht über 11.000 Euro kommt, dann ist sie nicht verpflichtet eine Einkommensteuererklärung beim Finanzamt abzugeben (§ 42 Abs. 1 Zi. 3 EStG 1988). Das Finanzamt kann
• lt. Gesetz von den gemeldeten Personen (Bei Gewerbeanmeldung: Meldung der BH an SVGWA und Finanzamt Das Finanzamt kann) eine Aufforderung zur Einkommensteuererklärung machen (§ 42 Abs. 1 Zi. 1 EStG 1988)
• Die SVGWA erfährt im Rahmen des Datenaustausches mit dem Bundesrechenzentrum von rechtskräftigen Einkommensteuerbescheiden, Falls die Einkünfte aus Gewerbebetrieb über den vorläufig zur Bemessung herangezogenen Grundlagen liegen, kommt es zu einer Nachbemessung von Beiträgen für die betroffenen Kalenderjahre:
In der Pensionsversicherung für alle drei Neuzugangsjahre; in der Krankenversicherung erst ab dem 3. Beitragsjahr.
• Falls kein Einkommensteuerbescheid erstellt und aufgrund /einer erstatteten Einkommensteuererklärung vom Bundesrechenzentrum übermittelt wurde, fordert die SVA im Rahmen von jährlichen Aktionen zum Zwecke der endgültigen Beitragsbemessung die Versicherten zur Vorlage von Einkommensnachweisen auf. Bestätigt das Finanzamt, dass die Versicherte nicht veranlagt wird, so verbleibt es bei der ursprünglichen Bemessung und es kommt zu keiner Nachforderung. Die vorläufige Beitragsgrundlage wird zur endgültigen Grundlage.

Grundsätzlich sollte auf ein Sparbuch monatlich 250Euro gezahlt werden, welches für Sozialversicherungszahlungen (pauschal im Monat ca. 141 €) und ev. Nachzahlungen verwendet werden sollten.
Das Sparbuch sollte bei einer österr. Bank z.B. CA gemacht werden, damit in ganz Österreich das Geld behoben werden kann.
Das Geld sollte so lange am Sparbuch stehen bleiben, bis höchstens 7 Jahre im Nachhinein keine Aufforderung vom Finanzamt zur Einkommensteuererklärung gekommen ist.
Danach gehört das Geld dem zu Pflegenden. Uvádzaná suma odkladanej čiastky je nadhodnotená - myslel tým zrejme mesačnú sumu, ale inak potvrdzuje to, čo je v jednom z predchádzajúcich príspevkov o platení poistného počas prvých troch rokov podnikania. Pripomienku k hrubému príjmu /cestovné, poistné + Werkvetrag/ som uviedla v inej téme. Je tu niekde príloha Beilage zur Einkommensteuererklärung 2009 /vo výdavkoch SVA nesprávny preklad AUS - nie sú to sumy "z" ale "na" alebo "pre"- táto by mala byť vyhotovená "na mieru" podľa toho, ako má príjmy vo Werkvetragu definované opatrovateľka, resp. ako ich faktúruje alebo ako jej ich vypláca rodina , tá si často náklady na opatrovateľky uplatňuje ako "aussergewöhnliche Belastungen" opatrovanej osoby alebo splnomocneného člena rodiny, na stránke WKO - portal.wko.at/wk/dok_detail_file.wk?AngID=1 je brožúra, ktorá tiež obsahuje Einnahmen-Ausgaben-Rechnung. Opatrovateľke sa doporučuje viesť si denník s popisom denných činností /uvádzať len tie, ktoré sú v zmysle rak.zákonov opatrovateľke dovolené vykonávať, resp.tie na ktoré má súhlas lekára/.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Zabudla som uviesť podstatné - chcem byť "spoluhráč" a nie oponent - preto by som bola rada, keby teraz mysimis napísala svoje skúsenosti a svoj názor na E9 - ja moje tiež neskôr, keď skončia slovenské DP, pripojím.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Dobrý večer všetkým,ktorí ešte makajú a DP do Rakúska. Je po sviatkoch a termín 30.4. sa blíži, tak som tu znova prosbou o pomoc a dovolím si osloviť hlavne "mysimis". Ako som už hore spomínala, idem to robiť prvý krát, preto naozaj potrebujem pomocnú ruku. Tá pani, ktorá ma o to požiadala, robí opatrovateľku od júna 2009, a hoci by nemusela podávať DP, tak kvôli doplatkom na sociálku by ho chcela podať. No a teraz údaje, s ktorými idem pracovať:
1. príjem za opatrovanie....... 7.315,00 €
2. príspevok na cestovné......... 925,00 €
3. stravné /112 dní x 6,54) ..... 732,48 €
Spolu: .................................8.972,48 €
Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december? Alebo vôbec ten štvrťrok nerátať, pretože to vyplatila vlastne celé až v r. 2010?
Takže poistné si platila sama, a to:
6.-8.: 573,00
9.-11.: 432,22
12.-2.: 434,37
Takže vypočítam paušál 12% z 8.972,48= 1.076,70 a k tomu odvody (v akej výške?) a odpočítam od celkového príjmu.
Poprosím, ak sa mi na to môžete pozrieť, či je to zatiaľ správne. Budem naozaj, naozaj veľmi, veeeeľmi rada. Pripadám si ako v tme, neviem sa pohnúť a hlavne to nechcem zbabrať. HELP
0 0
alex09 alex09

alex09 je offline (nepripojený) alex09

...len tak pozerám, čo nové na porade a narazila som na DP opatrovateľky v Rakúsku. Ja som kamoške odrátala z príjmu okrem 40% paušálnych výdavkov aj zaplatené poistné (v Rakúsku, to čo platia štvrťročne) a vraj to bolo dobre...tak teraz som trochu na pochybách...
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

m.aj.a Pozri príspevok
Dobrý večer všetkým,ktorí ešte makajú a DP do Rakúska. Je po sviatkoch a termín 30.4. sa blíži, tak som tu znova prosbou o pomoc a dovolím si osloviť hlavne "mysimis". Ako som už hore spomínala, idem to robiť prvý krát, preto naozaj potrebujem pomocnú ruku. Tá pani, ktorá ma o to požiadala, robí opatrovateľku od júna 2009, a hoci by nemusela podávať DP, tak kvôli doplatkom na sociálku by ho chcela podať. No a teraz údaje, s ktorými idem pracovať:
1. príjem za opatrovanie....... 7.315,00 €
2. príspevok na cestovné......... 925,00 €
3. stravné /112 dní x 6,54) ..... 732,48 €
Spolu: .................................8.972,48 €
Doložila mi tiež štvrťročné výpisy o zaplatení poistného, keďže začala robiť od júna, tak prvý je za jún až august, druhý za september až november a ďalší za december až marec. Mám z toho posledného vypočítať 1/3 akože za december? Alebo vôbec ten štvrťrok nerátať, pretože to vyplatila vlastne celé až v r. 2010?
Takže poistné si platila sama, a to:
6.-8.: 573,00
9.-11.: 432,22
12.-2.: 434,37
Takže vypočítam paušál 12% z 8.972,48= 1.076,70 a k tomu odvody (v akej výške?) a odpočítam od celkového príjmu.
Poprosím, ak sa mi na to môžete pozrieť, či je to zatiaľ správne. Budem naozaj, naozaj veľmi, veeeeľmi rada. Pripadám si ako v tme, neviem sa pohnúť a hlavne to nechcem zbabrať. HELP
Prosím, zajtra má dôjsť tá pani z Rakúska po DP a vracia sa späť.
Mysimis, ak máš ochotu a troška čas, sa mi na to pozrieť, budem naozaj rada. Pozrela som si tvoje priložené DP aj Prílohy a Pomôcky v slovenskom preklade (pretože sa priznám, že nemčinu neovládam) no bojím sa, je to na mňa naraz veľa, takže bez pomoci to naozaj nezvládnem. Snažím sa, snažím, no vyplňovanie
0 0
pozdenka pozdenka

pozdenka je offline (nepripojený) pozdenka

Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, či do vymeriavacieho základu na výpočet poistného do zdravotnej poisťovne, sa počíta aj príjem zo SR aj z Rakúska? (ak mala v minulom roku živnosť aj slovenskú aj rakúsku?).
Ďakujem za odpovede.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Posúvam
0 0
veronika05 veronika05

veronika05 je offline (nepripojený) veronika05

DOBRY DEN. CHCEM VEDIET KED PRACUJEM V RAKUSKU A RODINA MA PRIHLASILA A PLATI ZA MNA ODVODI CI JE TO TO ISTE AKO KED MATE SVOJU ZIVNOST A PLATITE ODVODI SAMA ALEBO JE V TOM ROZDIEL SOM ZACIATOCNICKA A POTREBUJEM PORADIT. A ESTE KED BY SOM CHCELA RAKUSKU MATERSKU KOLKO MUSIM MAT ODROBENE ZATIAL DAKUJEM
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

www.socpoist.sk

[hore]Medzinárodný slovensko-rakúsky poradenský deň bude v máji v Bratislave


26.04.2010 Po úspešných poradenských dňoch vo Viedni v októbri minulého roku sa Sociálna poisťovňa a rakúska Dôchodková poisťovňa (Pensionsversicherungsanstalt)rozhodli poskytnúť verejnosti poradenstvo rovnakým spôsobom aj v roku 2010. Hostiteľskou inštitúciou bude Sociálna poisťovňa a podujatie sa uskutoční v Bratislave 19. mája 2010 v informačno-poradenskom centre ústredia Sociálnej poisťovne na Ulici 29. augusta č. 8 –10 (vchod z Cukrovej ulice) v čase od 9.00 h do 16.00 h.
Hlavným účelom bude opäť poradiť občanom, ktorí pracujú alebo pracovali v Rakúsku a získali obdobie poistenia podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, ako aj Rakúskej republiky. Odborníci v oblasti dôchodkového poistenia oboch krajín budú pripravení svojim poistencom a poberateľom dôchodkových dávok zodpovedať ich otázky a pomôcť pri riešení dôchodkových záležitostí.
Záujemcovia o účasť na medzinárodnom poradenskom dni si môžu dohodnúť termín konzultácie na slovenskom telefónnom čísle 02/592 48 734. Prednosť budú mať vopred objednaní návštevníci, bezplatné poradenstvo však dostanú aj ostatní občania. V prípade potreby bude zabezpečené tlmočenie.
Pri telefonickom objednávaní je potrebné okrem konkrétnej požiadavky, ktorá bude predmetom poradenstva, uviesť tiež príslušné osobné údaje ako svoje meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, číslo poistenia alebo rodné číslo. V prípade, že ide o pozostalostnú dávku, je potrebné uviesť aj údaje o zomretom poistencovi. Účastníci poradenského dňa by nemali zabudnúť priniesť si so sebou okrem osobných dokladov tiež podklady týkajúce sa svojho dôchodkového poistenia.


... možno poradia aj mimi dôchodkového poistenia
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

veronika05 Pozri príspevok
DOBRY DEN. CHCEM VEDIET KED PRACUJEM V RAKUSKU A RODINA MA PRIHLASILA A PLATI ZA MNA ODVODI CI JE TO TO ISTE AKO KED MATE SVOJU ZIVNOST A PLATITE ODVODI SAMA ALEBO JE V TOM ROZDIEL SOM ZACIATOCNICKA A POTREBUJEM PORADIT. A ESTE KED BY SOM CHCELA RAKUSKU MATERSKU KOLKO MUSIM MAT ODROBENE ZATIAL DAKUJEM
Keď pracuješ v Rakúsku ako opatrovateľka, musíš mať živnosť. To, či Ti odvody platí rodina, alebo si ich platíš sama-záleží od vašej dohody. Ale šeky o zaplatení si od rodiny pýtaj, budeš ich potrebovať k DP.( zároveň máš istotu, že sú naozaj zaplatené, lebo Ty si živnostníčka, máš nejaké povinnosti. Nespoliehaj sa na rodinu vo všetkom, pre istotu si overuj a všetky doklady si odkladaj: plat,cestovné, odvody atd.)
3 0
veronika05 veronika05

veronika05 je offline (nepripojený) veronika05

arizona Pozri príspevok
Keď pracuješ v Rakúsku ako opatrovateľka, musíš mať živnosť. To, či Ti odvody platí rodina, alebo si ich platíš sama-záleží od vašej dohody. Ale šeky o zaplatení si od rodiny pýtaj, budeš ich potrebovať k DP.( zároveň máš istotu, že sú naozaj zaplatené, lebo Ty si živnostníčka, máš nejaké povinnosti. Nespoliehaj sa na rodinu vo všetkom, pre istotu si overuj a všetky doklady si odkladaj: plat,cestovné, odvody atd.)
ALE KED ONI MI NEDAVAJU ZIADNE PAPIERE OHLADOM PLATU PLAT MI DAVAJU NARUKU AZIADNU VYPLATNICU A DANOVE PRIZNANIE BUDEM PODAVAT NA SK ALEBO V RAKUSKU? Dakujem za odpoved
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

veronika05 Pozri príspevok
ALE KED ONI MI NEDAVAJU ZIADNE PAPIERE OHLADOM PLATU PLAT MI DAVAJU NARUKU AZIADNU VYPLATNICU A DANOVE PRIZNANIE BUDEM PODAVAT NA SK ALEBO V RAKUSKU? Dakujem za odpoved
DP aj na SK, aj v R.
Doklady si všetky pýtaj, budeš ich potrebovať doložiť. Stačí na PC napísané a podpísané od rodiny-kto poberá na pacienta peniaze. Rodina tiež potrebuje doklad o tom, čo všetko Ti platí, inak nedostanú príspevky...
1 0
marian_z marian_z

marian_z je offline (nepripojený) marian_z

Dobrý deň poraďáci,

prosím Vás o radu pri riešení problému s vybavením prídavkov v Rakúsku za rok 2009.
Manželka pracuje v Rakúsku, ja som na dôchodku. máme 17ročnú dcéru.
Ja od 10/2008 nepoberám prídavky. Za rok 2008 sme dorovnanie dostali bez problémov.

Žiadosť a ďalšie potrebné papiere sme podali. Z Finanzamtu Innsbruck nám ale prišla požiadavka na zaslanie formulára E411 s tým, že údaje manželky majú byť vyplnené v bode 2 prednej strany. Tak sme to vyplnili ako chceli, ale miestny upsvar nám to takto odmietol potvrdiť. pretože ja nie som podnikajúci v Rakúsku ... proste nie. Skúsili sme teda , že pošleme E411 slovenskú (1 bola rakúska) vyplnenú klasicky, manželka v bode 1 a ja posudzovaný manžel v bode 2. No ale FI si hudie svoje, oni chcú e411 tak, aby manželkine údaje boli v bode 2. Takže zase na upsvar a tam zase, že oni to takto nemôžu potvrdiť...
No čo to tu budem popisovať.

pripojujem citát z listu finanzamtu:
E411 der slowakischen Familienkasse als Nachweis, ob SIE!!! eine berufl.
Tätigkeit bzw. Anspruch auf Familienleistungen in der Slowakei haben.
(Bei Punkt 2 auf der Deckseite muss Ihr Name angegeben werden,
Bescheinigung betreffend 01.01.2009 bis 31.12.2009)

Die von Ihnen eingereichte Bestätigung lautet auf Ihren Gatten und nicht
auf Ihren Namen! Dieses E411 ist dringend erforderlich! Wenn Sie während
den betreuungsfreien Tagen in Österreich eine berufl. Tätigkeit in der SK
ausüben, steht in Österreich keine Familienbeihilfe zu!!!


Takže ako ďalej ??
Čo odpísať Finanzamtu? Ako vyplniť tú prekliatu e411?

Vopred Vám všetkým ďakujem.
0 0
marian_z marian_z

marian_z je offline (nepripojený) marian_z

nikto nevie poradit?
0 0
vierkalc vierkalc

vierkalc je offline (nepripojený) vierkalc

Ahojte, mohol by mi niekto poradit v takejto veci...
pracujem v rakusku ako opatrovatelka cez slovensku agenturu, moja rodina mi vyplaca po dvoch tyzdnoch zarobok na ruku 700 eur, okrem toho mi hradia stvrtrocne poistenie vo vyske 428 eur.
V mojej agenture existuju dve skupiny a to A a B
som v skupine B. Skupine A rodina plati 1078 hrube z toho agentura da na ucet vyplatu 700 eur, 140 odvody.
ja dostavam na ruku 700, tym vlastne mam len cistu mzdu, a nemam vyuctovanie z danoveho priznania ktore je nulove. ostatne kolegyne dostali spet vyse 1500 eur za odrobeny rok.
Prosim o radu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať