Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
LydaLyda LydaLyda

LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

Ja mám priateľku, ktorá pracuje v AT na 14 dňové turnusy a to na slovenskú živnosť, vybavovala si to to vlani a posielala to niekde na Slovensku na ministerstvo, aby rozhodli, akú živnosť si má vybaviť, A viem, že jej priznali vybavenie slovenskej živnosti. A pracuje v AT stále.
Ak vie niekto viac, ako sa to u nás na Slovensku vybavuje, nech prispeje do tejto témy.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ta priatelka podnika,alebo pracuje aj na SK?
0 0
LydaLyda LydaLyda

LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

Na SK robí na živnosť mzdy pre SZČO - malé firmy. Viem, že jej prišlo vyrozumenie na tú jej žiadosť - súhlas - ponechať si slovenský živnostenský list (aj na opatrovanie v rakúsku) ale tá platnosť je vraj vždy len na 6 mesiacov a stále si musí znovu žiadať súhlas. Ak budem vedieť niečo nové, dám sem odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Toto, čo píšeš, je len živnosť na prácu mzdárky, nie opatrovateľky.
1 0
LydaLyda LydaLyda

LydaLyda je offline (nepripojený) LydaLyda

Robí v rakúsku opatrovateľku na slovenskú živnosť (so súhlasom slovenských úradov) a robí aj na SK mzdy.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

LydaLyda
Na SK robí na živnosť mzdy pre SZČO - malé firmy. Viem, že jej prišlo vyrozumenie na tú jej žiadosť - súhlas - ponechať si slovenský živnostenský list (aj na opatrovanie v rakúsku) ale tá platnosť je vraj vždy len na 6 mesiacov a stále si musí znovu žiadať súhlas. Ak budem vedieť niečo nové, dám sem odpoveď.
Odporucam jej zavolat aj na rakuske WKO,tam jej tiez budu vediet poradit
1 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

dobrý deň, môže mi prosím niekto zodpovedať ohľadne podania DP na Slovensku?
Prac. ako opatr. v AT, samozrejme na živnosť, budem dávať v AT i DP. Mám živnosť i na SK, čiže idem tiež podávať DP na SK...platí tiež pre mňa vyňatie príjmov zo zahraničia? dík moc
Lea
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Príjmy z rakúskej živnosti budú v slovenskom DP vyňaté. Pozri aj do tejto témy:
http://www.porada.sk/t207943-danove-...rovatelky.html
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

dík
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

ako opatrovateľky podávame DP aj na Sk... známa mi ho robila a nevyňala mi príjmy z AT a tým vyšlo platiť daň, opravili sme to, ale tým mi vznikla otázka, resp. ona ma na to upozornila, že tú daň musím niekde zaplatiť.
Ked som si robila DP v AT, daň nevychádza.
Môže to tak byť? dík za odp.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

alencek
ako opatrovateľky podávame DP aj na Sk... známa mi ho robila a nevyňala mi príjmy z AT a tým vyšlo platiť daň, opravili sme to, ale tým mi vznikla otázka, resp. ona ma na to upozornila, že tú daň musím niekde zaplatiť.
Ked som si robila DP v AT, daň nevychádza.
Môže to tak byť? dík za odp.
jasne, príjem opatrovateľky z AT, na AT živnosť je možné vyňať.....
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

a čím to je, že na SK by vychdzala daň (keby sa príjmy nevyňali) a v AT nie....môže to byť tým, že v AT máme vyššie nezdanit. položky, (i tých 12 a 13%)
dík
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
a čím to je, že na SK by vychdzala daň (keby sa príjmy nevyňali) a v AT nie....môže to byť tým, že v AT máme vyššie nezdanit. položky, (i tých 12 a 13%)
dík
Je to tým, že v slovenskom DP postupuješ podľa slovenského zákona o dani z príjmov a pri vyplňovaní rakúskeho DP postupuješ podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov, povedala by som, že je to spôsobené hlavne tým, že v Rakúsku sa príjem (základ dane) do 11000 Eur nezdaňuje resp. sadzba dane je do tejto sumy nulová, a u nás je nezdaniteľná časť na daňovníka len 3735,94 Eur.
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Zaneth, ďakujem Ti za odpoveď...ja som sa radšej uistila touto otázkou...ale vlastne ma napadla ešte jedna, mohla by si mi podať odpoved, pls?
ked som slov. rezidentom /po schválení urč. inštit/, čiže odvody platím na SK, ako mám postupovať? Tiež mám vyňať príjmy zo zahraničia a vzťahuje sa na mna rak. zákon?
dík moc
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

alencek
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť a odvody platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť a odvody platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť, príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Nechcete samostatnú Poradu pre "Opatrovateľky v Rakúsku" ??? Táto téma je už dlhá a neprehľadná.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Richard
Nechcete samostatnú Poradu pre "Opatrovateľky v Rakúsku" ??? Táto téma je už dlhá a neprehľadná.
... no možno by nebolo od veci...opatrovateliek v Rakúsku stále pribúda... a hlavne teraz v období podávania DP mám pocit, že riešim len opatrovateľky... Ak by to prispelo k sprehľadneniu som za ....
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

zanetth
alencek
...ešte nad tým rozmýšľam, vlastne dane človek platí tam, kde zarobí peniaze, nie? Len zasa na druhej strane som slov. rezidentom, kedže mi to tak schválili....už som z toho "jelen"..
Keďže trvalé bydlisko a stredisko živ. záujmov máš na Slovensku si daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou na Slovensku, znamená to, že tu musíš v DP priznať celosvetové príjmy ( a teda aj príjmy z rakúskej živnosti). Ale príjmy z rakúskej živnosti podliehajú zdaneniu v Rakúsku, teda na Slovensku budú vyňaté, pretože platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia (príjmy nemôžu byť zdanené v dvoch štátoch), čiže daň na Slovensku platíš len z príjmov, ktoré si dosiahla tu na Slovensku (napr. ako zamestnanec slov. zamestnávateľa alebo zo slovenskej živnosti). Pri podávaní DP v Rakúsku sa už musíš riadiť ich zákonom o dani z príjmov. V skratke ak máš slov. živnosť a odvody platíš tu, musíš aj daň z takýchto príjmov zaplatiť tu, nič sa nevyníma (aj keby si ako opatrovateľka so slov. živnosťou pracovala v Rakúsku), ak máš rakúsku živnosť a odvody platíš v Rakúsku, ide o príjmy zo zahraničia, ktoré sa zdaňujú v Rakúsku a tu sú vyňaté. Ak máš aj rakúsku aj slovenskú živnosť, príjmy zo slov. živnosti zdaňuješ tu a príjmy z rak. živnosti budú vyňaté a zdanené v Rakúsku s tým, že v Rakúsku do Dp uvedieš len príjmy z rakúskej živnosti.
dík Zaneth, ozaj výstižné,...je teda viac možností...ale je tu asi ešte jedna, síce mám slov. živnosť, ale žiadne prijmy z SK , len z AT, takže správne si myslím, že platí tiež vyňatie zahr. príjmov ? dík ešte raz prosím o odpoved
0 0
alencek alencek

alencek je offline (nepripojený) alencek

Som tiež za samost. poradu, napr. aspon : opatrovateľky a DP
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať