Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
jaruj Pozri príspevok
tu sa toho miesa viac a je to na tri samostatne temy,

prijem v rakusku nenavysuje zaklad dane. podla dohody s rakuskom sa zapocitava prijem v rakusku sposobom vynatia prijmov
(napr s ceskom je to sposobom zapoctu dane)
- co to vsetko znamena treba nastudovat, na nete je dost informacii a aj v porade je uz podobna debata
pozri napr, sem:
Dobrý deň. Ďakujem za odpoveď, ale vlastne mi nepomohla. V DP priznávam príjem zo slov.živnosti podľa §6 a zo živnosti v AT priznávam tiež, to znamená, že mi to navýši ZD, aj keď tie príjmy z AT vyjmem. Čiže ma čaká dokazovanie v Soc.poisťovni, v ktorom štáte mám platiť odvody...
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Did7 Pozri príspevok
Koncom roka som zacala pracovat ako opatrovatelka v rodine v Rakusku. S pomocou rodiny si idem vybavovat ziv. list. Vie mi niekto poradit, ci socialne odvody si mam platit ja z penazi co dostavam od rodiny, alebo by mi to mala hradit rodina, z penazi, co dostava ako prispevok zato ze nas zamestnava, od statu.Dakujem vopred za informaciu.
To vlastne záleží od danej rodiny a vašej dohody. Dohodni si to ešte pred založením živnosti. Ale väčšina rodín odvody platí, tým pádom dostáva príspevok od štátu / ak naň majú nárok, od sk.3/. A keď vám zaplatia odvody, ešte stále im dosť zostane.. Z toho príspevku..
0 0
mimka28 mimka28

mimka28 je offline (nepripojený) mimka28

Dobry den, chcem sa spytat ci mi vie niekto poradit ako postupovat pre danovom priznani v Rakusku. Mama tam pracuje od 1.1.2008 na zivnost, plati si vsetky odvody atd a agenture plati ona aj rodina, v ktorej pracuje nejake eura mesacne,aby jej vybavili dane a vsetko s tym spojene. Bohuzial sa tak nestalo resp.po kontakte s agenturou jej bolo povedane, ze ziadne danove nema podavat a urcite nema ani ziaden preplatok na dani. Na koho sa mame obratit? Dakujem za radu.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Hľadám osobu, ktorá má skúsenosti s daňovým priznaním opatrovateľky,ktorá má rakúsku živnosť na výmenu názorov a skúseností. Ďakujem.Môžte ma kontaktovať cez SS.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.drsr.sk/wps/portal
Tu je opatrenie DRSR k predmetnej téme.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Mama určite nedosiahla taký príjem, aby bola povinná podať DP v Rakúsku. Ale bolo by pre ňu lepšie,keby ho podala a SWA by jej vypočítala zvýšené odvody, inak ich doplatí po 3 rokoch naraz. A z toho by sa jej asi inak pretočili oči..
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Patrilo pre MIMKA 28..
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Tiež sa pasujem s touto témou. Opatrovateľke len so živnosťou v Rakúsku som spracovala evidenciu pohľadávok, príjmov a odvodov. V Rakúsku podľa výšky príjmu nemá povinnosť podať DP. Moja dilema je, do ktorého r.DP V tab.1 jej príjmy a odvody zapísať ( paušálne výdaje - 40% som jej nerobila, je to zbytočné vzhľadom na to že ide vyňatie príjmov ), nakoľko živnosť je v zahraničí ( nemá IČO ani DIČ ) a keď to zapíšem do kolonky zo živnosti mala by byť podľa výšky príjmu povinným platcom do SP. Ide o príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním? Vopred ďakujem za akékoľvek reakcie.

Zuzana
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Je to zo živnosti, teda podľa §6, do SP a ZP by sa zišiel doklad o podaní DP v Rakúsku a určite potvrdenie z SWA o poistení a platbách.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
bv_alexandra Pozri príspevok
Hľadám osobu, ktorá má skúsenosti s daňovým priznaním opatrovateľky,ktorá má rakúsku živnosť na výmenu názorov a skúseností. Ďakujem.Môžte ma kontaktovať cez SS.
Ja mám nejaké skúsenosti s uvedenou problematikou a myslím, že by bolo na škodu keby sme to rozoberali cez SS, veď predsa aj iní chcú vedieť čo s touto problematikou.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
kaspi71 Pozri príspevok
Je to zo živnosti, teda podľa §6, do SP a ZP by sa zišiel doklad o podaní DP v Rakúsku a určite potvrdenie z SWA o poistení a platbách.
V Rakúsku DP nepodáva, nakoľko jej príjem nepresiahol 10 000,- €. Takže normálne aj podať výpis DP s tým, že príjmy a výdavky budú zo živnosti?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

mysimis
máš absolutnu pravdu aj mňa by táto Vaša diskusia veľmi zaujímala
Anika prajem pekný dník
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
otázka Pozri príspevok
Tiež sa pasujem s touto témou. Opatrovateľke len so živnosťou v Rakúsku som spracovala evidenciu pohľadávok, príjmov a odvodov. V Rakúsku podľa výšky príjmu nemá povinnosť podať DP. Moja dilema je, do ktorého r.DP V tab.1 jej príjmy a odvody zapísať ( paušálne výdaje - 40% som jej nerobila, je to zbytočné vzhľadom na to že ide vyňatie príjmov ), nakoľko živnosť je v zahraničí ( nemá IČO ani DIČ ) a keď to zapíšem do kolonky zo živnosti mala by byť podľa výšky príjmu povinným platcom do SP. Ide o príjmy z činnosti, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním? Vopred ďakujem za akékoľvek reakcie.

Zuzana
Podľa usmernenia DÚ - kuk sem: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../opatr0209.pdf sú to príjmy zo živnosti. Nakoľko sa jedná o prácu vykonávanú na základe rakúskeho živnostenského listu, nemáš povinnosť podávať výpis z DP so SP.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Malé doplnenie, nezabudnúť v DP vyplniť odd. XIII.
0 0
Daju Daju

Daju je offline (nepripojený) Daju

ja
Dobrý večer,

chcem sa spýtať ohľadne opatrovateľky v Rakúsku niekoľko otázok. Od 1. 2. 2009 mám živnosť v A na opatrovateľstvo - budem tam platiť nejaké povinné odvody? od kedy a v akej výške?
Do vtedy a vlastne stále som aj zamestnaná na Slovensku - opatrujem len 2 týždne do mesiaca.
Môžem súbežne byť aj zamestnaná na Slovensku na skrátený pracovný pomer asi na 3 hod denne? /Odvody odvádza za mňa zamestnávateľ/
Ako je to potom s PN kde si ju uplatňujem a čo ošetrenia môžu ma ošetriť v Rakúsku alebo aj v SR bez platenia naviac?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

V prísp.81 som priložila link, klikni naň a prečítaj si užitočné informácie. Všimni si bod 3.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Marína, Miška veľké ďakujem .
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Prílohou DP podaného na Slovensku by mal byť nejaký doklad o príjme. Opatrovateľky dostávajú peniaze do ruky, aký doklad sa má doložiť? A aký príjem uvediem v DP, ked oni vedia len s istotou, že zarobili do 10000 Eur.
Už viem že ide o vyňaté príjmy, teda výsledok bude O.Robil už niekto takého DP?
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Ja som bola dnes na finanzamte vo Feldkirchu a pani úradníčka mi povedala, že DP podávať nemám a ani nechcú aby opatrovateľky podávali nulové DP, dokonca ani nemáme DIČ a ani nám ho nepridelia, pretože si ľahko spočítajú, že hranicu 10000 € neprekročíme. Ja som chcela podať DP v AT hlavne preto, že finanzamt automaticky pošle môj príjem do SVA a oni mi hneď dorátajú nedoplatok na odvodoch a zvýšia mesačné odvody. Keďže v AT ti príde šek na vyplatenie odvodov vyplnený s presnou sumou. Takže teraz, keď odo mňa DP nezoberú, si musím sama nahlásiť ročný príjem do SVA.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
otázka Pozri príspevok
V Rakúsku DP nepodáva, nakoľko jej príjem nepresiahol 10 000,- €. Takže normálne aj podať výpis DP s tým, že príjmy a výdavky budú zo živnosti?
Pardon, ja som myslela hneď na seba, keďže momentálne iné neriešim. Ja mám živnosť aj na SK a budem podávať DP zo slov.živnosti + rakúsky príjem. V Rakúsku nepodá DP, aj keby chcela. Vlastná skúsenosť. Ale poraďte jej,aby svoj príjem poslala na SVA.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať