Zavrieť

Porady

opatrovatelky v Rakusku

V Rakusku doteraz pracuje nacierno cca 40 tis opatrovateliek starych a chorych ludi zo Slovenska a Ciech. Novy zakon, ktory vysiel v Rakusku, ma tuto pracu zlegalizovat. Na ich stranke www.pflegedaheim.at je riesena problematika zo strany rodiny. Ma niekto uz skusenost, aky je postup opatrovatelky zo Slovenska, aby si svoju pracu zlegalizovala?
Usporiadat
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
ak sa nemylim...opatrovatelky mali mat povinne do polovicky roka 2008 vybavenu rakusku zivnost a a ak nemali...tak by ich čakal postih v pripade ze by na to prisli...skus hladat na nete

mala by si zistit odkedy-dokedy tam pracovala...ci pracovala na nejaku zmluvu resp dohodu....a prijem by jej mala vystavit podla mna ta rodina....cestne prehlasenie neviem ci na danovom urade zoberu

v suvislosti s danou...v rakusku urcite dan neplatila, kedze jej rodina vyplacala na ruku a platila za nu odvody...ak by presiahla vysku prijmu 10000 € za rok 2008..tak by podavala dan.priznanie v rakusku...potom by si podala na slovensku a z dovodu ze tu u nas je dan 19% a v rakusku 20% tak by sa to 1% nejak vracalo....neviem toto presne

kazdopadne ak nepresiahla tento prijem...tak si poda dan.priznanie na slovensku...kde sa jej metodou vynatia prijmov ZD danova povinnost na slovensku znuluje...snad je toto vsetko spravne zo vsetkeho mojho studovania na nete
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ohľadom daňových priznaní podávaných na Slovensku - opatrovateľky na Slovensku priznávajú finančné príjmy zarobené v Rakúsku, či už na základe rakúskych živností ako aj príjmy,l ktoré rodina vypláca opatrovateľke. K tomu, aby si podali na Slovensku daňové priznanie nie je potrebné mať žiadne špeciálne tlačivá. Finančné prostriedky zarobené v Rakúsku nie sú zdanené /z uvedeného dôvodu je potrebné sa informovať o podaní DP v aj Rakúsku/, na Slovensku sú to príjmy vyňaté zo zdanenia.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ja som sa dohodla s opatrovateľkami, že mi dajú na papieri rozpísané príjmy za rok /určite to budú informatívne údaje/ ale neviem či mám odpočítať výdavky na cestovné, alebo %uálne odpočítať. Taktiež neviem či odpočítať odvody, ktoré za nich platia rodiny.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
gita Pozri príspevok
Ja som sa dohodla s opatrovateľkami, že mi dajú na papieri rozpísané príjmy za rok /určite to budú informatívne údaje/ ale neviem či mám odpočítať výdavky na cestovné, alebo %uálne odpočítať. Taktiež neviem či odpočítať odvody, ktoré za nich platia rodiny.
Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Ešte sa chcem obrátiť na Kaspi71, v príspevku 106 počíta s 12% nými výdavkami, ako si k tomu prišla?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
gita Pozri príspevok
Ešte sa chcem obrátiť na Kaspi71, v príspevku 106 počíta s 12% nými výdavkami, ako si k tomu prišla?
Nedaj sa popliesť, 12% paušálnych výdavkov sa používa v daňovom priznaní podávanom v Rakúsku a nie na Slovensku.
0 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
odvody sa daju pouzit ako skutocne vynalozitelne vydavky (patri tam aj poistne)...tam pod tabulkou č.1 si dole mas zaskrtnut ake vydavky budes dokladovat..ci skutocne vynalozitelne...alebo pausalne 40%...ale v konecnom dosledku je to tak ci tak jedno.lebo prijmi sa vyjmu zo zdanenia
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
mysimis Pozri príspevok
Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.
Chcem sa opýtať. Keď priznávam príjem z Rakúska, nemôžem si uplatniť výdavky z Rakúska (12% paušál) ? Čiste len do tabuľky. Ďakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keď priznávaš príjem z Rakúska na Slovensku si môžeš uplatniť 40% paušálnych výdavkov.
0 0
sue76 sue76

sue76 je offline (nepripojený) sue76

mysimis Pozri príspevok
Keď Ti dajú príjmy použi k nim 40% paušálne výdavky, veď v konečnom efekte sú to i tak príjmy vyňaté zo zdanenia.
Prosím Vás ja by som potrebovala tiež veľmi súrne poradiť. Kamarátka ma poprosila aby som jej vypísala daňové priznanie. Tiež robí opatrovateľku v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Začala som jej vypisovať tlačivo B, ktoré mi priniesla. Volala som na daňový úrad ale pracovníčka mi neviem či nechcela alebo nevedela poradiť ako postupovať pri vypísaní. Povedala mi len toľko, že treba tlačivo B.
Príjmy som jej napísala do r.33, positné do r.34 a do r.35 vypočet čo je 251767,-Sk.
Tú istú sumu som ďalej už len napísala do r.58 ako čiastkový základ dane a následne znovu tú istú sumu až do r.68. No a teraz sa neviem nejako pohnúť. Viem že je to vyňaté zo zdanenia ale kde konkrétne mám teraz prepísať tie čísla? Čiže mám nechať voľné kde by sa mala napísať suma na zníženie základu na daňovníka?
Mám prepísať opäť ten základ 251767 do riadku 69 a následne to isté až do r.77, opäť do r.79 a do r.80, 81 a 87 už len 0 alebo ako? nechcem jej to pobabrať a preháňať ju s tým hore dolu. Zajtra to chce odovzdať pretože v sobotu už zase cestuje do RAkúska tak aby to stihla odovzdať. ďakujem vopred veľmi pekne, je to skutočne súrne.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
mysimis Pozri príspevok
Keď priznávaš príjem z Rakúska na Slovensku si môžeš uplatniť 40% paušálnych výdavkov.
Ja mám živnosť aj na Slovensku, z ktorej budem priznávať príjmy aj výdavky. Tak tam teda dám príjmy zo Slovenska + príjmy z Rakúska a výdavky len zo Slovenska. Príjmy z Rakúska budú aj tak vyňaté. Môžem to spraviť takto? A ešte sa chcem opýtať, vydá mi DÚ nejaké potvrdenie pre SP a ZP ? Ďakujem.
0 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
pre kaspi:

ano daň. urad ti vyda potvrdenie, resp posledna strana z daň priznani ti ostava ako doklad o podani daň priznania

alebo môžeš podať o žiadosť o výpis z daň. priznania, ale asi až v apríli, to neviem a ten výpis použiť v súvislosti pre SP a ZP.

pre sue: pozeral som do dan.priznania typu B ako si to popísala, ak si napisala ríjmy do r.33, poistné do r.34 a do r.35 vypočet, tak si to asi najskôr urobila zle hend na zaciatku, totiž do oddielu v ktorom si to ty napísala sa priznávaju príjmy zo zavislej činnosti a na to ti netreba dan.priznanie typu B ak mas prijem len zo zavislej cinnosti.

ak ma tvoja kamaratka rakusku zivnosť, musis to uviest ako prijem zo zivnosti v tabulke č. 1, riadok 2 (vydavky by mali byť poistné) taktiez to uviest dole pod tabulkou v akej vyške, na druhej strane vypocitas ZD v riadkoch 36,37,38,42..dalej nikde nic nepises az do vypoctu dane (riadok 59)....kde uvedies ZD z riadku 42, kde uz mas napsiane v jednotlivych riadkoch ako mas postupovat

X. oddiel...napsies ZD, nezdanitelnu cast na danovnika 98 496, vypocitas dan do riadku 78, do riadku 79 napises uhrn vynatych prijmov (t. j. nas ZD resp prijem - poistne) a dalej uz mas ostatne pokyny v dan.priznani, do koloniek s danou pises vsade 0, nezabudat vypisat XIII. oddiel miesto pre osobitne zaznamy danovnika, pocet priloh, popodpisovat a to by malo byt vsetko
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
kaspi71 Pozri príspevok
Ja mám živnosť aj na Slovensku, z ktorej budem priznávať príjmy aj výdavky. Tak tam teda dám príjmy zo Slovenska + príjmy z Rakúska a výdavky len zo Slovenska. Príjmy z Rakúska budú aj tak vyňaté. Môžem to spraviť takto? A ešte sa chcem opýtať, vydá mi DÚ nejaké potvrdenie pre SP a ZP ? Ďakujem.
Môžeš to spraviť takto. DÚ Ti potvrdí len poslednú stranu daňového priznania a do SP si musíš urobiť výpis z daňového priznania sama. Do ZP si do 30.06. musíš podávať RZZP.
0 0
sue76 sue76

sue76 je offline (nepripojený) sue76

Ďakujem veľmi pekne. :-) pobabrala som to hneď na začiatku ale už som to opravila takže Ďakujem veľmi veľmi pekne za pomoc
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
mysimis Pozri príspevok
Môžeš to spraviť takto. DÚ Ti potvrdí len poslednú stranu daňového priznania a do SP si musíš urobiť výpis z daňového priznania sama. Do ZP si do 30.06. musíš podávať RZZP.
Áno, to viem. Ale ZD na výpise pre SP budem mať vysoký kvôli príjmu z Rakúska. Myslela som potvrdenie z DÚ o vyňatí príjmov alebo také niečo. Môj príjem zo slov. živnosti nie je tak vysoký, aby som sa registrovala v SP ako povinne poistená osoba.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Kaspi71 - do SP si podaj výpis z DP s číslami týkajúcimi sa slovenskej živnosti. Rakúske príjmy sociálnu poisťovňu nezaujímajú.
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
Ďakujem František..
0 0
kaspi71 kaspi71

kaspi71 je offline (nepripojený) kaspi71

:-)))))
mysimis Pozri príspevok
Kaspi71 - do SP si podaj výpis z DP s číslami týkajúcimi sa slovenskej živnosti. Rakúske príjmy sociálnu poisťovňu nezaujímajú.
Ďakujem. To som chcela počuť. Už som sa bála čo všetko ma čaká. Dokonca ani na našom DÚ mi kamoška nevedela poradiť, čo s tým. Ale asi je tam krátko. Ešte raz ďakujem.
0 0
Viera Božíková Viera Božíková
Chcela by som sa opýtať nasledovné, idem do predčasného dôchodku, ale hneď som si našla zamestn.ako opatrov.v Rakúsku. Môj redčas.dôchodok je 8.500, Sk. Keď budem pracovať na rakúsku živnosť, prepočíta sa mi zárobok do môjho Slovenského dôchodku. Treba nato nejaké doklady. Lebo v posťovni mi pracovn.povedala, že ak si budem platiť odvody tak sa mi to môže prepočítať do 2 rokov. Platí to aj v tedy, keď si budem odvody platiť v rakúsku?
Ďakujem Viera
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

kaspi71 Pozri príspevok
Ludmila, máš pravdu. Ale mňa konkrétne vo Feldkirchu odbili s tým, že nemám podávať DP. Potom som presvedčila domáceho, aby tam zavolal. A zrejme sa dozvedel, že môžem bez problémov podať, potom doručiť výpis do 3O.6. do SVA a bude mi doúčtovaný nedoplatok do penz.fondu a v ďalšom Q zvýšené odvody. A to on nerád, keďže odvody platí on a sme dohodnutí, že aj všetky nedoplatky. Dokonca nemám ani DČ, čo mi nejde do hlavy, ale to je moja chyba. Musím si oň požiadať. DP som si stiahla z internetu, už som ho vyplnila a doma vytlačím. A podám bez neho.
K tomu príjmu, ja mám obyčajné príjmové doklady za každý turnus, kam sa mi podpisuje aj domáci. Už som ich aj odovzdávala na FA, keď som na doplatenie rodinných potrebovala preukázať príjem za r. 2008.
Kaspi, prosím ťa, vieš ma usmerniť? Mám správne daňové priznanie? Toto mi priniesli z AT.
  • File Type: pdf E1.pdf (148.3 KB, 170 videní)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať