Zavrieť

Porady

Maximálny vym.základ pre zamestnávatela

Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Pomozte prosím, dnes sme sa dozvedeli zvlastnu novinu, a to: zamestnanec ma uzatvorene 2 pracovne pomery v dvoch rozlicnych spolocnostiach. Vsade dostava 80.000,-Sk btto. Je pravda, ze zamestnanec si do soc.poistovne odvedie z maxima v jednej spolocnosti, v druhej samozrejme nemusi, avsak na zamestnavatela to neplati - obaja zamestnavatelia musi odvadzat v obidvoch spolocnostiach z maxima? Dufam, ze to tak nie je. Prosim poradte!!!n Ide mi o krk.
Naposledy upravil Boaz : 16.02.05 at 11:39
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Boaz, sklamem ťa, je to presne tak ako píšeš
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A čo v prípade, ak FO má HPP u jedného zamestnávateľa a u nás pracuje na skrátený pracovný úvazok? To akože namiesto DoVP. Ja mu odvediem odvody z VZ aký mu vyjde u nás a o ostatné sa nestarám?
0 0
Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Stale sa mi tomu nechce verit. Je to postavene na hlavu. Ved zamestnavatel predsa odvadza z vymeriavacieho zakladu zamestnanca a ten je vtedy 0,- kedze zamestnanec neodvadza nic. Prosim vyjadrite sa niekto!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Boaz, je to tak, bohužiaľ. Nemá to logiku a ja k tomu nemám čo dodať.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A čo v mojom prípade?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ ide o mňa, nechápem Lucy, Vašu otázku.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Asi som to napísala nejasne. Takže máme zamestnanca na kratší pracovný úväzok, ktorý má u iného zamestnávateľa HPP. Ja by som len chcela vedieť, či v takom prípade, ak má HPP a skrátený prac. úvazok u dvoch rôznych zamestnávateľov, či sa u neho nejakým spôsobom sledujú max. VZ na odvody, alebo sa o to vôbec nemám zaujímať a odvody mu vypočítať z VZ za prácu u nás. Prepáčte, ale dnes mi to vyjadrovanie vôbec nejde.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dobre Lucy.
Je jedno, či ide o hlavné alebo vedľajšie pracovné pomery. Dôležité je, že zamestnanec má platiť odvody do SP tak, že jeho VZ v súčte zo všetkých zamestnaní nesmie prekročiť zákonom dané maximá.
Napríklad na nemocenské poistenie môže byť jeho VZ v súčte z oboch zamestnaní maximálne 21548 Sk.

V praxi to znamená, že zamestnávateľ, u ktorého dosahuje vyšší VZ, vypočítava odvody tohto zamestnanca do SP tak, akoby druhé zamestnanie neexistovalo,

a druhý zamestnávateľ, u ktorého má nižší VZ (príjem), by mal sledovať výšku jeho VZ dosahovaného v prvom zamestnaní a jeho VZ upraviť tak, aby v súčte za obe zamestnania neprevýšil maximum.

Napr. v 1.zamestnaní bude mať hrubých 20000 Sk, na nemocenské zaplatí z VZ 20000 Sk,

v 2.zam. bude mať hrubých 6000 Sk, na nemocenské zaplatí z VZ len 1548 Sk.

Toto sa netýka zamestnávateľa, 2.zamestnávateľ platí nemocenské zo základu 6000 Sk.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

A ako to zrealizoavať v praxi a hlavne zdokladovať?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ľahšiu otázku nemáte?
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Pán Mihál mám ešte aj ťažšie, takže táto je jedná z tých ľahších.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lucy, tak radšej sa pýtajte na tie ťažšie.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Tak tie sa netýkajú témy Maximálny vym.základ pre zamestnávatela :-))

A potom mi Richard napíše poznámku, že nedodržiavam zaradenia tém atď...

Ale vážne, zákon alebo ja neviem čo, nestanovuje, ako sa to má sledovať? A čo sa stane, ak mi to zamestnanec nejakým spôsobom nedoloží a ja mu odvediem poistné z VZ z dosiahnutej mzdy a súčet VZ bude vyšší ako max. VZ? :-((
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákon nijako nestanovuje, ako sa to má sledovať. Hm, tu totiž nejde o peniaze Sociálnej poisťovne, ale o peniaze poistencov, ktoré takto "idú do luftu".

No a stane sa to, že:

1. Zamestnanec vlastne zaplatí viac, ako mu zákon stanovuje, takže Vás môže pokojne dať k súdu za to, že ste mu strhli odvody, ktoré ste nemali.

2. Daňový úrad pri kontrole možno nebude spokojný s tým, že základ dane zamestnanca bol určený nesprávne - lebo ste ho ponížili o odvody, na ktoré nebol žiaden právny nárok. Takže Vám pokojne vyrobí príslušné sankcie za zlý výpočet preddavkov atď.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

No super :-(( A neviete mi a mne podobným pomôcť, ako to v praxi spraviť tak, aby to bolo v poriadku? Neviem si pomôcť a nič mi nenapadá. Ďakujem za každú Vašu radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nič ROZUMNÉ Vám neporadím. Navrhujem napríklad:
- aby Vám zamestnanec nosil ukázať výplatnú pásku od 1.zamestnávateľa a Vy na základe toho upravíte jeho VZ, jeho výpl.pásku si nakopírujte a odložte
- alebo sa skúste dohodnúť s prvým zamestnávateľom, aby Vás informoval o výške VZ zamestnanca v nejakej písomnej podobe
- alebo to nechajte na neho, nech si žiada SP o vrátenie zaplateného poistného...

...že sú to fajn rady?
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Fajn, už si len nájsť ten správny systém. Takže si zamestnance môže pýtať preplatok aj na Soc. poisťovni? A potom nebudeme mať problém, ako zamestnávateľ č.2, keďže zamestnanec má nižší prijem u nás, že sme mu zrazili viac?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Iste, zostane ten daňový problém - poistné, o ktoré ste mu znížili základ dane, totiž dostane od SP naspäť, takže treba nejako dodatočne zvýšiť základ dane...napríklad v ročnom zúčtovaní mu uviesť nie sumu poistného, ktorú ste mu zrazili, ale túto sumu treba upraviť - znížiť, o poistné, ktoré mu SP vrátila.
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

Tak to je taký začarovaný kruh.... A to akože ozaj nevyšlo nejaké usmernenie, alebo niečo podobné, aby sa to robilo jednotne, alebo aby v tom bolo jasno?Aj Sociálna poisťovňa odo mňa bude v podstate potrebovať nejaký doklad, aby som mala podložené, prečo som odviedla zamestnancovi poistné z nižšieho VZ ako je napr. hrubá mzda.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Sociálna poisťovňa pokiaľ viem (ale ja neviem všetko) k tomu nevyžaduje žiaden doklad, keď na to príde, v ich informačnom systéme predsa majú komplexný prehľad o tom, že XY má viac zamestnaní a že za mesiac M zaplatil dokopy toľko a toľko korún...

SP sa rada hrá na mŕtveho chrobáka, takže usmernenie od nich pokiaľ viem neexistuje.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať