Zavrieť

Porady

invalidný dôchodca - úrad práce

Dobrý deň. Chcela by som sa vás spýtať, že keď sa invalidný dôchodca (čiastočne invalidný) stane nezamestnaným, má sa zahlásiť na úrad práce alebo nie. Myslím tým, že v tom prípade ako to s platbami do SP a ZP?
Ďakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno, je to tak, štát (resp. Sociálne poisťovňa) platí za ID do II.piliera iba ak nárok na ID vznikol po vstupe do II.piliera. Takže v tomto prípade, SP do II.piliera neodvádza. Do I.piliera odvádza polovičné sumy. Myslím, že títo ID sú týmto poškodzovaní.
Polovičné sumy - myslíš 9% z vypočítaného VZ? (podľa bodu a miery poklesu)
Ja som to pochopila, že potom celých 18% percent (ten transfer) ide do I. piliera.
A zo zamestnania 9 do prvého a 9 do druhého piliera.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

ZSP_§131_ods.2_pism.f) - za poberateľa ID ak je sporiteľom (II.pilier) platí SP na starobné poistenie (I.pilier) 9% z VZ. Sporiteľ je ten, kto má zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

Dôležité je ale povedať, že výška príspevku SP na starobné poistenie (I.pilier) nie je pre určenie budúceho dôchodku z I.piliera dôležitá, dôležitý je VZ. Čiže v podstate nezáleží, či SP odvádza 9 alebo 18%. Problém je skôr v tom, že suma starobného dôchodku u sporiteľa sa nejakým spôsobom kráti, za dobu keď bol sporiteľom, pričom u takýchto "starých" ID to nie je kompenzované príspevkom štátu do II.piliera.

Ale nie som 100% odborník na dôchodky, možné je že som niečo prehliadla, ale asi nie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak sociálna poisťovňa takto postupuje – teda že člení ID sporiacich podľa osobitného predpisu na 2 skupiny:
• za „starých“ neplatí - invalidita pred prihlásením do II. piliera
• za „nových“ platí - invalidita po prihlásení do II. piliera,
nemalo by to byť uvedené niekde aj v zákone o sociálnom poistení? Tam zmienka o tom nie je žiadna!! (aspoň ja som nenašla).



Ktovie, či invalidi budú mať miernejší test pri posudzovaní starobného dôchodku. Nestačilo by im preplávať Hron – niekde v Brezne (resp. prebrodiť?)

autor: edrju
Vyhodnotenie testu:
a) žiadateľ Dunaj preplával = starobný dôchodok ešte nepotrebuje,
b) žiadateľ Dunaj nepreplával = starobný dôchodok už nepotrebuje.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Katy a R Pozri príspevok
Ak sociálna poisťovňa takto postupuje – teda že člení ID sporiacich podľa osobitného predpisu na 2 skupiny:
• za „starých“ neplatí - invalidita pred prihlásením do II. piliera
• za „nových“ platí - invalidita po prihlásení do II. piliera,
nemalo by to byť uvedené niekde aj v zákone o sociálnom poistení? Tam zmienka o tom nie je žiadna!! (aspoň ja som nenašla).
Predchádzajúce príspevky som napísala po preštudovaní Zákona o sociálnom poistení a starobnom dôchodkovom sporení. Takže v zákonoch to je, že pri platbe do II.piliera delí ID na starých a nových. Konkrétne to nájdeš v Zákone o starobnom dôchodkovom sporení (ten hovorí o tom, koľko platí SP do II.piliera), §20 ods.4.
0 0
msurovy msurovy

msurovy je offline (nepripojený) msurovy

Dobrý deň!

Som poberateľ čiastočného invalidného dôchodku t.j. invalidita 50%, chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko zamwestnávateľ ukončil so monou pracovný pomer.
Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

msurovy Pozri príspevok
Dobrý deň!

Som poberateľ čiastočného invalidného dôchodku t.j. invalidita 50%, chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko zamwestnávateľ ukončil so monou pracovný pomer.
Ďakujem
Záleží od toho, ako dlho si bol poistený pred skončením PP (ako dlho trval PP). Ak sa zaregistruješ na UPSVaR .. a spĺňaš podmienky §104 Zo SP... tak áno.
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca. .
Naposledy upravil Katy a R : 12.10.09 at 15:29
0 0
niki1962 niki1962

niki1962 je offline (nepripojený) niki1962

som tu prvýkrát a chcela by som vediet na akú finančnú výpomoc má nárok invalidný důchodca, prosím keby mi niekto odpovedal
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

niki1962 Pozri príspevok
som tu prvýkrát a chcela by som vediet na akú finančnú výpomoc má nárok invalidný důchodca, prosím keby mi niekto odpovedal
No musíš konkretizovať čo ťa zaujíma. Veď invalidný dôchodca poväčšine berie invalidný dôchodok. Skús byť konkretnejšia.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
A je dôležité, či si ID do 70% alebo nad 70%, takže napíš, a potom ti odpovieme .....
0 0
mmmarian mmmarian

mmmarian je offline (nepripojený) mmmarian

Dobrý deň, moja priatelka ma priznany 50% ID, okrem toho by chcela pracovat a vsak najst si zamestnanie nie je vobec jednoduche. Chcela by sa aj preto zaevidovat na urade prace kedze udajne obcan 50% ID je povinny pracovat. Na UPSVaR ju vsak stale odbiju s tym, ze za nu vsetko plati stat a teda nemusi byt evidovana a ani nemoze kedze je ID. existuje nijaky § , ktory si mozem vytlacit a doniest ho tetuskam na UPSVaR aby videli, ze je to mozne? Uz som totiz pocul viac pripadov, ze obcanov s ID nechcu evidovat na UPSVaR a davaju im mylne informacie. Myslim,ze o tomto ani sami poriadne nevedia.. A je pravda ak je obcan s priznanym 50% ID neyamestnany a neni evidovaný na UPSVaR tak sa mu potom nezapocitavaju roky do starobneho dochodku??? Dakujem za rychlu odpoved, snad po Vasej rade sa uz konecne niekam pohneme dalej, prajem pekny den
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Marian,
priateľka nech vypíše žiadosť o zaevidovanie na UP. Nemôžu ju odmietnuť, a to že za ňu platí štát nič neznamená. Ona môže byť evidovaná na UP ( sa im to nepáči zvyšuje sa percento nezamestnanosti) , a môže potom požiadať o dotáciu na samozamestnanie a tak podobne.

Nech sa nenechá odbiť, ona zákony nepotrebuje. Ak ju nechcú zaevidovať tak nech pýta od nich na základe akého zákona to nechcú urobiť, a nech sa ide sťažovať vedúcemu oddelenia a ked to nepomôže tak riaditeľovi pobočky.

Tu si prečítajte http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestna...?page_id=12924 o podmienkach evidencie na UP, nie je tam nič také, že občan ZŤP a s ID sa nemôže zaevidovať.
1 0
mmmarian mmmarian

mmmarian je offline (nepripojený) mmmarian

dakujem velmi pekne za radu
0 0
ala82 ala82

ala82 je offline (nepripojený) ala82

mmmarian Pozri príspevok
Dobrý deň, moja priatelka ma priznany 50% ID, okrem toho by chcela pracovat a vsak najst si zamestnanie nie je vobec jednoduche. Chcela by sa aj preto zaevidovat na urade prace kedze udajne obcan 50% ID je povinny pracovat. Na UPSVaR ju vsak stale odbiju s tym, ze za nu vsetko plati stat a teda nemusi byt evidovana a ani nemoze kedze je ID. existuje nijaky § , ktory si mozem vytlacit a doniest ho tetuskam na UPSVaR aby videli, ze je to mozne? Uz som totiz pocul viac pripadov, ze obcanov s ID nechcu evidovat na UPSVaR a davaju im mylne informacie. Myslim,ze o tomto ani sami poriadne nevedia.. A je pravda ak je obcan s priznanym 50% ID neyamestnany a neni evidovaný na UPSVaR tak sa mu potom nezapocitavaju roky do starobneho dochodku???. Dakujem za rychlu odpoved, snad po Vasej rade sa uz konecne niekam pohneme dalej, prajem pekny den
toto by ma tiež zaujímalo
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ala82 Pozri príspevok
toto by ma tiež zaujímalo
ala - čo sa týka starobného dôchodku, tak je preňho úplne jedno, či je alebo nie je v evidencii UoZ na UPSVaR
2 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Doba poberania ID sa započítava do doby trvania dôchodkového poistenia.

Registrácia na UP ako uchádzač o zamestnanie nemá na to vplyv ( teda dôch.poistenie beží aj tým, čo nepracujú a nie sú registrovaní na UP- týka sa to poberateľov ID)
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať