Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra a vyúčtovanie

V júni mi dodávateľ vystavil predfaktúru, ktorú som uhradila tiež v júni a teraz som zistila, že nemám vyúčtovaciu faktúru. Účtujem podvoj.účt. a som mesačný platca DPH. Keď som mu zavolala, povedal mi, že vyúčtovaciu faktúru zašle až po ukončení prác. Lenže ja si myslím, že mi k tej zálohovej mal vystaviť ostrú fakt. kvôli DPH - sice na tejto je uvedené, že je zálohová ale má tam rozpísané aj DPH, ale ja som ju neuplatnila na vstupe v 6/07. A čo teraz. Môže mi tú faktúru vystaviť aj do 7/07 a ja ju môžem uplatniť na vstupe v 7/07. Alebo mi stačí faktúra vyúčtovacia po ukončení prác a už je to jeho problém, že nevystavil riadnu fakt. v danom mesiaci.
Prečo je to také komplikované?????
Prajem pekné sníčky. Už je po polnoci. Vďaka všetkým.

Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cloe Pozri príspevok
Uhradili ju 30.10.
Dík, teraz som si všimla.

Žiadať si môžu, ale k realizácii zálohy nedošlo, tak ju na riadnej faktúre neodpočítaš. Presne ako píše Cloe-deň dodania bol skôr ako deň zaplatenia. Pôjde o úhradu riadnej, konečnej faktúry, ak ste ju vystavili v riadnom termíne..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mám ešte jedni otázku. Vystavili ste zálohovú faktúru s rozpisom DPH?

V prípade, že áno /čo ste nemali/, možno si oni odpočítali DPH v 9. mesiaci , a preto na tom trvajú.
To čiste teoretizujem, lebo stále a stále sa vyskytujú prípady takto vystavených zálohových faktúr...bez ohľadu na dátum úhrady...
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Jana Acsová Pozri príspevok
Pripájam svoju skúsenosť. Začiatkom tohto roka som požiadala o stanovisko výrobcu programu /robím v Omege/ ohľadom účtovania záloh v CM a následne jeho vyúčtovanie pre účely DPH pri konečnej faktúre. Program mi umožňoval robiť iba variant B, ale keďže na môj dotaz na DRSR v Prešove mi bolo odpovedané, že správny je variant A, nevedela som ako to mám vlastne v programe urobiť. Výrobca programu dal dotaz na MFSR a odtiaľ prišlo stanovisko, že variant B je správny.
Naposledy upravil ivako : 09.11.07 at 05:40 Dôvod: priloženie dokumentu
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
evina Pozri príspevok
Dík, teraz som si všimla.

Žiadať si môžu, ale k realizácii zálohy nedošlo, tak ju na riadnej faktúre neodpočítaš. Presne ako píše Cloe-deň dodania bol skôr ako deň zaplatenia. Pôjde o úhradu riadnej, konečnej faktúry, ak ste ju vystavili v riadnom termíne..
Tiež by som to dala ako úhradu riadnej faktúry avšak ide o to, že ju nijako nemôžu vystaviť v termíne. Ten už prešvihli
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

evina Pozri príspevok
Mám ešte jedni otázku. Vystavili ste zálohovú faktúru s rozpisom DPH?

V prípade, že áno /čo ste nemali/, možno si oni odpočítali DPH v 9. mesiaci , a preto na tom trvajú.
To čiste teoretizujem, lebo stále a stále sa vyskytujú prípady takto vystavených zálohových faktúr...bez ohľadu na dátum úhrady...

nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

cloe Pozri príspevok
Tiež by som to dala ako úhradu riadnej faktúry avšak ide o to, že ju nijako nemôžu vystaviť v termíne. Ten už prešvihli
Asi mi to menej chápe, ale "nezmestí sa mi to do tých 15 dní" som si nevedela preložiť /nevedela som do ktorých/, že ju neskoro vystavili...
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
michelle84 Pozri príspevok
nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.
Ostrá zálohová faktúra, tým asi myslíš daňový doklad z prijatej zálohy.
No, tak či tak, si myslím, že by to nemala byť až taká katastrofa. DPH sa v každom prípade odvedie v 10/2007. Tak by si mohla snáď dať dnešný dátum vystavenia, dátum daň. povinnosti 30.10., s tým, že v konečnej faktúre uvedieš aj odpočet zálohy. Ak bola zálohová faktúra na plnú výšku dodávky, k úhrade ti zostane nula.
Napr. dodaný tovar: 1000,- 190,- 1190,-
odpočet zálohy -1000,- -190,- -1190,-
_______________________
k úhrade: 0

Ale s tým dátumom daň. povinnosti to nie je celkom O.K.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

michelle84 Pozri príspevok
nie, DPH na zálohovej faktúre nebolo ropísané. Len som vystavila ostrú zálohovú faktúru s dátumom úhrady a tu už bola rozpísaná DPH.
No skúsim to zhrnúť. Vystavila si teda ako ty nazývaš "ostrú zálohovú faktúru" s daňovou povinnosťou predpokladám 30.10., t.j. faktúru si vystavila nesprávne.
Tu je len šťastím, že ide o ten istý mesiac. Ostrú zálohovú by som stornovala, resp. teda zaslala dobropis /možno môžeš použiť jej číslo..../, a vystavila riadnu faktúru s dátumom dodania 9.10., ktorý je aj dátumom daňovej povinnosti. Keďže už budeš mať problém vsunúť faktúru dátumovo dozadu, volila by som číslo poslednej faktúry z 24.10. a dala tam napr. lomeno 1 a pekne popísala, že bola omylom vystavená faktúra k prijatej zálohe. DPH bude odvedená aj odpočítaná v 10. mesiaci, takže ostane tam problematická mierne tá oblasť vystavovania faktúr... s odberateľom sa dohodnite na priradení danej platby k súhrnnej faktúre... čo už ale...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vzhľadom na paragraf 71 je možno návod od cloe menej komplikovaný: aj keď samozrejme tú platbu by to chcelo pred dodaním


...Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

michelle84 Pozri príspevok
Mám špecifický prípad. Vystavili sme zálohovú faktúru. Bola vystavená 25. 9. 2007 a splatná 25. 10.2007. Zaplatili ju 30. 10. 2007. Ale riadnu faktúru som dostala pokyn vystavit 9. 10. 2007, lebo tovar sme vyskladnili a teda aj dodali 9. 10. 2007. Z pohľadu DPH, ako mám správne vystaviť už riadnu faktúru, od ktorej odpočítam zálohovú faktúru?
Ak ste vystavili riadnu faktúru s dátumom dodania 9.10.2007, predpokladám, že mala splatnosť 14 dní, t.j. 23.10.2007, tak by som už žiadnu faktúru zálohovú s odpočtom DPH nevystavovala, ale platbu zo dňa 30.10.2007 by som priradila k riadnej faktúre. Priložila by som k nej iba zálohovú faktúru zo dňa 25.9.2007, nakoľko pod jej VS uhradili dodávku tovaru.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Maxinka Pozri príspevok
Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem
Zvlášť za platbu v 11/07 a zvlášť za platbu v 12/07.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Maxinka Pozri príspevok
Ak je vystavená Zál.fakt. v 11/07 a zaplatená bola na 2 časti: 1.časť v 11/07 a 2.časť v 12/07.
Daňový doklad mám vystaviť na tieto platby zvlášť za 11 a azvlášť za 12 mesiac, alebo to môžem urobiť do kopy v jednej vyúčtovacej faktúre?Dodávka ešte nebola-len platba.
Ďakujem
Ak ešte nenastalo dodanie, treba vystaviť 2 daňové doklady z prijatých platieb. Jeden s dátumom daň. povinnosti 11/07 a druhý 12/07.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň prajem- mám takýto problém a neviem ako na to.
V hotovosti sme zaplatili zálohu za stropné debnenie- 999,60 EUR- k tomuto dokladu máme zál. FA- kde je napísané zálohovo Vám fakturujem 999,60 € s DPH.
Ak by som túto FA nahodila do záväzkov ako preddavok- automaticky je to bez DPH. Môžem si vôbec na základe tejto Fa uplatniť DPH?
Ďalšia FA-už ostrá- nie zálohová
- Fakturovaná suma bez DPH 40,3€
- 19% DPH 7,66€
Celková fakturoaná čiastka 47,96€
Prijatá záloha -999,60€
Zostáva k vráteniu -951,64€- tiež nám ich v hotovosti vrátili a hneď vystavili túto Fa
Vôbec neviem čo s tým....akými úkonmi to zaevidovať a vysporiadať.
Ak by som to mohla nahrať priamo do PD bez evidencie záväzkov.
Zál.fa- 999,6€ rozdelenú na základ a DPH a následne ostrú fa zo sumou -951,64€ s DPH. Tak by sa mi správne dostalo do základu dane tých 40,3€ a DPH 7,66 €. Len neviem, či je to tak správne?
Vopred ďakujem za rady
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

L-M Pozri príspevok
Pekný deň prajem- mám takýto problém a neviem ako na to.
V hotovosti sme zaplatili zálohu za stropné debnenie- 999,60 EUR- k tomuto dokladu máme zál. FA- kde je napísané zálohovo Vám fakturujem 999,60 € s DPH.
Ak by som túto FA nahodila do záväzkov ako preddavok- automaticky je to bez DPH. Môžem si vôbec na základe tejto Fa uplatniť DPH?
Ďalšia FA-už ostrá- nie zálohová
- Fakturovaná suma bez DPH 40,3€
- 19% DPH 7,66€
Celková fakturoaná čiastka 47,96€
Prijatá záloha -999,60€
Zostáva k vráteniu -951,64€- tiež nám ich v hotovosti vrátili a hneď vystavili túto Fa
Vôbec neviem čo s tým....akými úkonmi to zaevidovať a vysporiadať.
Ak by som to mohla nahrať priamo do PD bez evidencie záväzkov.
Zál.fa- 999,6€ rozdelenú na základ a DPH a následne ostrú fa zo sumou -951,64€ s DPH. Tak by sa mi správne dostalo do základu dane tých 40,3€ a DPH 7,66 €. Len neviem, či je to tak správne?
Vopred ďakujem za rady
Alebo takto by to bolo asi správne?
Evidencia záväzkov zál.fa 999,60€ ako preddavok bez DPH
Ostrá Fa
19 % DPH 47,96€ v rozpise na základ 40,3€ a DPH 7,66€
0%DPH -999,60 základ -999,6€
súčet -951,64 -959,30 7,66

V PD uhradím výdavok z pokladne ,výber záväzku zal.fa -999,6€ bez uplatn.DPH.
ID výdavok ,výber záväzku, ostrá fa -951,64€,základ -959,30€ a DPH 7,66€.
Bude to O.K
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

prosím, pozriete sa mi niekto na to?
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
neuvádzaš dátum, poskyt. predd. ani dátum vystavenie riadnej FA. keby to bolo všetko v jeden mesic tak ja by som to robila nasledovne.
poskytnutý preddavok uhradený na základe predd.fa 999,60 € 314/211 -
FA základ 40,30 501 A/321
dph 7,66 343 /321
zuct.predd. 47,96 321/314
vrat.predd. 951,64 211/314
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

kacena26 Pozri príspevok
neuvádzaš dátum, poskyt. predd. ani dátum vystavenie riadnej FA. keby to bolo všetko v jeden mesic tak ja by som to robila nasledovne.
poskytnutý preddavok uhradený na základe predd.fa 999,60 € 314/211 -
FA základ 40,30 501 A/321
dph 7,66 343 /321
zuct.predd. 47,96 321/314
vrat.predd. 951,64 211/314
Ďakujem pekne za ochotu, ale zabudla som napísať jednu dôležitú vec- že vedieme JÚ.
Naposledy upravil L-M : 08.06.09 at 09:07
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Potrebujem poradiť so zahraničnou prijatou zálohovou faktúrou. SZČO si objednal v UK v 10/08 prístroj, ktorý ale má byť dodaný v r. 2009. Účtoval v JU, kde som uvedenú platbu 1000 libier dala ako osobnú spotrebu (vedela som že chce ukončiť živnosť).
Teraz v 05/09 mu prišla ďaľšia zálohová faktúra na sumu 5100, ale teraz už na sro-čku a uhradil na základe tejto zálohovky ďaších 4100 libier (bolo už odrátaných tých vyššie spomýnaných 1000).
Mne ide o to, ako dostať do PU sro-čky tú spomínanú úhradu z minulého roku 1000 libier. Mohla by som to dať cez ID ako zriaďovacie náklady, ale ja to potrebujem dostať na úhradu zálohovej faktúry,aby som potom, keď príde ostrá, mohla tieto platby spárovať. Môžem dať preddavok 1000 libier ako pôžičku konateľa?
Prosím poraďte.
Ďakujem
Naposledy upravil Tánička : 11.06.09 at 08:00
0 0
kuldo kuldo

kuldo je offline (nepripojený) kuldo

Mozete prosim poradit? Uctujeme v PU (neplatca DPH) a v oktobri 2009 sme zakaznikovi vystavili Zalohovu Fa na mesacne opakovane reklamne sluzby na obdobie 10/2009 - 04/2010. Zakaznik uhradil Zalohu az teraz, v januari 2010, ked uz mame hotovu uzavierku za 2009. Ako spätne rozuctovat vyuctovaciu Fa medzi obdobia? Vdaka.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať