Zavrieť

Porady

Turkestánsky brest - zivy plot

jks jks

jks je offline (nepripojený) jks

Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, či má niekto už nejaké skúsenosti s turkestánskym brestom /"zázračný živý plot"/. Ponuka na internete je veľmi lákavá, no stále mám pocit, že to nemôže byť až také úžasné, resp. že existujú aj určité nevýhody tejto rastliny.
Naposledy upravil arizona : 02.05.13 at 16:46
Usporiadat
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Vážená pani hubatá mám živý plot z tuje ale rád by som videl ten váš živý plot z bazy, šípok černíc vyrastený do výšky 2,5m. Ako to v tom plote vyzerá po takých siedmych rokoch s vyrastenou a zhrubnutou bazou, osušenými konármi černíc a holými kmeňmi šípok. Ako to vyzerá s nepriehľadnosťou vášho plota za účelom vytvorenia súkromia ako to vyzerá s okolím vzhľadom na množstvo vyrastajúcich odzemkov a koreňových výhonkov po celej záhrade. Založte takú nejakú tému živý plot z bazy, živý plot zo šípok, živý plot z černíc a prezentujte vaše skúsenosti prípadne skúsenosti iných s fotoukážkami dosiahnutých výsledkov. Alebo ste takéto témy už založili a v rýchlosti vybudovania peknej účelnej vysokej a rýchlorastúcej steny ste dobehli turkestánsky brest? Klimatické podmienky sa všade menia. Preto si tu nachádzajú postupne miesto nové rastlinné druhy. Nie preto sa sem dostávajú nové živočíchy že prídu za rastlinami ale preto že tu dokážu prežiť a pri vlastnej migrácii sa tu dokážu aklimatizovať a rozmnožovať. Dokonca ani vami spomínaný agát nie je pôvodnou rastlinou Európskeho kontinentu a predsa ho dávate za vzor. A čo zemiaky spolu s pásavkou zemiakovou, Kiwi olivy a iné udomácnené rastliny?

Jano
1 0
E15 E15

E15 je offline (nepripojený) E15

Turkestánsky brest mám už asi 4 roky. Je naozaj pravda, že tak rýchlo rastie, aj keď som tomu spočiatku nechcela veriť, tak som ho len tak skúšobne zasadila do jedného radu. Teraz s odstupom času by som poradila, aby ste si ho nasadila cikcakovo, lebo potom je zdola trošku riedky. Ale inak je super.
2 0
zolle zolle

zolle je offline (nepripojený) zolle

http://www.stromceky-lovasz.sk/ ...viac
pekné, a podla skusenosi možem povedat ze naozaj začnu rast az teraz...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

zolle Pozri príspevok
pekné, a podla skusenosi možem povedat ze naozaj začnu rast az teraz...
Ja teda neviem, ale ja som ho teraz strihala tento rok už tretí krát. Rastie ako zdivený. Mám ho vysoký viac ako tri metre a to mám problém ho udržať v tejto výške, aby nenarástol vyššie. Sadila som ho v jednom rade a je poriadne hustý.
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja som sadila teraz na jar. Ma asi 25-30cm. Zatial ho nepustam moc do vysky,zastrihujem vetvicky,aby sa rozkosatil. Uvidim,ako sa mu bude darit dalej...
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

E15 Pozri príspevok
Turkestánsky brest mám už asi 4 roky. Je naozaj pravda, že tak rýchlo rastie, aj keď som tomu spočiatku nechcela veriť, tak som ho len tak skúšobne zasadila do jedného radu. Teraz s odstupom času by som poradila, aby ste si ho nasadila cikcakovo, lebo potom je zdola trošku riedky. Ale inak je super.
A čo foto, nedalo by sa priložíť?
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

wagner Pozri príspevok
Ja teda neviem, ale ja som ho teraz strihala tento rok už tretí krát. Rastie ako zdivený. Mám ho vysoký viac ako tri metre a to mám problém ho udržať v tejto výške, aby nenarástol vyššie. Sadila som ho v jednom rade a je poriadne hustý.
A Vaše foto, prípadne ďalších ktorí ho majú zasadený a vyššie vyrastený, nedalo by sa tiež priložiť? Pomohlo by to pre názornosť, a bolo by to taktiež z prvej ruky
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som dnes strihala prvý raz od vysadenia - nepočítam počiatočnú úpravu na 3.deň po vysadení.
zatiaľ ho chcem iba zahusťovať, uvidím ako bude vyzerať na jesen, na rok ho možno "pustím" vyššie.
viac ako 150 cm neplánujem. foto priložím, ale zatiaľ je nízky.
tu najdete aj video, aj priebeh rastu, aj návody, aj fotogaleriu:
http://zazracny-zivy-plot2.sk/fotogaleria-zivy-plot.htm
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

J500j Pozri príspevok
A Vaše foto, prípadne ďalších ktorí ho majú zasadený a vyššie vyrastený, nedalo by sa tiež priložiť? Pomohlo by to pre názornosť, a bolo by to taktiež z prvej ruky
Žiaľ, nedá sa mi stiahnuť fotka z mobilu do PC. Vlani som tu prilepila fotku v téme tohtoročná úroda. Pozri príspevok 52, tak je odfotený.
Naposledy upravil wagner : 04.07.12 at 22:53
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

KEJKA Pozri príspevok
ja som dnes strihala prvý raz od vysadenia - nepočítam počiatočnú úpravu na 3.deň po vysadení.
zatiaľ ho chcem iba zahusťovať, uvidím ako bude vyzerať na jesen, na rok ho možno "pustím" vyššie.
viac ako 150 cm neplánujem. foto priložím, ale zatiaľ je nízky.
tu najdete aj video, aj priebeh rastu, aj návody, aj fotogaleriu:
http://zazracny-zivy-plot2.sk/fotogaleria-zivy-plot.htm

Aj STARKL a RASTLINKY predávajú sadenice, ktoré vám doručia v úplne inom stave, ich odolnosť je iná a rast tiež trvá inú dobu ako sa uvádza.
Nie je preto nad skúsenosti skutočných pestovateľov.

Jano
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
J500j Pozri príspevok
Aj STARKL a RASTLINKY predávajú sadenice, ktoré vám doručia v úplne inom stave, ich odolnosť je iná a rast tiež trvá inú dobu ako sa uvádza.
Nie je preto nad skúsenosti skutočných pestovateľov. Jano
súhlasím, ale zadaním linku potvrdzujem aj jeho pravdivosť. Okrem toho - tam nie sú reklamné, alebo iba reklamné slogany predajcu, ale videa amatérov aj s ich chybami a skúsenosťami - teda naozaj ide o skúsenosti skutočných pestovateľov. Kým som ten brest kúpila,tak som si to všetko prešla, naštudovala, popozerala videá a verím, že som sa tých počiatočných chýb vyvarovala. A aj preto sa nebojím a tie rastlinky riadne "zosekávam", ved za necelé 2 mesiace väčšina vyhnala výhony 50-60cm dlhé, čo naozaj nepotrebujem. Chcem čo najhustejší, tak som ich poskracovala na 10-15 cm, idem prihnojiť a počkám zasa mesiac-dva.
fotečky priložím, zatiaľ nestíham.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prikladám fotky, ako rastie môj brest
uložilo podľa veľkosti fotky, nie podľa dátumu, dátumy vidno na snímkoch,
takže
a) druhá a tretia - čerstvo zasadené
b) prvá v poradí z 24.6. - takmer po 2 mesiacoch
c) 13.7. - po dalších 3 týždňoch, potom nasledoval tuším druhý zostrih
d) 02.08. - rastie ako z vody, ale je čerstvo ostrihaný
e) 4.9. zasa podrástol
c) 6.9. amatersky pristrihnutý
Naposledy upravil KEJKA : 06.09.12 at 18:12
brest 2012-06-24.jpg  
brest 2012-05-08.jpg  
brest 2012-05-08 pred ostrihanim.jpg  
brest 2012-07-13.jpg  
brest 2012-08-02.jpg  

brest 2012-09-04.jpg  
brest 2012-09-06.jpg  
1/1
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tak moju reklamáciu niekedy v novembri fakt vybavili, poslali mi 12ks náhradných sadeníc, ale
bez predchádzajúceho upozornenia, takže zásielka trčala na pošte, korene vyschli
zasadila som, ale či na jar vyrašia...hm, uvidíme.
............uvidela som, sadeničky nevyschli, krásne rašia. /apríl 2013/
Naposledy upravil KEJKA : 22.05.13 at 18:23 Dôvod: doplnenie informácie
0 0
Katrina13 Katrina13

Katrina13 je offline (nepripojený) Katrina13

Ahojte pestovatelia, vedeli by ste mi poradiť a napísať názory ohľadne turkménskeho brestu? Čítala som veľa diskusií, ale zaujímalo by ma hlavne, ako často striháte a aký veľký je z toho neporiadok - teda ako moc časovo je to náročné. Potrebujeme zakryť výhľad z ulice cca na 20 metroch. Sadiť chceme z vonkajšej strany plota pri ulici, ale na druhej strane plota, teda vo dvore máme kôru a okrasné dreviny a predpokladám, že keby sa z vnútornej strany ten brest strihal, bola by celá kôra od lístia a konárikov alebo sa mýlim? A poraďte či to striháte ručne nožnicami alebo by to zabralo večnosť? Berte ma prosím ako úplne neskúseného človeka čo do záhrady.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja som laik, strihám ho sama, samozrejme, že odstrihnuté padá z jednej i druhej strany.
plot ti však zadrží ten odpad, alebo ho máš taký riedky pletivový? Každý plot treba strihať, akurát ten, ktorý rastie pomaly má menej odpadu.
Časovo náročné? no viac času mi zoberie burina kde kade inde. Toto urobím razdva za pár minút. Mám nožnice s dlhšími čepeľami cca 20-25cm?
Ja mám 25m tento plot, minulý rok som strihala statočne hádam aj raz za 5-6 týždňov, lebo som ho chcela mať hustý, čo veru je. teraz od jari len raz, akurát som pozerala že zasa pristrihnem. Už nie tak radikálne, ale vyrašili dlhšie výhonky hore i po bokoch a to treba zastrihnúť do fazony. Prikladám fotku, merala som - napriek častému strihaniu vyrástol do 90cm výšky.
A ten neporiadok pod plotom sú práve nepohrabané zvyšky po prvom strihaní.
Naposledy upravil KEJKA : 23.05.13 at 07:15
brest 20130522.jpg  
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

No keď si tak porovnávam - môj teraz na jar poriadne vyrástol. Možno dobrý meter, musím ho ostrihať a potom ho odfotím. Však by sa mi do mobilu nevmestil Včuľ má výšku cca 3 metre a šírku asi jeden a pol metra, musím sa dobre snažiť, aby som ho skrotila na prijateľnú výšku a šírku. Keď zajtra nebude pršať, tak začínam strihať. To mám robotu tak na dva dni - dlžka živého plota je možno aj 40m, možno aj viac. Nemerala som to. Potom priložím foto.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ako dlho ti rastie? Kedy si sadila?
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

KEJKA
ako dlho ti rastie? Kedy si sadila?
Mám to viac rokov, niekde sú tu už aj fotky pricapené. Za dva roky som mala vypestovaný živý plot Rastie ako zdivený. Vlani keď bolo sucho tak rástol pomaly, ale teraz aj polievam aj preprcha tak má viac vlahy. Preto tak rastie. Inak potrebuje veľa vlahy, lebo vlahu ťahá zo záhrady.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Tak som odfotila môj živý plot - ešte neostrihaný. Keď ostrihám, tak potom tiež priložím foto.
Snímka471.jpg  
Snímka468.jpg  
1/1
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
fúúúha, tak gratulujem, domček ani nie je vidno.
a za plotom máš aký plot - pletivový?
ja ho až do takej výšky nechcem, aspoň vidím, že musím radikálne strihať, ak ho chcem udržať - predpokladám, že tento rok dorastie minimálne na 160 cm ak nie viac a to by mi aj stačilo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať