Zavrieť

Porady

Auto ano , daň nie

Pekný deň .
Chcem sa spýtať , či musí byť zaplatená daň z motorových vozidiel, aj vtedy , ak firma vlastní auto ( má ho zapísané v majetku ) Ale vôbec ho nepoužíva. Tzn. že vôbec nevznikajú náklady.
Musí byť aj v takomto prípade zaplatená daň?
Ďakujem
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k tomu nákladnému autu.
SZČO ho kúpil na KZ od FO-nepodnikateľa v r. 2006 za 75 tis.. Nemám TP, tak ale asi to bude mať na IČO - lebo tak je postavená aj zmluva. Nedal si to vôbec do výdavkov a v r. 2007 si platill hav. poistku (cca 7500/štvrťrok a ešte v decembri zaplatil 13 tis. za r. 2008). Samozrejme nemá uhradenú daň z MV.
"Volá sa" PRAGA V3G (nemám TP tak som si kukla na internete, takže by mal mať 3 nápravy a do 15 t) - daň z MV by malo byť - ročne 15.300.
Ak by ho zaradil od 1.7.07 do podnikania- splatnosť 15.7.07 - vyplývajú z toho sankčné úroky 849,-+pokuta 2000(ak by to v pondelok uhradil), no a potom by si mohol dať do VOZD 2x7500 + 13 000 (poistky) + odpisy 18.750.
Takže teoreticky by ušetril na dani cca 6.tis. a ešte k tomu by si mohol dať do výdavkov aj náklady na spotrebované PH na pr.cestách.
Prosím, potrebujem len udobriť - či uvažujem správne? Alebo ešte sa takto spýtam, pre 6-tis. nebude riskovať - že si ho prekuknú?
Zvýraznené je podstatná informácia na posúdenie účtovania výdavkov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Používal ho na podnikanie - ale keďže je "igelitkový" dá sa to urobiť rôznymi spôsobmi. Ale ten druhý spôsob (príspevok) by sa mu viacej páčil. Viem, že daň z MV nie je podmienkou, ale čím dlhšie s ňou bude meškať - tým vyšší bude sankčný úrok a on šikovný na tú daň zabudol a poistky si poplatil - ešte aj v predstihu, aby to mal vo výdavkoch. No čo už s ním, chcem mu pomôcť, lebo to chce silou mocou do výdavkov - aj za cenu sankcie - ak to vynde lepšie. Mohlo by to tak byť - 2.príspevok?
Mne vychádza sankčný úrok 1.790,- (na www.drsr.sk), ale postup je možný.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Takže ak zajtra zistím, že má TP na IČO (myslím, že áno) - tak by to aj tak mohlo byť.
Nechcem ho teraz budiť
Aj keby nemal na ičo, môže zaradiť do obchodného majetku. Je to stále tá istá fyzická osoba.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

smith Pozri príspevok
Mne vychádza sankčný úrok 1.790,- (na www.drsr.sk), ale postup je možný.
A čo zle počítam? 15.300 / 365 x 184 dní = 7713 , keď som dala splatnosť 15.7.07 (dát.používania 1.7.07) uhradu 10.3.08 tak mi dalo 849,-
Nemá to význam počítať - viď príspevok č. 20
Naposledy upravil Erika-ežka : 07.03.08 at 22:42
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
A čo zle počítam? 15.300 / 365 x 184 dní = 7713 , keď som dala splatnosť 15.7.07 (dát.používania 1.7.07) uhradu 10.3.08 tak mi dalo 849,-
Ktorú možnosť máš vyznačenú pri sankčnom úroku na cestnú daň? Treba tú druhu od r.2000, potom vyhorí tých 1790,-

Tá prvá je výpočet do 1999,a skoršie povinnosti.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Aj mne to teraz došlo - veď nemusí mať v TP IČO.
A teraz som to prepočítala, lepšie je to dať od 1.1.07 - aj keď bude vyšší úrok - ako si ho ty počítal - ušetrenie na dani bude vyššie, lebo si bude môcť dať do VOZD aj poistky zaplatené za prvý polrok.
Super, určite sa poteší.
A díky za "odobrenie".
Nemá to význam počítať - viď príspevok č. 20 - nedá sa mi to vymazať, tak to škrtám
Naposledy upravil Erika-ežka : 07.03.08 at 22:44
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

smith Pozri príspevok
Ktorú možnosť máš vyznačenú pri sankčnom úroku na cestnú daň? Treba tú druhu od r.2000, potom vyhorí tých 1790,-

Tá prvá je výpočet do 1999,a skoršie povinnosti.
Viem, zistila som - len som počítala len od polroku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Erika-ežka Pozri príspevok
Viem, zistila som - len som počítala len od polroku.
Aj ja, zaradenie 1.7. povinnosť 15.7. úhrada 10.3. a vyhodilo tých 1790,-
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

smith Pozri príspevok
Aj ja, zaradenie 1.7. povinnosť 15.7. úhrada 10.3. a vyhodilo tých 1790,-
Nechápem... Čo mám inú www.drsr.sk , ale nedávaš celú čiastku, lebo ak je zaradenie 1.7. tak je dlžná suma nie 15 300 , ale 7713 (15300/365x184) . Či nie?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Len teraz som si uvedomila, že vlastne nič neušetrí - musí predsa uhradiť aj tú daň z MV - aby sa vyhol prípadným neskorším sankciám. Príspevky sa mi nepodarilo vymazať , iba poškrtať - ale aj tak Smith, ďakujem za spoluprácu.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
benka Pozri príspevok
Akože sa to nedá obhájiť? Je to výdavok, ktorý je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov - §19/2a; zák. 595/2003 Zz - aspoňm čo sa týka povinného zml. poistenia.

Záver:
MV zaradené v r 2007 - v štádiu opravy - to neznamená, že nie je využívané na podnikanie. PZP aj odpisy sú pri správnom prístupe obhajiteľná položka nákladov.


MV, keďže nebolo pojazdné ( v štádiu opravy- odkedy a dokedy) , nemalo byť ešte zaradené. Ale ako mohol byť urobený prepis vlastníka MV, keď nebolo pojazdné? K prepisu má byť urobená aj STK. Ak sa nemýlim, STK sa robí na "POJAZDNÉ" MV. Ak bol spravený prepis, MV muselo "absolvovať" STK.

Ak bolo MV pojazdné a zaradené do majetku neskôr (z akéhokoľvek dôvodu),
odpisy a poistky sú uznaným daňovým výdavkom.

Na úplné daňové ošetrenie je však doteraz uvedených málo informácií.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

benka Pozri príspevok
MV, keďže nebolo pojazdné ( v štádiu opravy- odkedy a dokedy) , nemalo byť ešte zaradené. Ale ako mohol byť urobený prepis vlastníka MV, keď nebolo pojazdné? K prepisu má byť urobená aj STK. Ak sa nemýlim, STK sa robí na "POJAZDNÉ" MV. Ak bol spravený prepis, MV muselo "absolvovať" STK.

Ak bolo MV pojazdné a zaradené do majetku neskôr (z akéhokoľvek dôvodu),
odpisy a poistky sú uznaným daňovým výdavkom.

Na úplné daňové ošetrenie je však doteraz uvedených málo informácií.
Ja úplne s tebou súhlasím, ale on si poplatil v decembri hav.poistky cca 30000+13000 na r. 2008 a teraz silou mocou chce, aby sa mu to dalo dať do VOZD. Ešte v priebehu roka kúpil jednonápravový vozík za traktor a staršie OA do 30000. Nie som si istá, či mu môžem dať OC do VOZD. Lebo v podstate keď sa "tvári", že ich nepoužíva (lebo nechce sankcie za daň z MV), tak by OC týchto "zariadení" podľa mňa mala ísť do VNZD. Ale ak mám pravdu povedať nie som si na sto percent istá. Poradíte ?
A s tým nákladným autom (príspevky vyššie) to bola blbosť, v podstate by nič neušetril, pretože tá daň z MV je dosť vysoká.
0 0
Mária B Mária B

Mária B je offline (nepripojený) Mária B

Správne som pochopila, že zákonné a havarijnné poistenie MV nie je VOZD
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mária B Pozri príspevok
Správne som pochopila, že zákonné a havarijnné poistenie MV nie je VOZD
To závisí od toho, či je vozidlo zaradené v obchodnom majetku firmy alebo nie. Je povinnosťou firmy na vozidlo v OM uzavrieť povinné zmluvné poistenie; pre havarijné poistenie sa môže - ale nemusí rozhodnúť. Takže v prípade vozidla v OM to bude VOZD.
0 0
Mária B Mária B

Mária B je offline (nepripojený) Mária B

Túto otázku som položila, tak povediac, bez rozmýšľania. Neskôr som si uvedomila jej hlúposť, ale čo už - daj hlúpemu rozum. O to viac Ti liba2 ďakujem, že si na to reagovala. Niekedy mám dojem, že Vaša trpezlivosť nepozná hraníc.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať