Zavrieť

Porady

socialny fond

potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?

dakujem
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pru Pozri príspevok
Takže by sa do výdavkov - do konca februára dal zaúčtovať aj soc. fond, ktorý nebol v r. 2006 zaúčtovaný a nemusela by som podávať dodat.dan.prizn?
Podľa môjho názoru, ak ste neuplatnili vo výdavkoch cez uzávierkové operácie tvorbu SF na základe spresnenia, ktoré má byť najneskôr vykonané do konca febrára a nemáte otvorený účet v banke ... nebude sa jednať o výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku 2007. Tento prípad je osobitý ale podľa môjho názoru ak účtovná jednotka nemá otvorený účet SF v banke, účtuje cez uzávierkové operácie a to na základe vykonaného spresnenia. Termín na spresnenie nemá vplyv na zaúčtovanie cez uzávierkové operácie, ktoré ste povinná vykonať ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostaví.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

ekopo Pozri príspevok
Na SF by som neotváral druhú pokladňu. Účtoval a evidoval by som to nasledovne:
1., možnosť: v PD pomocou ID mesačne účtovať tvorbu SF ako VOZD ako nepeňažnú operáciu s následným ročným vyrovnaním.
2., možnosť: v rámci uzávierkových operácií v 12 mesiaci zaúčtovať celkovú tvorbu za rok ako nepeňažnú operáciu
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky
1.) ako si to myslel s naslednym rocnym vyrovnanim???
2.) ako, kam zauctovat to 12 mesiaci, tiez cez ID???

prepac, nejak tomu nerozumiem ...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

Prvá možnosť: mesačne účtuješ rovnakú sumu /tebou predpokladanú/ ako tvorbu SF a do konca februára nasledujúceho roku urobíš doúčtovanie alebo odúčtovanie prepočítané zo skutočného vymeriavacieho základu s dátumom 28.2. Tieto mesačné sumy účtuješ ako nepeňažnú operáciu v PD do VOZD

Druhá možnosť: mesačne neúčtuješ ale na konci roka ako uzávierkovú operáciu zaúčtuješ skutočnú výšku príspevku do SF. Zaúčtuješ to do PD ako nepeňažnú operáciu jedným zápisom na základe ID s dátumom 31.12.

Ja to ešte stále posielam na do banky na účet.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Do aktuálneho roka ide ako VOZD len tvorba SF ktorá sa týka daného roka. V tomto prípade v rámci uzávierkových operácií. Viesť účet v banke zvlášť pre SF je vzhľadom na bankové poplatky na uváženie. Poplatky su mnoho krát vyššie ako tvorba.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

A ked mi program mesacne vypocita vysku SF zo skutocneho vymeriavacieho zakladu, tak nemusim uctovat predpokladanu sumu, ale realnu, ano?

A este takto, tak tu tvorbu SF (VNZD) za rok 2006 do vykazu za r. 2007 neuvediem, oki? Len tvorbu SF za rok 2007?

Dakujem. Velmi ste mi pomohli Ste super .
Naposledy upravil kvieta : 13.09.07 at 08:55
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

V obidvoch prípadoch: áno
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kvieta Pozri príspevok
Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
Aby si mohla niekomu poskytnúť príspevok zo SF, musíš mať z čoho; teda v evidencii SF je tvorba príjem a čerpanie výdaj.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kvieta Pozri príspevok
Aaaa v evidencii SF je tvorba prijem alebo vydaj? Viem, ze v PD je to vydaj, ale v evidencii SF netusim. Ci rovnako ako v PD? Ja mam v evidencii prijem tvorba a vydaj cerpanie. Je to zle ci dobre?
Vydali ste z daňových výdavkov a tvoríte fond pre zamestnanca. Daňový výdavok znamená, že ste túto čiastku dlžná na účely podľa zákona o sociálnom fonde a koľko ste dlžná pridávate do sociálneho fondu. Z fondu beriete výdavok určený pre zamestnanca ako čerpanie SF a ten sa v peňažnom denníku už premietne nedaňovo.

Čiže:
- tvorba sociálneho fondu - daňový výdavok v peňažnom denníku a príjem v knihe sociálneho fondu (záväzok - budúca povinnosť voči zamestnancovi),
- čerpanie sociálneho fondu - nedaňový výdavok v peňažnom denníku, čerpanie v knihe sociálneho fondu (výdaj, zníženie záväzku voči zamestnancovi).
0 0
Zlatúšik Zlatúšik

Zlatúšik je offline (nepripojený) Zlatúšik

Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
0 0
pure61 pure61

pure61 je offline (nepripojený) pure61

Zlatúšik Pozri príspevok
Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
Prosím, odpovedzte, to by aj mňa zaujímalo, pre kontrolu....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zlatúšik Pozri príspevok
Prosím, som začiatočníčka, poraďte ako v JU účtovať soc. fond, nákup straveniek:
1/ nákup straveniek v hotovosti
2/ tvorba soc. fondu /0,6%z HM/
3/ čerpanie soc. fondu /2,- Sk/ks/
4/ príjem 45% z hodnoty stravenky od zamestnanca do pokladne

Nemáme zvlášť otvorený účet!
Pre začiatočníkov
1. Nákup SL (gastrolístky):
- celá hodnota SL (67 Sk) je VNZD, lebo ide o obstaranie cenín a v deň ich obstarania ešte nevieme koľko budeme môcť uplatniť ako VOZD.

- až výdajom SL zamestnancom poznáme oprávnený počet SL, ktorý môžeme uplatniť ako VOZD, ale iba maxim. sumu 48,95 Sk/kus;

- výšku príspevku zo SF určuje zamestnávateľ, pritom rešpektuje zákon o SF, podľa ktorého je povinný na SL prispieť minimálne 30% tvorby SF, čo sleduje z pohľadu celého kalendárneho roka. Príspevok zo SF je VNZD. Odporúča sa do výšky príspevku zo SF zahrnúť „halierové vyrovnanie“ na 1 kus SL tak, aby sme dosiahli sumu, ktorú má zaplatiť zamestnanec zaokrúhlenú na celé Sk; bude sa nám ľahšie manipulovať so sumami, najmä ak úhradu zamestnanca mienime zraziť z jeho mzdy;
teda pri maxim. výdavku 48,95 Sk do výšky príspevku zo SF zahrnieme 0,05 Sk, teda (67 – 48,95 – 0,05 Sk) = 18 Sk bude pohľadávka voči zamestnancovi; zaplatiť ju môže buď v hotovosti do pokladne , čo bude PNZD, alebo mu túto sumu zrazíme zo mzdy. Samozrejme, ak prispejeme zo SF sumou vyššou ako 0,05 Sk, tak pohľadávka voči zamestnancovi sa úmerne zníži.

- prijatá úhrada od zamestnanca je PNZD.
- úhrada za službu je VOZD.

Pre SZČO je VOZD celá suma 67 Sk až maxim. 89 Sk.
SZČO nemá nárok na príspevok zo SF.
SZČO, ktorý je platiteľom DPH, má nárok na odpočítanie DPH zo služby – ale len na pomernú časť za počet SL vydaných zamestnancom, t.j. kráti DPH na SL ktoré si pridelil pre seba.

2. Tvorba SF je VOZD, čerpanie SF je VNZD. Treba viesť evidenciu o tvorbe a čerpaní SF (Kniha SF). Zostatok v tejto evidencii nemôže byť mínusový, t.j. výdaj zo SF nemôže byť vyšší ako je jeho tvorba (je to ako s peňaženkou, keď v nej nič nemáte nemôžete mať výdaj).

3. Evidencia cenín: príjem = nákup SL; výdaj = výdaj zamestnancom, resp. SZČO.
Stačí na to napr. tabuľka v exceli, ktorú na konci roka vytlačíme a založíme k účtovnej závierke; alebo napr. písanka (kockované listy), kde vedieme evidenciu podobne ako v pokladničnej knihe (PS, príjem, výdaj, KS). Zostatok cenín na konci roka uvedieme vo Výkaze o majetku.
0 0
pure61 pure61

pure61 je offline (nepripojený) pure61

Ďakujem krásne, konečne môžem spokojne spávať...fakt, nie ironicky...
0 0
S.Ch. S.Ch.

S.Ch. je offline (nepripojený) S.Ch.

Prosím Vás, je nejaký problém pri čerpaní sociálneho fondu v 2007, ktorý bol z časti vytvorený v už roku 2006? Ďakujem
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
nemoze byt ziadny problem, ked cerpanie SF nie je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. V podstate ide o evidencny vydaj v knihe SF.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

S.Ch. Pozri príspevok
Prosím Vás, je nejaký problém pri čerpaní sociálneho fondu v 2007, ktorý bol z časti vytvorený v už roku 2006? Ďakujem
Sociálny fond vytvorený v jednom roku sa nemusí vyčerpať celkom do poslednej koruny; niekedy sa to ani nedá. Nevyčerpaný zostatok prostriedkov v SF na konci roka sa prevádza ako počiatočný zostatok do nasledujúceho roka a môže sa čerpať na účely v súlade so zákonom o SF.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tetrisss Pozri príspevok
nemoze byt ziadny problem, ked cerpanie SF nie je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. V podstate ide o evidencny vydaj v knihe SF.
Ak niekomu prispejem zo SF, tak ide aj o výdaj finančných prostriedkov z pokladne; teda v peňažnom denníku je to VNZD.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
liba2 Pozri príspevok
Ak niekomu prispejem zo SF, tak ide aj o výdaj finančných prostriedkov z pokladne; teda v peňažnom denníku je to VNZD.
To je jasne ale nesuvisi to s otazkou.
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Takze konecny zostatok k 31.12 sa neuctuje. Uctuje sa len tvorba a cerpanie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ciaaa Pozri príspevok
Takze konecny zostatok k 31.12 sa neuctuje. Uctuje sa len tvorba a cerpanie?
Konečný zostatok v Knihe SF ? to nie je ani príjem ani výdaj, takže nie je o čom účtovať.
Možno to myslíš inak - tak upresni čo ťa vedie k tomu, že by si mala 31.12. niečo o SF účtovať...
0 0
Načítať ďalšie