Zavrieť

Porady

socialny fond

potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?

dakujem
Usporiadat
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Prosim Vas, nie je to tak, ze VOZD pri 67,- korunovom tickete je 67*0,55=36,85 Sk???
Alebo som si to pomylila s niecim inym? Dakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

saglucka Pozri príspevok
Prosim Vas, nie je to tak, ze VOZD pri 67,- korunovom tickete je 67*0,55=36,85 Sk???
Alebo som si to pomylila s niecim inym? Dakujem

Áno, 55% zo 67 je 36,85....ale je možnosť použiť maximum, teda 55% z 89 a to je 48,95 Sk na jeden stravný lístok aj keď má hodnotu 67,- Sk(+ prísp. zo SF)
0 0
saglucka saglucka

saglucka je offline (nepripojený) saglucka

Aha, to som nevedela. Das mi aj nejaky zakon kde to najdem? Ja som bola v tom ze mozem max. 55 % z hodnoty poukazky. Dakujem velmi pekne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Zákonník práce - § 152, ods. 3 a 4
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Kazu Pozri príspevok
Prvá možnosť: mesačne účtuješ rovnakú sumu /tebou predpokladanú/ ako tvorbu SF a do konca februára nasledujúceho roku urobíš doúčtovanie alebo odúčtovanie prepočítané zo skutočného vymeriavacieho základu s dátumom 28.2. Tieto mesačné sumy účtuješ ako nepeňažnú operáciu v PD do VOZD

Druhá možnosť: mesačne neúčtuješ ale na konci roka ako uzávierkovú operáciu zaúčtuješ skutočnú výšku príspevku do SF. Zaúčtuješ to do PD ako nepeňažnú operáciu jedným zápisom na základe ID s dátumom 31.12.

Ja to ešte stále posielam na do banky na účet.

No co sa tyka v druhej moznosti toho zauctovania k 31.12. K 31.12 uctujem tvorbu SF za 1-11 alebo 1-12/2007?

Vo vykaze o prijmoch a vydavkoch uvediem tvorbu SF za 1-11/2007?? ci 1-12/2007, kedze tvorbu za 12. mesiac budem mat az v januari. Potom 12. mesiac ide do vykazu o majetku a zavazkoch?

Dakujem
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Tak ako ludkovia.. poradite??
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Neviete nam niekto poradit, ci tvorba soc. fondu za 12 mesiac ide do vykazu o M a Z (kedze tvorba vznikne az 25.1, ked robime vyplaty)?
Citala som na porade, ze tvorba do VOZD sa tyka len toho roka, s ktorym hospodarsky suvisi.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
kvieta Pozri príspevok
Neviete nam niekto poradit, ci tvorba soc. fondu za 12 mesiac ide do vykazu o M a Z (kedze tvorba vznikne az 25.1, ked robime vyplaty)?
Citala som na porade, ze tvorba do VOZD sa tyka len toho roka, s ktorym hospodarsky suvisi.
Podľa mňa tvorba musí byť zálohovo do 15. v mesiaci, ktorého sa týka. Teda za december do 15.12.2007. V koncoročnej úprave sa už len upraví o rozdiel medzi zálohou a skutočnou výškou za celý rok 2007.


Ešte otázočka k SF. Podnikateľ rozpustil prevádzku a od 1.4. 2007 nemá žiadnych zamestnancov. Nevyčerpal ale SF, ktorý mu za niekoľko rokov neúplného čerpania narástol asi na 10 tis.(mal okolo 7 zamestancov a obrovskú fluktuáciu!) Stačí ak si o zostatok zvýši daňový základ za rok 2007 uzávierkovou operáciou.? Alebo čo s tým?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

áno, stačí
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Takze do vykazu o P a V ide tvorba 1-12/2007?? citala som ze zostatok SF sa uvadza vo vykaze o M a Z na riadku 17, je to pravda?
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Jana Acsová Pozri príspevok
Podľa môjho názoru, ak ste neuplatnili vo výdavkoch cez uzávierkové operácie tvorbu SF na základe spresnenia, ktoré má byť najneskôr vykonané do konca febrára a nemáte otvorený účet v banke ... nebude sa jednať o výdavok ovplyvňujúci základ dane v roku 2007. Tento prípad je osobitý ale podľa môjho názoru ak účtovná jednotka nemá otvorený účet SF v banke, účtuje cez uzávierkové operácie a to na základe vykonaného spresnenia. Termín na spresnenie nemá vplyv na zaúčtovanie cez uzávierkové operácie, ktoré ste povinná vykonať ku dňu, ku ktorému sa účtovná závierka zostaví.
Chcem sa spýtať,ak má účtovná jednotka JU otvorený účet SF v banke a urobí spresnenie tvorby SF za r.2007 v nasledujúcom roku teda do februára 2008,účtuje to do VOZD? Alebo sa tvorba upravuje cez nepeňažné operácie
a ako?
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Prečítala som to všetko zo všetkých strán. Nuž sa pokúsim dúfať, že som to správne pochopila. Čiže:
- SF tvoriť mesačne zálohovo do 15 -teho v mesiaci /v januári do 15. januára/
- počkať, až budem mať spracované mzdy za december a v uzávierkových operáciách cez interný doklad urobiť doúčtovanie, prípadne odúčtovanie tvorby v nákladoch OZD
- v pokladni SF, alebo na účte SF dorovnať peňažne fond najneskôr do 28.2. nasledujúceho roku
- ako to urobiť, ak som tam dala o pár korún viac? Dám tam o toľko menej - ako? to neviem domyslieť

Treba evidovať mesačne zálohovú tvorbu SF v záväzkoch? Ak áno, tak takto:
- zaevidovanie záväzku napr. 1.1.2007 splatnosť 15.1.2007

Súhlasíte?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ENEN Pozri príspevok
Chcem sa spýtať,ak má účtovná jednotka JU otvorený účet SF v banke a urobí spresnenie tvorby SF za r.2007 v nasledujúcom roku teda do februára 2008,účtuje to do VOZD? Alebo sa tvorba upravuje cez nepeňažné operácie
a ako?
Doúčtovanie tvorby SF ide do VOZD za rok 2007 cez nepeňažné operácie, ak nemá UJ otvorený účet pre SF...
Naposledy upravil Anja111 : 19.01.08 at 17:37
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jarka 1 Pozri príspevok
Prečítala som to všetko zo všetkých strán. Nuž sa pokúsim dúfať, že som to správne pochopila. Čiže:
- SF tvoriť mesačne zálohovo do 15 -teho v mesiaci /v januári do 15. januára/
- počkať, až budem mať spracované mzdy za december a v uzávierkových operáciách cez interný doklad urobiť doúčtovanie, prípadne odúčtovanie tvorby v nákladoch OZD
- v pokladni SF, alebo na účte SF dorovnať peňažne fond najneskôr do 28.2. nasledujúceho roku
- ako to urobiť, ak som tam dala o pár korún viac? Dám tam o toľko menej - ako? to neviem domyslieť

Treba evidovať mesačne zálohovú tvorbu SF v záväzkoch? Ak áno, tak takto:
- zaevidovanie záväzku napr. 1.1.2007 splatnosť 15.1.2007

Súhlasíte?
Pochopila si to správne... A na SF nepotrebuješ mať samostatný účet v banke, (ani pokladňu), ale keď ho už máš, tak ho vyrovnaj nižším odvodom v nasledujúcom období... Tvorbu a čerpanie SF eviduješ v Knihe SF...
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Anja111 Pozri príspevok
Pochopila si to správne... A na SF nepotrebuješ mať samostatný účet v banke, (ani pokladňu), ale keď ho už máš, tak ho vyrovnaj nižším odvodom v nasledujúcom období... Tvorbu a čerpanie SF eviduješ v Knihe SF...
Ďakujem za radu. Nedokážem ovládať poradu tak, aby som sem presunula príspevok z inej témy. Preto musím takto. Čo sa týka povinnosti mať účet, alebo pokladňu SF sa rozoberalo v téme sociálny fond- účtovanie. Mám tam príspevok číslo 19 a nemám k nemu odpoveď. Reagovala som na zmenu zákona o SF od 1.1.2008. Prosím ťa, môžeš sa mi na to pozrieť. Z tvojej odpovede vychádza, že nie je povinnosť ...
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jarka 1 Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Nedokážem ovládať poradu tak, aby som sem presunula príspevok z inej témy. Preto musím takto. Čo sa týka povinnosti mať účet, alebo pokladňu SF sa rozoberalo v téme sociálny fond- účtovanie. Mám tam príspevok číslo 19 a nemám k nemu odpoveď. Reagovala som na zmenu zákona o SF od 1.1.2008. Prosím ťa, môžeš sa mi na to pozrieť. Z tvojej odpovede vychádza, že nie je povinnosť ...
Presunula som Ti Tvoj príspevok, citujem:
"Mám tomu rozumieť tak, že v JÚ vediem pokladňu SF? Čo presne sa rozumie pod pojmom osobitný analytický účet fondu? Chápem to tak, že v PÚ sa budú fin. prostriedky evidovať v knihe SF, na účte 472 a na analytike k účtu 221, ak nie je samostatný účet v banke na SF. Mohla by pokladňa SF v JÚ spĺňať podmienku analyt. účtu fondu?"

Odpoveď:
Ani po 1.1.2008 nie je povinnosť ukladať finančné prostriedky SF na samostatnom bankovom účte. Dôležitá je evidencia tvorby a čerpania SF v Knihe sociálneho fondu, ktorá preukazuje aktuálny stav...
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Anja111 Pozri príspevok
Doúčtovanie tvorby SF ide do VOZD za rok 2007 cez nepeňažné operácie...
Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ENEN Pozri príspevok
Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?
Odvod peňazí na BU sa účtuje len cez priebežné položky. Tvorba SF a odvod peňazí na účet SF je VOZD...
Naposledy upravil Anja111 : 19.01.08 at 17:43
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ENEN Pozri príspevok
Ďajujem za odpoveď ,ale stále sa neviem stotožniť s tým, že sa doúčtovanie dostane do VOZD cez nepeňažné operácie ak ich odvádzam na bankový účet.Na základe čoho to tak je? Z Postupov účtopvania JU to podľa mňa
nevyplýva.Alebo sa mýlim?

(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu 11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu.
Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
0 0
ENEN ENEN

ENEN je offline (nepripojený) ENEN

Anja111 Pozri príspevok
Odvod peňazí na BU sa účtuje len cez priebežné položky.
V jednoduchom účtovníctve účtujem
odvod peňazí z BU na účet SF tiež v banke - VOZD
prjíem paňazí na účet SF v banke - PNZD
čerpanie peňazí zo SF - VNZD
0 0
Načítať ďalšie