Zavrieť

Porady

Začínajúca SZČO

Zdravím Vás, od 1.10.2007 budem mať živnosť, podávam aj žiadosť o finančnú podporu začínajúcom podnikatelom na ÚP ( podmienky mám splnené).
Všade počúvam, že v prvom roku podnikania sú odvody do SP dobrovoľné.
- Čo je prvý rok podnikania? Niekto to napr. vysvetluje ako r.2007 (3 mesiace), niekto do 1.10.2008.
- Platí to isté ako dostanem spomínaný "príspevok na podnikanie" - cca 60.000.-Sk? Samozrejme so záväzkom podnikať aspoň 2 roky.
- Predpokladám, že to nevylučuje aj aj prácu normálne v nejakej firme,
ak by som dostal neskôr nejakú dobrú ponuku. Teda že by som ostal podnikať popri zamestnaní.
ďakujem.
Usporiadat
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
Podľa toho čo som sa dočítala v niektorých príspevkoch, tak by sa to dalo vyriešiť formou odpisov.???
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
milagros208 Pozri príspevok
Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.
Preštudujte tu , z toho Vám to bude všetko jasné .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milagros208 Pozri príspevok
Poprosila by som vás o vyjadrenie k tomuto : DÚPP 8/2006
Podľa § 17ods. 3 písm.h) zákona o dani z príjmov do základu dane sa nezahŕňa dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov, tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrňované do základu dane :
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týcho príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté
Chápem to správne, že podľa bodu 1. môžem dávať odpisy majetku zakúpeného z príspevku do daňových výdavkov vo výške odpisov, teda aj v tejto výške do POZD?
Bodu 2. celkom nechápem.
ÚP trvá na nákupe zariadenia do 30 tis.sk zrejme preto, aby do splatnosti záväzku voči UP "prevádzkovať SZČ po dobu dvoch rokov" bolo reálne možné uplatniť to v príjmoch aj výdavkoch.
Keď som dostala dotáciu v r.2003 táto podmienka nebola a tak PC som veselo odpisovala 4 roky.

--------
Veronika
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

milagros208 Pozri príspevok
Ešte jedna vec. Dali by sa VOZD, teda aj POZD, napr. takto. Nákup zariadenia /aj keď jeho hodnota je nižšia ako 30 tis, ale doba použiteľnosti dlhšia ako 1 rok/, zaradiť ako HM, výdavky dať na VNZD a odpisy na VOZD, teda aj výška POZD bude nižšia?
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?
Dúfam, že vás veľmi neotravujem. Niekedy fakt dosť špekulujem. Ale chcem to urobiť čo najlepšie. Vďaka.
Nám auditor odporúča hmotný majetok odpisovať aspoň jeden-dva roky, aj keď je jeho hodnota menšia ako 30 tis a doba použiteľnosti dlhšia ako rok.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

veronikasad Pozri príspevok
ÚP trvá na nákupe zariadenia do 30 tis.sk zrejme preto, aby do splatnosti záväzku voči UP "prevádzkovať SZČ po dobu dvoch rokov" bolo reálne možné uplatniť to v príjmoch aj výdavkoch.
Keď som dostala dotáciu v r.2003 táto podmienka nebola a tak PC som veselo odpisovala 4 roky.

--------
Veronika
Toto ma trošku zmiatlo. A to som si myslela, že už tomu rozumiem. Takže ak použil príspevok na niekoľko zariadení, každý za menej ako 30 tis., tak ho nebude môcť odpisovať, t.z.postupne dávať do VOZD, teda aj POZD?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Marti.ka Pozri príspevok
Nám auditor odporúča hmotný majetok odpisovať aspoň jeden-dva roky, aj keď je jeho hodnota menšia ako 30 tis a doba použiteľnosti dlhšia ako rok.
Predpokladám, žte sa jedná o účtovné odpisy, a podvojné účtovníctvo /právnickú osobu/.
V predchádzajúcom príspevku ide o odpisovanie majetku do 30 tis. sk nakúpeného z dotácie ÚP.

--------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

milagros208 Pozri príspevok
Toto ma trošku zmiatlo. A to som si myslela, že už tomu rozumiem. Takže ak použil príspevok na niekoľko zariadení, každý za menej ako 30 tis., tak ho nebude môcť odpisovať, t.z.postupne dávať do VOZD, teda aj POZD?
Prever si to na Úrade práce, aby si nemala problémy pri kontrole čerpania dotácie.Svoj názor som napísala v prísp. č. 25

Vyhnúť sa tomu môžeš len tak, že všetky zariadenia nekúpiš v jednom roku, ale nákup si rozložíš na 2 roky a nebudeš si uplatňovať výdavky paušálom, ale budeš viesť jednoduché účtovníctvo.

-------
Veronika
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
Naposledy upravil milagros208 : 05.10.07 at 05:19
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
Môžte sa niekto na to mrknúť, či je to takto v poriadku?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

milagros208 Pozri príspevok
Ďakujem všetkým za trpezlivosť. Rada by som to zhrnula a poprosila by som o odobrenie :
1. Príjem dotácie - PNZD + evidencia záväzkov
2. Nákup zariadení - VOZD + zníženie záväzku, ak ide o odpis. majetok /doba použiteľnosti viac ako 1 rok a cena aj nižšia ako 30 tis./tak celá suma na VNZD a odpisy do VOZD + evidencia majetku
3. Interný doklad na konci roka - preúčt. do POZD vo výške VOZD
Áno, máš to správne.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem.
0 0
mirpo mirpo

mirpo je offline (nepripojený) mirpo

Psíčkarka-závisláčka, večná optimistka ...viac
[quote=milagros208;542131]
A to rozloženie na 2 roky. Príspevok dostal v auguste 2007, tie 2 roky sa počítajú na kalendárny rok alebo 2 roky od poskytnutia príspevku, teda by sa dali započítať až na 3 účtovné roky?[/quote]

Podľa § 49 z. 5/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov sa chápe 2 ročné obdobie ako:
2 roky od účinnosti dohody podpísanej účastníkmi dohody = ak účastník podpísal dohodu napr. 30.07.2007 s platnosťou od 01.08.2007, tak platnosť dohody je do 31.07.2009. Platnosť dohody = deň začatia SZČ, ak v dohode nie je uvedené inak.

PS: platnosť dohody sa už podľa novej IN v texte od 17.09.2007 uvádza.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať