Zavrieť

Porady

zrusenie a nasledne zalozenie zivnosti

momentálne na MD
Chcela by som sa spytat ci mi niekto nevie poradit ci mozu byt prekazky pri zruseni zivnosti..momentalne sa nevyuziva, len plati odvody..a pri jej naslednej zalozeni.Viem, ze pozastavit as musi min. na pol roka.Moze v tom byt problem? Ja si myslim ,ze nie, ale nie som si tym ista..a neviem kde mam hladat.
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zákon o sociálnom poistení
§ 139
Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu
Na začiatok

(1) Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu zamestnanca je kalendárny mesiac, za ktorý platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

(2) Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je

a) v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity,
b) v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom táto samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.


Keďže bolo podané DP za rok 2008, sociálnej poisťovni aj daňovému úradu by nemalo robiť problémy zistiť, že sa jedná o tú istú SZČO aj keď bude mať iné IČO. Ak nepredloží výpis z DP za rok 2008, sociálna poisťovňa si ho môže vyžiadať( od SZČO alebo aj od DÚ?). Navyše pre platby do sociálnej poisťovne nemusíš mať živnostenský list, môže to byť aj na základe iného oprávnenia.
Takže vyskúšajte a potom napíšte skúsenosti, ako ste dopadli.
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

To je pravda s tým úverom, len som bola zvedavá, lebo mne jedna účtovníčka, ktorá s tým robí tvrdila, že živnosť sa nedá len tak zrušiť a po dni otvoriť. A s tým úrazom, nechcem nič hovoriť, ale poznám prípad, keď sa najlepšej kamarátke, zabil muž na aute, ktoré nešoféroval (bol spolujazdec) a bol živnostníkom. Šli do práce a nedostala ani korunu, žiadnu pomoc a asi ako obyčajný človek si ani nepomôže. To je smutné, takže asi tak, nebudem to rozpisovať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

martina0203 Pozri príspevok
Už som to pochopila, teda pre overenie, môžem ju zrušiť (koncom júna) a v júli si ju znova otvoriť, so všetkým, čo k tomu patrí. Ale často sa to nevypláca, kvôli úrazom,.... A prečo, ak som živnostník od 02.01.08, platím odvody až v júni 09 a nie hneď po roku vo februári 09 (čiže teraz). Ja som si to zisťovala a myslela som si, že SP mám platiť už teraz vo februári. A ešte som čítala o nejakých dotáciach od štátu pre začínajúcich podnikateľov. Čo to je? Zistila som to neskoro, v januári 08 by mi peniaze pomohli. Ale vôbec som netušila, že sa niečo také dá. Ďakujem za pomoc.
Dobrovolné nem.poistenie si môžeš platiť od 1. dňa podnikania ako dobrovolne poistená osoba. Nárok na dávku máš po 270 dňoch poistenia, ak si bola predtým zamestnancom započítava sa ti aj táto doba.
Tie "experimenty" som dala do súvisu s nárokom na inv. dôchodok, kde do 31.12.2009 platí podľa starého zákona doba dôch. poistenia v posledných 10 rokoch pred vznikom invalidity. Ak živnostníci nepriznávali príjmy a neplatili odvody, potom rodiny zostávali bez invalidných, vdovských aj sirotských dôchodkov.
Ak tvoj príjem za predch kal. rok /r.2008/ presiahne 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/, povinným platitelom sa stávaš od 1.7. nasl. kal. roka.
Nárok na dotáciu na samostatnú zárobkovú činnosť ti vznikne ak budeš evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie po dobu najmenej 3 mesiacov /nesmieš mať živnosť/, Sú aj iné formy pomoci, informuj sa na úrade práce.
Naposledy upravil veronikasad : 29.01.09 at 15:37
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc a porozumenie s človekom, ktorí sa v tom nevyzná.
0 0
marina8 marina8

marina8 je offline (nepripojený) marina8

martina0203 Pozri príspevok
Už som to pochopila, teda pre overenie, môžem ju zrušiť (koncom júna) a v júli si ju znova otvoriť, so všetkým, čo k tomu patrí. Ale často sa to nevypláca, kvôli úrazom,.... A prečo, ak som živnostník od 02.01.08, platím odvody až v júni 09 a nie hneď po roku vo februári 09 (čiže teraz). Ja som si to zisťovala a myslela som si, že SP mám platiť už teraz vo februári. A ešte som čítala o nejakých dotáciach od štátu pre začínajúcich podnikateľov. Čo to je? Zistila som to neskoro, v januári 08 by mi peniaze pomohli. Ale vôbec som netušila, že sa niečo také dá. Ďakujem za pomoc.


skus si prezriet prilohy, co som prilepila
mnohi to robia tak, ze aktualnu zivnost zrusia , zaeviduju sa na UP a po 3 mesiacoch potom ziadaju o prispevok na zaklade vypracovaneho projektu,
takze by si mala podat DP za rok 2008, zrusit zivnost, odhlasit sa zo SP a ZP ako SZCO, nebudes platit odvody na zaklade podaneho DP od 01.07.2009, zaevidujes sa na UP a potom poziadas o prispevok
0 0
martina0203 martina0203

martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

super, dík preštudujem a potom sa rozhodnem čo a ako
0 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

Zdravim, prosím o radu, SZCO zrušil živnosť k 41.10.2020, teraz v tomto roku by si chcel znovu živnosť založiť, bude už teraz platiť odvody do SP
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Darina1234
Zdravim, prosím o radu, SZCO zrušil živnosť k 41.10.2020, teraz v tomto roku by si chcel znovu živnosť založiť, bude už teraz platiť odvody do SP
kedy podával DP za rok 2020 a aký mal príjem = tržby za rok 2020 ?
1 0
Darina1234 Darina1234

Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

DP za rok 2020 podával v posunutím termíne 2021, tak ako to umožňoval zákon , myslím, že to bolo posunuté o 3 mesiace, príjmy mal vysoké okolo 12000€, ale viem vyzistit aj presnú výšku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Darina1234
DP za rok 2020 podával v posunutím termíne 2021, tak ako to umožňoval zákon , myslím, že to bolo posunuté o 3 mesiace, príjmy mal vysoké okolo 12000€, ale viem vyzistit aj presnú výšku
Zisti ten termín podania DP aj základ dane. Povinná registrácia podla výšky príjmu mu v SP vznikla a dokedy bude trvať závisí od termínu podania DP - bud skončí 30.6. alebo 30.9.2022.
Výšku preddavkov do ZP má uvedenú v RZZP za rok 2020 a tuto sumu bude platiť až do konca roka 2022
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať