Zavrieť

Porady

Príspevok pre ťzp občana

Enie Enie

Enie je offline (nepripojený) Enie

Chcem sa opýtať za akých podmienok je možné získať príspevok pre ŤZP občana so sprievodom (na vozíku) na nákup nového motorového vozidla.

Ide o to, že "vozičkárka" je na inv. dôchodku, to znamená že nemá žiaden pracovný alebo obdobný pomer. Momentálne na manžela je napísané auto zn.Favorit na ktorý dostáva príspevok na benzín.
Kedže auto doslužieva, chcú požiadať o príspevok na nákup nového.
Takže kedy je teoreticky možné získať daný príspevok.
Počula som, že sa dáva ,ak je schválený, 200.000,- Avšak na úrade mi povedali, že tento príspevok dávajú len ťzp občanom, ktorý "chodia" do práce. Čo je podľa mňa dosť veľká kravina, alebo sa úrad, akože pomoci takto rýchlo zbavuje neznalých občanov.
Prosím poraďte mi, poprípade napíšte nejakú odvolávku na zákon kde by som to mohla nájsť.
Ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem ti, no precitaj si prispevok c.10, tam je vyska prispevku v Sk 250 000korun, Hm..?
Ved to som napísala. Príspevok na auto s automatickou prevodovkou môže byť až do výšky 8298,48 € pričom to je cca 250 000 sk .

Dala som Ti aktuálne info z aktuálnej stránky UPSVaR. Nie sú to vymyslené veci a údaje, ale okopčené zo zdroja čo som uviedla vo svojom predošlom príspevku.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ano, no neuvedomila som si tu prevodovku.
Je to dost malo na to, aby si postihnuty nemajetny clovek mohol kupit auto, ze?
Len nejaku staru kraksnu, ktora sa bude kazit.
Zelm ti pekne sviatky.
0 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Ano, no neuvedomila som si tu prevodovku.
Je to dost malo na to, aby si postihnuty nemajetny clovek mohol kupit auto, ze?
Len nejaku staru kraksnu, ktora sa bude kazit.
Zelm ti pekne sviatky.
Prepáč nezdá sa mi to málo, skôr ma desí to, že ak taký človek umrie do 7 rokov od poskytnutia príspevku na OMV tak jeho dedičia tieto peniaze pekne vrátia nazad štátu teda alikvotnu čiastku.

A navyše celkom slušné autá sa dajú kúpiť za tú sumu, stačí si pozrieť na nete cenníky.

napr. DACIA Logan - 6 990,00 €(210 581 Sk)

alebo skús hladať iné autá napr. aj na tejto stránke http://online.aad.sk/use/kg-ov/index.php

A navyše hodnota auta je značne obmedzená, žiaden mercedes alebo bmw alebo audi alebo iné značky vyššej triedy si kúpiť nemôže.
Ved to je i na tej stránke napísané čo som Ti prilepila vyššie ale citujem

Výška PP na kúpu OMV a PP na kúpu OMV s automatickou prevodovkou sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny OMV a príjmu fyzickej osoby s ŤZP uvedených v prílohe č. 13; cena OMV sa zohľadňuje najviac v sume 13 277,57 Eur
A detto stará kraksňa UP neposkytne príspevok na OMV staršie ako 5 rokov, to je jedna podmienka a dalšia je, že časť prostriedkov do auta investuje aj sám občan. Najvyššie možné % z hodnoty auta je tuším 95% . Takže ak nejaké auto je v cene 6990 eur, tak UP preplatí 95% a to je max. hodnota príspevku 6638,79 €.

Nikdy to nefungovalo tak, že štát zaplatil celé auto. Aj keby auto stálo 100 000 sk tak občan dostane preplatené max. 95 000 sk a zvyšok si musí zaplatiť sám.
Naposledy upravil Xanti : 02.04.10 at 17:53
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

To nie je pre mna. prispevok sme len ziadali, este ani nevieme, ci bude schvaleny, lebo tam su znacne rozdiely medzi ludmi, ktorym to schvalia, ktorym nie.
Mne je jasne, ze nekupis mercedes, ani to nikto nechce, no bezne auta stoja 8000e vyssie.
Pri ztej dacii si si pozrela, ake auto tolko stoji?
Ale dakujem ti, pomohla si mi v tej vyske prispevku.Ona nema na to, aby za auto doplacala.
Takze je to pase a mna len "serie", ze suzuki a to druhe v poradi ma moj sused, ktory nosi svoju "palicku" pod pazuchou a ked ho niekto vidi, tak je chromy az, az.
0 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
To nie je pre mna. prispevok sme len ziadali, este ani nevieme, ci bude schvaleny, lebo tam su znacne rozdiely medzi ludmi, ktorym to schvalia, ktorym nie.
Mne je jasne, ze nekupis mercedes, ani to nikto nechce, no bezne auta stoja 8000e vyssie.
Pri ztej dacii si si pozrela, ake auto tolko stoji?
Ale dakujem ti, pomohla si mi v tej vyske prispevku.Ona nema na to, aby za auto doplacala.
Takze je to pase a mna len "serie", ze suzuki a to druhe v poradi ma moj sused, ktory nosi svoju "palicku" pod pazuchou a ked ho niekto vidi, tak je chromy az, az.
No hádam sa zadarí, a schvália. Vždy sú rozdiely pri tomto posudzovaní. Lebo posudzovanie nikdy nebude objektívne, lebo posudzujú len ludia.

Treba pohľadať auto, aby nebolo náročné aj medzi novými sa dá kúpiť lacné auto, alebo občas sa dá vystihnúť akcia v predajni. Tú Daciu som strelila tak z brucha, bolo hore a medzi audi lacné auto nenájdeš medzi Daciami hej
A navyše ak je problém s novým tak sa dá kúpiť jazdenka a už trojročné majú dobré ceny, a zmestia sa do limitu stanoveného zákonom.
0 0
jozefdt jozefdt

jozefdt je offline (nepripojený) jozefdt

Som ZTP postihnutie nad 70%. Poberám invalidná dochodok.
Mám po transplantácii pečene.
Pracujem a do prace dochádzam autom nakoľko nemožem cetovať MHD z dovodu oslabenej imunity. (každe 3 mes kontrola BA) pol rok AH.

Bolo by možne na moju diagnózu dostat príspevok na auto?

Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jozefdt Pozri príspevok
Som ZTP postihnutie nad 70%. Poberám invalidná dochodok.
Mám po transplantácii pečene.
Pracujem a do prace dochádzam autom nakoľko nemožem cetovať MHD z dovodu oslabenej imunity. (každe 3 mes kontrola BA) pol rok AH.

Bolo by možne na moju diagnózu dostat príspevok na auto?

Ďakujem
Máš preukaz ŤZP čo dáva úrad práce? Ak áno, tak podľa mňa máš šancu dostať príspevok na OMV. Poznám človeka čo je po transplantácii a tento príspevok dostal.
0 0
jozefdt jozefdt

jozefdt je offline (nepripojený) jozefdt

Xanti Pozri príspevok
Máš preukaz ŤZP čo dáva úrad práce? Ak áno, tak podľa mňa máš šancu dostať príspevok na OMV. Poznám človeka čo je po transplantácii a tento príspevok dostal.
Áno preukaz mám ZŤP
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

jozefdt Pozri príspevok
Áno preukaz mám ZŤP
Požiadaj o príspevok na mot. vozidlo, hore som dala nejaké linky čo ťa nasmerujú.
Nakoľko podľa mňa naozaj splňaš ich podmienky. Ale posudzujú oni a aj dajú relevantné info, nedaj sa odbiť. Držím palec.
0 0
jozefdt jozefdt

jozefdt je offline (nepripojený) jozefdt

Xanti Pozri príspevok
Požiadaj o príspevok na mot. vozidlo, hore som dala nejaké linky čo ťa nasmerujú.
Nakoľko podľa mňa naozaj splňaš ich podmienky. Ale posudzujú oni a aj dajú relevantné info, nedaj sa odbiť. Držím palec.
Ďakujem za info.

Ešte sa pozriem na tie linky, a pojdem sa informovať priamo.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Mne dnes na urade povedali, ze prispevok na auto mozu dostat len ti, co maju poruchu" s nohami".
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Mne dnes na urade povedali, ze prispevok na auto mozu dostat len ti, co maju poruchu" s nohami".
No to je veľmi všeobecne povedané a zavádzajúce.

Viď z.z. 447/2008 Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§14
Druhy odkázanosti fyzickej osoby s ťažkým
zdravotným postihnutím na kompenzáciu

(6)Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými fyzickými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti
a) premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôba k prostriedku železničnej dopravy a späť,
b) nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôba do prostriedku železničnej dopravy,udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy alebo
c) zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnost ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.
Ako sama vidíš v zákone je možností na to aby osoba bola odkázaná na individuálnu prepravu predsa len trošku širšie ako len
len ti, co maju poruchu" s nohami".
Ide o to, presvedčiť pracovníkov posudkárov z UPSVaR o tom, že ty si odkázaná na individuálnu prepravu.
Ak má niekto oslabenú imunitu, a má napísané v lekárskej správe vyhýbať sa hromadnému kontaktu s osobami, tak predsa takého človeka zabije verejná hromadná doprava.
2 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Xanti Pozri príspevok
No to je veľmi všeobecne povedané a zavádzajúce.

Viď z.z. 447/2008 Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Ako sama vidíš v zákone je možností na to aby osoba bola odkázaná na individuálnu prepravu predsa len trošku širšie ako len
Ide o to, presvedčiť pracovníkov posudkárov z UPSVaR o tom, že ty si odkázaná na individuálnu prepravu.
Ak má niekto oslabenú imunitu, a má napísané v lekárskej správe vyhýbať sa hromadnému kontaktu s osobami, tak predsa takého človeka zabije verejná hromadná doprava.
Dakujem, pomohlo mi to velmi. Budem vediet argumentovat.
0 1
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

alaya1 Pozri príspevok
Dakujem, pomohlo mi to velmi. Budem vediet argumentovat.
Rado sa stalo,
človek musí byť na úradníkov pripravený. Držím palec.
0 0
pajky86 pajky86

pajky86 je offline (nepripojený) pajky86

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, že keď auto nesmie byť staršie ako 5 rokov či môže byť privezené zo zahraničia, a niekde som tu čítal že auto nesmie byť vyššej triedy, kde by som zistil aké auto môžem a ktoré nemôžem mať. a osoba ktorá má ZŤP preukaz a nemá vodičský preukaz, má nárok na tento príspevok? ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil pajky86 : 28.04.10 at 09:48
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
pajky86 Pozri príspevok
Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, že keď auto nesmie byť staršie ako 5 rokov či môže byť privezené zo zahraničia, a niekde som tu čítal že auto nesmie byť vyššej triedy, kde by som zistil aké auto môžem a ktoré nemôžem mať. a osoba ktorá má ZŤP preukaz a nemá vodičský preukaz, má nárok na tento príspevok? ďakujem za odpoveď.
ZŤP osoba nemusí mať vodičský preukaz a može získať príspevok na auto, ak sôčasne spĺňa dve podmienky.
1. je odkázaná na individuálnu prepravu
2. je zamestnaná alebo navštevuje školu,prípadne ju vozia do soc. zariadenia
Auto musí byť kúpené od predajcu, ktorý má na túto činnosť oprávnenie.Cena auta je obmedzená - asi cca 13000 €.
viac zákon č.447/2008 Z.z. § 34
0 0
dufi7 dufi7

dufi7 je offline (nepripojený) dufi7

My sme dostali prispevok pre syna v roku 2007.Navstevuje kazdy den specialnu skolu.Tu vsak buduci rok ukonci. Nevie niekto ako to je s vratenim alikvotnej casti prispevku? Udajne od 1.1.2009 ked niekto pride o pracu alebo dieta skonci skolu musi tento prispevok v primeranej casti vratit.Platilo to aj v roku 2007?Dakujem.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
dufi7 Pozri príspevok
My sme dostali prispevok pre syna v roku 2007.Navstevuje kazdy den specialnu skolu.Tu vsak buduci rok ukonci. Nevie niekto ako to je s vratenim alikvotnej casti prispevku? Udajne od 1.1.2009 ked niekto pride o pracu alebo dieta skonci skolu musi tento prispevok v primeranej casti vratit.Platilo to aj v roku 2007?Dakujem.
Ak je to príspevok na auto, tak ani podľa starého ale ani nového zákona po priznaní príspevku ÚPSVaR nepreveruje či podmienky za ktorých bol príspevok priznaný trvajú. V obidvoch zákonoch je ale napísané,že "ak sa auto nevyužíva na prepravu zťp osoby je nutné vrátiť alikvotnú časť príspevku".
1 0
matino30 matino30

matino30 je offline (nepripojený) matino30

Dobry den ,

Mam otazku ci je niekde uverejneny rozsah diagnoz a poskodeni na ktore je mozne si poziadat a dostat prispevok na OMV. /
ako je to s imobilnymi platnickarmi ........?
som inv.50% poskodenia :radikularny syndrom S1,obojstranny s tazkym postihnutim funkcie,s tazkou poruchou statodinamiky chrbtice,KAp.XV,oddEpolozka 3c
ZTP preukaz nakolko 50% ...je fyzickou osobou s tazkym zdr.postihnutim v zmysle § 2 ods. 3 zakona.
za posledne 2 mesiace hospitalizovany pre algie ,tazke lumbago ,stav imobilny,s podp.negativ.reversom.roz.spazmy,problem skontrolou moc.mechura, zaludocne obtiaze.
kamarat ma vozi autom po doktoroch ,neprejdem ,neposedim ,dlhsie ,autobusom uz vobec nie posledny krat hospitalizovany rychl.zach.sluzbou po snahe prejst po schodoch ,len lezim a cakam na aktualizacie MR a din.RTG porebne pre odporucenie operace L5/S1 ...doktor konstat.nalez k operacii.podla starsej MR
som imobilny neprejdem ani 200metrov ani k vseobec.doktorovy ,vozi ma kamarat ,ktory mi pomaha pri zdvihani , a aute doslova lezim ,lebo sediet tazko dlhsie ....
1/ je mozne poziadat o prispevok na OMV v mojom pripade ci treba mat napisane od niekoho odkazany na indiv.prepravu osob.mot.vozidlom .... ? ake su sance ....? na co sa mozem odvolat ...?
2/ je mozne poziadat aspon o prispevok na dopravu na palivo ...?
3/ rozhoduje tu 50% alebo sa posudzuju objktivne aktualne potiaze ?

4/ Kto vypisuje objektivny nalez na ziadosti ? vseobecny alebo odbor.lek.

moj vseobecny lekar mi powedal aby som si dal napisat odkazany an indiv.prepravu .osob.mot.voz ..... odbornikovy .... komu ?

velka vdaka za odpovede a prajem pevne zdravie
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
matino30 Pozri príspevok
Dobry den ,

Mam otazku ci je niekde uverejneny rozsah diagnoz a poskodeni na ktore je mozne si poziadat a dostat prispevok na OMV. /
ako je to s imobilnymi platnickarmi ........?
som inv.50% poskodenia :radikularny syndrom S1,obojstranny s tazkym postihnutim funkcie,s tazkou poruchou statodinamiky chrbtice,KAp.XV,oddEpolozka 3c
ZTP preukaz nakolko 50% ...je fyzickou osobou s tazkym zdr.postihnutim v zmysle § 2 ods. 3 zakona.
za posledne 2 mesiace hospitalizovany pre algie ,tazke lumbago ,stav imobilny,s podp.negativ.reversom.roz.spazmy,problem skontrolou moc.mechura, zaludocne obtiaze.
kamarat ma vozi autom po doktoroch ,neprejdem ,neposedim ,dlhsie ,autobusom uz vobec nie posledny krat hospitalizovany rychl.zach.sluzbou po snahe prejst po schodoch ,len lezim a cakam na aktualizacie MR a din.RTG porebne pre odporucenie operace L5/S1 ...doktor konstat.nalez k operacii.podla starsej MR
som imobilny neprejdem ani 200metrov ani k vseobec.doktorovy ,vozi ma kamarat ,ktory mi pomaha pri zdvihani , a aute doslova lezim ,lebo sediet tazko dlhsie ....
1/ je mozne poziadat o prispevok na OMV v mojom pripade ci treba mat napisane od niekoho odkazany na indiv.prepravu osob.mot.vozidlom .... ? ake su sance ....? na co sa mozem odvolat ...?
2/ je mozne poziadat aspon o prispevok na dopravu na palivo ...?
3/ rozhoduje tu 50% alebo sa posudzuju objktivne aktualne potiaze ?

4/ Kto vypisuje objektivny nalez na ziadosti ? vseobecny alebo odbor.lek.

moj vseobecny lekar mi powedal aby som si dal napisat odkazany an indiv.prepravu .osob.mot.voz ..... odbornikovy .... komu ?

velka vdaka za odpovede a prajem pevne zdravie
FO podá žiadosť o PP na OMV priloží zdravotnú dokumentáciu - vyšetrenia, nálezy od odborného lekára nie staršie ako 6 mesiacov,doklady o príjme a po šetrení ÚPSVaR vydá komplexný posudok a rozhodnutie

FO môže mať priznaný PP na OMV, ak spĺňa podmienky stanovené zákonom č.447/2008 Z.z. o peńažných príspevkoch...
  • musí byť uznaná za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím - to znamená,že podľa §12 mať mieru funkčnej poruchy /MFP/ min. 50% určenú na základe diagnózy podľa prílohy č. 3 /tam sú uvedené všetky diagnózy/
  • musí byť odkázaná na individulnu prepravu - upresnené v § 14 ods.6
  • musí byť zamestnaná alebo navštevovať školu, soc. zariadenie - upresnené v § 34 ods.6
  • Žiaľ vozenie k lekárovi tam nepatrí!

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať