Zavrieť

Porady

meno firmy

Dobry den.
Mam taky problem, ze by som chcel zacat podnikat ako SZCO. Problem mam uz so samotnym menom firmy. Niekde som cital, ze v pripade fyzickej osoby je meno firmy meno a priezvisko fyzickej osoby. To by som nerad. Predtym sme chceli s.r.o. , ale sa potom z toho zislo kvoli zakladnemu imaniu. Teraz kazdy z nas by chcel podnikat zatial samostatne ako fyzicka osoba - podnikatel. Nevieme vsak, ci meno by sme mohli mat skoro rovnake, vo forme napr.
Nasafirma-AB
Nasafirma-CD
Nasafirma-EF
kde AB, CD a EF by boli inicialky nasich mien, kvoli tomu, aby obchodne meno Nasafirma sa udomacnilo medzi zakaznikmi.
Bolo by to jednoduchsie, keby sme potom casom nazbierali na zakladne imanie, potom by sme zalozili firmu s nazvom Nasafirma s.r.o.

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Obchodný zákonník
    § 8
    Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

    § 9
    (1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.

    ...

    § 10
    (1) Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    Myslím, že takto by to šlo. Poznám tento postup aj z blízkeho okolia, že pod jedným názvom vystupovali traja. (fy Kamoš, Intergrate... a pod.)

    Kuzelnicka je offline (nepripojený) Kuzelnicka

    som kuzelnik bezneho zivota:))) ...viac Kuzelnicka
    Len format nazvu vasej firmy by mal byt: AB - Nasafirma

    Alebo sa mylim?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ahojte
    správne je:
    SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
    meno priezvisko - NAZOVFIRMY

    s.r.o. a.s. ap. NAZOVFIRMY - obchodný register /pravnická osoba/
    ahojte hanka

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    mlyn16 Pozri príspevok
    Myslím, že takto by to šlo. Poznám tento postup aj z blízkeho okolia, že pod jedným názvom vystupovali traja. (fy Kamoš, Intergrate... a pod.)
    No, neviem či moja citácia z Obchodného zákonníka je nepostačujúca ...

    Kľudne mohli pod jedným názvom vystupovať aj dvadsiati, otázka znie ,či ich postup bol správny . Zvyšajne si združenia dávajú kadejaké krycie názvy, nie je to v súlade zo zákonom a ich faktúry poväčšine nemajú, napr. z pohľadu Zákona o DPH žiadnu hodnotu. Vôbec netušia, že v mene združenia vystupuje iba jeden člen združenia, na ktorého sa vystavujú všetky doklady ....

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    hanelie Pozri príspevok
    ahojte
    správne je:
    SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
    meno priezvisko - NAZOVFIRMY

    s.r.o. a.s. ap. NAZOVFIRMY - obchodný register /pravnická osoba/
    ahojte hanka
    U FO je OBCHODNÉ MENO (názov firmy) - meno priezvisko a dodatok
    napr. Jano Mrkvička Auto-moto

    K PO citácia § 9 Obchodného zákonníka
    (2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.

    tzn. obchodné meno je napr. Auto-moto s.r.o.

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    Keď chceš byť SZČO tak inú cestu nemáš iba to meno priezvisko - názov firmy

    Ale ak chceš riešenie aj na tento problém:

    Daj sa premenovať - zmeň si meno resp. aj priezvisko

    Napríklat: Autoservis Dunčo "Atoservis" je tvoje meno, "Dunčo" je tvoje priezvisko. Tak to neprehoď lebo budeš Dunčo Autoservis.
    Zákon o mene a priezvisku iba zakazuje že to nesmie byť vulgárčina ani v zahraničnej reči.

    A možno ťa to bude stáť menej ako založenie SRO
    Sú ludia ktorí si zo seba nechajú krájať (plastika), aby boli úspešní. Ty sa iba premenuješ a už si v balíku.

    Kto chce kam pomôžme mu tam...

    luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

    luigi72
    TinkiDinki Pozri príspevok
    Keď chceš byť SZČO tak inú cestu nemáš iba to meno priezvisko - názov firmy

    Ale ak chceš riešenie aj na tento problém:

    Daj sa premenovať - zmeň si meno resp. aj priezvisko

    Napríklat: Autoservis Dunčo "Atoservis" je tvoje meno, "Dunčo" je tvoje priezvisko. Tak to neprehoď lebo budeš Dunčo Autoservis.
    Zákon o mene a priezvisku iba zakazuje že to nesmie byť vulgárčina ani v zahraničnej reči.

    A možno ťa to bude stáť menej ako založenie SRO
    Sú ludia ktorí si zo seba nechajú krájať (plastika), aby boli úspešní. Ty sa iba premenuješ a už si v balíku.

    Kto chce kam pomôžme mu tam...

    vtipkujeme?

    TinkiDinki je offline (nepripojený) TinkiDinki

    TinkiDinki
    Ale naozaj inú cestu nemáš.

    Zrejme aj v minulosti u nás panovala takáto nekonečná "sloboda"
    a preto tu máme také ako:
    -Šuster
    -Záhradník
    -Zedník

    Napríklad: Dobrý Záhradník - firma ako lusk

    luigi72 je offline (nepripojený) luigi72

    luigi72
    dobre, no. Ale v tom mas pravdu, ze vacsina priezvisk vznikla ako rozlisovacie meno v ramci spolocenstva a zo zaciatku ako druhe meno davali predovsetkym povolania, neskor aj prezyvky alebo nieco, cim sa dali odlisit od ostatnych "rovnakovolajucich" a bolo to na prvy pohlad viditelne a jasne pre kazdeho.
    V kazdom pripade sa ale nedam premenovat, necham to ako pisala Hanka (hanelie) :

    SZČO - živnostenský register - fyzická osoba
    meno priezvisko - NAZOVFIRMY

    Dakujem.

    qwe je offline (nepripojený) qwe

    qwe
    Dobry den chcem sa spytat moja firma sa vola Meno priezvysko - abcdeef
    a chcel by som si zmenit ten dodatok meno priezvyzko - abcdef doplnit este jedno slovo... lebo sa chcem prisposobit firme s ktorou spolupracujeme .mozem to len tak lubovolne ci musim ist na zivnostensky a tam to dat prerobit???kolko to bude stat??dostal som dotaciu z uradu prace aj im to oznamit ze sa idem premenovat??

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    mozem to len tak lubovolne ci musim ist na zivnostensky a tam to dat prerobit
    Nielen na živnostenský, ale na všetky úrady, ktoré s podnikaním súvisia...
    hanka

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    SP, ZP, DÚ, ŽÚ, MsÚ, ÚPSVaR, /máš od nich dotáciu/, Banka, a ďalšie napr. ak máš telefón na živnosť, / zabudla som na niečo? /
    hanka

    qwe je offline (nepripojený) qwe

    qwe
    ahoj a vopred dakum za ochotu .este sa chcem spytat ze ked premenim ako zivnostnik za svojim menom-dodatok tak zmeni sa mi aj datum prevadzkovania zivnosti?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    qwe Pozri príspevok
    ahoj a vopred dakum za ochotu .este sa chcem spytat ze ked premenim ako zivnostnik za svojim menom-dodatok tak zmeni sa mi aj datum prevadzkovania zivnosti?
    Nie nezmení sa. Je to taká istá zmena v živnostenskom liste , keď napr. meníš trvalé bydlisko a to nahlásiš. Všetky ostatné záležitosti živn.oprávnenia ostanú nezmenené.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 20.09.07 at 18:31

    qwe je offline (nepripojený) qwe

    qwe
    smith Pozri príspevok
    Nie nezmení sa. Je to taká istá zmena v živnostenskom liste , keď napr. meníš trvalé bydlisko a to nahlásiš. Všetky ostatné záležitosti živn.oprávnenia ostanú nezmenené.
    dakujemmmm

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.