Zavrieť

Porady

Školské kluby detí

Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube. Keďže ani vedením troch záujmových útvarov v čase 16,00-18,00 nie som schopná naplniť si úväzok, požiadala som vedenie školy o jeho naplnenie na základe nariadenia vlády z roku 2003, ktoré hovorí o dopĺňaní si úväzku učením v škole. Vedenie to však neakceptovalo, nakoľko vraj vznikajú účtovné problémy pri platení takto doplneného úväzku,nakoľko školské kluby detí patria medzi školské zariadenia. Zaujímave je však to, že keď bolo treba škole pomôcť, tak ako vychovávateľka som mohla učiť naj na druhom stupni.
Prosím o radu, či je zamestnávateľ povinný doplniť mi úväzok učením výchovných predmetov na prvom stupni na základe nariadenia vlády,alebo nie. Ďakujem.
Usporiadat
esterka3 esterka3

esterka3 je offline (nepripojený) esterka3

Ďakujem. AKosi som ten článok minula. Somprijatá na plný úväzok a z toho teda vyplýva, že riaditeľka mi je povinná tento uväzok doplniť. Ale jednoducho mi ho nedala. Asi mi nezostáva nič iné, len sa s tým zmieriť, ak nechcem mať problémy, alebo sa ozvať.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

ani u nás nemá vychovávateľka plný úväzok, riaditeľ najprv rieši úväzky učiteľom, mám prácu nadčas, ale to sú hodiny, ktoré riaditeľ chce, aby boli odučené kvalifikovane. Riaditeľ pri zostavovaní a určovaní rozvrhu musí prihliadať na rôzne veci, ale nepýtaj sa ma na aké, lebo som ekonóm
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Poprosím, niekoho kto má s tým skúsenosti. Máme ZŠ v ktorej je 145 detí, v ŠK máme 27 detí a1 vychovávateľku,teraz nás žiada riaditeľ školu o prijatie druhej vychovávateľky, pretože v školskom klube má byť v oddelení len 25 detí. Zákon to síce nariaduje, ale zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy, aby sme prijali druhú a otvorili druhé oddelenie.Čo ak sa zriadovateľ rozhodne z obecným zastupiteľstvom, že nepríme druhú vychovavateľku.
0 0
pochemi pochemi

pochemi je offline (nepripojený) pochemi

mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac
pracujem tiež ako vychovávateľka a mám 27 detí, nikto po mne nechce prijať druhú vychovávateľku, každý mesiac počúvam ako na mňa nie sú peniaze, kde by ich zobral pre druhú.
0 0
vazuv vazuv

vazuv je offline (nepripojený) vazuv

Pedagóg, ktorého napriek všetkému čo sa v školstve deje, práca baví. ...viac
Dobrý deň, reagujem na tému záujmové útvary a školské kluby detí. Môj predchádzajúci príspevok hovoril o záujmových útvaroch v rámci klubu. Stretli sa tu dva protichodné názory. Kedže táto problematika pravdepodobne rieši všade rozdielne, vznikú názorové nezhody. Tak sa pokúsim aspoň v skratke zdvôvodniť môj predchádzajúci príspevok a v podstate moje skúsenosti z praxe.
Pokiaľ sa nezaviedli na školách vzdelávacie poukazy, tak záujmových krúžkov bolo oveľa menej. Poväčšine sme ich viedli v školských kluboch v rámci svojej činnosti, čím sme si dopĺňali svoj základny úväzok. Po ich zavedení sa počet krúžkov, aspoň v regióne kde pracujem, omnoho zvýšil. Keďže náš úväzok v ŠKD sa priamou klubovou činnosťou v oddeleniach len veľmi ťažko naplní, i naďalej si ho dopĺňame vedením záujmových krúžkov a účením výchovných predmetov. Peniaze zo vzdelávacích poukazov sa pritom samozrejme nepoužívajú na zaplatenie nami vedeného krúžku, ale na materiálno-technické vybavenie záujmovej činnosti v rámci celej školy. Či už je to správne, alebo nie, to je otázne, nakoľko táto oblasť výchovnej činnosti nie je nikde legislatívne zakotvená, teda aspoň ja som sa k nej doposiaľ neprepracovala. Ak je, budem veľmi povďačná, keď ma na to nasmerujete.
V klube kde pracujem, máme činnosť rozdelenú nasledovne: odpočinková a rekreačná činnosť, záujmová činnosť, príprava na vyučovanie, záumové útvary /tie začínajú od 15,30 hod./ Takto ro realizujmeme 9 rokov, to zamamená aj s vedením záujmových útvarov v rámci úväzku, čo sa nám v praxi osvečilo a doteraz nás nikto neupozornil, že je to nesprávne.
Čo sa týka nového zákona o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ č. 245/2008 Z.z., ten som použila v súvislosti s dotazom na financie v kluboch, kde som mala na mysli § 114, bod 3, kde sa hovorí o výške mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou školského klubu detí a nie ohľadne zájumových útvarov. Dovolím si tvrdiť, že problematiku a legislatívu ohľadne školských klubov poznám ale budem veľmi rada, keď ma niekto vyvedie z omylov, ktorých sa môžem dopúšťať a poradí mi.
Na záver si dovolím prezentovať môj názor, že školské kluby sú bohužiaľ v mnohých prípadoch na konci záujmu vo výchovno-vzdelávacom procese. Malo by sa to však konečne vyriešiť. Buď na školy patríme so všetkým čo k tomu patrí, alebo nie. Verím, že sa to časom vyrieši. Všetkým vychovávateľom a priaznivcom klubovej činnosti prajem veľa úspechov v práci.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

marco04 Pozri príspevok
Poprosím, niekoho kto má s tým skúsenosti. Máme ZŠ v ktorej je 145 detí, v ŠK máme 27 detí a1 vychovávateľku,teraz nás žiada riaditeľ školu o prijatie druhej vychovávateľky, pretože v školskom klube má byť v oddelení len 25 detí. Zákon to síce nariaduje, ale zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy, aby sme prijali druhú a otvorili druhé oddelenie.Čo ak sa zriadovateľ rozhodne z obecným zastupiteľstvom, že nepríme druhú vychovavateľku.
Z toho čo uvádzaš predpokladám, že ste škola bez právnej subjektivity, takže o prijatí/neprijatí ďalšej vychovávateľky rozhoduje zriaďovateľ. Pri 27 deťoch navštevujúcich ŠKD musíš podľa zákona vytvoriť 2 odddelenia, alebo požiadať o výnimku. Podľa mňa je neefektívne pre dve deti vytvárať druhé oddelenie, lebo na činnosť ŠKD je financií skutočne málo.
Myslím, že s udelením výnimky by nemal byť žiaden problém. Sú samozrejme aj ďalšie riešenia.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Ja pišem za obec, mame školu s právnou subjektivitou a ozaj na tie kluby nie je veľa peňazi. Len sa mi zdá nehospodárne , pre dve deti brať ešte jednu vychovávateľku, keby to bola trieda vôbec by sme neváhali a triedu by sme rozdelili na dve.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

marco04 Pozri príspevok
Ja pišem za obec, mame školu s právnou subjektivitou a ozaj na tie kluby nie je veľa peňazi. Len sa mi zdá nehospodárne , pre dve deti brať ešte jednu vychovávateľku, keby to bola trieda vôbec by sme neváhali a triedu by sme rozdelili na dve.
Ak má škola právnu subjektivitu tak o prijatí či neprijatí vychovávateľky (teda aj rozšírení ŠKD na dve oddelenia) rozhoduje riaditeľ školy. V pláne práce na školský rok 2008/2009 mal vychádzať z analýzy z predchádzajúceho školského roka a podľa toho konať. Buď nemal prijať do klubu dvoch žiakov, ktorí sú naviac, alebo mohol zatraktívniť činnosť ŠKD a nalákať dostatok žiakov na dve oddelenia. Stále je tu možnosť udelenia výnimky na 27 žiakov v jednom oddelení. Súhlasím s tebou, že je nehospodárne zamestnať ďalšiu vychovávateľku.
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Nie je mi moc jasne,že riaditeľ rozhoduje o prijatí do školského klubu - novej vychovávateľky, veď obec má ŠK v orginál.kompetencii aj zo ŠJ a financuje -obec z podielových daní, ale viac by ma zaujímalo kde treba požiadať o tú výnimku, volala som aj na KŠU ale nič som sa nedozvedela, tiež som chcela požiadať o výnimku.
0 0
timike1971 timike1971

timike1971 je offline (nepripojený) timike1971

Na Štátnu školskú minšpekciu treba napísať žiadosť o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK, cca. v takomto znení:
V zmysle par.161 ods.1 zákona 245/2008 atď. Vás žiadam o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK ..... /počet žiakov/.
nemusíte odôvodniť, ale môžete.
0 0
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

marco04 Pozri príspevok
Nie je mi moc jasne,že riaditeľ rozhoduje o prijatí do školského klubu - novej vychovávateľky, veď obec má ŠK v orginál.kompetencii aj zo ŠJ a financuje -obec z podielových daní, ale viac by ma zaujímalo kde treba požiadať o tú výnimku, volala som aj na KŠU ale nič som sa nedozvedela, tiež som chcela požiadať o výnimku.
V prechádzajúcich príspevkoch si napísala, že máte ZŠ s právnou subjektivitov, takže riaditeľ školy príjama a prepúšťa svojich zamestnancov. (predpokladám, že ŠJ a ŠKD sú súčasťou školy).
0 0
marco04 marco04

marco04 je offline (nepripojený) marco04

Ano škola má právnu subjektivitu
0 0
timike1971 timike1971

timike1971 je offline (nepripojený) timike1971

timike1971 Pozri príspevok
Na Štátnu školskú minšpekciu treba napísať žiadosť o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK, cca. v takomto znení:
V zmysle par.161 ods.1 zákona 245/2008 atď. Vás žiadam o povolenie vyššieho počtu žiakov v ŠK ..... /počet žiakov/.
nemusíte odôvodniť, ale môžete.

Dnes som dostala odpoveď, že štátna školská inšpekcia nie je oprávnená vydať stanovisko k vyššiemu počtu detí v ŠKD.

Tak čo teraz?
0 0
aja7777 aja7777

aja7777 je offline (nepripojený) aja7777

Pracujem ako vych. a moj uvazok je 27 hodín, ale ho v klube nenaplním, tak doplňam uvazok vyučovaním na druhom stupni.Za 2 hod. mi patria 3 do uvazku.
Chcem sa však niekoho opýtať, či mám nárok na triednický príplatok pri počte detí 28.
Za klub vyberáme poplatok 60 Sk.
0 0
aja7777 aja7777

aja7777 je offline (nepripojený) aja7777

Riaditeľka školy tvrdí, že počet detí v ŠKD môže byť až do počtu 31, potom prichádza k deleniu na dve triedy.
0 0
timike1971 timike1971

timike1971 je offline (nepripojený) timike1971

aja7777 Pozri príspevok
Riaditeľka školy tvrdí, že počet detí v ŠKD môže byť až do počtu 31, potom prichádza k deleniu na dve triedy.

Myslím si, že nemá pravdu: §114 Školský klub detí
bod 2, 245/2008 Z.z.: ....najviac však 25....
0 0
aja7777 aja7777

aja7777 je offline (nepripojený) aja7777

Ďakujem za odpoveď.

Vychovávateľka v školskom klube je v 9 plat. triede, ale 5rokov praxe mi bolo odpočítané..niekde som čítala, že od roku 2003 sa majú vychoškám odpočítavař len 3 roky praxe. Prišla som teda o nejaké peniažky????
Ďakujem dobrej duši za odpoveď.
0 0
aja7777 aja7777

aja7777 je offline (nepripojený) aja7777

Prcujem ako vych. 22 rokov,tiež riešime problém s počtami . V jednom máme 28 a v druhom 26 detí. Keď som sa ozvala že je povolené 25 detí, hneď som v nemilosti vedenia. Veď ide o zdravie a bezpečnot ako detí, tak vychovávateľo. Len s nami zametajú.
A čo sa týka krúžkov,__každý chce len zarobit prachy, ťaháme sa o deti,napr,
Druháci majú 4vyuč, hodiny, ale učit, ich nepošle do družiny ale si ich hneď ponechá na krúžku, čím sa oddiali príchod do ŠKD. Tak nastane situácia, že v klube, kt. máme od 11.45 nemáme deti.Tak nás teraz začala šefka prenasledovať a chce nám znížiť úvazky.
A to nehovorím o tom, že sme v plat. triede9 a stále sa nám odpočítava 5 rokov praxe.
0 0
galia galia

galia je offline (nepripojený) galia

Treba si prečítať vyhlášku - na zriadenie oddelenia treba min 12 detí. To znamená, že ak prevyšujú dve deti naozaj nie je dôvod zriadiť nové oddelenie. V praxi - 130 detí po 25/oddelenie je 5 oddelení. zvyšných 5 rozdelíme medzi oddelenia. Nové oddelenie sa nezriaďuje. Tak to robíme my. Mimochodom neviem prečo tak veľmi chcete ďalšie sily - odoberajú vám predsa hodiny, ktorými si môžte doplniť úväzok a ranné služby atď. Silu sme prijali v septembri na oddelenie 25 detí - skrátený úväzok 12 hod týždenne. Deti odchádzajúce po 15 hod prídu k nám do oddelení.
0 0
ala12 ala12

ala12 je offline (nepripojený) ala12

Zdravím!

Chcem sa spýtať: som povinná ako vychovávateľka zastupovať? Mám to v náplni práci? Odmietla som a dostala som pohrozenie výpoveďou.Mám úväzok na 70%, ktorý mi vyhovuje, ale nevyhovuje mi zastupovanie. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať