Zavrieť

Porady

Odvolanie proti zruseniu trvaleho pobytu

Ahojte.

Chcem poziadat o radu. S manzelom sme rozvedeni, nemame vysporiadane BSM. Pocas manzelstva sme spolocne kupili dom, na kupnej zmluve bol vsak ako kupujuci zapisany len manzel a kataster na zaklade toho urobil vklad na jeho meno. Takze po formalnej stranke je vylucnym vlastnikom. Bola to moja chyba, ale uz viem, ze sa musim branit urcovacou zalobou s predbeznym opatrenim, aby ma sud urcil ako spoluvlastnika domu. V dome zostal byvat manzel a ja som na podnajme, trvaly pobyt som mala hlaseny na nas dom. Manzel vsak podal ziadost na zrusenie trvaleho pobytu.

Moja otazka znie: Ak predlozim Obecnemu uradu kopiu zaloby na urcenie vlastnika nehnnutelnosti, je OU povinny prerusit spravne konanie vo veci zrusenia trvaleho pobytu pokial sud nerozhodne vo veci urcenia vlastnickych vztahov?

Dakujem

Martina
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

nikkig1 Pozri príspevok
Dobrý deň,

ja mám síce iný problém ale v podstate súvisí nepriamo s témou. Mala by som sa vydávať a vlastním byt v osobnom vlastníctve. Nakoľko som ho kúpila sčasti pomocou stavebného sporenia, je na neho uvalené záložné právo a zostatková cena úveru je 300.000,- SKK, splatný v priebehu cca 6,5 roka. Trhová hodnota bytu je okolo 2.mil. Skôr ako sa vydám, chcem mať istotu, že v prípade rozvodu sa o byt nebudem musieť deliť s partnerom ani ho vyplácať. Je možné uzavriež nejakú zmluvu, ktorá by ma ochránila?
Vopred vďaka za odpoveď.
Byt bol tvojím majetkom už pred začiatkom manželstva, takže je výlučne v tvojom vlastníctve. Jediný negatívny bod v prípade rozvodu je, že splátky úveru budete splácať už zo spoločného rozpočtu, teda spoločných peňazí. V prípade rozvodu by sa tvoj možno budúci ex-manžel mohol dožadovať náhrady sumy, ktorou akoby on (zo spoločného rozpočtu počas manželstva polovicu) prispieval na splátky úveru. Takže by teoreticky mohol požadovať 150.000 SKK, pokiaľ byt zostane tebe.

Ale existujú predmanželské zmluvy, kde sa budúci manželia vopred dohodnú, kto čo vnáša do manželstva a čo si môže nárokovať v prípade rozvodu. Pokiaľ ste obaja rozumní, dá sa takáto zmluva uzavrieť.
0 0
nikkig1 nikkig1

nikkig1 je offline (nepripojený) nikkig1

Dík pekne za radu, pomohlo mi to, tú zmluvu už zariadim:-)
0 0
jalesa jalesa

jalesa je offline (nepripojený) jalesa

Potrebujem súrne poradiť a nejak nedikážem nájť tému, ktorá sa toho týka.
Prosím o radu pre svoju priateľku. Je rovedená s jedným dieťaťom a kúpila (po rozvode) pozemok so starým domom. Dala ho zbúrať a postavila tam nový. Má priateľa, ktorý jej pri tom pomáhal a teraz si robí nárok na ten dom na základe toho že dostal od nej(podľa mňa najväčšia blbosť v jej živote) doživotné užívacie právo. Dá sa toto nejako súdnou cestou zrušiť???? Bojí sa o svoje dieťa (16), ktoré sa vyhýba domu len aby sa nestretlo s ním. Raz ju napadol volala policajtov ale ako to dopadlo presne neviem. Nechce prísť o dom, je ochotná ho nejako vyplatiť ale zas nemá dosť peňazí. Skúste niekto prosím poradiť kde, začať, na koho sa obrátiť, alebo aspoň nejak pomôcť. ĎAKUJEM VEĽMI PEEKNE. Jalesa
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jalesa Pozri príspevok
Potrebujem súrne poradiť a nejak nedikážem nájť tému, ktorá sa toho týka.
Prosím o radu pre svoju priateľku. Je rovedená s jedným dieťaťom a kúpila (po rozvode) pozemok so starým domom. Dala ho zbúrať a postavila tam nový. Má priateľa, ktorý jej pri tom pomáhal a teraz si robí nárok na ten dom na základe toho že dostal od nej(podľa mňa najväčšia blbosť v jej živote) doživotné užívacie právo. Dá sa toto nejako súdnou cestou zrušiť???? Bojí sa o svoje dieťa (16), ktoré sa vyhýba domu len aby sa nestretlo s ním. Raz ju napadol volala policajtov ale ako to dopadlo presne neviem. Nechce prísť o dom, je ochotná ho nejako vyplatiť ale zas nemá dosť peňazí. Skúste niekto prosím poradiť kde, začať, na koho sa obrátiť, alebo aspoň nejak pomôcť. ĎAKUJEM VEĽMI PEEKNE. Jalesa
Kto je napísaný v liste vlastníctva ako majiteľ domu? Ak tá kamarátka, tak nemá čo riešiť, jej priateľ nemá právny nárok na dom. Jedine, že by preukázal, čo do stavby investoval, aj tak ale nemôže získať dom, len si môže nárokovať na uhradenie tých nákladov.

Doživotné užívacie právo je iná vec. To znamená, že aj keď on nebude vlastniť dom, bude môcť v jej dome doživotne oxidovať. Treba skúsiť zrušiť mu doživotné právo súdnou cestou, musí ale uviesť pádne dôvody.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Alebo dom predat aj s nim
0 0
jalesa jalesa

jalesa je offline (nepripojený) jalesa

Ďakujem, na LV je napísaná ona a to úžívacie právo má doživotné. Aj ja som jej navrhla súdnu cestu, on chce dokazovať svoje výdavky iba nejakým zošitom a oháňa sa odhadcom, že chce 2mil. pričom odhad je 2,5 aj s pozemkom. Myslím že nemá na to nárok a nech ide do toho súdnou cestou ona. Nemá čo stratiť. Čo sa uznáva ako PÁDNY dôvod????? ktorý je to zákon??? Ďakujem ešte raz veľmi pekne
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

Obciansky zakonnik
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jalesa Pozri príspevok
Ďakujem, na LV je napísaná ona a to úžívacie právo má doživotné. Aj ja som jej navrhla súdnu cestu, on chce dokazovať svoje výdavky iba nejakým zošitom a oháňa sa odhadcom, že chce 2mil. pričom odhad je 2,5 aj s pozemkom. Myslím že nemá na to nárok a nech ide do toho súdnou cestou ona. Nemá čo stratiť. Čo sa uznáva ako PÁDNY dôvod????? ktorý je to zákon??? Ďakujem ešte raz veľmi pekne
Nikde nenájdeš napísané, že toto a toto je pádny dôvod. O zrušení vecného bremena pojednáva obč. zákonník § 151p:

§ 151p


(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.

(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.

(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.

Pre teba môže byť zaujímavý ods. 3. Na jej mieste by sa dalo argumentovať tým, že už spolu nežijú, a jeho zotrvanie v dome by bolo nevhodné, nakoľko už s ním nechce žiť. Keby ešte aj doložila nejakú policajnú správu o jeho agresívnom správaní, tak by súd mohol prihliadnuť na to a zrušiť mu to vecné bremeno. Keby ešte navrhla nejakú sumu, ako náhradu za zrušenie vec. bremena, tak by to bolo v jej prospech.

Pokiaľ ešte spolu žijú v jednej domácnosti, tak je menšia pravdepodobnosť, že to súd zruší.
0 0
jalesa jalesa

jalesa je offline (nepripojený) jalesa

Ďakujem veľmi, už sa to pohlo. Býva (ona) viac u rodičov ale to nie je riešenie. Od policajtov má že riešili napadnutie ale je to tvrdenie proti tvrdeniu, a konečne má pomoc cez nejakú spoločnosť čo pomáha týraným ženám. Tak Vám ešte raz za ňu veľmi pekne ďakujem. Dúfam, že sa to vyrieši tým správnym spôsobom. J.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

držíme palce.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať