Zavrieť

Porady

účtovanie cirkví

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
Usporiadat
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

Podla toho co z praxe viem, prenajom vlastneho majetku, ak to nie je cinnost na ktoru bol "subjekt" zriadeny, resp. nema na to zivnost, nie je chapany ako podnikatelska cinnost, ale ako zdanovany ano. Teda nevyplyva z toho ziadna povinnost viest podvojne uct. Uctujem neziskovku uz 4. rok. A teraz aj JU pre farsky urad. Cirkvi a cirk. org. uctuju podla postupov pre ine uctovne jednotky ktore nie su zriad. za ucelom podnikania.
Co sa tyka zakladnych pravnych predpisov (samozrejme Zakon o uctovnictve, zakon o dani z prijmov, zakon o DPH ...), napr.:
- OPATRENIE č. 22 502/2002-92 Ministerstva financií Slovenskej republiky z 10. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené
alebo zriadené za účelom podnikania ( tyka sa PU- viď poslednu novelu-za tie 4. roky sa zmenilo uz asi 3 alebo 4 krat.)
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovujú účtovné výkazy a rozsah údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 22 602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položžiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého
účtovníctva, ktoré nie sú založžené alebo zriadené za účelom podnikania (... pre JU)
- Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 24. novembra 2004,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 16. decembra 2002 č. 22602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania (JU)
-Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 9. septembra 2003,
ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo a postup účtovania pri prechode zo sústavy podvojného účtovníctva na jednoduché úètovníctvo pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založžené alebo zriadené za účelom podnikania
- .... atd.
ja sa obcas pohrabem na strankach Ministerstva financii. alebo www.mvoservis.sk... odobram aj poradcu. Tak obcas aj tam sa nieco najde.

Co sa tyka uct. softveru, tak pre podvojne uct. pre menej narocnych odporucam MADO (www.madosoft.sk). Maju aj softver pre JU, ale ked som spustila demoverziu, tak som bola prekvapena, ze mi bezi na dosovskom prostredi. takze som to hned zahodila.
Pre narocnejsich na neziskovky a cirkvia cirkevne organizacie odporucam skor OMEGU od firmy Kros (www.kros.sk). Je asi drahsia, ale ja by som ju nevymenila za MADO. Ja som s nou ovela viac spokojna. Ma viac moznosti a je profesionalnejsia. Skusala som aj mado, tak viem o com hovorim. Skoda ze kros ma jednoduche uct. len pre podnikatelom. OMEGA je prisposobena pre neziskovky, ale ALFA zatial nie.
Co sa tyka ineho softveru pre JU pre neziskovky, tak http://www.step.sk/step2002/index.php. Ale nemam odskusany. Tiez by som rada aspon nejaku demoverziu.
Ja uctujem farsky urad na nejakom volne dostupnom softvere od jedneho znameho, ale neviem si teraz spomenut odkial je.. Mam ho doma.

Tak zatial tolko moj vycerpavajuci prispevok.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Co sa tyka ineho softveru pre JU pre neziskovky, tak http://www.step.sk/step2002/index.php. Ale nemam odskusany. Tiez by som rada aspon nejaku demoverziu.



STEP pre podvojné účtovníctvo nepoznám, ale jednoduché účtovníctvo pre cirkev môžem odporúčať, je to veľmi dobrý program, jednoducho sa ovláda a je prehľadný.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás, v roku 2005 sme dostali dotáciu od štátu, to znamená, že od roku 2006 by sme mali prejsť na podvojné účtovníctvo. Ide o účtovanie farského úradu. Zakúpili sme program MADO, a (ako som to už tu spomínala v porade) na toto PÚ sme chceli prejsť od r. 2007, lebo som nevedela, či to spätne zvládnem ponahadzovať, nakoľko je už koniec roka. Aj napriek tomu som sa rozhodla, že to skúsim, preto by som sa chcela poradiť. Z roku 2005 máme zostatky v pokladni a na účte. Tieto by som len mala nahodiť na MD a na D účtu 961? Prosím o radu a ak by mal niekto účtovú osnovu a bol by ochotní pomôcť s týtmo účtovaním, bola by som veľmi vďačná.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj Ivča,
nemám skúsenosti s účtovaním prechodu z JÚ na PÚ. Ale ako pomôcku prikladám usmernenie DR SR k účtovaniu prechodu z JÚ do PÚ. Je síce vypracované pre potreby účtovných jednotiek, ktorými sú podnikateľské subjekty, ale ak si na uvedené usmernenie aplikuješ opatrenie MF SR, ktorými sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovnej osnovy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú zriadené alebo založené za účelom podnikania, malo by Ti to pomôcť.

Pekný deň
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím poradiť: Robím účtovníctvo na farskom úrade. Prešli sme z JÚ na PÚ. Celý rok 2007 už účtujem v PÚ, a teraz keď prišlo k uzávierke ma napadlo, že musím zaúčtovať aj majetok. Potrebujem ho dostať do uzávierky - súvahy. Pri budovách a stavbách by som to dala na 02x/08x (už to je odpísané), ale neviem čo s pozemkami a umeleckými dielami. Ako ich dostať do účtovníctva? 03x/xxx.
A ešte, nemal by niekto vypracované poznámky k takejto uzávierke? Veľmi by mi to pomohlo.
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

aké príjmy v roku 2007 podliehajú dani z príjmov na farskom úrade,
podľa § 13 ods 2 písm.a sú od dane oslobodené výnosy z kost.zbierok,cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a nábož.spoločnostiam,
od 1.1.2007 je zrušený § 13 ods.1 písm. e) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmov oslobodených od dane podľa tohto zákona; pri predaji majetku, ktorý daňovník využíval na výkon svojej činnosti, sa do ustanoveného limitu započítava rozdiel, o ktorý príjem z predaja tohto majetku prevyšuje výdavok na jeho obstaranie. Ak takto vymedzené príjmy presiahnu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.
čo podlieha dani z príjmov za rok 2007 v účtovníctve farského úradu?
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
JUDDIT Pozri príspevok
aké príjmy v roku 2007 podliehajú dani z príjmov na farskom úrade,
podľa § 13 ods 2 písm.a sú od dane oslobodené výnosy z kost.zbierok,cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a nábož.spoločnostiam,
od 1.1.2007 je zrušený § 13 ods.1 písm. e) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3, ak nepresiahli za zdaňovacie obdobie 300 000 Sk, okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou (§ 43), a príjmov oslobodených od dane podľa tohto zákona; pri predaji majetku, ktorý daňovník využíval na výkon svojej činnosti, sa do ustanoveného limitu započítava rozdiel, o ktorý príjem z predaja tohto majetku prevyšuje výdavok na jeho obstaranie. Ak takto vymedzené príjmy presiahnu 300 000 Sk, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad uvedenú sumu. Výdavky nezahŕňané do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahŕňaným do základu dane.
čo podlieha dani z príjmov za rok 2007 v účtovníctve farského úradu?
Do daňových príjmov uvádzaš nájomné, predaj majetku - v celej sume, už sa nezohľadňuje limit 300000,- Sk. Do daňových výdavkov si môžeš uplatniť výdavky, ktoré priamo súvisia so zdaňovanými príjmami (napr. dane z nehnuteľností - ak platíš ty).
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

idem sa spýtať konkrétnejšie ohľadom účtovania a zdaňovania farského úradu, od roku 2007 farský úrad vlastní školu 1-4 ročníky, ktorú prenajíma mestu, mesto platí nájomné cca 60000 ročne, farský úrad dostal dotáciu na opravu schodov kostola v roku 2007 od mesta 300 000 sk/ je to dotácia zo ŠR ? / a ešte dostalo dotáciu od jednej podnikateľskej firmy na opravu schodov 150 000 sk. aké povinnosti má za rok 2007?
prejsť na PU už v roku 2007 ? podliehajú tieto dotácie dani z príjmov?
dopredu všetkým vďaka
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
JUDDIT Pozri príspevok
idem sa spýtať konkrétnejšie ohľadom účtovania a zdaňovania farského úradu, od roku 2007 farský úrad vlastní školu 1-4 ročníky, ktorú prenajíma mestu, mesto platí nájomné cca 60000 ročne zdaniteľný príjem, farský úrad dostal dotáciu na opravu schodov kostola v roku 2007 od mesta 300 000 sk/ je to dotácia zo ŠR ? - nie, finančný dar - nezdaniteľný príjem/ a ešte dostalo dotáciu od jednej podnikateľskej firmy na opravu schodov 150 000 sk- tak isto ako pri meste. aké povinnosti má za rok 2007?
prejsť na PU už v roku 2007 -nemusí prejsť na PU podliehajú tieto dotácie dani z príjmov?- to nie sú dotácie, ale finančné dary od organizácií, nepodliehajú dani z príjmov.

dopredu všetkým vďaka
červeným som ti dopísala .
Do daňového priznania uvedieš príjem 60000,- Sk. Ak nemáš k prenajímanej nehnuteľnosti žiadne výdavky(nájomné, opravy...)- 60000,- SK - základ dane, daň = 11400,- Sk. K daňovému priznaniu priložíš výkazy o príjmoch a majetku. Na daňovom úrade ste prihlásení ako platcovia dane?
Naposledy upravil bezradná : 26.02.08 at 14:22
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je offline (nepripojený) Czbebe

som účtovníčka
A z týchto príjmoch nemôžem uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov?
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Czbebe Pozri príspevok
A z týchto príjmoch nemôžem uplatniť výdavky vo výške 40% z týchto príjmov?
NIE.

viď §6, ods. 10 Zákon o dani z príjmov - daň z príjmov FO
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
(zdroj - porada.sk)
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je offline (nepripojený) Czbebe

som účtovníčka
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Czbebe Pozri príspevok
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?
Ak sa nemýlim hovoríme o cirkvách. Tieto sú právnickými osobami. Zákon neumožňuje pri právnických osobách uplatňovať paušálne výdaje.
0 0
Czbebe Czbebe

Czbebe je offline (nepripojený) Czbebe

som účtovníčka
Ale áno! Máš pravdu! Ďakujem za odpoveď!
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Czbebe Pozri príspevok
Odpovedali ste, že NIE? prečítala som zákon, možno že nerozumiem dobre, ale z toho mne vyplíva, že môžem tie výdavky odpočítať. Ja som myslela, že prenájom, ako príjem patrí medzi príjmami podľa §6, ods.3. Neni to tak?

Prepáč, ak som sa nesprávne vyjadrila(to bolo asi ešte rannou bolesťou hlavy). Odpovedala som NIE. Ten citát §6 som uviedla preto, že percentuálne uplatnenie výdavkov sa týka len fyzických osôb. Platí ako ti odpovedal benka.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )
Prosím poradíte niekto?
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás, ak farský úrad dostal príspevok od obce na opravu oplotenia kostola, je to dôvod na prechod z jednoduchého na podvojné účtovníctvo? Totiž mali sme poradu, kde bolo povedané, že áno, ale toto predsa nie je dotácia zo štátneho rozpočtu ( alebo áno? )

Nie - je to dar od právnickej osoby.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím Vás cirkev má v majetku auto. Čo sa v tomto prípade robí. Aká evidencia, aké výdavky sa uplatňujú. Vôbec mi nieje jasné, čo sa tu môže a musí dávať do účtovníctva. Vie mi niekto v tomto poradiť.
0 0
monchi monchi

monchi je offline (nepripojený) monchi

My normalne mame knihu jazd (kupenu zo sevtu ci ekonspo) a nasledne robim podla odjazdenych km spotrebu PH (taky vykaz v xls) do uctovnictva, uz len zalezi z akych prijmov vykryvas tieto vydavky, podla toho sprisnit evidenciu (ak mas nahodou nejaku dotaciu)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať