Zavrieť

Porady

účtovanie cirkví

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
Usporiadat
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Už som ani nedúfala, že niekto odpíše. Ďakujem a dala by sa pripnúť ta tabuľka na výpočet spotreby? Dosť by mi to pomohlo.
0 0
sarlota42 sarlota42

sarlota42 je offline (nepripojený) sarlota42

od 01.01.2008 musíte platit dan, od 1-sk, aj cirkvi platia dan z nájomného.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

sarlota42 Pozri príspevok
od 01.01.2008 musíte platit dan, od 1-sk, aj cirkvi platia dan z nájomného.
To sa týka toho automobilu? Akú daň myslíte? Môžete to trochu rozpísať? Je to daň z motorových vozidiel čo sa bude podávať daňové priznanie za rok 2008?
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

Pri tom aute - uctujes spotrebu podla knihy jazd a kedze je to auto ktore vyuziva cirkev nie za ucelom dosiahnutia zisku mal by byt oslobodeny od dane z mot. vozidiel. Okrem spotreby este robis odpisy, ale pozor len uctovne, nie danove a to by malo byt podla mna vsetko.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

janeb Pozri príspevok
Pri tom aute - uctujes spotrebu podla knihy jazd a kedze je to auto ktore vyuziva cirkev nie za ucelom dosiahnutia zisku mal by byt oslobodeny od dane z mot. vozidiel. Okrem spotreby este robis odpisy, ale pozor len uctovne, nie danove a to by malo byt podla mna vsetko.
Ďakujem!
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Dobrý deň, mám na Vás prosbu ohľadom účtovania farského úradu účtujúceho v JÚ. Cirkev vlastní pozemok, ktorý chce predať. Je tento príjem z predaja zdaniteľný, resp. by sa s tým dalo niečo robiť, aby neplatili daň?
Tento pozemok je v prenájme /nájom - zdan. príjem/, záujemca o kúpu pozemku nie je nájomca.
Prosím Vás poraďte, lebo ja v tejto oblasti nemám žiadné skúsenosti a p. farár ma požiadal o pomoc, lebo si s tým nevie rady, aby sa neplatila vysoká daň, keďže by sa to malo zrealizovať ešte v tomto roku.
Ďakujem za akúkoľvek pomoc
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Pri predaji majetku bude vasim zdanitelnym prijmom rozdiel medzi obstaravacou cenou pozemku a predajnou cenou pozemku.
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Ďakujem za odpoveď, ale chcem sa ešte spýtať, tá cena pri predaji pozemku môže byť na dohode, alebo musí byť niejaký znalecký posudok?
Ak nemusí byť určená niejakým posudkom, môže byť rovnaká ako obstrávacia cena?
Ďakujem
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Prosím, viete mi niekto poradiť?
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

ja si myslím, že predajná cena je vecou dohody a pre váš prípad, teda aby tam nevznikol zdaniteľný príjem by sa mala rovnať obstarávacej cene, prípade zdaniteľný by bol len ten rozdiel medzi cenami. Alebo k tomu by sa dal ešte pripočítať zdaniteľný výdaj - napr. náklady na ocenenie ...
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

A ak cirkev už neeviduje tento majetok a je jeho vlastníkom, môže sa brať do úvahy § 9 Príjmy oslobodené od dane ods. 1, písm.b) t.j. od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku?
A je rozdiel pri predaji ornej pôdy a stavebného pozemku? Aké povinnosti má pri predaji?
Ďakujem
0 0
magdalenaa magdalenaa

magdalenaa je offline (nepripojený) magdalenaa

Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

magdalenaa Pozri príspevok
Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem
Tento problém riešime aj my. Cirkev je PO, rozhodla sa podľa zákona o účtovníctve účtovať v sústave JU. Nie som si však istá či pri prenájme môže uplatniť paušálne výdavky podla zákona o dani z príjmu, pretože sa § 9 sa vzťahuje na daň z príjmu FO a cirkev je PO.
Podľa môjho názoru o prenájme bude musieť účtovať.
Naposledy upravil Katarina : 30.12.08 at 16:15
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
magdalenaa Pozri príspevok
A ak cirkev už neeviduje tento majetok a je jeho vlastníkom, môže sa brať do úvahy § 9 Príjmy oslobodené od dane ods. 1, písm.b) t.j. od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, a to po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku?
A je rozdiel pri predaji ornej pôdy a stavebného pozemku? Aké povinnosti má pri predaji?
Ďakujem
Nemôže, §9 sa týka len FO - ako odpovedala aj Katarína

magdalenaa Pozri príspevok
Prosím, kto mi vie v tom poradiť?
Ak cirkev prenajíma pozemok, mohol by sa brať do úvahy pri príjme z prenájmu § 9 Príjmy oslobodené od dane písm.h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
Ďakujem za Vaše cenné rady. A ak viete poradiť aj v predchádzajúcom príspevku na moje otázky, prosím vyjadrite sa. Ďakujem
- viď predch. odpoveď.
Výdavkami môžu byť len skutočne vynaložené výdavky spojené s prenajímaným pozemkom(stavbou...), ktoré vznikli prenajímateľovi , napr. dane z nehnuteľností - ak ich platí prenajímateľ
0 0
Lydka S Lydka S

Lydka S je offline (nepripojený) Lydka S

Dobrý deň. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť ohľadom účtovania v PÚ? Jedná sa o účtovanie cirkvi - farského úradu, či správne účtujem nasledujúce účtovné prípady:
Príjem zo zvončeka 211/663
Príjem zo zbierky 211/663
Odoslanie zbierky biskupskému úradu 562/211
Zmluva o poskytnutí grantu z nadácie na opravu chrámu 346/384
Príjem grantu na bežný účet 221/346
Čerpanie grantu v nasledujúcom roku 384/648
Nákup materiálu na opravu chrámu 501/211
Faktúry za prevedené opravy na chráme 511/211
Príspevok z obecného úradu na výstavbu oplotenia 211/662
Príjem za časopisy a noviny predané v kostole?

Ďakujem.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Ja účtujem:
Príjem zo zbierky 211/661
Odoslanie zbierky biskupskému úradu 561/211
Príjem za časopisy a noviny predané v kostole 211/663
Faktúra za časopisy a noviny 563/321
Príjem do pokladne za časopisy a noviny 321/211
Ostatné rovnako.
0 0
Lydka S Lydka S

Lydka S je offline (nepripojený) Lydka S

Ďakujem veľmi pekne Danielke.
0 0
Lydka S Lydka S

Lydka S je offline (nepripojený) Lydka S

Dobrý deň, má niekto vzor poznámok k účtovnej závierke pre farské úrady? Veľmi by mi to pomohlo, ďakujem.
0 0
VeronikaB VeronikaB

VeronikaB je offline (nepripojený) VeronikaB

Zdravim kazdeho na tejto super stranke. Som tu uplne nova... Ale tiez by som potrebovala poradit ohladne uctovania vo farnosti. Uctujem v sust. JU. Musim podat danove priznanie - comu vobec nerozumiem ako - kam - co, dalej - Vykaz o P a V, Vykaz o M a ZAV. Musim spravit aj nejaku extra invetarizaciu??? - co mame v kostole - obrazy atd... a teda co vsetko musim spravit. Ak by mi niekto napisal a usmernil, bola by som velmi velmi potesena. A keby tu bol aj dajaky vzor vyplnenych tlaciv vyssie vymenovanych to by uz bola moja spasa - Dakujem za kazdu odpoved!!! Budem si ich vysoko cenit. SÚRNE
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
VeronikaB Pozri príspevok
Zdravim kazdeho na tejto super stranke. Som tu uplne nova... Ale tiez by som potrebovala poradit ohladne uctovania vo farnosti. Uctujem v sust. JU. Musim podat danove priznanie - comu vobec nerozumiem ako - kam - co, dalej - Vykaz o P a V, Vykaz o M a ZAV. Musim spravit aj nejaku extra invetarizaciu??? - co mame v kostole - obrazy atd... a teda co vsetko musim spravit. Ak by mi niekto napisal a usmernil, bola by som velmi velmi potesena. A keby tu bol aj dajaky vzor vyplnenych tlaciv vyssie vymenovanych to by uz bola moja spasa - Dakujem za kazdu odpoved!!! Budem si ich vysoko cenit. SÚRNE
Ahoj!
Daňové priznanie musíš podať. Odporúčam prelúskať sa touto témou od začiatku, ak sa dobre pamätám tieto otázky sme riešili a sú tu prihodené aj vzory tlačív. K tej inventarizácii: Ja osobne som doteraz inventarizovala len ten majetok, ktorý mám konkrétne vyčíslený(pokladňa, BU a investície, ktoré sme realizovali od r.2004).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať