Zavrieť

Porady

účtovanie cirkví

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
Usporiadat
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

V prípade že sa v kostole vykonalo nové ozvučenie a náklady boli vyše 6 000 €, ide o investíciu, ktorá podlieha odpisovaniu?
Ďakujem za radu.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Ivča Pozri príspevok
V prípade že sa v kostole vykonalo nové ozvučenie a náklady boli vyše 6 000 €, ide o investíciu, ktorá podlieha odpisovaniu?
Ďakujem za radu.
Podľa mňa ano.V denníku to daj na nákup HM a založ kartu
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ale nenašla som nič podobné - v ktorej odpisovej skupine by také niečo mohlo byť. Neviete poradiť kde to dať?
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Prosím ešte o vysvetlenie ku kapitálovej dotácii na rekonštrukciu kostola vo výške 300 tis. Sk v r. 2008 - urobím to takto?
300 tis. (v prepočte na eurá) zaradím do počiatočnej súvahy
021/701 a účtovne budem odpisovať podľa svojho rozhodnutia rovnomerne napr. 40 rokov????? a čo s budovami kostolov,ktoré nie sú ocenené ako ich zaradím do počiatočnej súvahy?? 021/701 bez hodnoty???? a tiež oprávky 701/081?????

Ďalej ak urobím počiatočnú súvahu 211/701, 221/701 a 701/321 a aktíva sú vyššie rozdiel dám na 701/411??? a ak sú vyššie pasíva zaúčtujem rozdiel 428/701????? Prosím Vás o radu, lebo sa neviem pohnúť ďalej. Ešte len začínam účtovať rok 2009 a prechádzam z JÚ do PÚ. Strááááášne ďakujem za rýchlu odpoveď
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň prosím Vás je tu niekto kto účtuje cirkev v programe MADO? Mám problém urobiť uzávierku za minulý rok, neviem ako spustiť prechod do rodku 2010.
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

Ja uctujem, ale este som sa k tomuto bodu nedostala... tak snad budem vediet... ale neskor
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

ingridpa Pozri príspevok
Prosím ešte o vysvetlenie ku kapitálovej dotácii na rekonštrukciu kostola vo výške 300 tis. Sk v r. 2008 - urobím to takto?
300 tis. (v prepočte na eurá) zaradím do počiatočnej súvahy
021/701 a účtovne budem odpisovať podľa svojho rozhodnutia rovnomerne napr. 40 rokov????? a čo s budovami kostolov,ktoré nie sú ocenené ako ich zaradím do počiatočnej súvahy?? 021/701 bez hodnoty???? a tiež oprávky 701/081?????

Ďalej ak urobím počiatočnú súvahu 211/701, 221/701 a 701/321 a aktíva sú vyššie rozdiel dám na 701/411??? a ak sú vyššie pasíva zaúčtujem rozdiel 428/701????? Prosím Vás o radu, lebo sa neviem pohnúť ďalej. Ešte len začínam účtovať rok 2009 a prechádzam z JÚ do PÚ. Strááááášne ďakujem za rýchlu odpoveď
ja to robim tak ako si napisala, ale neodpisovala by som 40 rokov radsej menej, je to zbytocna ostara. tak 20 rokov ako pri rovnomernom odpisovani staci. Majetok ktoreho neviem cenu neocenujem do PU, ak predtym nebol oceneny (teda myslim tym stavby a pod., pozemky ocenujem ak neboli predtym ocenene, aby to aspon trocha davalo verny obraz o majetku). rozdiel davam na 411 ale zatial som nemala pripad, zeby pasiva boli vyssie ako aktiva, takze neviem ti poradit.
0 0
ingridpa ingridpa

ingridpa je offline (nepripojený) ingridpa

Tanka Pozri príspevok
ja to robim tak ako si napisala, ale neodpisovala by som 40 rokov radsej menej, je to zbytocna ostara. tak 20 rokov ako pri rovnomernom odpisovani staci. Majetok ktoreho neviem cenu neocenujem do PU, ak predtym nebol oceneny (teda myslim tym stavby a pod., pozemky ocenujem ak neboli predtym ocenene, aby to aspon trocha davalo verny obraz o majetku). rozdiel davam na 411 ale zatial som nemala pripad, zeby pasiva boli vyssie ako aktiva, takze neviem ti poradit.

ďakujem, veľmi mi to pomohlo - nakoniec keď som urobila súvahu, tak aktíva boli vyššie ako pasíva a teda rozdiel dávam na 411. Naozaj veľká vďaka.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím môžete mi poradiť, ak cirkev ( farnosť ) účtuje v jednoduchom účtovníctve tak aký typ da)nového priznania mám vypísať? A aké prílohy ( výkazy ) k tomu prikladáte? Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
DP pre právnické osoby, výkazy pre NO účtujúce v JÚ (Výkaz NO Uč.1-01 a Výkaz NO Uč 2-01).
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

ego.mc Pozri príspevok
DP pre právnické osoby, výkazy pre NO účtujúce v JÚ (Výkaz NO Uč.1-01 a Výkaz NO Uč 2-01).

Ďakujem, ja som už dlho s tým nerobila a celkom mi to vypadlo.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ešte sa chcem opýtať, či to platí skutočne aj pre farnosť ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve, vôbec si nepamätám, ako som to robila kedysi a teraz rozmýšľam, ako budem vypisovať výkaz ziskov a strát a súvahu, veď ja nepoužívam podvojné. Ďakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Uvedené výkazy sú pre JÚ, t.j. Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Jasné, mňa pomýlilo že aj súvaha pre neziskovky má také číslo, ďakujem veľmi pekne!
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím Vás ak farnosť účtujúca v JÚ nemala žiadne zdaniteľné príjmy a celkové nezdaniteľné príjmy sú 1869 €, treba aj tak podávať daňové priznanie? Ďakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím o radu, ak farnosť, ktorá účtuje v JÚ nemala žiadne zdaniteľné príjmy, a celkové nezdaniteľné príjmy mala len vo výške 1869 € treba podávať daňové priznanie? Dakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Podať DP nemusíte v prípade, ak ste mali iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, t.j.:
a) príjem podľa § 50, (2% dane)
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (zrážková daň).
V ostatných prípadoch DP musíte podať.
1 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

ego.mc Pozri príspevok
Podať DP nemusíte v prípade, ak ste mali iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, t.j.:
a) príjem podľa § 50, (2% dane)
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

alebo príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (zrážková daň).
V ostatných prípadoch DP musíte podať.
Ten príjem boli len zbierky do zvončeka, môže sa to považovať za príjem darovaním, nie?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Ide o zbierku a teda o príjem, ktorý je oslobodený od dane:
§ 13
(2) Od dane sú oslobodené aj
a) výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam,

Takže podľa mňa musíte podať DP.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať