Zavrieť

Porady

účtovanie cirkví

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
Usporiadat
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Prosím poradiť, sme cirkevná organizácia, prenajímame pozemok, na základe zmluvy o prenájme nám príde nájom, ktorý zaúčtujem 221/6xx , z tohto pozemku ale my platíme Daň z nehnuteľnosti na mesto čo zaúčtujeme 5xx/221. Potom na túto daň vystavíme faktúru nájomcovi a on nám ju zaplatí. Neviem si rady so zaúčtovaním tejto fa a prijatými prostriedkami. Ak vie niekto poradiť, budem veľmi rada.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Ivča Pozri príspevok
Prosím poradiť, sme cirkevná organizácia, prenajímame pozemok, na základe zmluvy o prenájme nám príde nájom, ktorý zaúčtujem 221/6xx , z tohto pozemku ale my platíme Daň z nehnuteľnosti na mesto čo zaúčtujeme 5xx/221. Potom na túto daň vystavíme faktúru nájomcovi a on nám ju zaplatí. Neviem si rady so zaúčtovaním tejto fa a prijatými prostriedkami. Ak vie niekto poradiť, budem veľmi rada.

Ja by som to riešila tak, že náklad voči mestu z dane z nehnuteľnosti by som priradila ako výdavok k zdaneným príjmom(výkaz ziskov a strát, r.14- zdaňovaná) a preplatenie nájomcom by som navýšila výšku nájomného(r.66), prípadne by som zahrnula do zdaniteľných príjmov ako iné(r.58). Ale určite ide o príjem zo zdaňovanej činnosti
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

bezradná Pozri príspevok
Ja by som to riešila tak, že náklad voči mestu z dane z nehnuteľnosti by som priradila ako výdavok k zdaneným príjmom(výkaz ziskov a strát, r.14- zdaňovaná) a preplatenie nájomcom by som navýšila výšku nájomného(r.66), prípadne by som zahrnula do zdaniteľných príjmov ako iné(r.58). Ale určite ide o príjem zo zdaňovanej činnosti
Tá daň z nehnuteľností čo sa platí mestu sa považuje za zdaniteľný výdavok?
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Ivča Pozri príspevok
Tá daň z nehnuteľností čo sa platí mestu sa považuje za zdaniteľný výdavok?
Ano, lebo sa týka zdaniteľného príjmu, tiež som ju uplatňovala.

Pozor na nové daňové priznanie, lebo sa oproti vlaňajším priznaniam menil spôsob vypĺňania kolónok,, nevypĺňa sa odsek F, ale odsek C1 - pri podv. účt.
a C2 pri JU
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ďakujem za pomoc.
0 0
stefania71 stefania71

stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

Dobrý deň prajem.
Chcela by som Vás požiadať o pomoc. V tomto roku som robila prvýkrát DP za farský úrad, uvedený farský úrad neúčtujem, len som to spravila na základe podkladov.
Teraz farský úrad dostal výzvu od Daňového úradu na podanie DP za roky 2005 a 2006 a požiadali ma o pomoc. V týchto rokoch mal FÚ príjmy z prenájmu pôdy. Neviem či mám dobré vedomosti, ale k 31.12.2006 FÚ nemuseli platiť daň z prenájmu do 300 000,00, len mali podať daň.priznanie. Mimochodom vedú len jednoduché účtovníctvo.
Kde by som našla a mohla stiahnuť tlačivá : daňové priznanie, výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdavkoch za roky 2005 a 2006?
Za pomoc veľmi ďakujem.
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

Dobrý deň Štefánia,
ja som tiež robila teraz niekoľkým farnostiam daňové priznania na základe výzvy DÚ. Daňové priznania odporúčam vypísať cez stránku drsr.sk, akurát dátum vyplnenia tam dáva max r. 2009, ja som to zabielila a dala r. 2010. Zatiaľ mi to nevrátili. čo sa týka výkazov, tak mali by ich mať urobené, ale ak nemajú, tak na stránke MF SR sú výkazy pre neziskovky. tie za rok 2005 si treba vytlačiť z finančného spravodajcu z r. 2003, ktorý tam je. Za rok 2006 tam tuším sú výkazy.
čo sa týka oslobodenia, tak je to naozaj tak, že zdaňované príjmy do 300 000 Sk boli oslobodené do r. 2007. čiže dary sa uvádzajú do r. 210, oslobodené príjmy (všetko ostatné + nájom do 300 000) do r. 230, úroky z vkladov do r. 240. Výdavky patriace k nedaňovým a oslobodeným príjmom do r. 130 (+ r. 13 prílohy A III. časť).
dúfam, že vám to aspoň trocha pomohlo.
0 0
stefania71 stefania71

stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

prosim o radu,cirkev ma prijmy z prenajmu na zaklade dlhodobej zmluvy - ma od 1.1.2010 povinnost viest jednoduche alebo podvojne uctovnictvo (bola tam zemna v zakone k 1.1.2010,ze cirkev vedie jednoduche uctovnictvo,ak nepodnika) - je prijem z prenajmu povazovany za podnikanie?
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

Prijem z prenajmu vlastneho majetku nie je podnikanim, cize nie je povinnost viest JU. Ak by vsak islo uz prenajom poskytovany uz so sluzbami, napr. budova so spravcom, straznikom a pod. , resp. podnájom cudzieho majetku s prirazkou, kedy to nie je len poskytnutie holeho majetku, ktory sa momentalne nevyuziva pre vlastne potreby, tak treba mat na to zivnost a to uz podnikanim je.
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Tanka Pozri príspevok
Prijem z prenajmu vlastneho majetku nie je podnikanim, cize nie je povinnost viest JU.
Asi to bol preklep, malo by byť .
0 0
zuzka.st zuzka.st

zuzka.st je offline (nepripojený) zuzka.st

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania cirkevného zboru. Začala som ho účtovať len tento rok, predtým to robil niekto iný, a hneď mám jeden malý problém. Daný cirkevný zbor momentálne účtuje v sústave JÚ, ale má aj príjmy z prenájmu budovy, pozemkov a jedna z fílií má aj príjmy z podielov v urbariáte. Ak som správne pochopila §9, ods. 2, písm. d, tak tento CZ nemôže účtovať v sústave JÚ, ale musí viesť PÚ. Vie mi niekto prosím vás poradiť ako mám teraz ďalej postupovať? Za rýchlu radu veľmi pekne ďakujem.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosim vas, ak ma cirkev len prijmy z kostolnych zbierok musi tiez podavat DP? Bola vraj zmena zakona, prosim napiste v kocke co sa zmenilo. Dakujem krasne.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
tonkat Pozri príspevok
Prosim vas, ak ma cirkev len prijmy z kostolnych zbierok musi tiez podavat DP? Bola vraj zmena zakona, prosim napiste v kocke co sa zmenilo. Dakujem krasne.

Zmeny v zákone som nepostrehla, ale čo viem určite, že musí podávať DP. Zbierky na potreby farnosti sú oslobený príjem podľa §13 ZDP, ale sú zahrňované do riadku 100 DPPO a súčasne sa "odpočítavajú" v r.230. Ak sa dobre pamätám(ale teraz nemám pri sebe zákon), daňové priznanie nemusia podávať len subjekty ktoré majú príjmy len z úrokov zdanených zrážkovou daňou.
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

Je zmena v zakone o dani z prijmov. A to: "Štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti nemusia podať daňové priznanie, ak majú len príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a), t.j. výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (upravené novelou zákona o dani z príjmov od 1.1.2011)."
citované zo stránky danového riaditeľstva, kde je aj postup na vyplnenie danoveho priznania.

V praxi to znamena to.... ze to este viac zamotali ako to bolo, kedze tam vynechali formulaciu a "prijmy ktore nie su predmetom dane", co sice na zaciatku odstavca vo vseobecnych pravidlach je, ale nie je to tu direkt napisane, ako u inych pravnych foriem, kde to je. Takze teraz nie je celkom jasne, ci ak ma cirkev aj dary(nie su predmetom dane), ci ma podavat DP alebo nie. Logicky nie... ale... otazka znie, ako si to vysvetlia danovaci. Ja radsej podavam DP ak ked nemam ine prijmy.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Tanka Pozri príspevok
Je zmena v zakone o dani z prijmov. A to: "Štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti nemusia podať daňové priznanie, ak majú len príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. a), t.j. výnosy z kostolných zbierok, cirkevných úkonov a príspevky plynúce registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 (upravené novelou zákona o dani z príjmov od 1.1.2011)."
citované zo stránky danového riaditeľstva, kde je aj postup na vyplnenie danoveho priznania.

V praxi to znamena to.... ze to este viac zamotali ako to bolo, kedze tam vynechali formulaciu a "prijmy ktore nie su predmetom dane", co sice na zaciatku odstavca vo vseobecnych pravidlach je, ale nie je to tu direkt napisane, ako u inych pravnych foriem, kde to je. Takze teraz nie je celkom jasne, ci ak ma cirkev aj dary(nie su predmetom dane), ci ma podavat DP alebo nie. Logicky nie... ale... otazka znie, ako si to vysvetlia danovaci. Ja radsej podavam DP ak ked nemam ine prijmy.
Ale ak to bolo upravené novelou - tak to asi bude platiť až za zdaňovacie obdobie r.2011

Ja som si stránky DRSR stiahla poučenie k podávaniu DP PO za r. 2010 a tam je vyslovene uvedené(tvoja citácia je tam síce... ALE má to aj pokračovanie: ...." [COLOR=Red]Títo daňovníci majú povinnosť podať daňové priznanie aj vtedy, ak dosiahnu príjem z vykonávania činnosti, na ktorú boli zriadení, ktorý je oslobodený od dane podľa §13 ods.1 písm a zákona o dani z príjmov)oslobodený od dane môže byť len príjem, ktorý je podľa §12 ods.2 zákona o dani z príjmov predmetom dane..

[COLOR=Black]Tu je link na podávanie DPPO http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../dppo_2010.pdf
- keby sa to neotvorilo, tak choď na titulnú stránku DRSR a pri dátume 18.1.2011 je podávanie daňových priznaní za rok 2010 a tam je v treťom riadku uvedené podávanie daňových priznaní PO
Naposledy upravil bezradná : 01.03.11 at 18:21
0 0
leyre leyre

leyre je offline (nepripojený) leyre

Som taká normálna osôbka - chvíľu dobrá , chvíľu zlá a možno by sa to dalo prirovnať k moru. Lebo život je ako more, chvíľu pokojné, chvíľu búrlivé, ale predsa krásne. ...viac
zuzka.st Pozri príspevok
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom účtovania cirkevného zboru. Začala som ho účtovať len tento rok, predtým to robil niekto iný, a hneď mám jeden malý problém. Daný cirkevný zbor momentálne účtuje v sústave JÚ, ale má aj príjmy z prenájmu budovy, pozemkov a jedna z fílií má aj príjmy z podielov v urbariáte. Ak som správne pochopila §9, ods. 2, písm. d, tak tento CZ nemôže účtovať v sústave JÚ, ale musí viesť PÚ. Vie mi niekto prosím vás poradiť ako mám teraz ďalej postupovať? Za rýchlu radu veľmi pekne ďakujem.

Dobrý deň,

tiež robím účtovníctvo cirkevnému zboru a majú podobné príjmy, no vediem JU.
0 0
leyre leyre

leyre je offline (nepripojený) leyre

Som taká normálna osôbka - chvíľu dobrá , chvíľu zlá a možno by sa to dalo prirovnať k moru. Lebo život je ako more, chvíľu pokojné, chvíľu búrlivé, ale predsa krásne. ...viac
Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu, príjem z urbariátu cirkevnej organizácie som zarátala do zdaniteľného príjmu. je to správne?
ďakujem vopred za odpoveď
0 0
Tanka Tanka

Tanka je offline (nepripojený) Tanka

leyre Pozri príspevok
Dobrý deň,
rada by som poprosila o radu, príjem z urbariátu cirkevnej organizácie som zarátala do zdaniteľného príjmu. je to správne?
ďakujem vopred za odpoveď
Co sa tyka prijmu z urbariatu, tak to moze byt troska zamotane. Vseobecne by to mal byt vlastne podiel na zisku, lebo sa to rozdeluje zo zisku, z toho ako urbariat hospodaril pocas roka, medzi urbarnikov.
V tom pripade ale treba dat pozor na to, ci urbariat ma pravnu subjektivitu alebo nema.
Ak MA pravnu subjektivitu, ide o podiel na zisku po zdaneni, teda takyto prijem NIE JE predmetom dane, kedze bol uz zdaneny.
Ak NEMA pravnu subjektivitu, tak tento prijem si kazdy podielnik musi zdanit sam, ci je to FO, alebo PO.
Ale stretla som sa aj s tym, ze urbariat mal lesy len v najme, a vtedy sa jedna o zdanovany prijem z prenajmu majetku.,
Preto je najlepsie si to overit priamo na urbariate.
0 0
sun77 sun77

sun77 je offline (nepripojený) sun77

Ahojte. Stále platí, že farnosť musí prejsť na PU ak dostane dotáciu? Lebo v zákone o účtovníctve §9, ods.2, písm. d sa hovorí:
"V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,"
Nie je tam nič spomenuté o dotáciách. Či mám hľadať v nejakom inom predpise?

Doteraz som robila len JU farnosti, ale dostali sme dotáciu a teraz neviem čo ďalej..
Pekne prosím o radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať