Zavrieť

Porady

Predaj nehnuteľnosti-podvedení

Poradte mi. Pred piatimi rokmi po smrti rodičov sme zdedili nehnuteľností
v pomere sestra 2/12, brat 5/12 a ja 5/12.(sestra nededila po mame-nebola osvojená) Dohodli sme na predaji domu s pozemkom 789 m2. Ostatný pozemok patriací k domu - ako záhrada vo výmere 1490 m2 sme si chceli ponechať. Dom kupoval sestrin syn. Spísali sme zmluvu o budúcej zmluve, dohodli sme sa na rovnakom tretinovom rozdelení kúpnej ceny.Predmetom predaja bol pozemok č.xxx/1 a /5. ústne sme sa dohodli, že z kúpnej ceny odpustíme každý 10.000,- Sk pre kupujúceho, stým, že to bude na náklady spojené s vybavovaním. Všetko okolo predaja vybavovala sestra.Nechala spraviť geodetický plán, kde každej budove /aj garáž, chlievy/ dala prideliť súpisné číslo. Ja bývam 80 km od toho miesta.Prvá nezhoda bola, keď u notárky čítali aj také čísla pozemkov č.xxx/4 a 6, ktoré nebolo predmetom predaja, ale bolo vysvetlené, že to je opísané z dedičského konania. Zmluvy sme "prečítali" ale v dobrej viere nevšimli sme si, podpísali a doma založili, ani sme netušili, že sme predali aj tú väčšiu časť záhrady.Po platení daní z prevodu - každým v takom pomere, v akom bol vlastníkom - došlo k hádke medzi sestrou a snami, už nebola ochotná rešpektovať rovnaké delenie ako pri predaji a poprela všetko. Teraz, keď obecný úrad si spravil poriadok v pozemkoch a vyzval ich k platenie daní ponúkli nám vrátenie , nechcú platiť dane, lebo tú časť záhrady má oplotené brat /medzitým došlo k miernému udobreniu medzi nami/ . Notárka ponúkla bezplatné konanie/asi si uvedomila, že aj ona niečo nevidela/,ale oni nechcú ísť notárke, chcú to robiť na matrike. Teraz keď už sú zmluvy po 5-tich mesiacoch na svete, zase vynechali časť /6. a sestra ako "hovorkyňa" synovca nám povedala, že nesmieme to mať zaburinené a nesmieme to predať ako stav.pozemok, s tým darujúci nesúhlasí, totiž je možnosť tam stavať. My s bratom nechceme darovacu zmluvu po takýchto vyhláseniach a skúsenostiach už jej neveríme. Súhlasíme len s kúpnou zmluvou za 1,- Sk alebo uvažujeme o podaní trestn. oznámenia za podvod /predložili iné doklady notárke ako mali/ za účelom získania majetku. Čo máme robiť? Je možnosť, že už to bude premlčané a súd nič nevyrieší?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

VladoaKatka
Zadávala som túto tému a teraz keď už máme vykonané zápisy v katastri a máme listy vlastníctva môžem pre ponaučenie pre druhých - neprajem to nikomu - napísať, ako sa to doriešilo.
Jednania medzi dotknutými stranami - teda len brat, ja a matka kupujúceho(lebo on sám "bez mamičky nemôže rozhodnúť") prebiehali stále a po častiach. Pri každom stretnutí mala vyhútané nové požiadavky. Nakoniec dala spracovať darovacie zmluvy, v ktorých by nám boli uviedli, že vrátia do pôdovného stavu, ale len jednu časť - strednú a druhá časť parcely vynechali a to by bol pás vo vlastníctve synovca a my by sme mali prístup len cez tento pás na naše pozemky.Už pri prvom čítaní to bolo jasné, že je to náš výsmech. Nesúhlasili sme. Nebol dokonca ani súlad v počtoch exemplárov vyhotovených a predkládaných na kataster. Za takéto zmluvy žiadal 6000,- Sk, aby sme jej zaplatili.
Rázne sme odmietli a trvali sme len a len na kúpnej zmluve. Súhlasila, ale...
keď sme o dva týždne sa stretli s naším návrhom zmluvy, určila ďalšiu podmienku, že podpíšu len vtedy, ak obaja darujeme zo svôjho po 1 m2, resp. nebudeme trvať na pôvodnom stave (je tam reálna možnosť SP). Najprv sme hromžili ale po zdravých úvahách kvôli sebe, svôjmu zdraviu sme sa zhodli s bratom, že keď už len to potrebujú ku šťastiu, tak NECH to majú.
Veci sme začali my vybavovať po dohode nás dvoch - brata a mňa - geodet rozpočítal na metre štvorcové, rodlelil jednotlivé pozemky tak a vyhotovil geodet. plán, aby z cesty bol prístup ku každej samostatnej tretine-čiastke, ktorú vlastníme. Náklady súvisiace s týmto úkonom sme znášali my dvaja.

Dosiahla to, že okrem jedného plotu už nás nič spoločné nespája.


P.S.Nereagujte na túto tému, lebo z mojej strany to chcem mať už definitívne zmazané a preto požiadam Richarda o ukončenie témy.

Predaj nehnuteľnosti-podvedení

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.