Zavrieť

Porady

odvody z dohody o pracovnej činnosti

mela mela

mela je offline (nepripojený) mela

žena
Dobrý deň ,potrebujem poradiť ako je to z odvodmi pri dohode o pracovnej činnosti. Máme pracovníka na dohodu o prac. činnosti od 01.09.07 s platom 5000,- Sk a má trvalý prac. pomer v inej organizácii, aký je jeho VZ do zdr. pois.? Do soc. poisť. ako pri dohodách o vykonaní práce teda zamestnanec 0 a zamestnávateľ ur.p. + gar.p.?
Ďakujem
Usporiadat
mafiporada mafiporada

mafiporada je offline (nepripojený) mafiporada

veronikasad Pozri príspevok
Výška odmeny nie je obmedzená, výsluhový dôchodca nemá nárok na nezd.časť základu dane. Ak má nezaopatrené dieťa, má nárok na daňový bonus (ale ty si zrejme pletieš nezd.časť základu dane s daňovým bonusom). Príjem do 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný zrážkovou daňou, príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti.

Dakujem za odpoved, zial velmi som nepochopil ..."príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti ".....s danovymi priznaniami skusenosti nemam ziadne, skuste mi to vysvetlit na prikl. /dochodok mam napr. 500 €/mes a dohoda o PČ by zacala plynut tento mesiac na sumu 500 €/.Cize rocny prijem by bol 12x500 + 3x500 = 7500€/rok. Danove priznanie robim len na sumu 3x500= 1500€ .....a?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

mafiporada Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, zial velmi som nepochopil ..."príjem nad 5000sk/prepoč. na EUR je zdaňovaný preddavkovou daňou.
Ak jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane a podá si DP do 31.3.10, DU mu zrazenú daň vráti ".....s danovymi priznaniami skusenosti nemam ziadne, skuste mi to vysvetlit na prikl. /dochodok mam napr. 500 €/mes a dohoda o PČ by zacala plynut tento mesiac na sumu 500 €/.Cize rocny prijem by bol 12x500 + 3x500 = 7500€/rok. Danove priznanie robim len na sumu 3x500= 1500€ .....a?
No urobíš daňové priznanie ako dôchodca, v ňom priznáš príjem 1500€. No a keď sa dostaneš na riadok neviem presne ktorý, kde sa píše výška dane, alebo tak nejak, tak vo vysvetlivkách nájdeš, že u dôchodcu, keďže jeho príjem bol nižší ako 1/2 ročnej nezdaniteľnej časti základu dane je nulová daňová povinnosť. A teda tá zaplatená daň čo mu strhli z dohody je vlastne jeho preplatok, keďže mal zaplatiť na dani nulu.
Čiže jeho zrazená daň bude suma, ktorú mu skutočne z dohody zrazili, no ale jeho daňová povinnosť bude nula, teda výsledkom DP bude mínusová daň /1500€ bz to bolo -285€. To je jeho preplatok, ktorý mu DÚ vráti.

Ešte doplním, že takto to funguje pokiaľ je dôchodcom celý rok.
0 0
mafiporada mafiporada

mafiporada je offline (nepripojený) mafiporada

Ok, dakujem...a ako by to bolo, ak by namiesto vysluhoveho dochodcu bol zamestnany na dohodu o pracovnej činnosti student vysokoskolak?? Platia tie iste podmienky?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

mafiporada Pozri príspevok
Ok, dakujem...a ako by to bolo, ak by namiesto vysluhoveho dochodcu bol zamestnany na dohodu o pracovnej činnosti student vysokoskolak?? Platia tie iste podmienky?
študent VŠ má nárok na NČZD. To je rozdiel medzi výsl. dôchodcom a študentom VŠ.
0 0
TSMG TSMG

TSMG je offline (nepripojený) TSMG

Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

TSMG Pozri príspevok
Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?
Preddavkovú daň Ti bude zrážať zamestnávateľ a aj odvádzať.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

TSMG Pozri príspevok
Som dobrovoľne nezamestnaná - samoplatca do zdravotnej poisťovne. Zamestnali ma na dohodu o prac. činnosti na tri mesiace. Moja otázka je, že prečo mi povedal zamestnávateľ, že preddavkovú daň musím platiť - z príjmu - keď ano akým spôsobom? Na daňový úrad??? Nerozumiem tomu prečo mi to nezrazia z príjmu na konci mesiaca?
platíš preddavkovú daň prostredníctvom zamestnávateľa, t.z., že on ti vyplatí odmenu zníženú o zrazenú daň, ktorú on uhradí daňovému úradu.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ejo Pozri príspevok
Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
z dohôd sa zdravotné poistenie neplatí
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ejo Pozri príspevok
Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
Nemusí sa nahlasovať ako dohodár na ZP ani on, ani zamestnávateľ. V určitých prípadoch však može doplácať na ZP z dohôd a to v prípade ak by bol samoplatiteľ /dobrovolne nezamestnaný/ a prekročí určítú zákonom stanovenú čiastku za rok. Ale to až na základe ročného zúčtovania ZP.
Naposledy upravil Iwett : 02.11.09 at 16:48
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Pri dohode platí odvody do SP iba zamestnávateĺ, je mi jasné. Ale chcem sa spýtať, či je dajaký limit pre dohodára, kedy musí platiť do ZP?
dohodár je samoplatitel alebo evidovaný na úrade práce ?
Alebo má pracovný pomer u iného zamestnávatela :
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Ani samotný dohodár nemusí dobrovoľne, ak prekročí určitú hranicu príjmu? Lebo volakedy asi bolo, že keď jeho príjem prekročí určitú čiastku, tak sa musí nahlásiť do ZP.
Takže teraz už v pri žiadnom limite pri dohodách sa do ZP neplatí.
so zvýrazneným nesúhlasím - ak samoplatitel alebo poistenec štátu (nie všetky kategorie) prekročí stanovený limit, musí podať RZZP a zdr.poistenie doplatiť.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

veronikasad Pozri príspevok
dohodár je samoplatitel alebo evidovaný na úrade práce ?
Alebo má pracovný pomer u iného zamestnávatela :
Je evidovaný na úrade práce.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ejo Pozri príspevok
Je evidovaný na úrade práce.
Rýchlo som si prebehla rzzp a samoplatitelia a poistenci štátu /evidovaný na úrade práce/ musia robiť rz ak úhrn príjmov presiahne 5361,- SK/ešte v sk bolo za rok 2008/. Takže ak má dohodár príjem mesačne do 100 EUR, tak by teoreticky nemusel robiť roč. zúčt. do zp....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ejo Pozri príspevok
Je evidovaný na úrade práce.
Ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, povinnosť podať RZZP ti nehrozí. Pretože keby prekročil príjem, vyradia ho z evidencie.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý večer, keď cudzinec má doma riadnu pracovnú zmluvu a u nás na Slovensku má len dohodu, čo treba platiť, aké odvody za neho? Za odpovede ďakujem
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Zuzy Pozri príspevok
Dobrý večer, keď cudzinec má doma riadnu pracovnú zmluvu a u nás na Slovensku má len dohodu, čo treba platiť, aké odvody za neho? Za odpovede ďakujem
Prosím Vás nikto nemal takýto prípad?
0 0
ferob ferob

ferob je offline (nepripojený) ferob

Vedel by mi niekto poradiť? Mám dohodára s dvomi dohodami v jednom mesiaci. Do sociálnej poisťovne mi program zrátal všetko do jedného vymer. základu. Volala som do soc.poisť. a vraj to mám mať rozdelené do dvoch vym.zákl. Lenže teraz neviem ako zaokrúhliť odvody, či každú zvlášť alebo spolu. Spolu je suma 46,93 EUR a potrebujem vym.zakl. rozdeliť na 22,93 a 24 EUR. Môžte poradiť aké odvody by mali správne byť?
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Môže zamestnanec na hlavný pracovný pomer mať uzatvorenú aj dohodu o pracovnej činnosti na tú istú prácu v tej istej firme? Ak to je možné ako by to bolo s ročným zúčtovaním dane? Môže ho robiť zamestnávateľ, či si musí každý podať daňové priznanie sám z toho dôvodu, že je tam dohoda o pracovnej činnosti?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať