Zavrieť

Porady

Riesil niekto takuto situaciu?

Dobry den
Chcel by som zistit nazor odbornika z pravnej oblasti na nasledujucu situaciu.
Mam zalozenu zivnost na konstrukcne prace v strojarstve ( som firma 1). Tento druh cinnosti by som chcel vykonavat pre zakaznika (firma 3), na jeho pocitaci, v jeho kancelarskych priestoroch, podla jeho poziadaviek a v stanovenom case denne. Nepracujem u mho vsak za dohodnutu mzdu. Svoju cinnost fakturujem firme 2 ktora ma s firmou 3 obchodnu zmluvu na moje sluzby. ja mam obchodnu zmluvu s firmou 2, ktorej svoje sluzby fakturujem a ktora funguje len ako sprostretkovatel prac (quazi agentura). Moj pohlad na vec je ze nesplnaj znaky zavislej prace k firme 3, lebo u nej nepracujem za dohodnutu mzdu, ani k firme 2 lebo nevykonavam pracu podla jej pokynou. Teda zakonnik prace je na mna kratky.
Otazka:
Otazkou je ako sa na tuto situaciu pozera zivnostensky zakon? splna moja praca definiciu zivnosti a ostatne pravidla zo zakona? Mozem takuto cinnost vykonavat na zivnost legalne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Laurent Pozri príspevok
    Dobry den
    Chcel by som zistit nazor odbornika z pravnej oblasti na nasledujucu situaciu.
    Mam zalozenu zivnost na konstrukcne prace v strojarstve ( som firma 1). Tento druh cinnosti by som chcel vykonavat pre zakaznika (firma 3), na jeho pocitaci, v jeho kancelarskych priestoroch, podla jeho poziadaviek a v stanovenom case denne. Nepracujem u mho vsak za dohodnutu mzdu. Svoju cinnost fakturujem firme 2 ktora ma s firmou 3 obchodnu zmluvu na moje sluzby. ja mam obchodnu zmluvu s firmou 2, ktorej svoje sluzby fakturujem a ktora funguje len ako sprostretkovatel prac (quazi agentura). Moj pohlad na vec je ze nesplnaj znaky zavislej prace k firme 3, lebo u nej nepracujem za dohodnutu mzdu, ani k firme 2 lebo nevykonavam pracu podla jej pokynou. Teda zakonnik prace je na mna kratky.
    Otazka:
    Otazkou je ako sa na tuto situaciu pozera zivnostensky zakon? splna moja praca definiciu zivnosti a ostatne pravidla zo zakona? Mozem takuto cinnost vykonavat na zivnost legalne?
    Podľa toho zvýrazneného by som povedal, že ide o závislú prácu.

    Ale myslím, že to príliš komplikuješ. Navyše ako živnostník nemáš ani vlastný počítač? Čo si potom dávaš do nákladov?

    Laurent Pozri príspevok
    Teda zakonnik prace je na mna kratky.
    To máš pravdu, na teba možno hej. Ale postihnutá môže byť firma 3, lebo ťa využíva ako živnostníka, hoci by ťa mala zamestnať (alebo niekoho iného).

    Vykľučkovať by si mohol tak, že by išlo o vykonanie nejaké konkrétneho jedného diela (nie opakovanej činnosti). Prípadne uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s firmou 3.
    Naposledy upravil Chobot : 20.09.07 at 10:23

    Laurent je offline (nepripojený) Laurent

    Laurent
    Ahoj.
    kedze realne naklady nemam vysoke idem samozrejme cestou 40 percentnych pausalnych nakladou. podla zakonnika prace musim splnat vsetky body zavislej prace. nesplnam ten ze s firmou 3 nemam dohodnutu mzdu. takze zavisla praca by to podla zakona nemala byt.
    bohuzial firmu 2 z toho nemozem vylucit lebo ten job bez nej nedostanem. a pre mna je aj tak zarukou toho ze vdaka nej nespadam do definicie zavislej prace.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Aj podľa môjho názoru ide jednoznačne o závislú prácu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    sta Pozri príspevok
    a nemôže sa to riešiť príkaznou zmluvou?
    K tej príkaznej zmluve pozri si link:

    http://www.porada.sk/t57254-prikazna...-9-2007-a.html

    Riesil niekto takuto situaciu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.