Zavrieť

Porady

Preco vzdelani a sikovni ludia, ktori by mali na to, radsej hladaju zamestnavatela?

V poslednej dobe pocujem (a vidim) vela ludi s fantastickym vzdelanim ako hovoria (a pisu), ze si nevedia najst pracu. Ako je to mozne? Ved by sa o nich mali bit zamestnavatelia. Ohanaju sa tu roznymi skolami, znalostami, posielaju denne 10 ponuk.... a predsa ziadna robota. A potom len nariekaju a sa navzajom hladkaju, ze to pre to a pre hento a si hladaju dovody. Pre mna je to dost cudne. Myslim si, ze by velka cast tychto nenachadzacov prace mohla zacat podnikat - ved maju na ruke viac tromfov ako ostatni. Ja ked som si dlhsi cas nenachadzal pracu co by mi vyhovovala, tak som zacal pracovat bez "bacu". Stal som sa bacom sam seba... A mozno prave to je ten problem, ze ked clovek zacne podnikat a sa musi niekedy (casto ) sam nakopat do zadku, aby sa pustil do prace, tak to nedokazu. Ale podla mna buducnost Slovenska nie je v masovom zamestnavani sa v Peugeot, WV, KIA, IBM, McDonalds.... ale v sebarealizovani sa v podnikani. Ze by tu ludom chybala odvaha, chut, ochota robit trocha viac...? Asi ano. Mam taky pocit, ze slovac potrebuje mat nad sebou nejakeho "bacu - pastiera" ci uz v politike alebo v praci, co ich popozenie a sem tam svihne bicom. Pravdaze si nemyslim, ze by mali podnikat uplne vsetci - napr. zdrav. a soc. pracovnici, policajti, hasici atd. A zase niektori na to jednoducho nemaju. Ale ti co na to maju nech tu nenariekaju. Kto je zdravy a ma chut nieco dosiahnut, tak to urcite dosiahne. A tiez si myslim, ze vo vacsine pripadov nemoze byt brzdou ani nedostatok penazi na rozbehnutie. VZDY SA DAJU NAJST CESTY. Ci uz si pozicat, dat sa dokopy s niekym alebo si zarobit-nasetrit aspon malinky kapitalik. Zacat sa da aj v malom...
Naposledy upravil Dav : 24.10.10 at 12:17 Dôvod: doplnenujem par slov
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Gabi03 Pozri príspevok
No, tvoje odpovede ma bohužiaľ stále nútia reagovať.

Citovanému som pochopila tak, že do istého veku teda dieťa musí sa zaoberať všetkým, aby sa zistilo, že čo ho baví. Tak?
A čo keď na talent či nejaké schopnosti nie sú vytvorené podmienky, aby si do tohto veku uvedomilo, čo ho baví.
A apropo, ktorý je ten hraničný vek?
Zakladne vedomosti sa daju naucit za 3 ci 4 roky a potom by to mohlo byt individualne.

Prepac zalozil som Ta do suflicka s napisom "co ked, co ked"
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Bastian Pozri príspevok
Zakladne vedomosti sa daju naucit za 3 ci 4 roky a potom by to mohlo byt individualne.

Prepac zalozil som Ta do suflicka s napisom "co ked, co ked"
Ja som v tomto momente spokojná s rozsahom učiva na školách.
Ale hlavne si nechcem (ani nikomu druhému) uzatvárať dvere pred niečim iným.

Spomínala som, že ma bavilo kresliť. Chodila som na krúžok kreslenia k nie hocikomu.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Gabi03 Pozri príspevok
Ty vravíš, že budeš jesť celý život jablkový koláč, lebo ten ti chutí najviac. Možno ochutnáš ešte jablkové pyté, alebo podobné jablkové niečo. Tak teraz Ta uz poprosim o vysvetlenie, ako si k tomuto dosla.
Ja vravím, že najprv ochutnám všetky koláče a zákusky, ktoré mám možnosť a až potom sa rozhodnem, ktoré mám najradšej a tie budem piecť.
Trocha Ta opravim - nehovorime tu o papkani ale o peceni.
Ucenie, praca, zivot - to vsetko je cinnost.

Ale ked inak nedas:
Ty hovoris o tom, ze ak detom niektore kolace nechutia, tak im nacpime do pusy kolko sa da a robme to par rokov. Pocas toho (podla Teba) "ochutnavania" budu grcat a grcat a zarucene im prestanu chutit uz vsetky kolace.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Gabi03 Pozri príspevok
Ja som v tomto momente spokojná s rozsahom učiva na školách.
Ale hlavne si nechcem (ani nikomu druhému) uzatvárať dvere pred niečim iným.

Spomínala som, že ma bavilo kresliť. Chodila som na krúžok kreslenia k nie hocikomu.
To preco spominas ze nie k hocikomu???
Otvaram druhy suflik...
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Vzdala som to
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Bastian Pozri príspevok
To preco spominas ze nie k hocikomu???
Otvaram druhy suflik...
Pre porozumienie: tým som chcela iba povedať, že aj mimo povinnej školskej dochádzky sa dá venovať záľubám a tomu, čo baví na vysokej úrovni.
Naposledy upravil Gabi03 : 22.10.07 at 12:41
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Gabi03 Pozri príspevok
Pre porozumienie: tým som chcela iba povedať, že aj mimo povinnej školskej dochádzky sa dá venovať záľubám a tomu, čo baví na vysokej úrovni.
To som fakt nevedel, ze aj mimo skolskej dochadzky sa da venovat zalubam... to je pre mna novinka.
Ale preco pises, ze nie k hocikomu? Trocha od veci - zavana to niecim...
Na kazdu Tvoju otazku som Ti odpovedal, narozdiel od Teba...
Len si hudla svoje ...
Ale aj ked si precitam vsetko co si popisala, tak nenachadzam ziadny argument. Iba preco sa to neda... a co ked to ci hento...

Len by som bol zvedavy na nazory ostatnych.

Ja si myslim, ze sa to v buducnosti urcite musi zmenit. Ak je ochota a peniaze na ine nepodstatne veci, tak na zmenu k lepsiemu v skolskom systeme by mali byt tiez.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Bastian Pozri príspevok
Suhlasim.

Skoda, ze skolsky system na to nemysli. Od zakladnej skoly zaplavuju ziakov mnozstvom zbytocnych faktov, ktore clovek v dospelosti moze mat v sufliku v lexikone (prip. na internete), alebo ich ani vobec nebude potrebovat. Ucivo ma podla mna prilis velky zaber a nie kazdy ma vztah ku vsetkemu. Vsetci by mohli mat potrebne zaklady a kazdy vlastnu specializaciu.
Skor by sa malo viac hladiet na ziaka - jeho zaujmy a schopnosti. Podla toho by sa malo jeho smerovanie odvijat.
Urcite by zo skol vychadzali deti s jasnejsou predstavou smerovania. Na koniec by bolo viac profesionalov a menej ludi, ktori potom hovoria: "Mna moja praca nebavi a radsej by som robil nieci ine".
Zo srdca s Tebou súhlasím. Už tri hodiny študujem všetko o predmete / člen vo vete/ z jazyka slovenského, lebo pri učení s vnukom som mu nechcela veriť, že dáva na hodine pozor. Okrem toho, že mám pokazený celý deň, stojí mi rozum, kedy stihli povymýšľať okolo jedného predmetu toľko hlúpostí. Je to presne o tom, čo hovoríš. Ak chce byť niekto vedec v tejto oblasti prosím. Ale hustiť toto do detí ako všeobecný rozhľad je prinajmenšom ľahkovážnosť, ktorú by bolo rozumnejšie nahradiť prechádzkou na čerstvom vzduchu. A bolo by menej skolióz, plochých nôh, alergií a neuróz v tak mladom veku. Ale baviť sa o školstve u nás je pre mňa ďalej stratený čas, asi ako hádzať hrach na stenu.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
cloe Pozri príspevok
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.
Hm, stačí počúvať dnešných mladých moderátorov, ako dávajú slovenčine na frak. Vieš, to bude asi zmenou poradia hodnôt...
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Danila Pozri príspevok
Hm, stačí počúvať dnešných mladých moderátorov, ako dávajú slovenčine na frak. Vieš, to bude asi zmenou poradia hodnôt...
Tomu slovenčinovi dávajú na frak aj najslovenskejší slováci - hrdinovia dnešných čias: pán Slota a pani Malíková. Niekedy mám pocit, že už Bugi lepšie hovorí. A možno nie, ale určite tá jeho reč má v sebe viac inteligencie...
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Je smutne, ked ani vo veku ked ostatni dospeju, niekto nepochopi naco chodil do skoly. Ani u najvacsich geniov sveta nebolo jasne od malicka, comu sa v zivote budu venovat a preto sa ucili vseobecne vsetko. Specializuje sa kazdy az v zrelom veku. Zial su taki, ktori sa do neho nikdy nedostanu a staci im to malo, ktore sa im dostalo do povedomia. Su mozno skoly, kde sa ucia mnisi a im podobni naspamat cele biblie, korany a co ja viem co. Tym ich dostanu na uroven obmedzenych fanatikov. Skutocnu inteligenciu vybuduje skola inym sposobom. Ta inteligencia vlastne ani nie je objem nadobudnutych vedomosti, ale schopnost pouzit tie uz ziskane. Toto sa musi kazdy ucit. A tak nas v skole napriklad ucili na hodinach spevu rozne piesne. Naprklad Tancuj tancuj a druha zacina Nad Tatrou sa blyska. Je na kazdom cloveku a jeho inteligencii aky rozdiel pocituju pri ich pocuti. Ucili sme sa o nilskych krokodiloch, ktoreho asi v zivote nestretnem, ale vobec to nepovazujem za zbytocne. Tak aj tie matematicke funkcie nemusi kazdy v zivote potrebovat. Rozhodne si ale myslim, ze clovek vlastniaci firmu, kde sa matematika pouziva ozaj v bohatej miere, by o nich nieco vediet mal. Aj ked v praxi tie operacie vykonava technika.
0 0
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

cloe Pozri príspevok
Danilka, súhlasím s tebou a čo sa týka napr. slovenského jazyka, ako vidíš, učia ich kopu sprostostí ale mám taký dojem, že dnešná mladá generácia neovláda pravopis tak, ako sme ho museli ovládať my. Neviem, či sa mi to len zdá, ale veľa mladých, keď som s nimi bola v kancelárii a ma pýtalo, kde sa píše aké "i"/y/. A to sme pritom stále behali po vonku a nepamätám si, že by som sa na ZŠ nejako zvlášť dlho doma pripravovala na vyučovanie. Ale pravda je, že sme oveľa viac čítali a ten pravopis sme podchytili aj z toho.
Aj ja mám pocit, že to s pravopisom ide dolu kopcom. Nepamätám sa, že by som sa este za socíku stretla napr. v oficiálnych denníkoch, časopisoch, tobôž nie v knihách s nejakou pravopisnou chybou. Ak tak to boli skôr preklepy. A dnes nie je vzácnosťou hrubá chyba v textoch, ktoré píšu vysokoškolsky vzdelaní ľudia, a ktoré by mali byť navyše kontrolované nejakým textovým
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

renatan Pozri príspevok
A dnes nie je vzácnosťou hrubá chyba v textoch, ktoré píšu vysokoškolsky vzdelaní ľudia, a ktoré by mali byť navyše kontrolované nejakým textovým
Ešte šťastie, že tá veta nie je dokončená, lebo sa obávam, že by sa mi to nepáčilo.
0 0
renatan renatan

renatan je offline (nepripojený) renatan

Začala som si text upravovať, mal trošku pokračovania, ale potom sa mi to nejak zablokovalo. Ale už to nechám tak, chcela som vyjadriť svoj názor a nemám chuť na polemiky. Ale za napísaným si stojím, lebo mám dostatok príležitostí čítať tie úžasné výplody ľudí s titulom. Samozrejme neplatí to všeobecne, našťastie.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

dad111 Pozri príspevok
Je smutne, ked ani vo veku ked ostatni dospeju, niekto nepochopi naco chodil do skoly. Ani u najvacsich geniov sveta nebolo jasne od malicka, comu sa v zivote budu venovat a preto sa ucili vseobecne vsetko. Specializuje sa kazdy az v zrelom veku. Zial su taki, ktori sa do neho nikdy nedostanu a staci im to malo, ktore sa im dostalo do povedomia. Su mozno skoly, kde sa ucia mnisi a im podobni naspamat cele biblie, korany a co ja viem co. Tym ich dostanu na uroven obmedzenych fanatikov. Skutocnu inteligenciu vybuduje skola inym sposobom. Ta inteligencia vlastne ani nie je objem nadobudnutych vedomosti, ale schopnost pouzit tie uz ziskane. Toto sa musi kazdy ucit. A tak nas v skole napriklad ucili na hodinach spevu rozne piesne. Naprklad Tancuj tancuj a druha zacina Nad Tatrou sa blyska. Je na kazdom cloveku a jeho inteligencii aky rozdiel pocituju pri ich pocuti. Ucili sme sa o nilskych krokodiloch, ktoreho asi v zivote nestretnem, ale vobec to nepovazujem za zbytocne. Tak aj tie matematicke funkcie nemusi kazdy v zivote potrebovat. Rozhodne si ale myslim, ze clovek vlastniaci firmu, kde sa matematika pouziva ozaj v bohatej miere, by o nich nieco vediet mal. Aj ked v praxi tie operacie vykonava technika.
dad111 je smutne ked niekto nepochopi, co su to "zakladne vedomosti". Keby si si precital, co som tu uz pisal a vysvetloval, tak by si mi tu nepisal o krokodiloch mnichoch a o pesnickach...

Co je krokodil, kde zije, co je jeho potravou atd. som vedel uz ako dieta a urcite som nebol vynimka...

K vystaveniu faktury, zratania vydavkov, zisku, dane staci vediet fakt zaklad.

Ked tu spominas najvacsich geniov, tak vedz, ze prave tento system niektorych z nich kvalifikoval ako slabych a neschopnych. Ich nadanie, pripadne mimoriadny zaujem o nieco bolo vidiet uz v mladom veku a nie ako ty pises, ze sa to ukaze az v zrelom veku. S vyberom profesie sa pravdaze netreba ponahlat.

Ci uz vedome alebo nie, takyto system ubija tych, ktory su v niecom slabsi. Pritom v urcitych oblastiach mozu byt ich schopnosti fantasticke.

A NA ZAVER: ZIADNA SKOLA TI NEVYBUDUJE INTELIGENCIU (nijakym sposobom)!
Inteligencia podla mna nie je len nieco vediet a vediet to pouzit. Podla mna to je komplex viacerych vlastnosti, medzi ktore urcite patri aj schopnost sa vyjadrovat a slusne sa spravat.
Naposledy upravil Bastian : 25.10.07 at 08:08
0 0
michaela25 michaela25

michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

Veľmi zaujímavá diskusia. Myslím, že Bastian svojimi príspevkami chcel iba povedať, že systém výučby dnes je založený na opakovaní toho, čo deťom učitelia prednesu. Chýba akákoľvek spätná väzba na praktické použitie. V školách sa nevenujú individuálnym schopnostiam žiakov. Tiež si myslím, že v dnešnom svete by sa mali deti predovšetkým učiť potrebné informácie vyhľadávať a následné naučiť sa ich aj spracovať. To, že naša generácia si pamätá kto bol Pribina je samozrejme nám to náš učiteľ vysvetlil v historických súvislostiach , že to bolo skoro ako rozprávka. Dnes to učiteľ prednesie ako holý nič nehovoriaci fakt, tak sa niet čo čudovať že to dieťa nezaujme.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

michaela25 Pozri príspevok
Veľmi zaujímavá diskusia. Myslím, že Bastian svojimi príspevkami chcel iba povedať, že systém výučby dnes je založený na opakovaní toho, čo deťom učitelia prednesu. Chýba akákoľvek spätná väzba na praktické použitie. V školách sa nevenujú individuálnym schopnostiam žiakov. Tiež si myslím, že v dnešnom svete by sa mali deti predovšetkým učiť potrebné informácie vyhľadávať a následné naučiť sa ich aj spracovať. To, že naša generácia si pamätá kto bol Pribina je samozrejme nám to náš učiteľ vysvetlil v historických súvislostiach , že to bolo skoro ako rozprávka. Dnes to učiteľ prednesie ako holý nič nehovoriaci fakt, tak sa niet čo čudovať že to dieťa nezaujme.
Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Gabi03 Pozri príspevok
Dúfam, že tvoj názor je vyformulovaný iba z teoretických vedomostí, dohadov a pod.
Mila Gabi03, nehnevaj sa ale ti musim nieco povedat - tvoja schopnost pisat taketo bludy je fakt neuveritelna. Ako k tomu prides, aby si ludom pisala taketo veci? Ze z teoretickych vedomosti a dohadov...
Naposledy upravil Bastian : 25.10.07 at 16:35
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Bastian Pozri príspevok
Mila Gabi03, nehnevaj sa ale ti musim nieco povedat - tvoja schopnost pisat taketo bludy je fakt neuveritelna. Ako k tomu prides, aby si ludom pisala taketo veci? Ze z teoretickych vemodomosti a dohadov...
1. Vieš mi čítať myšlienky, ako som to myslela? Asi som myslela práve na depresiu z dažďa, ak si si toto vydedukoval z môjich myšlienok a príspevku.
2. Berieš mi právo vyjadriť svoj názor, lebo sa tebe nepáči?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať