Zavrieť

Porady

Susedské vzťahy

Dobrý deň!

Chcela by som pomôct v oblasti susedského práva:
Podľa občianskeho zákonníka §127 nesmiem nechať chované zviera vnikať na susediaci pozemok. Znamená to, že ak sused nie je ochotný opraviť si svoje oplotenie, pretože je staré a rozpadá sa, musím svojho psa uväzovať. Problém je aj v tom, že cez plot vnikajú na môj pozemok aj cudzí psy z dediny, pretože sused nemá ani z jednej strany poriadne oplotenie a jeho vstupná brána je asi 20-30 cm nad zemou, takže akýkoľvek pes sa k nám cez ten starý plot dostane.
Musím to oplotenie opraviť sama, aj keď to nie je náše oplotenie (my máme oplotenie z pravej strany domu).
Ďakujem Tatiana
Usporiadat
Watson Watson

Watson je offline (nepripojený) Watson

V krátkosti:

1. Starosta + preveriť, či podnikajú
2. hygiena - odmerať hluk + sankcie
3. súd
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Podľa §127 Občianskeho zákonníka - "vlastník/nájomca veci (bytu/domu) sa musí zdržať všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami“.

Čo môžete robiť, ak vás sused / susedka neprimerane obťažuje hore uvedeným spôsobom?

I.konanie pred orgánom obce
Môžete sa obrátiť so sťažnosťou na príslušnú Mestskú časť (obec) - podľa miesta bydliska. Obec má v zmysle § 5 Občianskeho zákonníka právomoc predbežne zásah do pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Obec tak urobí vydaním rozhodnutia v správnom konaní, obec neskúma právny stav, obmedzuje sa len na zisťovnie či nastal zrejmý zásah do pokojného stavu (faktického stavu), napr. ohliadkou na mieste. Toto rozhodnutie je predbežné a jeho účelom je poskytnutie ochrany pred zrejmým zásahom do práva, zabezpečenie pokoja a poriadku. Ochrana sa poskytne tam, kde zrejmý zásah trvá alebo existuje nebezpečenstvo z jeho opakovania.
Konanie sa začína na návrh oprávneného, z návrhu musí byť zrejmé, kto ho podáva (meno adresa prípadne štátne občianstvo alebo dátum narodenia), akej veci sa týka (občianske spolunažívanie - obťažovanie susedov nad mieru primeranú pomerom napr. hlukom) a čo navrhuje (zákaz obťažovania susedov napr. hlučnou hudbou počas celého dňa a noci). Samozrejme treba opísať, čo sa deje, čo susedia robia. Návrh je potrebné podať písomne (zaslať na Referát verejného poriadku alebo priamo starostovi) alebo ústne do zápisnice - v podateľni. Proti rozhodnutiu starostu v správnom konaní je možné podať opravný prostriedok - odvolanie, o ktorom rozhoduje súd. Odvolanie nemá odkladný účinok. Právoplatné rozhodnutie možno vykonať. Návrh možno podať odo dňa zásahu do pokojného stavu až do doby, keď sa stav, vzniknutý rušením, sám nestane pokojným. Predbežné opatrenie je vždy opatrením dočasným. Obec nerozhoduje o náhrade škody, o škode rozhoduje vždy súd.

II.konanie pred súdom
[Môžete podať aj žalobu na súd. [/FONT]Žaloba na určenie povinnosti zdržať sa zásahov[FONT=&quot] do vlastníckeho práva, ak je byt v nájme – do práva pokojnej držby, konkrétne môže ísť napr. o žalobu na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania hlukom nad mieru primeranú pomerom. Pred podaním žaloby by ste najprv mali najlepšie písomne susedov na rušenie upozorniť a vyzvať ich, aby s tým prestali (kópiu výzvy si treba nechať, použije sa ako dôkaz). Ak susedia aj napriek vašej výzve ďalej pokračujú v rušení, podáte jeden alebo oba spomínané právne prostriedky. Pri súdnom konaní dochádza k samotnému riešeniu sporu o právo.
]Môžete využiť oba prostriedky – návrh na správne konanie pred obcou a návrh na súd. Súdne konanie môže nasledovať kedykoľvek po vydaní predbežného opatrenia obcou alebo aj pred jeho vydaním. Súd, samozrejme, nemôže odoprieť ochranu ani vtedy, ak poškodený neuplatnil postup podľa § 5 OZ a obrátil sa priamo na súd.
Správne konanie je rýchlejšie, i keď rozhodnutie má povahu predbežnú a dočasnú. Súdne rozhodnutie je však rozhodnutím o práve, po nadobudnutí právoplatnosti je konečné.
Ak rozhodnutie povinný subjekt nebude rešpektovať dobrovoľne, po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie povinnosti (spravidla 3 dni) sa stáva rozhodnutie vykonateľné, čiže nastupuje donútenie. V tomto prípade by išlo o výkon uložením pokuty, aj opakovane, prostredníctvom pracovníka obecného úradu, v prípade súdneho rozhodnutia prostredníctvom exekútora. Na začatie exekúcie treba podať návrh.Podanie návrhu na súd je spoplatnené sumou 16,50 Eur.

Pokiaľ susedia svojím správaním zasahujú do pokojného užívania bytu / domu viacerým susedom, môžete podať hromadnú žalobu všetkými susedmi, ktorých takéto správanie obťažuje.

Pokiaľ susedia robia nadmerný hluk v nočných hodinách porušujú §47 ods. 1 písm. b) zákona o priestupkoch č. 372/1990 – rušenie nočného kľudu – príslušným orgánom na riešenie je polícia a obvodný úrad
Naposledy upravil arizona : 05.06.09 at 13:49
1 0
Dank Dank

Dank je offline (nepripojený) Dank

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
zuzana_lc zuzana_lc

zuzana_lc je offline (nepripojený) zuzana_lc

HEBA Pozri príspevok
Susedské vzťahy, to sú perličky života! O tom by som mohla napísať celý román. Máme 74 ročnú susedu, ktorá je psychicky narušená. Býva v susednom rodinnom dome s rozvedenou dcérou a s dvomi vnukmi vo veku 16 a 19 rokov. Neviete si predstaviť čo tá dokáže s celou svojou rodinou vyprodukovať. Vyvolávajú na nás políciu s tým, že od nich kradneme napr. zo záhrady všetko, zo špajze kakao, vanílinový cukor a pod. z dvora kačky, sliepky a vajíčka z jej peňaženky peniaze, z povaly kukuricu obkladačky atď. Nemôžeme vyjsť na vlastný dvor a ísť do vlastnej záhrady, lebo keď nás zbadá /stále čumákuje na okne/ vybehne na dvor a začne vykrikovať a nadávať nám do zlodejov. Už som to skúšala riešiť z jej dcérou pekne ale neuznala, že jej mama je chorá a že má vidiny a halucinácie. Riešili sme to na obecnom úrade no bez výsledku. Dala som to na priestupkové konanie na obvodný úrad. Konanie bolo ukončené s tým, že oni nás len podozrievajú z krádeže a to nie je priestupok.
Mohla by som to dať ešte na obšiansko-súdne konanie ale keby sme aj súd vyhrali nikdy by sme od nich nevideli ani korunu. A čo je najsmutnejšie, že to počuje aj druhý sused ale prečo by sa do toho miešal s tým, že nás zastane. Skrátka nemáme svedkov a tak nevieme nič dokázať.
Veríte, či nie každý večer sa modlím, aby nám už konenčne dali pokoj lebo
kvôli ním zažívame peklo vo vlastnom dome a na vlastnom dvore. To čo som Vám tu opísala je cca jedna desatina toho čo tu prežívame.
Asi nám nič iné neostáva len sa naučiť s tým žiť.
Prajem príjemný víkend
Dobrý deň, opozdene reagujem na Váš príspevok "Susedské vzťahy" aj ja mám na spoločnom dvore jednu starú dobrú tetu, ktorá nepretržite nadáva, klame, kradne a podvádza, ale ináč je to veľmi dobrá žena. Chcela by som sa poradiť ako túto situáciu riešiť.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

zuzana_lc Pozri príspevok
Dobrý deň, opozdene reagujem na Váš príspevok "Susedské vzťahy" aj ja mám na spoločnom dvore jednu starú dobrú tetu, ktorá nepretržite nadáva, klame, kradne a podvádza, ale ináč je to veľmi dobrá žena. Chcela by som sa poradiť ako túto situáciu riešiť.
Ťažká situácia, asi najlepšie sa len v tichosti vyhnúť A ak to nepomôže, pristihnúť ju pri krádeži, podvode. V tom prípade sa dá zažalovať.
Pokiaľ klame, nadáva, tak len "vypnúť sa" a nepočúvať. S tým sa nedá nič robiť
Tak len vždy ďakujem Bohu, že máme okolo seba samých dobrosrdečných susedov Na rozdiel od susedov mojich svokrovcov, ktorí vyriešili spor absolútnym ignorovaním susedovcov, aj na úkor časti pozemku. Tých pár centimetrov za to nestojí. Hlavne že je kľud.
0 0
Jan.Matta Jan.Matta

Jan.Matta je offline (nepripojený) Jan.Matta

Mila pani! Neda mi nereagovat na vas prispevok!
Mame susedvo kt. maju dvoch psov, nikdy ich nemaju na retazi. Psi sa nam dostanu do dvora furt. Dokoca si vyskocia na murik a preskocia do dvora. Vyzeru vsetko co mame pod sopou, casto su nase vchodove -predne ale aj zadne- dvere ostate....Mozem sa snazit robit co len chcem. Pes si to zapameta. Ked ho vyhanam, hadzeem po nom nieco potom mam problem niekedy prejst popred ich dvor...pretoz pes vybieha aj na ulici.....O tom ze ake maju problemi romske deti ked len chcu prejst okolo, ani nehovorim. A co sa teraz mam za vsetko sudit?!
KED CHCE MAT NIEKTO PSA, TAK NECH ZABEZPECI ABY NEOBTAZOVAL OSTATNYCH. podla mna je hlupe teraz hadzat vinu na suseda. Pes je vas a vy ste zan zodpovedny...to si treba uvedomit!!!!!
0 0
Jozef Mišuta Jozef Mišuta

Jozef Mišuta je offline (nepripojený) Jozef Mišuta

Prosím vás o radu.Aká vzdialenosť musí byť dodržaná pri výsadbe stromov od hranice pozemku a čo ak je už výsadba uskutočnená čo stým.Ďalej chcem sa spýtať máme okno z kúpeľni do susedovho dvora v kúpeľni máme a používame aj WC okno je malé 60x60 sused nám zakazuje otvárať okno keď používame WC vraj mu smrdí celý dvor a smrad mu cítiť až pri jeho dome ktorý je vzdialený od nášho domu 14m má na to právo ten zápach možno je cítiť ale určite nie na takú diaľku max 1m.Ďalej sa chcem spýtať,chcel by som si robiť drenáž aj zatepľovať stenu od susedovej strany musí mi umožniť vstup a vykonanie týchto prác na jeho pozemku kde od domu je ešte 50 cm náš pozemok.Ďakujem Jozef
0 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
Mozem sa pripojit s problemom ohladne plotu?? Kupili sme dom s pozemkom, kde na jednej celej strane nebol funkcny plot, pri dome sme vystavali plot z tehal s jednym otvorom na dvere, dalej klasicky pletivovy so stlpikmi, plot susedi s dvomi pozemkami...ani od jedneho majitela sme neziadali financnu vypomoc, financovali sme to sami. mame vsak problem so susedom, s ktorým susedime s tehlovym plotom a problemom pre neho su drevene dvierka , ktore su tam len v pripade, ze budeme zateplovat a robit fasadu, co naozaj planujeme. On tam tie dvere nechce, pritom tam je len pozemok, ktorý kosi a nie je tam dom. Pytam sa, moze nam zasahovat do vystavby plotu a nariadovat nam, ci tam mozem mat otvor 2, 3, ked ideme na jeho pozemok, vzdy ideme za nim sa opytat ci mozeme....branka je zamknuta a nechodi sa cez nu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

nefertiti7 Pozri príspevok
Mozem sa pripojit s problemom ohladne plotu?? Kupili sme dom s pozemkom, kde na jednej celej strane nebol funkcny plot, pri dome sme vystavali plot z tehal s jednym otvorom na dvere, dalej klasicky pletivovy so stlpikmi, plot susedi s dvomi pozemkami...ani od jedneho majitela sme neziadali financnu vypomoc, financovali sme to sami. mame vsak problem so susedom, s ktorým susedime s tehlovym plotom a problemom pre neho su drevene dvierka , ktore su tam len v pripade, ze budeme zateplovat a robit fasadu, co naozaj planujeme. On tam tie dvere nechce, pritom tam je len pozemok, ktorý kosi a nie je tam dom. Pytam sa, moze nam zasahovat do vystavby plotu a nariadovat nam, ci tam mozem mat otvor 2, 3, ked ideme na jeho pozemok, vzdy ideme za nim sa opytat ci mozeme....branka je zamknuta a nechodi sa cez nu.
Ty by si ako reagoval, keby si niekto cudzi urobil branku,kadial by mohol chodit volne na tvoj pozemok? asi by si tiez nesuhlasil...
Myslim, ze sused ma pravdu. Ved nie je predsa bezne, aby sme si robili dvierka na cudzie pozemky...

Mozno si to nemyslel zle, ale aby sa to raz neobratilo proti tebe. Ludia su rozni...
Aby sa nahodou nestalo to, ze susedovi nieco zmizne z dvoru a obvini teba.
2 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

nefertiti7 Pozri príspevok
Mozem sa pripojit s problemom ohladne plotu?? Kupili sme dom s pozemkom, kde na jednej celej strane nebol funkcny plot, pri dome sme vystavali plot z tehal s jednym otvorom na dvere, dalej klasicky pletivovy so stlpikmi, plot susedi s dvomi pozemkami...ani od jedneho majitela sme neziadali financnu vypomoc, financovali sme to sami. mame vsak problem so susedom, s ktorým susedime s tehlovym plotom a problemom pre neho su drevene dvierka , ktore su tam len v pripade, ze budeme zateplovat a robit fasadu, co naozaj planujeme. On tam tie dvere nechce, pritom tam je len pozemok, ktorý kosi a nie je tam dom. Pytam sa, moze nam zasahovat do vystavby plotu a nariadovat nam, ci tam mozem mat otvor 2, 3, ked ideme na jeho pozemok, vzdy ideme za nim sa opytat ci mozeme....branka je zamknuta a nechodi sa cez nu.
Byť vašim susedom, chcem od tej bráničky kľúč aj ja.
0 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
arizona Pozri príspevok
Ty by si ako reagoval, keby si niekto cudzi urobil branku,kadial by mohol chodit volne na tvoj pozemok? asi by si tiez nesuhlasil...
Myslim, ze sused ma pravdu. Ved nie je predsa bezne, aby sme si robili dvierka na cudzie pozemky...

Mozno si to nemyslel zle, ale aby sa to raz neobratilo proti tebe. Ludia su rozni...
Aby sa nahodou nestalo to, ze susedovi nieco zmizne z dvoru a obvini teba.
Ale na tom pozemku nic nie je, len stromy a trava, nic ine.....a ked budeme zateplovat a robit fasadu....nie je normalne aby sme chodili okolo po ceste s materialom a potom si pytali povolenie ci mozeme ist na jeho pozemok, nema mu tam co zmiznut....keby tam je rodinny dom a byva tam, tak je jasne ze dvierka nerobime....
0 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
ja by som chcela vediet, ci pravne, so zakona, je dane, ze tam tu branku nesmieme mat.....
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

nefertiti7 Pozri príspevok
Ale na tom pozemku nic nie je, len stromy a trava, nic ine.....a ked budeme zateplovat a robit fasadu....nie je normalne aby sme chodili okolo po ceste s materialom a potom si pytali povolenie ci mozeme ist na jeho pozemok, nema mu tam co zmiznut....keby tam je rodinny dom a byva tam, tak je jasne ze dvierka nerobime....
Mne je to jasne, ako si to myslel. Ale kazda minca na dve strany...

Aj ked tam nic nema, tak nemas pravo vstupit na jeho pozemok bez jeho povolenia.
3 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
to mi je jasne, vzdy ideme za nim, ked tam chceme ist, napr. vcera, kedze sme plot dokoncili, isli sme odpratat vsetok stavebny odpad a boli sme za nim, ci tam smieme ist....takze priamu odpoved nemam, ci podla zakona tam tu branku nesmiem mat....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

nefertiti7 Pozri príspevok
to mi je jasne, vzdy ideme za nim, ked tam chceme ist, napr. vcera, kedze sme plot dokoncili, isli sme odpratat vsetok stavebny odpad a boli sme za nim, ci tam smieme ist....takze priamu odpoved nemam, ci podla zakona tam tu branku nesmiem mat....
Žiaden zákon nezakazuje mať bránku susedom do dvora. Najlepšie by bolo pre teba odstrániť celý plot. Ani by som potom ten plot nerobila, pokiaľ by mi to nenariadil súd.
No aj sused si môže na tú bránku dať reťaz s vlastným zámkom (alebo nech si postaví svoju bránku).

§ 127 obč.zákonníka

(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
3 0
nefertiti7 nefertiti7

nefertiti7 je offline (nepripojený) nefertiti7

som záhr.architektka a milujem zeleň a všetko s ňou spojené ...viac
vidim, ze si tu z toho robite srandu, ja som to myslela, velmi vazne, aby sme neurobili nieco protizakonne.......a zabudla som dodat ze po rekonstrukcii domu, planujeme branku zrusit a otvor zamurovat....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

nefertiti7 Pozri príspevok
vidim, ze si tu z toho robite srandu, ja som to myslela, velmi vazne, aby sme neurobili nieco protizakonne.......a zabudla som dodat ze po rekonstrukcii domu, planujeme branku zrusit a otvor zamurovat....
Ja som ti odpovedala úplne vážne. Keď to tam môže byť bez plota, môžu tam byť aj dvierka. Nikde to nie je zakázané.
3 0
ka.ja ka.ja

ka.ja je offline (nepripojený) ka.ja

My sme to riešili takto: máme dom na hranici susedného pozemku a keď sme zateplovali, majstri si nosili materiál po lešení, nepotrebovali ani bránku, ani chodiť po ceste.
0 0
suzika1979 suzika1979

suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

ahojte,vsetko je na dohode medzi susedmi. my..teda moji svokrovci maju suseda,ktory ma nielen branicku na ich dvor,ale este je aj stenou a strechou nalepeny na ich dom. ja ked som to videla,mala som zmiesane pocity aj priznam sa,ze obavy do buducnosti. je to vplyvny clovek a moji svokrovci velmi dobrosrdecni ludia,aby sa im to raz nevypomstilo,boze chran. no zatial maju dobre vztahy,susedove deti chodia kedykolvek k nam,nemame ziadne sukromie,dojdu aj do spalne alebo sa najest/ked dom nie je zamknuty, no oni si zavru na klucik a nase deti ku nim len tak ist nemozu. mne to nevadi,lebo tam nebyvam,ale chodim casto. vravim,kym sa susedia kamaratia,vsetko je ok. a na tu branku sa pri stavani domu sused vobec nepytal,ci moze. no aj takto sa da spolunazivat. skuste sa s tym vasim susedom skamosit,obcas mu daco prineste,kolace,zeleninu,ovocie...a uvidite, ze prestane mat vyhrady k branke. hlavne,ked mu vysvetlite,ze branka tam nebude vecne ale aj dodrzte
0 0
mtvm mtvm

mtvm je offline (nepripojený) mtvm

Prajem pekný deň,potreboval by som radu,sused si ide prerábať plot,poslal mi list v ktorom mi oznamuje,aby som si počas dvoch dňov stavby nového plota zabezpečil psov aby vraj neprekážali v týchto prácach.Chcem sa spýtať nie je povinný sused keď ide robiť nový plot aj zabezpečiť oddelenie jeho pozemku tak aby sme nemuseli niekde odstrániť na dva dni a jednu noc našich psov,ďakujem Matúšek
PS:môžete mi poslať prosím odpoveď na mail mtvm@centrum.sk ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať