Zavrieť

Porady

Výpoveď na základe §63 ods.1 písmeno e

Dobrý deň,

zamestnávateľ dal manželke výpoveď podľa §63 ods.1 písmeno e. Manželka pracuje v bufete, ktorý je otvorený do 15:00. Študuje externe na VŠ a toto štúdium jej 2 roky toleroval a povolil jej v piatky skorší odchod z práce (ústne). Tentokrát však zmenil názor a nechcel ju pustiť, pričom ona mala koncovú skúšku, na ktorej sa musela zúčastniť. Preto zavrela prevádzku o 12:00. Na základe tejto skutočnosti jej dal výpoveď za závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Podľa čoho uznal, že je to závažné porušenie prac. disciplíny? Zákon to neuvádza.
Na nete som našiel: Za porušenie pracovnej disciplíny závažným spôsobom možno považovať napríklad opakovanú neospravedlnenú neprítomnosť v práci, napadnutie nadriadeného alebo kolegu, prípadne alkohol na pracovisku.
Žena však opustila pracovisko len na 3 hodiny a to je skôr mierne porušenie. Tam už zákon jasne hovorí, že pred tým ako dá zamestnávateľ výpoveď, musí v priebehu predchádzajúcich 6 mesiacov podať písomné upozornenie na porušenie prac. disciplíny. 6ena však nič také nedostala. Doteraz pracovala vzorne a aj zamestnávateľ s ňou bol spokojný.

Dá sa proti tomuto nejak brániť?
Za ďalšie:
Výpoveď jej dal v piatok 28.9.2007, ale na výpovedi figuruje dátum 25.9.2007. Neporušuje týmto zákon a nefalšuje doklady? Podľa mňa je pozmeňoanie dátumov minimálne nemorálne, ak nie až postihnuteľné...

Poraďte mi prosím, ako v tomto prípade postupovať.

Za všetky rady ďakujem
Usporiadat
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Skúšala mu navrhnúť, nech zmení výpoveď na inú - nie za porušenie prac. disciplíny, ale on tvrdohlavo stojí za svojím. Dokonca sa jej začal aj vyhrážať žalobou...

Takže s ním asi nepohne nič. Skúsime ešte ďalšie možnosti napadnutia výpovede. Ale ak ani to nepomôže, tak už len súd. Tam sa už dúfam spamätá, lebo za toľko špiny, čo je na neho v rámci zákonníka práce, by mal riadne ťahanice s NIP a hygienou. A pochybujem že to chce... Aj keď možno je nejaky sado-maso a vyžíva sa v tom
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať