Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
Naposledy upravil ivustek : 09.03.11 at 17:47
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

mysimis Pozri príspevok
Daňové priznanie sa podáva v oboch prípadoch k 31.03. nasledujúceho roka, teda ak ukončíš alebo prerušíš podnikanie DP podávaš k 31.03.2008. Ak úplne zrušíš ŽL musíš sa odhlásiť z SP a ZP a odvody neplatíš. Ak prerušíš podnikanie tiež to musíš ísť ohlásiť do SP a ZP a odvody neplatíš. Ak sa nikde nezamestnáš je potom potrebné si platiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný.
dobry den, tiez by som sa rada poradila ohladom prerusenia zivnosti, robim teraz DP a neviem ako ratat mesiace...zivnost bola pozastavena 16.2.2010 a obnovena 6.10.2010, mam ratat mesiac podnikania cele mesiace, alebo to treba rozratat na dni?dakujem pekne
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, pri ukonceni zivnosti upravujem ZD aj o alikvotnu cast napr. pri zakonnej poistke? V zakone som nasla alikvotnu cast najomneho, to sa tyka aj najomneho za parkovacie miesto nie?
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.
Naposledy upravil bredikova : 18.03.11 at 08:15
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ivustek Pozri príspevok
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
V tomto prípade mi prišli nezaplatené pohladávky do POZD a vychádza mi platiť dosť vysoká DzP FO.
Ćo v prípade ak nebudem mať na zaplatenie takejto dane??
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
bredikova Pozri príspevok
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.
Posúvam , prosím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bredikova Pozri príspevok
Potrebujem sa opýtať ako je to s neodpísaným majetkom pri zrušení SZČO. Jedná sa o budovu , ktorá je vlasníctvom SZČO , t.j. je evidovaná na katestre na IČO , bola v majetku , nakoľko ju staval počas trvania živnosti - je to prevádzkareň a výrobňa.
Prevedieš do súkromného majetku a ak do piatich rokov od vyradenia predáš, tak zdaníš /a vtedy si odpočítaš zostatkovú hodnotu majetku/.

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Takže mi presun do osobného vlastníctva neovplyvní DZ? Bude figurovať len vo výkazoch? A keď sa rozhodne daný majetok prenanímať, môže si ho znova zaradiť do majetku a odpisovať ďalej - ale to sa musí znova prihlásiť na DIČ alebo vhodnejšie by bola nejaká živnosť spoljená s prenájmom hnuteľných a nehnuteľných HM?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bredikova Pozri príspevok
Takže mi presun do osobného vlastníctva neovplyvní DZ? neovplyvní.
Bude figurovať len vo výkazoch? prevedieš ho do osobného vlastníctva - interným dokladom.
A keď sa rozhodne daný majetok prenanímať, môže si ho znova zaradiť do majetku a odpisovať ďalej áno, ale zaradí ho v sume = zostatková cena mínus "evidované" odpisy /počas nezaradenia/
- ale to sa musí znova prihlásiť na DIČ áno
alebo vhodnejšie by bola nejaká živnosť spoljená s prenájmom hnuteľných a nehnuteľných HM? skôr nie.
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
0 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
szčo prerušil živnosť 31.12.2010 na 6 mesiacov , predtým boli združenie - 2 osoby - maloobchod (50:50) - upravuje ZD k 31.12.10 o zostatky zásob a neuhradené záväzky ?
Druhá szčo podniká nadalej , všetky zásoby , majetok, a pod. ostáva u nej , založil si nový bankový účet , ale na tom starom-spoločnom dochádzajú platby a boli tiež vykonané platby v 1/ 2011 zavázkov z roku 2010 , môže si tento bývalý spoločný účet ponechať vo svojom účtovníctve ?, a ako to bude evidovať szčo-pri prerušení .
Podnikajúca szčo používa teraz všetky zásoby a majetok-tiež upravuje svoj ZD , a kedy ? Ešte v roku 2010 , alebo až v r. 2011
Dochádzajúce FD ešte za rok 2010 , ale vystavené až v januári 2011 (telefony, vyúčt.elektriky, plynu) si chce szčo už dať do výdavkov roka 2011 - môže ? Boli uhradené v 2011 .
szčo - platca DPH ,
dakujem
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ivustek Pozri príspevok
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
prosím Váš,takze ked mám k 31.12.2010 bankové poplatky 5 eur
a podnikatel ukoncil zivnost k 25:12.2010
tieto bank.poplatky uz musím účtovať cez uzávierkové účtovné operácie - prevádzková réžie?
rozumiem tomu správne prosím?
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

ivustek Pozri príspevok
Dňom ukončenia živnosti sa uzavrú všetky účtovné knihy a v PD sa už po tomto termíne neúčtuje.
V uzávierkových operáciách dáte do POZD zostatok pohľadávok a zásoby a do VOZD dáte zostatok záväzkov.
Takže o prijatých a zaplatených platbách po termíne skončenia živnosti už nie je potrebné účtovať.
ja v tom mám trošku chaoz
takže účtuje sa ešte cez položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (cez daň.priznanie? )
ja mám akurát záväzok voči sociálnej a zdravotnej poistovni,celkom vysoká suma
tak neviem,či to účtovať pri ukonční podnikania cez ID - VOZD ,uzávierkové operácie,alebo cez položky zvyšujúce ZD riado 42 daň.priznania..

ďakujem moc za pomoc
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Ak prevediem neodpísaný majetok do osobného vlastníctva ako je to s DPH z takto prevedeného majetku v poslednom zdaňovaciom období.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Nikto neporadí?
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

naozaj nikto?
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

bredikova Pozri príspevok
Ak prevediem neodpísaný majetok do osobného vlastníctva ako je to s DPH z takto prevedeného majetku v poslednom zdaňovaciom období.
Treba vypočítať a odviesť DPH zo zostatkovej ceny majetku, ak pri kúpe tohto majetku bola DPH nárokovaná.
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

tibor1000 Pozri príspevok
ja v tom mám trošku chaoz
takže účtuje sa ešte cez položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (cez daň.priznanie? )
ja mám akurát záväzok voči sociálnej a zdravotnej poistovni,celkom vysoká suma
tak neviem,či to účtovať pri ukonční podnikania cez ID - VOZD ,uzávierkové operácie,alebo cez položky zvyšujúce ZD riado 42 daň.priznania..

ďakujem moc za pomoc
Cez uzávierkové operácie v peňažnom denníku.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

misena Pozri príspevok
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?

Prosím, poraďte niekto....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Misena, veď ak nemal zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, tak mu môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
Ak napriek tomu chce urobiť DP, tak potom typ A...veď mal príjem iba o zamestnania, tak čo by si chcela uviesť v type B?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať