Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

a nevadí, ak už nemal prerušenú živnosť?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

misena Pozri príspevok
a nevadí, ak už nemal prerušenú živnosť?
Nevadí.
Veď nemá čo uviesť v B-čku. Kľudne urob typ A, alebo zamestnávateľ ročné zúčtovanie.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

ešte stále nie som si istá, či naozaj môžem vyplniť tlačivo A. Priložený príspevok ma dosť spochybnil.... naozaj neviem ako mám postupovať...

http://www.porada.sk/t163246-zivnost...am-premia.html
Naposledy upravil misena : 24.03.11 at 21:36
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Tak ešte pre doplnenie: dnes som volala na daň. úrad do BB a tam mi povedali, že treba podať daň. priz. typ B aj s výkazmi....
Len mi nie je jasné, aké stavy mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci obdobia... ide o to, že podnikateľ mal prerušenú živnosť od 07/2009 do 30.06.2010, všetky záväzky a pohľadávky som vysporiadala cez uzávierkové operácie v roku 2009, takže tie sú vysporiadané, ale vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2009 sa uvádzal ich skutočný stav - ten bude aj na začiatku obdobia vo VoMaZ za rok 2010, ale aké stavy budú na konci obdobia za rok 2010, keď nevykazoval zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky?
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

ahojte poraďaci

riešim szčo - ukončená živnosť v r. 2009, v r. 2010 časť roka dobrovoľne nezamestnaný, časť v pracovnom pomere
v r. 2010 mu prišiel preplatok z rzzp za r.2009 a neviem kde tento príjem uviesť v DP (ide o vrátenie tej zrazenej dane z preplatku)

našla som dva protichodné názory:
jeden radí uviesť tento príjem do oddielu VIII do riadku "iné" a zrazenú daň na r. 99
ďalší radí uviesť to do §6 zo živnosti

ako by ste to vyriešili?
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Manžel má prerušenú živnosť od 06/2009 do 05/2013. Príjmy a výdavky zo živnosti vysporiadal v DP za rok 2009. Od 06/2009 do 05/2010 bol v evidencii ÚP ako nezamestnaný, od 06/2010 pracuje v Čechách ako zamestnanec na pracovnú zmluvu. V r. 2010 nemal na Slovensku žiadne príjmy okrem vráteného preplatku z RZ ZP za r.2009. Mám už jeho Potvrdenie o príjmy z Čiech, ale neviem aký typ DP mám podať A alebo B a musím uvádzať do DP aj ten preplatok z RZ ZP za r.2009, však z neho by mala byť zrazená zrážková daň?! Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

misena Pozri príspevok
Tak ešte pre doplnenie: dnes som volala na daň. úrad do BB a tam mi povedali, že treba podať daň. priz. typ B aj s výkazmi....
Len mi nie je jasné, aké stavy mám uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch na konci obdobia... ide o to, že podnikateľ mal prerušenú živnosť od 07/2009 do 30.06.2010, všetky záväzky a pohľadávky som vysporiadala cez uzávierkové operácie v roku 2009, takže tie sú vysporiadané, ale vo výkaze o majetku a záväzkoch za r. 2009 sa uvádzal ich skutočný stav - ten bude aj na začiatku obdobia vo VoMaZ za rok 2010, ale aké stavy budú na konci obdobia za rok 2010, keď nevykazoval zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky?
Misena,
no neviem. Ja by som vyplnila typ A /samozrejme bez zamestnaneckej prémie/.
Ale nič nepokazíš ak vypíšeš typ B.
Len ak nevedieš účtovníctvo, tak nemáš mať aké výkazy.

Ak napriek tomu chceš priložiť výkazy, tak použiješ výkaz o majetku ten istý ako si mala posledný - aj začiatok roka aj koniec roka, ale keďže si vysporiadala záväzky a pohľadávky v r. 2009, tak si mala mať vlastne tieto riadky nulové už v roku 2009.

No a výkaz o P a V samozrejme nulový.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Muška Pozri príspevok
Misena,


Ak napriek tomu chceš priložiť výkazy, tak použiješ výkaz o majetku ten istý ako si mala posledný - aj začiatok roka aj koniec roka, ale keďže si vysporiadala záväzky a pohľadávky v r. 2009, tak si mala mať vlastne tieto riadky nulové už v roku 2009.

No a výkaz o P a V samozrejme nulový.
Muška s tými výkazmi som sa zapotila minulý rok, keď som zisťovala, či majú byť nulové alebo nie... z daňového riaditeľstva mi prišla písomná odpoveď, že aj keď je v účtovníctve všetko daňovo vysporiadané, Výkaz o majetku a záväzkov je účtovný výkaz a v ňom sa uvádzajú skutočné stavy... takže nemôžu byť nulové....
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

misena Pozri príspevok
No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,
Pomôže niekto?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misena Pozri príspevok
Dobrý večer, SZČO mal prerušenú živnosť od 29.07.2009 do 30. 06. 2010. Celý rok 2010 bol riadne zamestnaný. Zo živnosti od júla 2010 do konca roka 2010 nemal žiadne príjmy ani výdavky.
1.Mám mu urobiť DP typ B a výkazy o majetku a záväzkoch a o príjmoch a výdavkoch dám rovnaké ako boli za rok 2009?
2.Ako sa vlastne po skončení prerušenia živnosti obnovia začiatočné stavy pohľadávok a záväzkov, keď všetky boli vysporiadané v DP za rok 2009, ale vo výkazoch sa uvádzajú?
3.A čo s bankovými účtami, ktoré mal mínusové a počas prerušenia živnosti si ich vysporiadal? Aký budú mať začiatočný stav?
Predpokladám, že v čase aktívnej živnosti ste účtovali v JU a teda ak bol známy termín pozastavenia živnosti a živnosť nebola obnovená do 31.3.2010 tak SZČO bol povinný upraviť ZD §17 odst.8. v roku 2009 .

Úprava ZD sa mala previesť prostredníctvom peňažného denníka , pohľadávky neuhradené k 31.12.2009 ako nepeňažná operácia príjem ovplyvňujúci základ dane(podľa členenia príjmov) , záväzky nepeňažná operácia - výdavky ovplyvňujúce základ dane(podľa členenia výdavkov ) s tým že tieto jednotlivé úpravy sa mali spárovať s pohľadávkou v Knihe pohľadávok a so záväzkom v Knihe závúzkov .K úhrade pri tomto úkone bude nula. Teda nebudete už vykazovať žiaden zostatok .Samozrejme treba posúdiť každý jednotlivý prípad pohľadávky a záväzku podľa daňovej uznateľnosti .
To znamená , že napr. záväzok k dani z príjmu nemôže byť VOZD ...a podobne ...

Nepeňažnú operáciu mám na mysli účtovanie v uzávierkových operáciách Interným dokladom.


Ak boli takto vysporiadané pohľadávky a záväzky v roku 2009 ,tak už nemáte čo účtovať v týchto v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.


Po obnovení živnosti tieto už vysporiadané pohľadávky a záväzky neuvádzate a ak príde k ich úhrade v čase obnovenia živnosti účtujete o príjmoch neovplyvňujúcich základ dane a o výdavkoch neovplyvňujúcich ZD .


Vaše účtovné výkazy budú vykazovať len pohľadávky a záväzky ktoré vznikli v čase obnovenia živnosti s tým , že bezprostredne predchádzajúce obdobie bude nula .


Bankový účet začnete dňom obnovenia činnosti len s jeho počiatočným stavom .

To znamená, že vo Výkazoch za rok 2010 BPO z roku 2009 nie je t.j.0 , ak nemal v roku 2010 žiadne pohľadávky ani záväzky v tých riadkoch bude O ...ostatné podľa skutočnosti napr.pokladňa, bankový účet ...a pod.

Z pohľadu JU .
Naposledy upravil Zita5 : 26.03.11 at 08:34
4 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misena Pozri príspevok
No je to tak, nakoniec som sa dovolala na ten daňový úrad a tam mi povedali nasledovné.... mám podať DP B aj s výkazmi... s tým, že na začiatku obdobia 2010 budú rovnaké ako za rok 2009, ale na konci obdobia 2010 mám vraj ponížiť sumy, napr. ak v priebehu prerušenia živnosti boli uhradené pohľadávky a záväzky, tak na konci obdobia vo výkaze o majetku a záväzkoch mám stav pohľadávok a záväzkov ponížiť o tieto uhradené sumy.... argumentovali to tým, že on mal síce všetko daňovo vysporiadané ešte v roku 2009, ale keďže živnosť nezrušil, ale iba ju prerušil, tak tieto pohľadávky a záväzky sa mu z účtovného hľadiska nevynulovali... takže vo výkaze musia byť upravené na skutočný stav.... ale nemám ani najmenšie predstavu, ako to dám všetko do poriadku.... kde to mám poupravovať, v peňažnom denníku? alebo si mám urobiť iba takú bočnú evidenciu a ponížiť to iba vo výkaze o majetku a záväzkoch? som z toho hotová,,,,
S vyjadrením daňového úradu nesúhlasím .
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zivnostnik mal prerusenu zivnost od r.05/2007-10/2010. Vo vykazoch mu zostali penazne prostriedky v pokladni a v banke. Ucet v banke pocas prerusenia zrusil. Do vykazu davam stav z r. 2007? Co sa tyka pokladne a uctu - pociatocny stav pri zacati uctovania (ja zacinam uctovat teraz po preruseni) mozem dat 0 aj v pokladni aj banke (kedze ucet zrusil)?
Neviem ci som Zitka dobre pochopila tvoju odpoved pre misenu (pisala si ked som zadavala otazku).
Ak mal prerusenu zivnost od 2007 do 10/2010. Do vykazu za r. 2010 dam do stlpca BPO to co bolo na konci posledneho obdovia v ktorom uctoval cize vo vykaze z r. 2007?
Naposledy upravil nika.sum : 26.03.11 at 08:45
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Misena, veď ak nemal zo živnosti žiadne príjmy ani výdavky, tak mu môže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
Ak napriek tomu chce urobiť DP, tak potom typ A...veď mal príjem iba o zamestnania, tak čo by si chcela uviesť v type B?
Muška súhlasím s Tebou . Moje vyjadrenie vyššie som podala, len z dôvodu , že som presvedčená , že na DU ohľadom výkazov jej podali nesprávnu informáciu . Inak ak je SZČO bez príjmov a nie je v strate , tak kľudne môže podať daňové priznanie "A" .

Pri podaní daňového priznania "A" by som podala aj oznámenie , že som zo živnosti nepoberala žiaden príjem v roku 2010 . Alebo .....kľudne môže aj podať "B" nič s tým nepokazí a do osobitných ustanovení napíšem, že som zo živnosti nedosahovala žiaden príjem .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nika.sum Pozri príspevok
Zivnostnik mal prerusenu zivnost od r.05/2007-10/2010. Vo vykazoch mu zostali penazne prostriedky v pokladni a v banke. Ucet v banke pocas prerusenia zrusil. Do vykazu davam stav z r. 2007? Co sa tyka pokladne a uctu - pociatocny stav pri zacati uctovania (ja zacinam uctovat teraz po preruseni) mozem dat 0 aj v pokladni aj banke (kedze ucet zrusil)?
Neviem ci som Zitka dobre pochopila tvoju odpoved pre misenu (pisala si ked som zadavala otazku).
Ak mal prerusenu zivnost od 2007 do 10/2010. Do vykazu za r. 2010 dam do stlpca BPO to co bolo na konci posledneho obdovia v ktorom uctoval cize vo vykaze z r. 2007?
Mám zato, že bezprostredne predchádzajúce obdobie roku 2010 je rok 2009 a nie rok 2007.
Pozastavenie živnosti v roku 2007 do roku 2010 malo byť vysporiadané tak, že okrem iných povinností zo zákona o dani z príjmu ,pokladňa mala byť nulová(napr.výber pre osobnú spotrebu) a účet nulový (zrušenie účtu, výber alebo prevod peňazí na osobný účet )......rok 2007 sa uzatváral s vedomím , že sa pozastaví živnosť do roku 2010 .
Od roku 2007 nastali zmeny v tom, že peniaze v pokladni nie sú a bankový účet je zrušený .
Ja som toho názoru , že BPO je pokladňa nula , banka nula .Nie som presvedčená, že tam patrí KS z roku 2007.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Potrebujem pomôcť z výkazmi, prešla som celú tému, ale nenašla som, že či pri prerušení živnosti k 2.6. sa zostavuje ku dňu prerušenia mimoriadna alebo riadna uzávierka? Neviem, čo mám zaškrtnúť vo výkazoch. Dátum dám k 1.6. a obdobie od 1-6 2010.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Zita5 Pozri príspevok
Muška súhlasím s Tebou . Moje vyjadrenie vyššie som podala, len z dôvodu , že som presvedčená , že na DU ohľadom výkazov jej podali nesprávnu informáciu . Inak ak je SZČO bez príjmov a nie je v strate , tak kľudne môže podať daňové priznanie "A" .

Pri podaní daňového priznania "A" by som podala aj oznámenie , že som zo živnosti nepoberala žiaden príjem v roku 2010 . Alebo .....kľudne môže aj podať "B" nič s tým nepokazí a do osobitných ustanovení napíšem, že som zo živnosti nedosahovala žiaden príjem .
Zdravím Zitka, v piatok som volala na 4 daňové úrady a na všetkých mi povedali, že treba podať daňové priznanie typ B, lebo v roku 2010 mu živnosť bežala, aj keď nemal žiadne príjmy a výdavky.... a čo sa týka tých výkazov, keď mi z DÚ poslali také písomné vyjadrenie, že majú zohľadňovať skutočný stav účtovníctva, lebo cez uzávierkové operácie, ktoré som robila v peňažnom denníku sú pohľadávky a záväzky vysporiadané iba daňovo a nie účtovne... že z toho dôvodu treba udať zostatky vo výkazoch....

Našla som aj to vyjadrenie z DÚ - citujem: "Účtovná jednotka pri zostavovaní mimoriadnej účtovnej závierky k 29.7.2009 v rámci uzávierkových účtovných operácii podľa § 8 ods. 4 písm. a) postupov účtovania vykoná úpravu základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov. Úprava základu dane sa vykonáva len v peňažnom denníku, nevykonáva sa v pomocných knihách, pretože sa jedná len o úpravu v zmysle zákona o dani z príjmov. z toho dôvodu neupravené údaje z pomocných kníh sa uvádzajú vo výkazoch."

To mi poslali z Trenčína ... a tento rok mi to isté tvrdili aj v Považskej, Žiline a aj v Banskej.... tak ako to teda je?
Naposledy upravil misena : 26.03.11 at 19:26
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Misena,
klikni: http://www.porada.sk/979341-post131.html

časť z listu drsr:
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.

..koniec citátu.

...tak si vyber
1 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

No mňa asi porazí... pomóóóc....
a teraz čo mám teda urobiť s tými výkazmi.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky... a na konci roka 2010 čo bude teda?

_ Mi to pripadá ako zlý žart... to daňové úrady v každom kraji majú svoje vyjadrenia? Alebo ako to mám chápať
Naposledy upravil misena : 26.03.11 at 20:11
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misena Pozri príspevok
Zdravím Zitka, v piatok som volala na 4 daňové úrady a na všetkých mi povedali, že treba podať daňové priznanie typ B,
misena Pozri príspevok
lebo v roku 2010 mu živnosť bežala, aj keď nemal žiadne príjmy a výdavky....
misena Pozri príspevok
a čo sa týka tých výkazov, keď mi z DÚ poslali také písomné vyjadrenie, že majú zohľadňovať skutočný stav účtovníctva, lebo cez uzávierkové operácie, ktoré som robila v peňažnom denníku sú pohľadávky a záväzky vysporiadané iba daňovo a nie účtovne... že z toho dôvodu treba udať zostatky vo výkazoch....

Našla som aj to vyjadrenie z DÚ - citujem: "Účtovná jednotka pri zostavovaní mimoriadnej účtovnej závierky k 29.7.2009 v rámci uzávierkových účtovných operácii podľa § 8 ods. 4 písm. a) postupov účtovania vykoná úpravu základu dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) zákona o dani z príjmov. Úprava základu dane sa vykonáva len v peňažnom denníku, nevykonáva sa v pomocných knihách, pretože sa jedná len o úpravu v zmysle zákona o dani z príjmov. z toho dôvodu neupravené údaje z pomocných kníh sa uvádzajú vo výkazoch."

To mi poslali z Trenčína ... a tento rok mi to isté tvrdili aj v Považskej, Žiline a aj v Banskej.... tak ako to teda je?
Pozrite ja nebudem komentovať ,čo Vám povedali na 4 daňových úradoch ......píšete , že bola pozastavená živnosť 2009, v roku 2010 bola obnovená , príjmy a výdavky v roku 2010 z podnikania neboli žiadne , stratu neuvádzate (ak by bola, mení sa situácia a je povinnosť typ B), príjem je len zo závislej činnosti .....................ja si za svojou odpoveďou stojím a ešte ako prídavok Vám priložím - najčastejšie otázky a odpovede, ktoré vypracovalo daňové riaditeľstvo BB pre rok 2010 a prečítajte si napríklad stranu 13 - Príjmy zo závislej činnosti otázka číslo 6 a odpoveď na túto otázku a nezaškodí ak si to prečítate ako celok .

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov..._dpfo_2011.rtf

Takže si to len dobre prečítajte a posielam pozdrav na tie 4 daňové úrady ......myslím, že by mohli mať aj iný prístup , ako dementovať to , čo uvádzajú verejnosti na ich stránke .

Ja sa stotožňujem s typom A , ale ako som písala , nič nepokazíte aj s typom B .....ale typ B je Vaše osobné rozhodnutie , a nie povinnosť .

P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať