Zavrieť

Porady

Ukončenie alebo prerušenie živnosti SZČO

Dobrý deň,
prosím o radu,aký je rozdiel medzi ukončením a prerušením zivnosti SZČO.Kedy treba podať daňové priznanie v jednom aj druhom prípade a ako je to s odvodmi pri prerušení?
Ďakujem!
Usporiadat
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja


Lebo z osobnej skúsenosti viem, že na každom DÚ mi vždy povedia niečo iné.... teraz sa výnimočne trafili.... :-)))
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misena Pozri príspevok
P.S. A ja sa čudujem, že keď sa Vám trafili do jedného a toho istého názoru všetky 4 daňové úrady , aj niektoré iné ....prečo zisťujete informácie ? Alebo, že by ste im neverili ?Alebo potom už ja som prepracovaná , lebo sa blíži 31.3. a nerozumiem Vašej otázke ja


Lebo z osobnej skúsenosti viem, že na každom DÚ mi vždy povedia niečo iné.... teraz sa výnimočne trafili.... :-)))
.....ak sa trafili , tak Vám iné nezostáva len postup podľa ich odpovede.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

ja som hlavne zisťovala, ako má vyzerať ten výkaz na konci roka 2010.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky v tomto výkaze... išlo mi hlavne o to.... a metodička na jednom z týchto daňových úradov mi povedala, že mám stavy, ktoré boli vykázané vo výkaze o MaZ ponížiť o skutočnosti, ktoré nastali počas prerušenia živnosti.... teda ak boli uhradené nejaké pohľadávky alebo záväzky počas prerušenia živnosti, tak o tieto mám upraviť konečné stavy, ktoré som mala na konci roka 2009...(neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne).......... len mi nepovedala, ako to mám urobiť, keď počas prerušenia živnosti sa v peňažnom denníku neúčtuje.... hlavne toto som zisťovala....
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

mimochodom, Zitka, ďakujem Vám, že máte so mnou ešte trpezlivosť... veľmi si to vážim...
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Zita5 Pozri príspevok
Mám zato, že bezprostredne predchádzajúce obdobie roku 2010 je rok 2009 a nie rok 2007.
Pozastavenie živnosti v roku 2007 do roku 2010 malo byť vysporiadané tak, že okrem iných povinností zo zákona o dani z príjmu ,pokladňa mala byť nulová(napr.výber pre osobnú spotrebu) a účet nulový (zrušenie účtu, výber alebo prevod peňazí na osobný účet )......rok 2007 sa uzatváral s vedomím , že sa pozastaví živnosť do roku 2010 .
Od roku 2007 nastali zmeny v tom, že peniaze v pokladni nie sú a bankový účet je zrušený .
Ja som toho názoru , že BPO je pokladňa nula , banka nula .Nie som presvedčená, že tam patrí KS z roku 2007.
Aj ja som najprv chcela dat nula do BPO, ale je tam bezprostredne predchadzajuce uctovne obdobie a to ma trochu pletie. Pretoze ked mal zivnost prerusenu tak poslednym uctovnym obdobim bol r. 2007. Ja som r. 2007 neuzatvarala, urcite by som pokladnu vynulovala osobnym vyberom. Ucet bol zruseny tiez az v case prerusenia.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

misena Pozri príspevok
ja som hlavne zisťovala, ako má vyzerať ten výkaz na konci roka 2010.... keď na konci roka 2009 som mala zostatky v tomto výkaze... išlo mi hlavne o to.... a metodička na jednom z týchto daňových úradov mi povedala, že mám stavy, ktoré boli vykázané vo výkaze o MaZ ponížiť o skutočnosti, ktoré nastali počas prerušenia živnosti.... teda ak boli uhradené nejaké pohľadávky alebo záväzky počas prerušenia živnosti, tak o tieto mám upraviť konečné stavy, ktoré som mala na konci roka 2009...(neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne).......... len mi nepovedala, ako to mám urobiť, keď počas prerušenia živnosti sa v peňažnom denníku neúčtuje.... hlavne toto som zisťovala....
Ja som mala podobný prípad, išlo o záväzok v sume 6 € a vysporiadala som to len cez úhrady v knihe záväzkov, nezaúčtovala som to do PD. Tým pádom som mala vo výkazoch na konci obdobia nižší stav o tých 6 € ako bol PS.
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

mizu24 Pozri príspevok
Ja som mala podobný prípad, išlo o záväzok v sume 6 € a vysporiadala som to len cez úhrady v knihe záväzkov, nezaúčtovala som to do PD. Tým pádom som mala vo výkazoch na konci obdobia nižší stav o tých 6 € ako bol PS.
takže to mám vysporiadať iba v účtovných knihách? a s dátumom, kedy boli naozaj uhradené aj keď to bolo cez prerušenú živnosť, alebo mám účtovať až s dátumami kedy mu živnosť znova nabehla?....
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

misena Pozri príspevok
takže to mám vysporiadať iba v účtovných knihách? a s dátumom, kedy boli naozaj uhradené aj keď to bolo cez prerušenú živnosť, alebo mám účtovať až s dátumami kedy mu živnosť znova nabehla?....
Ja som to urobila iba v účtovných knihách. Keď bola úhrada cez prerušenú živnosť, tak s tým dátumom. Keby to bolo po nabehnutí živnosti, tak by si to podľa mňa mala prehnať cez PD.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Misena,
klikni: http://www.porada.sk/979341-post131.html

časť z listu drsr:
Účtovné výkazy, najmä výkaz o majetku a záväzkoch sa nevypĺňajú, pretože sú pohľadávky a záväzky vysporiadané v zmysle zákona o dani z príjmov. Pri prechode z paušálnych výdavkov na účtovníctvo sa tiež daňový subjekt vysporiada s rozdielom medzi pohľadávkami a záväzkami a v účtovníctve začína od začiatku t.j. od vzniku pohľadávky a od vzniku záväzku v zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely základu dane z príjmov..
Z uvedeného vyplýva, že o daňovo vysporiadaných pohľadávkach a záväzkov sa neúčtuje v účtovných knihách a nie sú ani predmetom účtovných výkazov.

..koniec citátu.

...tak si vyber
Keby si misena prečítala v Muška Tebou priloženú tému tak by zistila viac .Predsa tam máme odpovede z DRSR z ktorých sa tiež dá niečo vyčítať
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

však som to čítala, ale ako to mám vyriešiť, keď mám zostatky z roku 2009 vo výkaze o MaZ a keď budem podávať za rok 2010 daňové priznanie typ B, musím odovzdať aj výkazy.... a stále neviem, ako mám vyriešiť tie zostatky na konci roka 2010.....
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

Ešte mám jeden prípad: živnostník má pozastavenú živnosť od 2. 11. 2010 do 2. 5. 2011. Doteraz si uplatňoval iba paušálne výdavky.... Všetky pohľadávky má vysporiadané ešte pred pozastavením živnosti, ale nemá uhradené všetky odvody do SP. Mám postupovať tak, že z príjmov mu vypočítam 40% výdavky, ale čo s tými nezaplatenými, mám o ne upraviť ZD v daňovom priznaní na riadku 43?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved
Prosim o radu. Dakujem
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Ociviste Pozri príspevok
dobry vecer,
precitala som uz asi vsetko na porade a mam z toho ako vzdy uplny gulas.
Pochopila som ze na vykazy uvadzam obdobie od kedy do keby bola zivnost.
Ak zivnostnik prerusil zivnost 13.12.2010 uvediem na vykazy do 12/2010.
faktury, ktore boli uhradene po 13.12.2010 dam cez ID uzavierkove operacie, ale dam ich ako VOZD alebo VNZD?
A co s tym, ze ich treba upravit? Vykazy ponecham tak, ako mi to vyjde, lebo v case uzavierky to bolo tak?
Dakujem za odpoved
Ako myslíš, že ich treba upraviť? Trochu tomu nerozumiem. No ja by som to dala ako VNZD, lebo to už nemá s podnikaním nič spoločné.
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Vyplňuje FO Daňové priznanie typ B ? od 1.1.2010 do 22.3.2010 SZČO , potom prerušená živnosť až do 31.12.2010, popritom zamestnanec na HPP
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

áno vyplňuje typ B
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpoved mizu24.
Uz som nasla nejake odpovede v prispevku 272, tam sa ale uvadza, ze zavazky (fa) sparujem s knihou zavazkov cez ID ako nepenaznu operaciu a dam to ako VOZD. Takze vsetky zavazky, ktore boli uhradene po preruseni zivnosti dam ako VOZD? Dobre som pochopila? Kedze zivnostnik, este neobnovil zivnost.
A co so zostatkov v pokladnici?
Dakujem za odpove
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Zita5 Pozri príspevok
...ostatné podľa skutočnosti napr.pokladňa, bankový účet ...a pod.


pokladňa podľa skutočného stavu, ako vám vyšla...
Naposledy upravil mizu24 : 29.03.11 at 05:48
0 0
misena misena

misena je offline (nepripojený) misena

zostatok v pokladni a na účte treba vybrať na osobnú spotrebu
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpovede.
A co s autom, ktore bolo vlozene do podnikania?
Tak isto co s drobnym majetkom, ako je telefon, vapka atd?
Dakujem za odpoved.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať