Zavrieť

Porady

bezny ucet - podnikatelsky vs. sukromny

Dobry den,

viete mi poradit, ak som zivnostnik, aky ma pre mna rozdiel, ak mam v banke ucet podnikatelsky (na zivnost) alebo obycajny na sukromnu osobu (ktory som uz mal davno pred zivnostou) ?
Mozem na hociktory prijimat platby za poskytovane sluzby na zivnost?
Ako to mam potom vykazovat - odkladat vypisy z uctov? A ako pre danovnikov rozlisim na tom nepodnikatelskom ucte, ze ktora platba bola pre zivnost a ktora pre mna ako osobu?

A ak mam ucet v nemeckej banke (aby som mohol prijimat platby v EUR v ramci EU zadarmo - lebo pre slovenske banky to akosi neplati - vraj iba pre tie staty, kde uz maju euro ako narodnu menu), tak mi staci ten nemecky ucet a da sa to nejako jednoducho vykazovat, netreba ziadnu dalsiu pobocku alebo ine veci v Nemecku?

Vdaka za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Na podnikateľské aktivity treba viesť účet zvlášť - samozrejme ak ho máš zriadený na tento účel, výpisy odkladať . Predsa na základe výpisov účtuješ .
    To isté sa týka aj zahraničného účtu , ak je zriadený na podnikateľské účely -používať len na tieto účely .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já už pracujem .

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Zita5
    Na podnikateľské aktivity treba viesť účet zvlášť - samozrejme ak ho máš zriadený na tento účel, výpisy odkladať . Predsa na základe výpisov účtuješ .
    To isté sa týka aj zahraničného účtu , ak je zriadený na podnikateľské účely -používať len na tieto účely .
    Je to niekde v zákone upravené, že musím mať účet podnikateľský? Alebo to vychádza len s tvrdení bánk?

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ak budeš mať pohyby na bankovom účte, ktoré súvisia s podnikaním mal by si mať podnikateľský účet. Ináč či je povinné mať založený podnikateľský účet tu bolo veľa popísané. Skús si poprezerať staršie príspevky.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    lenkak
    Ak budeš mať pohyby na bankovom účte, ktoré súvisia s podnikaním mal by si mať podnikateľský účet. Ináč či je povinné mať založený podnikateľský účet tu bolo veľa popísané. Skús si poprezerať staršie príspevky.
    Súhlas s lenkak . Já osobne mám klienta , ktorý vôbec nemá podnikateľský účet, ale tržby z príjmu vedie v registračnej pokladnici . Vôbec nevystavuje faktúry . Čiže nie je mu treba . Neber to , že je to zákonom stanovené , ale ak máš príjmy z podnikateľskej činnosti , ktoré Ti idú cez bežný účet, tak tam nemôžeš miešať niečo čo nemá s podnikateľskou činnostou spoločné . Je to Tvoj pohľad na vec . Ty budeš musieť zdôvodňovať daňovým kontrolórom, ake to máš príjmy , resp.výdaje .

    bezny ucet - podnikatelsky vs. sukromny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.