Zavrieť

Porady

Dôchodca a dan

Dobrý deň, prosím Vás ako je to s dôchodcami pri ročnom zúčtovaní. Doniesol mi potvrdenie zo Soc.poistovne o výške dôchodku a má ho viac ako 80 832,- Sk.Budem mu robiť danové priznanie a do DP dávam len príjem zo závislej činnosti alebo sa niekde uvádza aj dochodok. Nie je mi to jasné. Nezdan. ciastku si neuplatnuje, ked má nad 80832,- Sk dôchodok. dAkujem
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pri uplatňovaní nezd.časti na manželku sa jej príspevok za opatrovanie zahŕňa do jej príjmu. Ide napr. o príspevok za opatrovanie bezvládneho rodiča? Ak áno, zaujíma ma, aký význam z hľadiska povinnosti podať DP má tento príspevok v prípade, že ho poberá dôchodkyňa-vdova, starajúca sa o svoju matku.
0 0
Laura1 Laura1

Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac
Ružičková!!
Práve som odovzdala daňové priznanie za dôchodcu, ktorý má príjem zo závislej činnosti. Teda:
1. potrebuješ ročné zúčtovanie od jeho zamestnávateľa.
2. ak mal dôchodok za rok 2004 vyšší ako 80832, nemá nárok na odpočítateľnú položku, ak mal nižší, má nárok na rozdiel.(v tom prípade musí mať potvrdenie o výške dôchodku.
3.Ak jeho manželka má nižší prírem ako 80832, má nárok na odpočet za rozdiel.
4. Ak študuje jeho dieťa, má nárok na daňový bonus 4800,- na jedno dieťa, priložiť potvrdenie. Daňový bonus sa odráta z vypočítaných daní a nie z príjmu.
Podávaš tlačivo typu A.
Veľa šťastia.
Naposledy upravil Laura1 : 04.03.05 at 12:26
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

vsetko som si precitala a moc vam dakujem, uzasne ste to rozpisali nasla som takmre vsetko co som potrebovala a urobila si poznamky, dakujem a idem na vyplnanie dan.priznani nasich 2 susedov :p kt. ma otravuju uz 3mesiace...


prosim VAs pekne,ako je to ked si SZCo podava dan.priznanie,ma prijmy z §5, a §6 , mam potvrdenie o mzde od zmestnavatela a zaklad dane zo zivnosti, odpocitatelna polozka na danovnika je 80 832,-, uplatnuje si na manzela rozdiel 80 832 - jeho dochodok - rozdiel ako odpocitatelnu polozku?
Dakujem.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

prosim potvrdi mi to niekto????? dakujem
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Áno, môže si uplatniť rozdiel.
0 0
Majka Majka

Majka je offline (nepripojený) Majka

dakuejm .....
0 0
Viera25 Viera25

Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

Prosím Vás o radu v tejto veci:
Dôchodca požičal podnikateľovi peniaze, na základe zmluvy mu podnikateľ vypláca ročne úroky z pôžičky. O aký príjem pre dôchodcu ide? o príležitostný par.8??
Ak budú dôchodcove úroky v roku 2004 vo výške 21 000,-Sk , nemusí ich zdaniť, keďže je to pod hranicou 21 050,-Sk(5 násobok živ.minima)? a tiež nemusí podať daňové priznanie???
Dôchodca má dôchodok vyšší ako 80 832,-Sk a nie je SZČO.
Naposledy upravil Viera25 : 17.03.05 at 11:13
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

ak u nás pracuje dôchodca zároveň poberá dôchodok , ked budem robiť ročné zúčtovanie tak mu musím robiť danové priznanie aleboklasicky ako ostatným ? a aké dokumenty si od neho musím pýtať? on nemá nárok na nezdanit. čiastku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

timejka200 Pozri príspevok
ak u nás pracuje dôchodca zároveň poberá dôchodok , ked budem robiť ročné zúčtovanie tak mu musím robiť danové priznanie aleboklasicky ako ostatným ? a aké dokumenty si od neho musím pýtať? on nemá nárok na nezdanit. čiastku?
Akú výšku príjmu dosiahol u vás ? Je starobným dôchodcom k 1.1.09 ?
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Dobrý deň, hľadala som tu v témach, nenašla som na tento rok.

Firma by chcela zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní práce na rok 2010. Prosím Vás, viete mi poradiť do akej výšky môže mať dôchodca príjem z tejto dohody, aby mu bola vrátená zrazená daň?

Ešte by som chcela poradiť čo všetko je s tým spojené. T.j. prihlásiť do SP (do koľkých dní), môžem vyplácať odmenu mesačne, aká je výška odvodov za dôchodcu?

Ďakujem moc za cenné rady
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

dara Pozri príspevok
Dobrý deň, hľadala som tu v témach, nenašla som na tento rok.

Firma by chcela zamestnať dôchodcu na dohodu o vykonaní práce na rok 2010. Prosím Vás, viete mi poradiť do akej výšky môže mať dôchodca príjem z tejto dohody, aby mu bola vrátená zrazená daň?

Ešte by som chcela poradiť čo všetko je s tým spojené. T.j. prihlásiť do SP (do koľkých dní), môžem vyplácať odmenu mesačne, aká je výška odvodov za dôchodcu?

Ďakujem moc za cenné rady
Za r.2010 do výšky 2012,85 €. Pred začatím výkonu práce na dohodu prihlásiť na RLFO do Soc. poisťovne a po ukončení odhlásiť. Z dohody o vykonaní práce zamestnanec neplatí odvody. Zamestnávateľ platí garanč. poistenie t.j. 0,25 % a úrazové poistenie 0,8 %. Na dohodu o vyk. práce môže dohodár odpracovať max. 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

ďakujem Ti veľmi pekne za cenné rady. Dôchodca si potom sám podáva DP na konci roka však?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

dara Pozri príspevok
ďakujem Ti veľmi pekne za cenné rady. Dôchodca si potom sám podáva DP na konci roka však?
Áno.
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

áno je starobným dôchodcom od 01.01 2009
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

prosím Vás, nadviažem k svojej predošlej otázke dôchodca mal príjem z dohody o výpomoci, z tohto bola zrazená a odvedená preddavková daň. Do DP sa uvádza aj príjem zo starobného dôchodku? Musí dôchodca požiadať v prípade, že áno zrejme poisťovňu, aby mu vystavila potvrdenie. Jedná sa o to, že dôchodca si chce požiadať o vrátenie dane, ktorá mu bola zrazená, teraz neviem, či mám započítať aj príjmy z dôchodku.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
prosím Vás, nadviažem k svojej predošlej otázke dôchodca mal príjem z dohody o výpomoci, z tohto bola zrazená a odvedená preddavková daň. Do DP sa uvádza aj príjem zo starobného dôchodku? Musí dôchodca požiadať v prípade, že áno zrejme poisťovňu, aby mu vystavila potvrdenie. Jedná sa o to, že dôchodca si chce požiadať o vrátenie dane, ktorá mu bola zrazená, teraz neviem, či mám započítať aj príjmy z dôchodku.
Ak je jeho dôchodok nižší a chce si uplatniť rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou a dôchodkom, tak musí uviesť výšku dôchodku. V opačnom prípade netreba. Dôchodok je nezdaniteľný príjem.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

nezdaniteľnú čiastku v akej výške polovicu? nárok asi nemá. prosím ťa pekne, v prípade, že bude mať záujem a príjem nižší je potrebné, aby doložil tlačivom z poisťovne alebo môžem napočítať napr. podľa šekov, ale platieb ak mu dôchodok chodí na účet?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

dara Pozri príspevok
nezdaniteľnú čiastku v akej výške polovicu? nárok asi nemá. prosím ťa pekne, v prípade, že bude mať záujem a príjem nižší je potrebné, aby doložil tlačivom z poisťovne alebo môžem napočítať napr. podľa šekov, ale platieb ak mu dôchodok chodí na účet?
Nečítala si žiadne príspevky a daňovom priznaní? Bol poberateľom starobného dôchodku už k 1.1.2009? Ak áno, nemá nárok na nezdaniteľnú zložku.
Akú má výšku dôchodku? Ak vyššiu ako 4025,70 €, tak na rozdiel nezdaniteľnej časti zabudni.
Ak bol jeho príjem nižší ako 2012,85 € a bola mu zrazená nejaká daň, DÚ mu ju vráti.
Ak bol jeho príjem vyšší ako 2012,85 €, má povinnosť platiť daň z celého príjmu.
Ale zdá sa mi, že o tom si ozaj nič nevieš. To by nevadilo, ale treba si niečo aj o tom prečítať..... daj si vyhľadať príspevky a čítaj, je tu o tom ozaj veľa popísaného.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Čo sa týka výšky dôchodku, má predsa výmer, tak vie, aký má dôchodok.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

môže sa dôchodcovi odpočítať aj celá NZDČ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať