Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Jedná sa vlastne o dve vozidlá: Škoda octávia a KIA ceed. Odvolávku som našla v oboch TP v kolonke emisie a spotreba. Citujem: "ES 70/220*2003/76B".
Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

smith Pozri príspevok
Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?
áno, len na úžitkové vozidlá a autobusy. Pod úžitkovým je myslené podľa mňa len nákladné. Osobné s úpravou na N1 by som tam určite nedávala.
Naposledy upravil mandula : 08.01.08 at 15:34
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith Pozri príspevok
Tie EURO 4,5,6 sa nevzťahujú iba na nákladné auta náhodou?
mandula Pozri príspevok
áno, len na úžitkové vozidlá a autobusy. Pod úžitkovým je myslené asi len nákladné.
To akože úžitkové autá tam nepatria?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

smith Pozri príspevok
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.
súhlasím. No z otázky Anja mi vyplývalo, že sa pýta na nákladné autá.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith Pozri príspevok
Takže Anja zbytočne bude nahánať tie potvrdenia na Octaviu a Kia.
Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...
Viem, že nasledovná téma nie je o dani z MV, len je ukážkový príklad na to ako DÚ neuznáva pri takýchto autách zaradenie do N1:

http://www.porada.sk/t68691-skoda-oc...pocet-dph.html
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Tak, fajn. Asi to vzdám. Ale, ďakujem veľmi pekne za usmernenie...
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

smith Pozri príspevok
Viem, že nasledovná téma nie je o dani z MV, len je ukážkový príklad na to ako DÚ neuznáva pri takýchto autách zaradenie do N1:
http://www.porada.sk/t68691-skoda-oc...pocet-dph.html
Anja111 Pozri príspevok
Obidve sú podľa TP "N1 - nákladné vozidlo skriňové dodávkové" a podľa toho aj platia daň z MV...
smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mandula Pozri príspevok
smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......
Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

smith Pozri príspevok
Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.
máš pravdu, keď som čítala "Skriňový dodávkový nákladný automobil" tak som mala pred očami tie staré favority - pickupy
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

mandula Pozri príspevok
smith, ale ak je to vozidlo nákladné skriňové dodávkové, to nie je podľa môjho názoru to isté ako osobné prerobené na N1, čiže v prípade Anja by som problém nevidela.
Ale keď som sa pozerala na tie sadzby pri úžitkových vozidlách s 1-2 nápravami od 2 do 4 ton, tak tam nejaké veľké rozdiely pri "normálnej" a zníženej sadzbe ani nie sú. Možno výdavky na potvrdenia od výrobcov by stáli viac ako ušetrené peniaze na DzMV......
smith Pozri príspevok
Ešte som v živote nevidel Octaviu nákladnú, skriňovú, len prerábky, aj keď od výrobcu to je už deklarované ako N1. AK by Octavia bola od výrobcu N1, tak dovozca potom je povinný vydať potvrdenie o EURO 4,5,6.
Tá Octávia je vlastne Combi tour...
Ale presvedčili ste ma, že to ani nestojí za to, zaoberať sa tým...
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Milujem zmeny . Mne z toho teraz ešte aj vychádza, že budem musieť tvoriť rezervu na DzMV, nakoľko to bude náklad roku 2008, ale vyčíslim ju až v roku 2009, alebo to dodatočne doúčtujem do 12/2008? (napr. pri dani do 20 000,- Sk)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Reprografia Pozri príspevok
Milujem zmeny . Mne z toho teraz ešte aj vychádza, že budem musieť tvoriť rezervu na DzMV, nakoľko to bude náklad roku 2008, ale vyčíslim ju až v roku 2009, alebo to dodatočne doúčtujem do 12/2008? (napr. pri dani do 20 000,- Sk)
Osobne si myslím, že bude stačit iba predpis 531/379 k 31.12., a úhrada v r. 2009 379/221.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím Vás...ja mám ešte len jednu uistovaciu otázku.. nasa dan urcite presiahne 20 tis. a budeme platit preddavky. Viem o tom,ze zamestnanci budu pouzivat sukromne auto. Pri výpočte štvrťročných preddavkov beriem do uvahy už aj tieto autá, alebo počítam len z tých áut čo sú riadne oznámené na Dú a autá zamestnancov sa asi až do 31.1 doplatia?? Dufam,že je to pochopiteľné.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

vjejka Pozri príspevok
Prosím Vás...ja mám ešte len jednu uistovaciu otázku.. nasa dan urcite presiahne 20 tis. a budeme platit preddavky. Viem o tom,ze zamestnanci budu pouzivat sukromne auto. Pri výpočte štvrťročných preddavkov beriem do uvahy už aj tieto autá, alebo počítam len z tých áut čo sú riadne oznámené na Dú a autá zamestnancov sa asi až do 31.1 doplatia?? Dufam,že je to pochopiteľné.
"§90
(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a)." t.j. okrem zamestnávateľa za vozidlá zamestnancov.

Preddavky počítaš podľa stavu k 1.1.08 a len za firemné vozidlá. Dnes ešte nevieš koľkokrát sa použije súkromné vozidlo zamestnanca na podnikanie, ani nevieš aké vozidlo zamestnanec použije; predsa on v priebehu roka si môže kúpiť nové auto s inou kubatúrou, alebo predá auto a nekúpi žiadne, alebo ho vôbec nepoužije.... atď., ďalej k 1.1.08 ti nevzniká daňová povinnosť za tieto vozidlá, tak nemôžeš dnes do preddavku zahrnúť daň za tieto vozidlá.



0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Pri skúmaní zaradenia našich nákl.áut do EUR 3,4,5 mi náš technik oznámil, že výrobca síce uvádza ktoré auto do ktorej skupiny EUR by malo patriť a spíňať podmienky.

Ale pri našich STK a emisných kontrolách nerobíme skúmanie či auto spíňa EUR podmienky lebo od klasických emisných kontról je to o dosť drahšie a keď sa pozrel koľko by sme ušetrili na dani z MV - vraj ani tak sa to neoplatí robiť.

Otazka je či na zníženie dani z MV podľa EU stačí vyjadrenie výrobcu keď auto bolo kúpené napr v r.2003-4 a ako nové spĺňalo EUR3 a terat za 4-5 rokov....? už to nemáme emisnou kontrolou zdokladované.

Ešte raz sa spýtam na §86 Oslobodenie od dane bod (5):
"Zníženie dane a oslobodenie od dane uplatňuje daňovník v daňovom priznaní"
- zníženie sa môže uplatniť už pri samotných predavkoch alebo až v daňovom priznaní?
0 0
volej volej

volej je offline (nepripojený) volej

Dobrý deň všetkým šikovým.

Mal by som jednu prosbičku, či by ste mi niekto neporadili, kto ma novelizaciu dane z MV v prste...

Máme dvoch členov predstavenstva a.s., ktorým preplácame cestovné náhrady paušálnou čiastkou. Máme platiť aj za týchto dvoch členov daň z motorových vozidiel, ked pouzivaju sukromne auta na cesty na predstavenstvo a pri tom NIE SU V PRACOVNOM POMERE s našou firmou.

Velmi pekne dakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V zákone nie je napísané, že musia byť v pracovnom pomere, hovorí sa o zamestnancoch ...vyplácate im náhradu za pracovné cesty podľa zákona o cestovných náhradách, kde sa hovorí o zamestnancoch - doteraz Vám to nevadilo ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

volej Pozri príspevok
Dobrý deň všetkým šikovým.

Mal by som jednu prosbičku, či by ste mi niekto neporadili, kto ma novelizaciu dane z MV v prste...

Máme dvoch členov predstavenstva a.s., ktorým preplácame cestovné náhrady paušálnou čiastkou. Máme platiť aj za týchto dvoch členov daň z motorových vozidiel, ked pouzivaju sukromne auta na cesty na predstavenstvo a pri tom NIE SU V PRACOVNOM POMERE s našou firmou.

Velmi pekne dakujem.
naväzujem na príspevok od Johanky. Na vás sa vzťahuje
§ 85 zákona:
"(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí."

a to z dôvodu, že člen predstavenstva je podľa zákona o CN považovaný za zamestnanca.

0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať