Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
volej volej

volej je offline (nepripojený) volej

obaja týto dotyční clenovia predstavenstva su starostami obcí. Nemohlo by to nahodou spada pod ten vyssi uzemný celok?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

volej Pozri príspevok
obaja týto dotyční clenovia predstavenstva su starostami obcí. Nemohlo by to nahodou spada pod ten vyssi uzemný celok?
Ak im vy preplácate cestovné náhrady, teda aj za použitie súkromného auta pre vašu firmu, potom aj DzMV bude platiť vaša firma.
To posúdenie je na vás, kto hradí náklady.
0 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Johanka Pozri príspevok
Preto sa pýtam na §§, nech sa tým môžeme "oháňať" . Takto je to len v polohe JPP .
Ja by som sa vrátila k tejto otázke. Neviem či som správne pochopila dotaz, ale je tu novela v zákone o správe daní a poplatkov aj čo sa týka možnosti vyrúbenia pokuty. Konkrétne §35 zákona o správe daní a poplatkov.
citujem:§ 35 (4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk. Aj keď čo sa týka obcí táto možnosť tu bola aj pred citovanou novelou.
a ďalej §35 ods.7 Ak daňový subjekt nesplní: písm. b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona,11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.
Ak sa mýlim opravte ma prosím.
0 0
volej volej

volej je offline (nepripojený) volej

preplacame im len cestovne náhrady pausalnym sposobom. Nic ine. Ale zas par tisic nas na zem nezlozi...

Spytam sa este takto: kazdy mesiac zasadaju t.z. ze kazdy mesiac mu ide aj nahrada /mozno aj vtedy ked nepride )/ ale vsetko to priznam az 31.1.2009 za rok 2008 a tam potom doplatim rozdiel medzi dan.povinnostou a preddavkami. Dobre to chapem?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

volej Pozri príspevok
preplacame im len cestovne náhrady pausalnym sposobom. Nic ine. Ale zas par tisic nas na zem nezlozi...

Spytam sa este takto: kazdy mesiac zasadaju t.z. ze kazdy mesiac mu ide aj nahrada /mozno aj vtedy ked nepride )/ ale vsetko to priznam az 31.1.2009 za rok 2008 a tam potom doplatim rozdiel medzi dan.povinnostou a preddavkami. Dobre to chapem?
V týchto prípadoch neplatíš preddavky, takže zaplatíš celú daň vypočítanú podľa skutočností za r. 2008.
Ešte k tým náhradám, uvádzaš len "preplácanie cestovných náhrad paušálnym spôsobom..." ale nekonkretizuješ či ide o náhrady za použitie vlastného vozidla zamestnanca/člena... lebo len v tých prípadoch sa platí DzMV.
0 0
volej volej

volej je offline (nepripojený) volej

Samozrejme to sme si uz overili. Dvaja z troch su aj drzitelmi auta v TP.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

A čo ak zamestnanec pozije na pracovnú cestu vozidlo, kde je v techn.preukaze zapísaná ako drzitel manzelka zamestnanca, pripadne pouzije vozidlo kde nie je drzitel???
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
apsgroup Pozri príspevok
A čo ak zamestnanec pozije na pracovnú cestu vozidlo, kde je v techn.preukaze zapísaná ako drzitel manzelka zamestnanca, pripadne pouzije vozidlo kde nie je drzitel???
Zrejme ide o BSM, a do technického preukazu sa môže uviesť iba jeden z manželov, takže to auto je aj manželove.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Je to trochu , ale sa týka miestnych daní, tak tu zverejňujem, čo som dnes našla v HN:

Zo zákona o miestnych daniach vypadla daň za dočasné parkovanie vozidla na verejnom priestranstve už 1. decembra minulého roka. Slovenské mestá postupujú v súvislosti s vyberaním poplatkov za parkovanie rôzne, niektoré z nich parkovné vyberajú aj naďalej, teda v rozpore s platnou právnou normou.
Bratislava:

Na výbere parkovného v centre sa novým zákonom o miestnych daniach nič nemení, pretože ho nevyberá samospráva. Poplatky, ktoré motoristi platia, teda nie sú miestnou daňou a ich výber je v súlade so zákonom. Platby za dočasné parkovanie na verejných komunikáciách 3. a 4. triedy i niektorých parkoviskách inkasuje Bratislavská parkovacia služba. S touto súkromnou firmou má Miestny úrad Staré Mesto dlhoročnú zmluvu.
Nitra:
Mesto aneuvažuje o zrušení parkovného na verejných priestranstvách. Ako pre TASR uviedol odborný referent nitrianskeho Mestského úradu Ján Pánský, zástupcovia mesta v súčasnosti hľadajú spôsob ako dostať súčasný stav do súladu s platnou legislatívou.
Topoľčany:
Primátor Peter Baláž je presvedčený, že mesto môže s vlastným majetkom nakladať podľa vlastného uváženia. Vyberanie parkovného súvisí s hospodárnym nakladaním s majetkom, ktorý nám bol zverený, tvrdí primátor. "Poplatky môžeme vyberať, otázka je, či to bude zaradené ako daň alebo ako služby," konštatoval Baláž.
Prievidza:
Poplatky za parkovanie na verejných priestoroch v centre zrušili už v decembri 2007.
Žiar nad Hronom:
Motoristi môžu zadarmo zaparkovať svoje vozidlo na ktoromkoľvek z asi 1 600 miest na mestských verejných parkoviskách, ktoré sú nestrážené.
Vysoké Tatry:
Parkoviská v blízkosti lyžiarskych vlekov a lanoviek vo Vysokých Tatrách môžu motoristi využívať aj počas tohtoročnej zimnej sezóny bezplatne. Na parkoviskách pod Cestou slobody v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici vyberá poplatky súkromná spoločnosť VPS - Vysoké Tatry, s.r.o. Jej riaditeľ Peter Danko pre TASR konštatoval, že postupujú v súlade so zákonom.
Košice:
Mesto sa po zmene zákona o miestnych daniach rozhodlo riešiť poplatky za parkovanie od 1. januára Všeobecne záväzným nariadením (VZN) o vjazde a zastavení v historickej časti mesta. "Pri schvaľovaní tohto riešenia sme si dali urobiť právny výklad a sme presvedčení, že nemá právne chyby," uviedol dnes pre TASR námestník košického primátora Jozef Filipko.
Brezno:
Rozpor so zákonom pri úhrade za parkovanie odstránilo mesto "ošetrením" vo všeobecnom záväznom nariadení, ktoré platí od začiatku roka 2008. "Vyberáme úhradu za dočasné užívanie majetku mesta," povedala Mariana Daxnerová z Mestského úradu Brezno.
Banská Bystrica:
vyberá podľa všeobecného záväzného nariadenia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady miestne dane, okrem iného i daň za užívanie verejného priestranstva. "Ide o užívanie verejného priestranstva formou trvalého parkovania vozidla v troch určených lokalitách," povedala TASR hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Monika Pastuchová.
Zvolen:
od 1. januára tohto roka nevyberá za dočasné parkovanie v meste poplatky - zákon o miestnych daniach teda dodržiava.

Ako teda: platiť - neplatiť?
zo strany: http://ekonomika.hnonline.sk/c1-2273...ore-so-zakonom
0 0
redie redie

redie je offline (nepripojený) redie

Hlavne začať....
Pozeram tuto diskusiu a neviem sa vynadivat co si na nas zase vymysleli

Takze ak nemam auto v majetku firmy, lebo na SC sa chodi len sporadicky, pretoze sa mi neoplati.
A napr. dvaja zamestnanci budu pouzivat svoje auta na SC, pricom kazdy z nich pouzije to svoje raz do mesiaca kazdy mesiac (kazdy ho pouzije len 12 krat v roku), zaplatim

za prveho DzMV/12*12=DzMV
za druheho DzMV/12*12=DzMV
cize dvojnasobne viac dane ako keby som mala jedno auto v majetku firmy, ktore by sa cely rok kazdy den pouzivalo na SC

0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka
Pre istotu platia rovnako.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
zltalienka Pozri príspevok
Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.
Pre nákladné auta platí to isté ako pre osobné auta. Teda zmeny od 1.1.2008 sú platné aj pre nákl.auta.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

zltalienka Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spytat, ci uvedene zmeny (podavanie dan. priznania pre DzMV a platenie DzMV) platia aj pre nakladne auta alebo len pre osobne auta, pre istotu.
Vdaka
Tweety Pozri príspevok
Pre istotu platia rovnako.
zltalienka Pozri príspevok
Ahoj Tweety, "platia rovnako" znamena, ze platia tak ako po minule roky alebo, ze platia podla poslednych zmien? Dakujem za odpoved.
Uvedené zmeny sú platné pre všetky MV, ktoré sú predmetom dane .

Priznávam, že podčiarknutému vôbec nerozumiem. Prečítaj si prechodné ustanovenia predmetnej novely .
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Dakujem vsetkym za odpovede. Pekny zvysok dna
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojkajte!

Chcem sa spýtať, či mám podávať aj tento rok daňové z motorových vozidiel alebo mám už len zaplatiť príslušnú čiastku podľa kubatúry. Vďaka
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
AlkaS Pozri príspevok
Ahojkajte!

Chcem sa spýtať, či mám podávať aj tento rok daňové z motorových vozidiel alebo mám už len zaplatiť príslušnú čiastku podľa kubatúry. Vďaka
Ak auto už máš nahlásené na DÚ aj v roku 2007, tak nepodávaš priznanie. Do 31.1.2009 sa bude podávať "priznanie - zúčtovanie" a podľa toho aj do tohto termínu platiť daň.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Mohol by niekto uviesť príklad/prípad , na ktorý sa vzťahuje tento ods. 7 § 91 zákona ? kedy sa platí 1/365-na ?
nemám veľa skúseností s touto daňou a neviem to domyslieť a stále zápasím s myšlienkou, či sa to netýka vozidiel zamestnancov..., resp. želala by som si aby sa platilo za dni a nie za mesiac .

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
liba2 Pozri príspevok
Mohol by niekto uviesť príklad/prípad , na ktorý sa vzťahuje tento ods. 7 § 91 zákona ? kedy sa platí 1/365-na ?
nemám veľa skúseností s touto daňou a neviem to domyslieť a stále zápasím s myšlienkou, či sa to netýka vozidiel zamestnancov..., resp. želala by som si aby sa platilo za dni a nie za mesiac .

(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
Naozaj je to tvoje zbožné prianie:

§ 86 Oslobodenie od dane

(2) Vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení 44) podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané
b) ako vozidlo pravidelnej autobusovej dopravy v rozsahu výkonu vo verejnom záujme,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať