Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, chápeš to dobre. Súčasné znenie zákona hovorí o zamestnancovi, ktorý je ako držiteľ zapísaný v TP. Všetci úžobne očakávame nejaké usmernenie DR SR .
Naposledy upravil Johanka : 31.01.08 at 14:37
0 0
popleta popleta

popleta je offline (nepripojený) popleta

Iveta -popleta
Ahojky milí poraďáci. Keď SZČo kúpil osob. motor. vozidlo do podnikania 22.6.07 a následne k 30.6. prerušil živnosť,ako má postupovať, :
- daň z MV zaplatená nie je (zatiaľ ho nevyužíval na podnikanie)
-kedy treba podať DP z MV
-momentálne ho využíva ako súkr. osoba keďže je živnosť prerušená (treba viesť nejakú evidenciu?...)
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Nech si na karte poznačí, že od 01.07.07 ho nepoužíva na podnikanie, a tým pádom nemusí viesť žiadnu evidenciu. DP budeš dávať za rok 2008 až do 31.01.2009 a to v prípade, že ho začneš používať na podnikanie a listom oznámiš, že si ho máš v podnikaní a potom podľa dní zaplatíš daň z MV.
0 0
popleta popleta

popleta je offline (nepripojený) popleta

Iveta -popleta
A netreba oznámiť na DU že ho od 1.7. nevyužíva na podnikanie?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
popleta Pozri príspevok
A netreba oznámiť na DU že ho od 1.7. nevyužíva na podnikanie?
Keď nepoužil na podnikanie, tak nemá čo nahlasovať zánik daňovej povinnosti.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

machinak Pozri príspevok
Nečítal som celú diskusiu o tomto probléme - možno je to tu už niekde riešené..ale napadá ma jedna vec.

Citát zo zákona o dani z MV - na rok 2008:
"Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísný zamestnanec..."

Podľa zákona o cestovných náhrad nemusí zamestnanec výlučne použiť iba svoje MV.

Mám to chápať tak, že ak zamestnanec nepoužije SVOJE motorové vozidlo na služobku, nemusí zamestnávateľ platiť daň z MV?
Tiež som si to všimla, je to tak, ako píšeš.
Johanka Pozri príspevok
Áno, chápeš to dobre. Súčasné znenie zákona hovorí o zamestnancovi, ktorý je ako držiteľ zapísaný v TP. Všetci úžobne očakávame nejaké usmernenie DR SR .
Johanka, podľa mňa jednoznačne platí to, čo je v zákone napísane, aj keď možno nedopatrením. Nemyslím si, že by v tomto prípade výklad mal prívnu váhu.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ale stále mi nie je jasné: Vlastním motorvé vozidlo, vlastne je majetkom lízingovej spoločnosti. V dohľadnej dobe si zriadim živnosť. Môžem si dávať náklady na PHM až po vyplatení dĺžnej čiastky a prepísaní vozidla na mňa, ako SZČO, alebo aj skôr? Vozidlo som kupoval 50% v hotovosti a 50% po roku, to znamená, že mi lízing.spoločnosť akoby poskytla úver a vozidlo je jej majetkom, kým nezaplatím zvyšných 50% ceny.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Evanka Pozri príspevok
Tiež som si to všimla, je to tak, ako píšeš.

Johanka, podľa mňa jednoznačne platí to, čo je v zákone napísane, aj keď možno nedopatrením. Nemyslím si, že by v tomto prípade výklad mal prívnu váhu.
Ja netvrdím, že to neplatí ...
Mali sme v tejto téme debatu k tomu, že usmernením asi potvrdia to, čo napísali do zákona možno nedopatrením .
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

palčo Pozri príspevok
Ale stále mi nie je jasné: Vlastním motorvé vozidlo, vlastne je majetkom lízingovej spoločnosti. V dohľadnej dobe si zriadim živnosť. Môžem si dávať náklady na PHM až po vyplatení dĺžnej čiastky a prepísaní vozidla na mňa, ako SZČO, alebo aj skôr? Vozidlo som kupoval 50% v hotovosti a 50% po roku, to znamená, že mi lízing.spoločnosť akoby poskytla úver a vozidlo je jej majetkom, kým nezaplatím zvyšných 50% ceny.
Ďakujem za odpoveď.
Ako živnostník si budeš môcť uplatňovať náklady na pohonné hmoty, ktoré spotrebuješ v súvislosti s podnikaním, napriek tomu, že automobil patrí zatiaľ lízingovej spoločnosti.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Srdečná vďaka. Práve som dočítal všetky zmluvy a nikde som nenašiel, že auto nemôže byť používané na podnikanie. Ešte raz vďaka.
0 0
sella sella

sella je offline (nepripojený) sella

Rada by som vedela ako je to ak zamestnanec pracuje v hlavnom pracovnom pomere a potom robí na základe mandátnej zmluvy a tiež aj na dohodu o pracovnej činnosti pre viacerých zamestnávateľov u ktorých si uplatńuje cestovné výdavky na auto a daň z mot.vozidlo si platil predtým sám ako to bude teraz u zamestnávateľa u ktorého pracuje na dohodu o prac.činnosti, ktorý mu prepláca cestovné výdavky na auto aj on bude hradiť daň za jeho auto alebo sa to má rátať nejakým pomerom??? Včul babenky radte...ďakujem...
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

sella Pozri príspevok
Rada by som vedela ako je to ak zamestnanec pracuje v hlavnom pracovnom pomere a potom robí na základe mandátnej zmluvy a tiež aj na dohodu o pracovnej činnosti pre viacerých zamestnávateľov u ktorých si uplatńuje cestovné výdavky na auto a daň z mot.vozidlo si platil predtým sám ako to bude teraz u zamestnávateľa u ktorého pracuje na dohodu o prac.činnosti, ktorý mu prepláca cestovné výdavky na auto aj on bude hradiť daň za jeho auto alebo sa to má rátať nejakým pomerom??? Včul babenky radte...ďakujem...
Podľa súčasného znenia zákona, ak bude robiť a jazdiť pre desiatich zamestnávateľov každý mesiac, dostane sa do štátneho rozpočtu 10 x cestná daň. Aj tak sa dá zvýšiť príjem pre samosprávu.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Zlata Pozri príspevok
Mám takúto otázočku.
Zamestnanec používa na služobné cesty vlastné osobné motorové vozidlo, resp. vozidlo svojej matky s trvalým bydliskom v ČR, vozidlo je na českých značkách.
Kto bude platiť cestnú daň?
Na túto otázku som dostala odpoveď , že platí zamestnávateľ.

Lenže, keď zamestnanec nie je držiteľom v TP (je to jeho matka), z toho vyplýva že neplatí zamestnávateľ ?
Ale matka je osoba s trvalým pobytom v zahraničí (v ČR), nie je ona daňovníkom podľa par. 85, ods 2, písm. b) ?
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Ešte o jednu vec by som vás chcel poprosiť: každý živnostník je povinný nahlásť, že vlastne o rok bude platiť daň z mot.vozidla, alebo len ten komu presiahne čiastka 20000,-Sk?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nič sa nenahlasuje ... oznamovacia povinnosť je pri vzniku/zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia .
Po skončení zdaňovacieho obdobia, v lehote do 31.1., podáš DP.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Srdečná vďaka.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

machinak Pozri príspevok
Nečítal som celú diskusiu o tomto probléme - možno je to tu už niekde riešené..ale napadá ma jedna vec.

Citát zo zákona o dani z MV - na rok 2008:
"Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísný zamestnanec..."

Podľa zákona o cestovných náhrad nemusí zamestnanec výlučne použiť iba svoje MV.

Mám to chápať tak, že ak zamestnanec nepoužije SVOJE motorové vozidlo na služobku, nemusí zamestnávateľ platiť daň z MV?
A čo v takom prípade: vo firme sú 2 zamestnanci, obaja majú svoje súkr.autá, jeden zo zamestnancov pôjde na služobku, nie na svojom aute, ale pôjde na kolegovom aute, takže v tech.preukaze je majiteľom vozidla kolega. Čo v takomto prípade, platí zamestnávateľ za zamestnanca daň z MV???
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

No v tom §85 ods 2a. by ma fakt zaujímalo ako to bude s tou daňou. Máme zamestnanca, ktorý chodí na občasné pracovné cesty na aute svojej družky a nie je mi jasné, kto sa stáva v tomto prípade daňovníkom.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Podľa súčasného znenia zákona, ak bude robiť a jazdiť pre desiatich zamestnávateľov každý mesiac, dostane sa do štátneho rozpočtu 10 x cestná daň. Aj tak sa dá zvýšiť príjem pre samosprávu.
Myslím, možno že toto bude druhá úprava Zákona o miestnych daniach. Prvá bude v §85 ods.2 písm.a), lebo tam by sa daň obchádzala a následne by mohli opraviť aj tú časť, o ktorej píše JAJA11. Lebo v takom prípade by dochádzalo k niekoľkonásobnému uplatneniu tej istej dane na jeden predmet dane, v tomto prípade motorové vozidlo. Uvedomujem si, že pri viacnásobnom použití MV je daňovník vždy iný, ale aj tak ma to rozčuľuje.

Môj názor na druhý problém je, že zákonodarca mal uviesť pri dani z MV viazanej na vyplácanie cestovných náhrad strop tejto dane, alebo upraviť platenie dane tak, že ak už je raz motorové vozidlo predmetom dane v danom mesiaci , tak sa opakovane daň z MV neplatí. Viem, bude potom potrebné určiť, kto v danom mesiaci daň z MV zaplatí, ale myslím, že sa to dá jednoducho vyriešiť najvyšším počtom najazdených kilometrov pre toho ktorého zamestnávateľa.
Ak toto neopravia, tak fakt ich treba vystreliť na Mars.
Veď v konečnom dôsledku môžu byť cestovné náhrady menšie , ako zaplatená daň z MV.
Naposledy upravil účtovník 007 : 05.02.08 at 10:07 Dôvod: oprava textu
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Evanka Pozri príspevok
Ako živnostník si budeš môcť uplatňovať náklady na pohonné hmoty, ktoré spotrebuješ v súvislosti s podnikaním, napriek tomu, že automobil patrí zatiaľ lízingovej spoločnosti.
Dúfam, že moja posledná otázka z tejto témy: Náklady na pohonné hmoty si môžem uplatňovať aj počas lízingu a po splatení a prepísaní auta na mňa, si môžem uplatňovať ešte aj paušál 6,20Sk/km(podľa toho vzorca,čo už bol uverejnený)?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať