Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maska2 Pozri príspevok
Platenie preddavkov na daň z motorových vozidiel:

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, ako i daňovník, ktorému vznikne daňová povinnosť v priebehu roka 2008, preddavky na daň na rok 2008 neplatí.
Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na rok 2008 vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.
Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 250 000 Sk, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na rok 2008 vo výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.
Mesačné a štvrťročné preddavky na daň platí daňovník v roku 2008 tomu správcovi dane, ktorý je miestne príslušný podľa evidencie vozidla k 1. januáru 2008.
Na platenie preddavkov na daň na rok 2008 nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane, zmena miestnej príslušnosti v priebehu roka 2008.
Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru 2008 a nie je oslobodené od dane.


Chcem sa len uistiť.Preddavko platím aj za automobili, ktoré sme už vyradili v priebehu tohto času plnú sumu? S tým, že oproti minulému roku platíme nie za dni ale už za mesiac používania? Mám to chápať takto?Ďkaujem
Preddavky platíš stále aj za autá, ktoré ste v priebehu roka vyradili, ak nepožiadaš DU o platenie preddavkov inak...
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Anja111 Pozri príspevok
Preddavky platíš stále aj za autá, ktoré ste v priebehu roka vyradili, ak nepožiadaš DU o platenie preddavkov inak...

Takže platím rovnako, akože sa nič nedeje s tým, že si teda splním odhlasovaciu povinnosť a potom v roku 2009 to dorovnáme.A tie autá čo vyradím v priebehu mesiaca neplatím teda alikvótnu čiastku, ale za celý mesiac akoby boli v používani?Tak?Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Anja111 Pozri príspevok
Ťažká odpoveď... Mala som podobný prípad. Klient išiel na DU, vyzbrojený takýmito argumentami, a tam mu povedali, že čo stresuje, keď za to sa sankcie vôbec nedávajú...

Veď práve , riešim aj ja prípad kedy 1.1.2008 vyradili MV a k dnešnému dňu neodovzdali oznámenie o zániku daňovej povinnosti . Tak som sa pozastavila nad znením paragrafov ,nakoľko z pohľadu môjho chápania som za to , že ešte nie sú v omeškaní a že pokuta 2000 Sk by im teoreticky nemala hroziť .
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

maska2 Pozri príspevok
Takže platím rovnako, akože sa nič nedeje s tým, že si teda splním odhlasovaciu povinnosť a potom v roku 2009 to dorovnáme.A tie autá čo vyradím v priebehu mesiaca neplatím teda alikvótnu čiastku, ale za celý mesiac akoby boli v používani?Tak?Ďakujem
Áno. Platíš v plnej výške.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zita5 Pozri príspevok
Veď práve , riešim aj ja prípad kedy 1.1.2008 vyradili MV a k dnešnému dňu neodovzdali oznámenie o zániku daňovej povinnosti . Tak som sa pozastavila nad znením paragrafov ,nakoľko z pohľadu môjho chápania som za to , že ešte nie sú v omeškaní a že pokuta 2000 Sk by im teoreticky nemala hroziť .
Súhlasím s Tebou a práve preto som uviedla moju skúsenosť z DU...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Takže potom by sme teoreticky stihli termín aj my.....Ak by sme dali zánik 06.01.2008, zánik daňovej povinnosti je posledný deň mesiaca a 30 dní to je až do 01.03.2008....
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Zita5 Pozri príspevok
Veď práve , riešim aj ja prípad kedy 1.1.2008 vyradili MV a k dnešnému dňu neodovzdali oznámenie o zániku daňovej povinnosti . Tak som sa pozastavila nad znením paragrafov ,nakoľko z pohľadu môjho chápania som za to , že ešte nie sú v omeškaní a že pokuta 2000 Sk by im teoreticky nemala hroziť .
áno, podľa znenia zákona je to tak. Nechápem, prečo niektoré DÚ dávajú informácie v tom zmysle, že to treba ohlásiť do 30 dní od dátumu ukončenia použitia vozidla na podnikanie....
V prílohe prikladám dokument z daňového úradu, stručný "výcuc" zo zákona o DzMV. Na str. 2, i tam je jasne uvedené to o čom tu debatujeme
Naposledy upravil mandula : 21.02.08 at 20:35
0 0
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

ZuzanaP Pozri príspevok
Čo myslíte, čo bude lepšie: nehoda sa stala 06.01.2008, totálna škoda, značky však boli odobraté až 06.02.2008. Odhlásim toto auto napr. 30.01.2008 alebo radšej až k 06.02.2008, ak mu vznikli náhodou ešte nejaké náklady (teraz ma napadlo, že sa ho na to spýtam...).
Podľa môjho názoru zákon presne nedefinuje, čo sa myslí "používaním na podnikanie". Podľa niektorých je to účtovanie nákladov, avšak podľa filozofie dane z motorových vozidiel ide o zaťažovanie pozemných komunikácií. Ja by som preto auto s totálnou škodou odhlásila ku dňu škody, ale pozor na pokutu za oneskorené oznámenie na DÚ (do 30 dní)...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
SuzanB Pozri príspevok
Podľa môjho názoru zákon presne nedefinuje, čo sa myslí "používaním na podnikanie". Podľa niektorých je to účtovanie nákladov, avšak podľa filozofie dane z motorových vozidiel ide o zaťažovanie pozemných komunikácií. Ja by som preto auto s totálnou škodou odhlásila ku dňu škody, ale pozor na pokutu za oneskorené oznámenie na DÚ (do 30 dní)...

ďakujem, ale keď si prečítaš predch. príspevky, tak pokutu mať nebudeme, stihneme 30 dní....
0 0
oluska_1 oluska_1

oluska_1 je offline (nepripojený) oluska_1

Ahojte!
Mala som podobný prípad. Klient išiel na DU, vyzbrojený takýmito argumentami, a tam mu povedali, že čo stresuje, keď za to sa sankcie vôbec nedávajú...
Za čo nedávajú sankcie?
Oznámila som 16.1.2008 ukončenie daňovej povinnosti k 31.12.2007 a dostala som pokutu 2000,- Sk. Podľa pracovníčky DÚ "neodpustiteľnú". Postupovali vraj podľa "starého zákona".
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pridávam link na usmernenie zo stránky Daňového riaditeľstva

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_mv040308.pdf

A pripájam aj text pokynu - uverejnený 4.3.2008.
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

dobrý den, chcem sa len opýtať som PO a platím obecnému úradu za vývoz odpadu. zastupitelstvo schválilo novú sumu za odpad ale pracovník ob.úradu vypočítal čiastku na zaplatenie ešte v starej sume. teraz mi dopočítali, že to musím doplatiť. ozaj musím, pretože to nie je môj problém že sa niekto pomýli. tu predtým určenú čiastku na zaplatenie som už uhradila. zatial dík
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivka22 Pozri príspevok
dobrý den, chcem sa len opýtať som PO a platím obecnému úradu za vývoz odpadu. zastupitelstvo schválilo novú sumu za odpad ale pracovník ob.úradu vypočítal čiastku na zaplatenie ešte v starej sume. teraz mi dopočítali, že to musím doplatiť. ozaj musím, pretože to nie je môj problém že sa niekto pomýli. tu predtým určenú čiastku na zaplatenie som už uhradila. zatial dík
Ak tá suma nebola správne vypočítaná, ten rozdiel je potrebné doplatiť.
Naposledy upravil Tweety : 13.03.08 at 07:15
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

a kde to posunúť do akej témy? prosím
0 0
ivka22 ivka22

ivka22 je offline (nepripojený) ivka22

dakujem
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Rozumim tej dani z motorových vozidiel správne? Teraz 31.3.2008 zaplatím prvý preddavok / nakoľko naša daň je cca 70.000,-/. Každému autu pridelúm sadbzu podľa cm3 alebo hmotnosti spočítam celú sumu a tú rozdelím na 4 časti. Zahrniem tam aj autá, ktoré sme kúpili vo februári 2008 a podali sme k nim len podanie o vzniku daňovej povinnosti. Kedy k nim potom urobím daňové priznanie z motorových vozidiel. Teraz, alebo až v januári 2009. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miriza Pozri príspevok
Rozumim tej dani z motorových vozidiel správne? Teraz 31.3.2008 zaplatím prvý preddavok / nakoľko naša daň je cca 70.000,-/. Každému autu pridelúm sadbzu podľa cm3 alebo hmotnosti spočítam celú sumu a tú rozdelím na 4 časti. Zahrniem tam aj autá, ktoré sme kúpili vo februári 2008 a podali sme k nim len podanie o vzniku daňovej povinnosti. Kedy k nim potom urobím daňové priznanie z motorových vozidiel. Teraz, alebo až v januári 2009. Ďakujem.
Kvartálne preddavky zaplatíš ku koncu každého kvartálu,podľa stavu MV k 31.12.07 a daň zaplatíš( podľa stavu MV k 31.12.08( po odpočte preddavkov) do konca januára 2009.
Naposledy upravil Tweety : 26.03.08 at 11:29 Dôvod: upresnenie formulácie
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Teraz si vypočítam všetky autá na celý rok a vyrovnám si to v tom januári? V daňovom priznaní bude vlastne uvedené aj to od akého dátumu autá používma na podnikanie, v tom daňovom priznaní sa mi objavia aj autá kúpené vo februári 2008.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tweety Pozri príspevok
Kvartálne preddavky zaplatíš ku koncu každého kvartálu. DP a daň zaplatíš( po odpočte preddavkov) do konca januára 2009.
Ja by som doplnila, že ak sa auto kúpilo alebo predalo po 1.1.2008 nevstupuje a ani sa neznižuje DzMV. Berie sa stav k 1.1.2008 a z toho sa platia preddavky.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Takže keď sme platili cestnú daň v roku 2007 v sume 70.700,- Sk tak si mám vypočítať tie preddavky z toho?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať