Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Reročka Pozri príspevok
Ahoj Betka,
ako tak citam 7.bod, tak ma trosku matie danovnik, kt.treba uviest podla § 85. Ja robim DzMV konatelovi jednoosob.sro, kt.pouziva svoje sukromne auto na sluzobne ucely, cize (ze je akoby zamestnancom firmy) a ma narok na cestovne nahrady. V taktomto pripade uvediem ako danovnika aku osobu? Uz som sa na to pytala a myslim ze mi bolo odpovedane ze §85 ods.1 a), je to spravne?

dakujem
85/2/a
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

betka Pozri príspevok
85/2/a
Si si ista? uz som z toho zmatena, nebude lepsie ak si zavolam na danovy?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

betka Pozri príspevok
1
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)
PC mi bolo ľúto , ale do stola päsťou som si buchla. Naozaj nechápem, prečo to nefunguje ako to v alfe
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Reročka Pozri príspevok
Si si ista? uz som z toho zmatena, nebude lepsie ak si zavolam na danovy?
Renočka, ja som ti tiež odpovedala tu:

liba2 Pozri príspevok
1) Povinnosť zaplatiť DzMV vzniká s.r.o., teda PO; firma podá DP a zaplatí daň. Konateľ nepoužíva svoje auto na podnikanie, použil ho na pracovnú cestu pre s.r.o. - táto s.r.o. ho použila na podnikanie, na vykonanie PC pre s.r.o. ....
podľa tohto paragrafu - ako ti už poradili predo mnou :
"§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel."

a ten zamestnanec je v tvojom prípade konateľ.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:
- § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,
- § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,
- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
- § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.
- § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
- § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahranič

Zákon o cestovných náhradách

§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté,
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.


(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,


a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.

Za zamestnanca sa považuje aj osoba, kt. nemá so zamestnávateľom uzatvorený PP ale podľa tohto zákona sa považuje za zamestnanca. (konateľ spoločnosti, členovia dozornej rady.....)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
betka Pozri príspevok
1.www.drsr.sk
2. vyplnenie tlačív na internete
3. Vyplnenie 1,2,4 strany.
4. štvrtú stranu vypočítať ručne (radšej, aby sa Vám nestalo, že píšete ako Evina a Betka, a neustále sa Vám to maže, až máte chuť rozbiť PC)
5. Vyplniť celkovú daň, preddavky, daň na úhradu, alebo preplatok.
6. kliknúť na daň z MV platnú pre rok 2009, vo všeob. nariadení obce, náš kraj má také isté dane ako min. rok, pre príklad
7. Do výšky predpokl. dane som dala daňovníka podľa 85/1/a. Sem som nezahrnula ak zamestnávateľ prepláca cest. svojmu zamestnancovi. Vypočítala som výšku v EUR
8. Išla som na vypisovanie 3-strany a potom postupne tlače, ako som vypisovala vyššie.
9. Ak sa Vám to vymaže, máte aspoň vytlačené tretie strany, a už s prižmúrením oka a rýchlosťou sa vypíšu 1,2,3.

Pozn.
Ručné vypisovanie by som mala za pár min. a stýmto som sa babrila dlho
Možno trochu pomôže tento návodík

Toto mi pripomenulo časy na strednej škole, keď sme sa učili pracovať s "počítacími strojmi" NISA. Návod začínal asi takto: vynulovať ľavé počítadlo, vynuľovať pravé počítadlo, nastaviť si počet des. miest ... atď
Asi by sa to lepšie hodilo do témy Staré časy
0 0
kattka.c kattka.c

kattka.c je offline (nepripojený) kattka.c

ja chcem iba povedat, ze v programe od Kros vyplnam aj PO ... da sa to prisposobit, ie je to problem. S riesenim od Krosu som inak velmi spokojna ....DP mam za par minut. Dufam ze to neznie ako reklama
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ak som riadok 52 uviedla v SK, mám podať opravné DP? dík
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
Ak som riadok 52 uviedla v SK, mám podať opravné DP? dík
Podaj, má vyť v EUR-ách

P.s. preklep neopravím, nech Vás pobaví, asi to už na mňa ide , samozrejme vyť = byť
Naposledy upravil evina : 18.01.09 at 19:53
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Rozalka Pozri príspevok
Včera na drsr.sk zverejnili tento oznam:


Informácia k vyplneniu daňového priznania na Internete

Pri vyplňovaní daňového priznania k dani z motorových vozidiel za rok 2008 na Internete je potrebné :
  • .
  • pri vypĺňaní riadu 52 (predpokladaná daň) namiesto desatinnej čiarky zadať bodku, napr. 66.38
Čiže treba ignorovať desatinnú čiarku, ktorá je v tlačive a
prepočet s bodkou písať pred tú čiarku?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zlata Pozri príspevok
Čiže treba ignorovať desatinnú čiarku, ktorá je v tlačive a
prepočet s bodkou písať pred tú čiarku?
Nie. Pri vypĺňani tlačiva na internete, na stránke DR SR, prepočítanú sumu napíšeš s bodkou a program ju dosadí do tlačiva správne...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[quote=Anja111;920825]Nie. Pri vypĺňani tlačiva na internete, na stránke DR SR, prepočítanú sumu napíšeš s bodkou a program ju dosadí do tlačiva správne...[/quote


Ďakujem,zle som to pochopila, že sa to týka len vyplňovania tlačiva cez internet.
0 0
Milan Oravec Milan Oravec

Milan Oravec je offline (nepripojený) Milan Oravec

Zdravím všetkých poraďákov, rád by som poprosil o radu. Právnická osoba kúpila na podnikateľské účely osobné auto v 6/08,ale nesplnila si 30 dňovú oznamovaciu povinnosť na DÚ (mysleli si, že keď je to na firmu nie je to potrebné). Ak tak učinia teraz, môžu si uplatniť účtovný odpis od 6 mesiaca, daňový odpis na celý rok a náklady na PHM uplatňovať od 16.12.2008 ??? Neviem či som si to vysvetlil správne. Ďakujem
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

alušik Pozri príspevok
Ak daňové priznanie podáva zamestnávateľ z titulu vyplácania cestovných náhrad - t.j. §85 ods. 2 písm. a - zapisujem do r.52 a výšku predpokladanej dane pre nasledujúce zdaňovacie obdobie? Ide mi o to, že v budúcom roku vôbec nemusí zamestnávateľ vyplácať cestovné náhrady...
Toto by aj mňa zaujímalo, či sa nieco píše do r.52
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Mám dilemu ...
Vlani v júni som zakúpil os. vozidlo na lízing pre firemné účely - t.j som držiteľom vozidla. Do podnikania na DÚ som zahlásil do 30. dní - až 15.7.2008. Teraz pri výpočtu daní mám počítať odo dňa prihlásenia, alebo už od začiatku júla 2008?
Môže mi niekto prosím poradiť?
Ďakujem! Juraj
Naposledy upravil Origos : 19.01.09 at 10:54
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

liba2 Pozri príspevok
Renočka, ja som ti tiež odpovedala tu:



podľa tohto paragrafu - ako ti už poradili predo mnou :
"§ 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel."

a ten zamestnanec je v tvojom prípade konateľ.
dakujem, tak uz teda nepochybujem a dakujem aj betke za rozpis
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom používania auta. Do riadku 10 DP sa uvádzajú mesiace, v ktorých vozidlo podliehalo dani. Auto sme používali do konca septembra, predané bolo 02.10. aj prepísané. Je treba zarátať aj 10 mesiac aj keď sa už nepoužívalo na podnikanie? Alebo len 9 mesiacov, ďakujem za odpoveď.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Rozalka Pozri príspevok
chýba mi tam jún

ROČNA SADZBA/12 * 8 (ak tam nepatrí jún)
alebo
ROČNA SADZBA/12 * 9 (ak tam patrí aj jún)

Toto platí, ak to použil ako zamestnanec.
Ak SZČO alebo je auto firemné, platí sa ročná sadzba.
Rozalka, prepac, ze este sa vratim k tejto teme, ale niektori ludia mi tvrdia ze dan sa da zaplatit iba na pocet dni, v ktorych auto pouzil na sluzobnu cestu, vraj netreba ratat mesiace, tak uz mam z toho uplny gulasMaju teda pravdu? Ako to vlastne je? Alebo sa to da na tie dni, ale tyka sa to inych PO ci FO?

dik
0 0
kovex kovex

kovex je offline (nepripojený) kovex

kovex Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať ohľadom používania auta. Do riadku 10 DP sa uvádzajú mesiace, v ktorých vozidlo podliehalo dani. Auto sme používali do konca septembra, predané bolo 02.10. aj prepísané. Je treba zarátať aj 10 mesiac aj keď sa už nepoužívalo na podnikanie? Alebo len 9 mesiacov, ďakujem za odpoveď.

Prosím vás, ako to riešite vy, vyplňujem DP a neviem čo tam napísať, ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať