Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Annaaa Pozri príspevok
Prajem pekný deň.Podala som už DMV ale mám pocit že nie správne.RENAULT ESPACE druh vozidla nákladný automobil NA-N1-SD ,obj.motora 2188,náprava 2-1.Údaje z tech.preukazu.Podľa konateľa platím daň ako z osobného auta.Alebo ako z úžitkového?Má prosím Vás niekto skúsenosť s týmto druhom auta?Vopred ďakujem.
Tu je niečo, čo ti pomôže ako vypočítať DzMV pri úžitkovom vozidle N1 (nie je to osobné vozidlo).
http://www.porada.sk/922687-post970.html
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

prosím Vás, treba dávať bodku al. des.čiarku aj pri vyčíslení dane, napr. keď z tabuľky mi vyberie sadzbu na stránke DRSR, tak tam dá bez des. miest a tak isto mi vyráta aj pomernú časť dane, neviem, či tam má byť celé číslo, alebo na des. miesta. ď
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Riadok 8 alebo 9 - celé číslo, riadok 13 a riadok 16 na 2 desatinné automaticky a riadok 18 zaokruhlené
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

práveže mi r. 13,16 a 18 automaticky nehodí na des., ale celé číslo, či tam doplním nuly?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

MAJú tam byť tie nuly alebo nie? Čo zadám predpokladaná daň, keď auto bolo v júni predané? Nulu?
pRáveže, asi upravovali tlačivá, lebo pred týždňom mi tam hádzalo tie des. miesta, teraz nie. Tak neviem ako to urobiť, prosím poradte.
Naposledy upravil Pru : 21.01.09 at 15:59
0 0
evareva evareva

evareva je offline (nepripojený) evareva

evareva Pozri príspevok
Poprosila by som o radu.
Mám pozastavenú živnosť (t.č. som zamestnaná u svojho manžela-SZČO).
Od roku 1996 mám ako SZČO v evidencii mot. vozidlo N1 -doposiaľ, t.j. mot. voz. nebolo z evidencie vyradené.
1. Ako ho môžem vyradiť počas pozastavenej živnosti a či môžem?

Mot. vozidlo používa v súvislosti s podnikaním môj manžel, ktorý je SZČO. Uplatňujeme u neho vo výdavkoch phm, a teda aj dph z phm.
2. môžeme si uplatniť u neho aj iné výdavky na toto auto - opravy, poistné (poistka je ale na mňa ako SZČO)?
3. kto z nás má zaplatiť daň z mot. vozidiel za rok 2008 a teda podať daň. priznanie?
Ďakujem Vám.
Poradili by ste mi prosím. Ešte ma napadlo, že by sme v rámci oznamovacej povinnosti mali ozníámiť DÚ, že mot. vozidlo používa na podnikanie môj manžel, ako SZČO?
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

evareva Pozri príspevok
Poradili by ste mi prosím. Ešte ma napadlo, že by sme v rámci oznamovacej povinnosti mali ozníámiť DÚ, že mot. vozidlo používa na podnikanie môj manžel, ako SZČO?
+k prísp.977+987
Myslím, že tu môže nastať viac rôznych situácií.
1. SZČO manžel používa mot.voz. od teba na základe nájomnej zmluvy. (Predpokladám bezodplatnej, nakoľko 1. máš prerušenú živnosť, t.j. nepodnikáš, 2. je to manžel, ale nie je pravidlo!
- Je treba oznámiť DÚ začatie používania MV - ak začalo užívanie v roku 2008, tak do 30-tich dní /§90, odst.2 Zákona 582/2004 z.z./ .
- V tomto prípade si môžete uplatňovať do výdavkov (manžel SZČO) nájomné, phm (+odpočet DPH), náklady uvedené v náj. zml.-ak sú uvedené napr. bežná údržba, drobné opravy....), DzMV /§85, odst.odst.1, písm.c.Zákona 582/2004 z.z/ .
- Vediete knihu jázd. Minimálne k 31.12. je potrebné vyčísliť spotrebu podľa najazdených km a údajov v TP a prípadnú nadspotrebu odúčtovať z VOZD.
2. Si zamestnanec u svojho manžela a v súvislosti s výkonom prác pre zamestnávateľa (manžela SZČO) používaš uvedené mot. vozidlo:
- Vypisuješ ako zamestnanec cestovné príkazy a vyúčtovanie služ. ciest, uplatňuješ náhrady tzv. kilometrovné 6,20 Sk, od 1.6.2008=5,50Sk/km + priem. spotr. PHM v Skk. (nákup zdokladovať nákupom PHM pre určenie ceny PHM). Manžel SZČO to má VOZD - vypláca Ti to.
- Manžel SZČO prizná do 31.01.2009 za rok 2008 dotknuté MV v
daň priznaní k DzMV a uhradí za rok 2008 daň /§85, odst.2, písm. a.) Zákona 582/2004 z.z/-má to vo VOZD
Aj keď si nie som istá s tou svojou prvou verziou - tvoja prerušená živnosť. Asi aj nájom bezodplatný je podnikaním....
Čiže manželia, pôvodne obaja SZČO, t.č.máš /manželka/ prerušenú živnosť, nepodnikáš, ale auto je stále zaradené v podnikaní - nie je vyradené z evidencie, ako píšeš.
Myslím, že ani v tomto prípade nie je možné používanie tvojho auta manželom na jeho podnikanie považovať za aj auto manžela (aj keď máte BSM), lebo ho nemáš vyňaté z evidencie majetku u svojej pozastavenej živnosti. A teda ho nemôžte prihlásiť ako jeho osobné auto u neho nezaradené v evidencii. (Čo myslíte, poraďáci?)
Naposledy upravil atka4 : 21.01.09 at 20:31
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

poradí niekto, či mám nechať na drsr, nech mi samé vypočíta a dosadí, ale zaokrúhľuje na celé, alebo mám doplniť, tie nuly?
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

ErikaDP Pozri príspevok
70/220*2003/76B splňa normu EURO4
Zoznam emisných noriem na "rozšifrovanie" r.49 tech.preukazu visí aj niekde na www.DRSR.sk ale je tak zašitý, že som to rýchlejšie našla v poblikácii MaF 22-23/2008 strana 76.
Ale treba sa pozrieť do VZN 2008 a VZN 2009 Vášho samosprávneho kraja, tam by malo byť zadefinované, na ktoré autá kotré splňaju tuto normu sa súčasne môže použiť znížená sadzba. Lebo napr. v VZN B.Bystrica pre rok 2008 to boli autá vyrobené po 1.1.2005, ale pre rok 2009 ( pre výpočet predpokladanej dane na r.52) su to len autá vyrobané po 1.10.2006.
Preto u mňa to isté auto za rok 2008 splnilo a v roku 2009 už nesplní podmienku zníženia sazby dane, hoci normu EURO 4 naďalej splňa. Preto je treba pracovať aj s tým VZN. Je to od zostavovatela VZN dobrý chyták, lebo málokto si to všimne.
No ja Vam k tomu poviem asi tolko, ze som si volala na nitriansky samospravny kraj, kde mi povedali, ze ta znizena sadzba dane (EURO 3,4,5) sa netyka osobnych aut iba nakladnych a zavisi od poctu nahrad. Takze bohuzial, ja si ju na osobne auto uplatnit nemozem
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Reročka Pozri príspevok
No ja Vam k tomu poviem asi tolko, ze som si volala na nitriansky samospravny kraj, kde mi povedali, ze ta znizena sadzba dane (EURO 3,4,5) sa netyka osobnych aut iba nakladnych a zavisi od poctu nahrad. Takze bohuzial, ja si ju na osobne auto uplatnit nemozem
Pardon, som sa tam nejak preklepla, ma tam byt naprav nie nahrad
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Dobrý deň, vedel by mi niekdo poradiť:
Mám SKODU FOR MAN VAN PLUS - 1 300 cm3 a som z Košíc.
Mala by som platiť daň 3 100 Sk, ale za rok 2007 som platila tiež 3 100 Sk, za rok 2006 - 2 900 Sk a z DU mi došlo doplatiť 600 Sk ( teraz neviem, či v tom je aj rok 2005), tak teraz mám obavy, či zaplatím dobre.
Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

marta bodonova Pozri príspevok
Dobrý deň, vedel by mi niekdo poradiť:
Mám SKODU FOR MAN VAN PLUS - 1 300 cm3 a som z Košíc.
Mala by som platiť daň 3 100 Sk, ale za rok 2007 som platila tiež 3 100 Sk, za rok 2006 - 2 900 Sk a z DU mi došlo doplatiť 600 Sk ( teraz neviem, či v tom je aj rok 2005), tak teraz mám obavy, či zaplatím dobre.
Ďakujem
Nie je to auto kategórie N1 ?
Potom neplatíš podľa objemu , ale počtu napráv. A tam je už iná sadzba. (3400)
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

azla Pozri príspevok
Nie je to auto kategórie N1 ?
Potom neplatíš podľa objemu , ale počtu napráv. A tam je už iná sadzba. (3400)

Ano, je to N1, takže som zle platila.
Ďakujem veľmi pekne, teraz zaplatím 3 400.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

marta bodonova Pozri príspevok
Ano, je to N1, takže som zle platila.
Ďakujem veľmi pekne, teraz zaplatím 3 400.
Ešte sa raz uistim, je to N1 apočet náprav 2 - takže 3 400 zaplatim.
Je to tak správne?
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

AMM Pozri príspevok
Poprosila by som vas o radu, v minulom roku sme od marca mali prenajate auto a v juli sme ho odkupili, pricom v technickom preukaze k 31.12. bol ako drzitel uvedeny este povodny vlastnik. Neviem vsak, pri vyplnovani DP aky mam uviest vztah k vozidlu?
Nestretol sa niekto s podobnym pripadom?
0 0
sonka11 sonka11

sonka11 je offline (nepripojený) sonka11

Poraďte mi prosím, aký mám uviesť počet mesiacov, v ktorých vozidlo podlieha dani z MV, keď vozidlo bolo zakupené 15.10.2008 . Rátaju sa ucelené mesiace, teda 2, alebo aj mesiac v ktorom bolo auto zakúpené, teda 3?
Vďaka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Daňová povinnosť vzniká nasledujúci deň po dni, kedy bolo vozidlo prvýkrát použité na podnikanie (teda nie kedy bolo zakúpené).
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sonka11 Pozri príspevok
Poraďte mi prosím, aký mám uviesť počet mesiacov, v ktorých vozidlo podlieha dani z MV, keď vozidlo bolo zakupené 15.10.2008 . Rátaju sa ucelené mesiace, teda 2, alebo aj mesiac v ktorom bolo auto zakúpené, teda 3?
Vďaka
Ak sa vozidlo používalo od 15.10.2008, tak aj mesiac, v ktorom bolo kúpené, teda 3...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

AMM Pozri príspevok
Poprosila by som vas o radu, v minulom roku sme od marca mali prenajate auto a v juli sme ho odkupili, pricom v technickom preukaze k 31.12. bol ako drzitel uvedeny este povodny vlastnik. Neviem vsak, pri vyplnovani DP aky mam uviest vztah k vozidlu?
U vás došlo k administratívnemu nedostatku, v skutočnosti ste boli vlastníkmi vozidla.... zvážte čo uvediete do DP; zákon s s takouto možnosťou neuvažuje.
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Dakujem! Este by som sa chcela uistit, pri vozidle N1 v trenc. samosp. kraji platia sadzby podla hmotnosti, t.j. 1-2 tony= 4050,- a 2-4 tony= 6100,-?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať