Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

juj, práve som dostala z ĎÚ výzvu na predloženie DMV 2008, ja som pozabudla, že autá neboli odhlásené k 31.12.2007, ale až k 02.01.2008, aby si mohli uplatniť odpisy a zabudla som podať DP. Ak pošlem čo najskôr, myslíte, že môžem očakávať pokutu za neskoré podanie a v akej asi sume???
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

denisie Pozri príspevok
juj, práve som dostala z ĎÚ výzvu na predloženie DMV 2008, ja som pozabudla, že autá neboli odhlásené k 31.12.2007, ale až k 02.01.2008, aby si mohli uplatniť odpisy a zabudla som podať DP. Ak pošlem čo najskôr, myslíte, že môžem očakávať pokutu za neskoré podanie a v akej asi sume???
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(5) Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 1 500 000 Sk,

a) ak ide o fyzickú osobu, najmenej 10 000 Sk,
b) ak ide o právnickú osobu, najmenej 50 000 Sk.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

azla Pozri príspevok
(4) Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 500 000 Sk, najmenej 1 000 Sk, ak ide o fyzickú osobu a najmenej 2 000 Sk, ak ide o právnickú osobu. Ak je správcom dane obec, môže uložiť pokutu, ak ide o fyzickú osobu najmenej 200 Sk a ak ide o právnickú osobu najmenej 2 000 Sk.

(5) Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie v lehote určenej správcom dane vo výzve, správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, mu uloží pokutu do 1 500 000 Sk,

a) ak ide o fyzickú osobu, najmenej 10 000 Sk,
b) ak ide o právnickú osobu, najmenej 50 000 Sk.
ale treba rátať aj s tým, že vyrubia pokutu za oneskorenú úhradu dane...však?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

ešte jedna otázočka: Vypĺňam tlačivo na nete a pri sume 431,50 ,-Sk mi zaokrúhľuje na 431,-Sk
Je to správne? V §101 ods.2 sa píše, že sa má zaokrúhľovať na celé koruny nahor. Tak prečo mi tlačivo na drsr.sk zaokrúhľuje dolu?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja by som len nechcela strasit ale podla toho co som citala na porade, sa moze stat ze ak tych aut bolo viac, bude pokuta za kazde auto, tak to tu niekto spominal, neviem ci sa odvtedy nieco v zakone zmenilo. Drzim palce, nech je to co najmenej alebo radsej vobec nie, ale tomu neverim, ja som dostala pokutu 2000,- za podanie prehladu na mzdy o 1 den neskor.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

denisie Pozri príspevok
ešte jedna otázočka: Vypĺňam tlačivo na nete a pri sume 431,50 ,-Sk mi zaokrúhľuje na 431,-Sk
Je to správne? V §101 ods.2 sa píše, že sa má zaokrúhľovať na celé koruny nahor. Tak prečo mi tlačivo na drsr.sk zaokrúhľuje dolu?
Pozri poučenie na vyplnenie daňového priznania:
Riadok č. 18 - uvedie sa daň zaokrúhlená na celé koruny nadol.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

nika.sum Pozri príspevok
Ja by som len nechcela strasit ale podla toho co som citala na porade, sa moze stat ze ak tych aut bolo viac, bude pokuta za kazde auto, tak to tu niekto spominal, neviem ci sa odvtedy nieco v zakone zmenilo. Drzim palce, nech je to co najmenej alebo radsej vobec nie, ale tomu neverim, ja som dostala pokutu 2000,- za podanie prehladu na mzdy o 1 den neskor.
ani ja tomu neverím, minule sme dostali za FO 1.000,- na 1 auto, už si spomínam...čiže ich bude viac tých tisíciek....jujujuj
ale ten zákon by mohli trošku pozmeniť, bo za prihlásené auto na DÚ 2 dni máme platiť daň ako za celý mesiac????
strašné a plus ešte vyrubia daň za každé jedno auto min. 1000,- a plus ešte úrok z omeškania platby....
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Prečítala som si aj ja ten § 101 ods. 2 a je tam písané o zaokrúhlení nadol, nie nahor.
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

alušik Pozri príspevok
Prečítala som si aj ja ten § 101 ods. 2 a je tam písané o zaokrúhlení nadol, nie nahor.
tak už asi strácam zrak, žeby som sa stávala tým dislektikom????
ale ďakujem velice za upozornenie mojich mylných zrakových vnemov....
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

denisie Pozri príspevok
ani ja tomu neverím, minule sme dostali za FO 1.000,- na 1 auto, už si spomínam...čiže ich bude viac tých tisíciek....jujujuj
ale ten zákon by mohli trošku pozmeniť, bo za prihlásené auto na DÚ 2 dni máme platiť daň ako za celý mesiac????
strašné a plus ešte vyrubia daň za každé jedno auto min. 1000,- a plus ešte úrok z omeškania platby....
nech Vas aspon potesi, ze tie odpisy mohli byt urobene, dufam, ze ste si tym pomohli a suma znizena na dani bola o dost viac ako vsetko to co musite teraz platit. Niekedy bola tusim cestna dan platena podla dni v roku ak ste sa v priebehu roka prihlasovali alebo odhlasovali. Ale co uz casy sa menia.
Prajem pekny den
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

AdrianaA Pozri príspevok
Ako je to s oznámením na DU ak som SZČO, bývame NR . Manžel však má z určitých dôvodov trvalý pobyt v BA a tým pádom auto, ktoré je napísané na neho má EČ BA. Keď som si prečítala nasledovné, tak som zostala zmätená :

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

To akože mám oznámiť vznik daňovej povinnosti do BA, keď môj správca dane je NR a aj vozidlo používam v NR.

Otázku som zadávala aj v samostatnej téme, ale ostala bez povšimnutia
Nikto nevie poradiť ?
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

[quote=sta;897485]Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne [/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009.

Uvazujem spravne? dakujem pekne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[quote=Reročka;991445]
sta Pozri príspevok
Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne [/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009.

Uvazujem spravne? dakujem pekne
Prečo účet 354? správny je 345. Áno, úhrada( ak ste neplatili preddavky) bude až v roku 2009.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

[quote=Reročka;991445]
sta Pozri príspevok
Daň z MV sa predsa účtuje na účet 531/345 a úhradu máš správne [/quote

Dobry den,

prosim, DzMV zauctovanie viem, len ma zaujima resp.sa chcem uistit, ci uvazujem spravne, ze predpis dane 531/354, naklady budem mat v uctovnictve v roku 2008 k 31.12, cize v suvahe sa mi to odrazi v zavazkoch a nasledne pri uhrade dane 354/211 al 221 sa mi zavazky vyrovnaju, avsak uhradu budem v uctovnictve evidovat az k 31.1.2009. .... evidovať až kým nebude zaplatená.

Uvazujem spravne? dakujem pekne
správne, až na číslo účtu 354 nie ale 345
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

[quote=liba2;991453]
Reročka Pozri príspevok
správne, až na číslo účtu 354 nie ale 345
chi, sa mi prehodili cisla , vdaka
0 0
Robertos17 Robertos17

Robertos17 je offline (nepripojený) Robertos17

Dobry den.Chcem sa spytat na jednu dolezitu vec.Mame obcianske zdruzenie - sportovy klub a chceme pouzivat na prepravu svoje vlastne auta.A otazka znie: Je potrebne mat zaplatenu cestnu dan? Dakujem za pomoc...
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Dočítala som sa tu, že ak zamestnanec používa na prac.cesty auto súkromné a držiteľom je jeho matka, nemusí zam-teľ platiť daň z MV?
Stále to platí?
Nieže je tam nejaký zádrheľ len v slovíčku a DU dal nejaké usmernenie ...


(2) Daňovníkom je tiež
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v*dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z*motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s*trvalým pobytom alebo sídlom v*zahraničí.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Áno, platí.
Musel by sa zmeniť zákon a ten sa nezmenil.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
azla Pozri príspevok
Áno, platí.
Musel by sa zmeniť zákon a ten sa nezmenil.
ĎAKUJEM!
0 0
SuzanB SuzanB

SuzanB je offline (nepripojený) SuzanB

AdrianaA Pozri príspevok
Nikto nevie poradiť ?
§ 99 zákona o miestnych daniach a miestom poplatku upravuje miestnu príslušnosť v ods. 6: Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d) podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka (to je prípad ak je držiteľom zahr. osoba). Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a) (to je prípad zamestnávateľa) správu dane vykonáva daňový úrad príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b) ( to je prípad stálej prevádzkarne) správy vykonáva úrad podľa sídla prevádzkarne.
Z uvedeného mi vyplýva, že vo vašom prípade je miestne príslušný úrad v BA, podľa dopravného inšpektorátu, kde máte evidované vozidlo podľa pobytu manžela. Do NR by to patrilo jedine v prípade, ak by išlo o používanie súkromného vozidla pre zamestnávateľa (teda ak by bol manžel zároveň zamestnancom a upratňoval by si cestovné náhrady). Daň z motorových vozidiel by mala byť platená na meno držiteľa vozidla, čiže manžela, a to v BA. Treba si len zistiť, ku ktorému DÚ v BA patríte.
Riešením by bola prípadná zmena trvalého pobytu manžela do NR, ale z hľadiska dane z motorových vozidiel sa to vždy posudzuje k 31.12.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať