Zavrieť

Porady

Staré zlaté časy...

sprievodca CR Rakúsko,
K otvoreniu tejto témy ma inšpirovala táto veta:
Rýchlu trasenú tortu mám vyskúšanú a je BETÁLNA
slovíčko betálna som naposledy použila prednedávnom pred dcérkou, /21/
ale musela som jej vysvetľovať čo to slovo znamená - nikdy ho nepočula.
Pamätáte si ešte na svoje detstvo a mladé roky, vy /my/ skôr narodení, keď sme s mastným chlebom s cibuľou alebo niektorí aj hrubo posypaným cukrom vzali bicykel, ktorému sme hovorili rakva, odviezli sme sa na ňom aj traja, celý deň nás nebolo, vonku sme šantili do tmy, samozrejme sme po príchode domov dostali preventívnu bitku /najčastejšie remeňom za to, že sme o sebe nedali počas celého dňa vedieť....
Usporiadat
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Veru, veru. Vedeli sme vyšívať, štrikovať, šiť. Chemlon to bola paráda, robila som z neho obrázky /háčikom, lepením/. Dokonca som si z bieleho chemlonu uháčkovala čiapku, joj a ako má hlava svrbela, dlho som ju nenosila. Boli časy, že som stále niečo vyrábala, najviac štrikovala.Moja dcéra nevie žiadne ručné práce, keď prišíva gombík odpadávam od , radšej jej to spravím ja.Teraz mi ruky behajú hlavne po klávesnici. Doba je doba.
Naposledy upravil jozka56 : 02.06.08 at 21:36
0 0
leonq leonq

leonq je offline (nepripojený) leonq

ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
leonq Pozri príspevok
ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...
Veď to tu budeme mať opäť, len to Kčs nahradí € ....
0 0
leonq leonq

leonq je offline (nepripojený) leonq

... aj platy budu podobne 600, 700 alebo 1000 ...ako pred 40timi rokmi

a ze historia sa neopakuje...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
leonq Pozri príspevok
ja sa pamatam, ako benzin stal 8 Kcs a moj otec spominal na to ako stal 2 Kcs...
Ano, stal 2,50 Kčs a počas prvej ropnej krízy to malo dosah aj na nás. Šiel na 5 Kčs. Dodnes mi rezonuje, ako fotri nadavali, že aký drahý "koňačik" do lád musia tankovať.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
leonq Pozri príspevok
... aj platy budu podobne 600, 700 alebo 1000 ...ako pred 40timi rokmi

a ze historia sa neopakuje...
Mam v exceli taku tabulku. Prepočítava mi to nejake udaje vo vzťahu k inflácii od roku 1990 po súčasnosti. V podstate zo 100,-Kčs z roku 1989 je dnes cca 673,-Sk a kludne možeme povedat, áno kúpna sila 700,-Sk je ako stokoruna vtedy (r.1989). Od januára z toho bude čosi okolo 22 Euro. Za 50 (centov) bude kopček zmrzliny. To si pamätám ako malý chlapec, ked som s 50-haliernikom zamaval zmrzlinárke, tak mi malý kopček dala.
0 0
kukurička kukurička

kukurička je offline (nepripojený) kukurička

Tú zmrzlinu si pamätám za takú cenu a zdá sa mi, že aj točená zo stroja tak stála. Chodievala som do cukrárne, ktorá bola vedľa mojich starých rodičov na jahodovú šľahačku /3,10 Kčs/, občas aj čokoládovú. Mala som strašne rada takú čokoládovú placku , v nej boli oriešky, kand.ovocie, karamel a volala sa Marokánka. Ešte ju občas vidím v Jednotárskych potravinách, ale už nie je taká dobrá, ale mne to nevadí, aspoň mi to pripomenie mládi.
0 0
mamminta mamminta

mamminta je offline (nepripojený) mamminta

viem, že som to skopčila aj do srandičiek, ale nedá mi, nedať to sem.....
veď JZD je JZD


PERLY Z JZD



"Kdo nemá ještě orazítkovaná vejce, nechť tak učiní nebo mu propadnou."

"Moje žena utrpěla zranění následkem švihnutí ocasu do oka."

"Vážení zemědělci, dostavte se všichni ke škole, kde se bude vykupovat semeno, pytlíky si označte, aby nedošlo k záměně."

"Dne 17.týho tohto měsíce bude proveden soupis prasat, dostavte se všichni včas."

"V kulturním domě se staví kamna, žádáme občany o brigádu, trouby jsou na MNV." (Městský Národní Výbor)

"Upozorňujeme na setí jařin. Kdo je osel, ať se přihlásí."

Předseda telefonuje zootechnikovi: "Chcípl nám vůl, máme koupit nového nebo počkat na tebe?"

"V otázce prodeje se ženou souhlasím, můžete si pro tu svini přijet kdykoliv."

Výzva k občanům: "Vybírá se poplatek za plemenného býka a za kominíka."

"Žádám vás o povolení přestavby stodoly na bytovku a to tak, že předek nechám stát a hýbat budu jenom zadkem."

"Žádám o poukaz na therový papír. Důvod: prší mi na kozy."
(černá střešní krytina)

"Občan, který ukradl v drůbežárně vejce, bude za ně popotahován až před MNV."

"Upozorňujeme družstevníky, že již třetí den je na návsi fůra hnoje. Nebude-li odstraněna, vloží se do toho národní výbor."

"Exekuce nemohla býti provedena. Poplatnice má jen dvě kozy a na ty si nedá sáhnout."
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Haha, tak už to máme tu. Na budúci rok si tu budeme písať:

Pamätáte sa, keď sme za jeden kopček zmrzliny zaplatili 8,- Sk? A dnes: 0,3 €
Naposledy upravil Modroocko : 09.07.08 at 16:04
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Ja si pamätam benzín za 2,40 a súper benzín za 3,0 Kčs.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
MarcelkaT Pozri príspevok
Ja si pamätam benzín za 2,40 a súper benzín za 3,0 Kčs.
Tak to som si ťa podľa mena predstavovala mladšiu ...
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Keď kupujem jogurty tak si spomeniem na desiatu na strednej....miláčik a rožok za 2 Kčs
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

jozka56 Pozri príspevok
Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
a to ja tie milujem..... lékořicové konfity sa volali - už som ich dlho nevidela
0 0
ludo_centrum ludo_centrum

ludo_centrum je offline (nepripojený) ludo_centrum

áno, staré zlaté časy. Aj výchova bola trochu viac "BASIC" ako by sa povedalo dnes. Hrozba remeňa, alebo inej formy bitky nás viedla k sekaniu dobroty.
Dnes sa len stále trepe o výchove atď... A asi dosť veľa utrpeli učitelia. Kedysi silné povolanie, dnes utrpenie. Decká si dovoľujú také veci, za ktoré by sme boli bití aj samotným učiteľom prípadne aj riaditeľom. Nechcem tým povedať, že bitka je najlepší výchovný prostriedok, ale aspoň bol jednoducho pochopiteľný .

A za KOMANČA nám predsa nebolo tak zle. Škoda len, že tí odkundesi nám zakázali cestovať hlavne do západných krajín. Samozrejme aj kresťanstvo a iné sekty neboli oficiálne moc povolené, ale dalo sa prežiť. Veď keď človek si počkal pred kostolom dlhšie, tak sa tam stretol kľudne aj tými, ktorí naňho ukazovali prstom a trestali ho zato, že chodí do kostola.

Veľa vecí bolo dobrých a ešte lepších než dnes. Vtedy sme vedeli trochu ľahšie identifikovať "zlo". Dnes, pod rúškom demokracie si nechávame siahať policajtom až do svojich súkromných záležitostí a to len pod rúškom akože ochrany demokracie. Slovo DEMOKRACIA je znovu len nástroj k dokonalejšej forme kontroly a manipulácie.
Krásna kniha o tom vyšla, teda bola len napísaná a pravdepodobne ani nikdy nevýde. Radšej o nej asi nepísať než písať, lebo je zbytočné vedieť že je človek špehovaný atď a nemôže to dokázať. Len to cíti...
Tak ako keď sa niekomu alebo nejakej skupine nepáči niečo, čo sa začína verejne omieľať, tak to zotrú zo stola, zdiskreditujú, skúpia všetky práva atď...

Takže mne osobne sa zo slova DEMOKRACIA chce asi tak krásne vracať.
Rovnako ako SOCIALIZMUS bol znetvorený ľudským faktorom, tak aj DEMOKRACIA je vo svojej podstate ešte väčším prístupovým právom ku kontrole samotného človeka. A čo je ironické, že my, samotní ľudia súhlasíme s tým, aby sme boli špehovaní a kontrolovaní atď.. v záujme OCHRANY DEMOKRACIE.

Rôzne elektronické záležitosti ako banková karta. Všetko sa zapisuje kde si s ňou človek zaplatil, vytiahol peniaze atď...
Mobil samotný je krásny prostriedok kontroly pohybu človeka. A súčasne aj môže slúžiť k odpočúvaniu aj keď netelefonujeme. To asi všetci vedia.
Počítače a rôzne tzv IP adresy od prihlásenia atď... Všetko sa dá zistiť, lebo všetko sa zapisuje a niekde ukladá aby to mohlo byť použité...

ale aj dnešok má svoje výhody. To je jasné. Doba ide dopredu. Lenže otázke znie, že či je to vôbec nutné aby išla takýmto tempom prípadne takým smerom... My ľudia sme len hračkami v rukách rôznych skutočných vodcov a manipulátorov, ktorí ani nesedia vo vládach. Sú úplne niekde inde.

atd...
0 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

jozka56 Pozri príspevok
Ja si pamätám, keď som bola malá, že veľa rodín nemalo auto. Teda ani my. Asi preto mi bolo vždy zle v autobuse, keď sme chodili na školské výlety. Alebo to boli tie dobroty, čo nám maminy nabalili na výlet. Od mladých čias nenávidím pelendrekové cukríky, tie čo boli také farebné valčeky, až ma striasa..
ja som bola ako decko závislá na cukríkoch, aj tieto boli moje obľúbené a ešte také lesklé s plnkou..
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Ja od malička - dodnes milujem tieto
lekorky.jpg  
0 0
Maruška54 Maruška54

Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

také lesklé s plnkou..

my sme ich volali "hedbávné"
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Maruška54 Pozri príspevok
také lesklé s plnkou..

my sme ich volali "hedbávné"
To boli také mašličky
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Rozalka Pozri príspevok
Tak to som si ťa podľa mena predstavovala mladšiu ...
Ďakujem za poklonu, ale ešte nepatrím do starého železá len si dosť toho pamätam.......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať