Zavrieť

Porady

Viesť jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo ?

Potrebovala by som poradiť.
Prišiel za mnou malý živnostník / za štvrťrok cca 50 dokladov/. Platca DPH. Do 30.6.2007 mu viedla účtovníctvo nejaká známa.
Kázala som mu doniesť uzávierku k 30.6.2007.
Nedoniesol dokopy nič, ani knihy faktúr, pokladne, ani súpis majetku. Doklady poprehadzované tak, že je problém nájsť čo je v pokladni a čo medzi faktúrami. A čo ma prekvapilo najviac, a ani on o tom nevedel, mal doklady vedené v podvojnom účtovníctve. To považujem v jeho prípade za zbytočné.
Je možné zmeniť v priebehu roka formu účtovníctva na jednoduché ?
Zo zákona mu povinnosť viesť podvojné účtovníctvo nevyplýva.
Nemám ani uzávierku účtov, takže nemám na čo nadviazať. Nahlasuje na DÚ, ako formou účtuje ?
Vopred ďakujem.
Usporiadat
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Pozdravujem, manzelka je od januara SZČO, je sama, bude mať asi len jeden príjem za mesiac, musi si viesť nejake učtovnítvo? Stačí to len v nejakej papierovej forme, nemusi to byt účtovnícky soft?
Este sa chcem spytat k účtu, už som si aj čital prispevky ale neda mi to. Ma osobny učet, len kôli hypoteke, z ktoreho jej banka stahuje mesacne poplatok, može tento učet viesť aj na živnosť? Nebude mať vela mesačných pohybov.Nikoho nezamestnava. Dakujem.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Môže sa rozhodnúť, že bude viesť účtovníctvo alebo sa rozhodne pre paušálne výdavky.
Musí si vypočítať čo bude pre ňu výhodnejšie.
0 0
horvatm horvatm

horvatm je offline (nepripojený) horvatm

Doteraz sme boli iba zamestnancami a nemam o tychto veciach vela info co treba a cimzacat. To su nezname veci, pausalne vydavky? ako to pouzit alebo vypocitat? snad nieco najdem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
beatad Pozri príspevok
Ahojte,
môže SZČO nezapísaná v obchodnom registri viesť JU ak má majetok nad 20 mil a viac ako 20 zamestnancov, obrat mal nižší ako 40 mil?
Ďakujem, dúfam že nemusí prejsť na PU.
Môže.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
horvatm Pozri príspevok
Doteraz sme boli iba zamestnancami a nemam o tychto veciach vela info co treba a cimzacat. To su nezname veci, pausalne vydavky? ako to pouzit alebo vypocitat? snad nieco najdem.
Zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v platnom znení upravuje rozsah, spôsob a preukázateľnosť účtovníctva všetkých účtovných jednotiek. Podľa § 1 ods. 1 písm. a) bod 3 je účtovnou jednotkou aj fyzická osoba, ktorá podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ktorá preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov pre daňové účely.
Účtovnou jednotkou nie je fyzická osoba, ktorá pre daňové účely svoje výdavky nepreukazuje. Jedná sa napríklad o daňovníka, ktorý využije uplatnenie výdavkov percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení (nemôže uplatniť platiteľ dane z pridanej hodnoty, ak je platiteľom celý kalendárny rok).

Daňovníci, ktorí uplatňujú výdavky percentom z príjmov vedú:
-evidenciu o príjmoch v časovom slede,
-evidenciu o zásobách,
-evidenciu o pohľadávkach.
Podmienkou uplatňovania výdavkov percentom z príjmov je, že sa jedná o daňovníka, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom len časť zdaňovacieho obdobia.
Predpísanú evidenciu musí viesť daňovník počas celého zdaňovacieho obdobia.
Spôsob spracovania evidencie nie je predpísaný. Fyzická osoba ju môže viesť aj v programe, môže využiť knihu odoslaných faktúr, evidenciu zásob, peňažný denník pre evidenciu príjmov. Prípadne môže mať vedenie evidencií tabuľkovou formou v exceli, či ručne. Dôležitejší obsah pred formou.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať