Zavrieť

Porady

Viesť jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo ?

Potrebovala by som poradiť.
Prišiel za mnou malý živnostník / za štvrťrok cca 50 dokladov/. Platca DPH. Do 30.6.2007 mu viedla účtovníctvo nejaká známa.
Kázala som mu doniesť uzávierku k 30.6.2007.
Nedoniesol dokopy nič, ani knihy faktúr, pokladne, ani súpis majetku. Doklady poprehadzované tak, že je problém nájsť čo je v pokladni a čo medzi faktúrami. A čo ma prekvapilo najviac, a ani on o tom nevedel, mal doklady vedené v podvojnom účtovníctve. To považujem v jeho prípade za zbytočné.
Je možné zmeniť v priebehu roka formu účtovníctva na jednoduché ?
Zo zákona mu povinnosť viesť podvojné účtovníctvo nevyplýva.
Nemám ani uzávierku účtov, takže nemám na čo nadviazať. Nahlasuje na DÚ, ako formou účtuje ?
Vopred ďakujem.
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Za minulý rok mal aké účtovníctvo vedené? Jednoznačne je potrebné mať k dispozícii účtovnú závierku. V priebehu roka nie je možné meniť účtovnú sústavu. Ale je možné mu toto účtovníctvo urobiť od začiatku roka v JU. To by pri počte dokladov nemal byť problém. Volil by som túto možnosť. Nepreberal by som účtovníctvo v priebehu roka keď doň nevidím.
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Som rovnakého názoru . Ďakujem.
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

A nepýtala si sa ho, či náhodou nie je zapísaný do OR?

Obchodný zákonník HLAVA IV ÚČTOVNÍCTVO PODNIKATEĽOV

§ 35
Podnikatelia sú povinní viesť účtovníctvo v rozsahu a spôsobom ustanoveným osobitným zákonom.

§ 36
Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.

§ 37
(1) Pokiaľ osobitný zákon neustanovuje inak, účtujú podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, v sústave jednoduchého účtovníctva o príjmoch a výdavkoch, obchodnom majetku, ako aj o záväzkoch tak, aby bolo možné zistiť čisté obchodné imanie a výsledok hospodárenia.

(2) Podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, môžu účtovať namiesto v sústave jednoduchého účtovníctva v sústave podvojného účtovníctva, pokiaľ v nej budú účtovať po celé účtovné obdobie.


Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (ďalej len "zapísaní podnikatelia") účtujú v sústave podvojného účtovníctva o stave a pohybe obchodného majetku a záväzkov, čistého obchodného imania, o nákladoch, výnosoch a zisku alebo strate podniku.
Naposledy upravil mojto : 14.10.07 at 15:08 Dôvod: zmenšenie písma
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Pýtala, je to len bežný živnostník podnikajúci na základe živnostenského oprávnenia.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na DÚ sa nenahlasuje, aké účto vedie. Skús ho požiadať, aby Ti priniesol výkazy za vlaňajší rok a v náväznosti na to mu spracovať účto tohto roka.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ak v minulom roku viedol podvojné, čo asi viedol, budeš musieť robiť prechod z PÚ na JÚ....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

ermon Pozri príspevok
ak v minulom roku viedol podvojné, čo asi viedol, budeš musieť robiť prechod z PÚ na JÚ....
... veľká radosť, hlavne ak bude kvalita účtovníctva za rok 2006 podobná ako to prinesené .
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

EkoMax Pozri príspevok
Pýtala, je to len bežný živnostník podnikajúci na základe živnostenského oprávnenia.
No, z mojich skúseností by som si dovolila tvrdiť, že ani nevie ,čo si sa ho pýtala. Pre istotu si to prever na www.orsr.sk .
Aj bežný živnostník so ŽL sa môže dať zapísať do OR ...
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
A prečo sa nekontaktuješ na účtovníčku, ktorá mu akože viedla účtovníctvo. Možno ona to pri troche šťastia uhádne.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... už síce mimo témy, ale ktovie prečo je skutkový stav taký ako je. Možno je ten živnostník hodný povšimnutia v téme Perličky z .... . Poznáte to, účtovníctvo sa dá robiť iba z prinesených dokladov , atď.
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Našťastie sa mi podarilo zistiť, že začal podnikať až od januára 2007. Takže na výkazy /ktoré zrejme ani nedostanem/ nebudem čakať, a zúčtujem to od začiatku roka v jednoduchom účtovníctve. Ale pre istotu si ho overím na OR. Ďakujem za rady.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte,
nadviažem na túto tému. Podnikateľ FO prerušil živnosť v roku 2004. Do toho obdobia viedol jednoduché účto. Na konci roku 2007 živnosť obnovil. Môžem mu začať robiť podvojné účtovníctvo?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

áno, pretože účtovné obdobie je jeden kalendárny rok. Spôsob vedenia účtovníctva sa nesmie meniť počas jedného účtovného obdobia (v priebehu roka). Ale pozor, ak začneš viesť PÚ, musíš ísť cez Prechod z JÚ na PÚ, t.j. koncoročný 2004 výkaz o majetku a záväzkov pretransformovať na otváraciu súvahu 2007.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dakujem za odpovede.
Prentransformovať znamená že zostatky navediem na príslušné účty? Napr. zostatok v pokladni na 211/701 a podobne?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a rozdiel z majetku a záväzkov bude na účte 491 - Individuálny účet podnikateľa (to preto, aby sa pasíva rovnali aktívam)
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Môže SZČO združenie viesť JU aj pri príjme 21 mil.Sk?
Nie je v zákone nejaká hranica, kedy musí prejsť na PU?
A čo audit?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
karcoolka1 Pozri príspevok
Môže SZČO združenie viesť JU aj pri príjme 21 mil.Sk?
Nie je v zákone nejaká hranica, kedy musí prejsť na PU?
A čo audit?
Môžu viesť naďalej JÚ. Na audiť treba splňať 2 z nasledujúcich 3 podmienok:

1. obrat vyšší ako 40 mil. Sk
2. majetok viac ako 20 mil. Sk
3. počet zam. viac ako 20

Pozri §19 zákona o účtovníctve.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
Môžu viesť naďalej JÚ. Na audiť treba splňať 2 z nasledujúcich 3 podmienok:

1. obrat vyšší ako 40 mil. Sk
2. majetok viac ako 20 mil. Sk
3. počet zam. viac ako 20

Pozri §19 zákona o účtovníctve.
a okrem toho ešte aj byť obchodnou spoločnoťou (čo SZČO nie je)

(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,
a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok ...
podmienky ako hore
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ahojte,
môže SZČO nezapísaná v obchodnom registri viesť JU ak má majetok nad 20 mil a viac ako 20 zamestnancov, obrat mal nižší ako 40 mil?
Ďakujem, dúfam že nemusí prejsť na PU.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať