Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.
Usporiadat
Ežor Ežor

Ežor je offline (nepripojený) Ežor

Zamestnancovi sa v máji 2007 narodila dcéra. Začal si uplatňovať daňový bonus. Chcela by som vedieť, či v RZ má nárok na daňový bonus za celý rok, alebo len od mája. /výšku príjmu splňa/ Ďakujem
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Iba od mája.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ahojte, mám takéto otázky:
Môj sy sa študoval dennou formou /rok 2007/, pritom pracoval na dohodu, z ktorej mal príjem 57000,- Sk. Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie, dň má zrazenú, ale aj nezdaniteľnú čiastku. Syn je ženatý, má aj dieťa. 6ijú s nami v spol. domácnosti, jeho manželka je na predľženej rodičovskej dovolenke / dieťa je choré/. Chcela by som vedieť: máme nárok na daňový bonus ja alebo manžel? A syn má nárok na vlastné dieťa?
Amám ešte jeden problém: rodinné prídavky synovi boli vyplácané po celý rok, mal na to nárok?
Za všetky odpovede Vám vopred veľmi ďakujem.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Udvardi Erika Pozri príspevok
Ahojte, mám takéto otázky:
Môj sy sa študoval dennou formou /rok 2007/, pritom pracoval na dohodu, z ktorej mal príjem 57000,- Sk. Zamestnávateľ mu vystavil potvrdenie, dň má zrazenú, ale aj nezdaniteľnú čiastku. Syn je ženatý, má aj dieťa. 6ijú s nami v spol. domácnosti, jeho manželka je na predľženej rodičovskej dovolenke / dieťa je choré/. Chcela by som vedieť: máme nárok na daňový bonus ja alebo manžel? A syn má nárok na vlastné dieťa?
Amám ešte jeden problém: rodinné prídavky synovi boli vyplácané po celý rok, mal na to nárok?
Za všetky odpovede Vám vopred veľmi ďakujem.
Daňovník si môže uplatniť nárok na DB na každé vyživované dieťa. Podľa § 33 ods. 2 zákona o dani z príjmu:
"Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu."
Podľa § 3 ods. 1 zákona o prídavku na dieťa:
"Nezaopatrené dieťa je okrem iného aj dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo ..."

Z Vášho príkladu vyplýva, že Váš syn mal zdaniteľné príjmy, študuje dennou formou (más asi vek do 25), to, že je ženatý - podľa mňa nebráni - aby ste si mohli naňho uplatniť nárok na DB, ak vy alebo Váš manžel spĺňate podmienky uvedené v § 33 ods. 1, teda dosiahli ste zdaniteľné príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 46 350 Sk za rok 2007.
Takisto ste mali nárok na rodinné prídavky na svôjho syna, ak spĺňa vyššie uvedené podmienky.
Váš syn by si mal podať daňové priznanie alebo požiadať ZĽ o vykonanie RZD, lebo ak podpísal vyhlásenie, príjem bol zdaňovaný preddavkou daňou a vzhľadom na dosiahnutú výšku príjmu sa mu daň vráti.
Toľko z mojej strany, snáď sa pridajú aj ostatní poraďáci.
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ďakujem Ti Fronco!
a čo s DB na jeho dieťa?
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Prosím o radu - majiteľ prijal v máji 2006 zamestnanca na TPP, doniesol mi podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov...kde si zamestnanec nič neuplatňoval. Ani pri preberaní Ročného zúčtovania za r. 2006 som sa od neho nič nové nedozvedela. Tento rok keď som poslala Vyhlásenia podpísať vyšlo najavo že má dieťa nar. v r.2005 a manželku na rodičovskej dovolenke. Zrejme sa majiteľ málo pýtal pri jeho nástupe do zamestnania a spoliehal sa na to, že zaškrtne a vyplní to čo treba. Teraz po takom čase mám dať dodatočné hlásenie za rok 2006, alebo sa to dá všetko zúčtovať v roku 2007?
Ďakujem, Ľuba
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Udvardi Erika Pozri príspevok
Ďakujem Ti Fronco!
a čo s DB na jeho dieťa?
Keď požiada o roč.zúčt.príjmov v zamestnaní tak treba uviesť v žiadosti o vykonanie ročn. zúčtovania, že dodatočne si nárokuje daňový bonus na dieťa a dostane (má nárok) Obdobne sa postupuje, keby podal daňové priznanie.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

lbdent Pozri príspevok
Prosím o radu - majiteľ prijal v máji 2006 zamestnanca na TPP, doniesol mi podpísané Vyhlásenie na zdanenie príjmov...kde si zamestnanec nič neuplatňoval. Ani pri preberaní Ročného zúčtovania za r. 2006 som sa od neho nič nové nedozvedela. Tento rok keď som poslala Vyhlásenia podpísať vyšlo najavo že má dieťa nar. v r.2005 a manželku na rodičovskej dovolenke. Zrejme sa majiteľ málo pýtal pri jeho nástupe do zamestnania a spoliehal sa na to, že zaškrtne a vyplní to čo treba. Teraz po takom čase mám dať dodatočné hlásenie za rok 2006, alebo sa to dá všetko zúčtovať v roku 2007?
Ďakujem, Ľuba
Vo vyhlásení predsa zamestnanec svojím podpisom potvrdzuje, či žiada o daňový bonus alebo nie. Rok 2006 by som už v zamestnaní neriešila.
Vystavila by som mu potvrdenie o výsledku ročn.zúčt. preddavkov za rok 2006 a on nech si podá daňové priznanie za rok 2006 (a DÚ mu to vráti)
Rok 2007 daňový bonus už mu uznajte v zamestnaní.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Andyke Pozri príspevok
Vo vyhlásení predsa zamestnanec svojím podpisom potvrdzuje, či žiada o daňový bonus alebo nie. Rok 2006 by som už v zamestnaní neriešila.
Vystavila by som mu potvrdenie o výsledku ročn.zúčt. preddavkov za rok 2006 a on nech si podá daňové priznanie za rok 2006 (a DÚ mu to vráti)
Vyplníte III.časť z Ročného zúčtovania .
Tlačivo tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ovanie2007.pdf
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Obavam sa ale, ze Danove priznanie si nedokaze urobit, je to taky skoro rozumovo socialny pripad, popripade to by bolo lepsie mu spravit ako dodatocne hlasenie za organizaciu?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Vypíšte mu daňové priznanie a on nech len odovzdá.
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Andyke Pozri príspevok
Vyplníte III.časť z Ročného zúčtovania .
Tlačivo tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ovanie2007.pdf
Sem môžem zarátať aj nárok za rok 2006 aj 2007 spolu?
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
Pardón, písali sme naraz, takže radíte Dodatočné daňové priznanie za r.2006?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

lbdent Pozri príspevok
Pardón, písali sme naraz, takže radíte Dodatočné daňové priznanie za r.2006?
Áno.
0 0
lbdent lbdent

lbdent je offline (nepripojený) lbdent

mamička na rodičovskej dovolenke ...viac
DAKUJEM
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
ďakujem Vám všetkým, veľmi ste ma potešili
0 0
Uľa Uľa

Uľa je offline (nepripojený) Uľa

SZČO mal príjmy zo živnosti 270000 a výdavky 270010, tým pádom je v strate-10. V tomto prípade asi nemá nárok na DB?

Keby mal príjmy 270000 a výdavky 269000 mal by nárok na DB. Ďakujem
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

Dobrý deň.Potrebujem poradiť.
manžel bol v roku 2007 SZČO ale od 16.10.2007 si pozastavil živnosť.Má nárok na celý DB alebo len alikôtnu čiastku? Počíta sa aj 10-ty mesiac celý?Odvody platil za 10-ty mesiac len alikôtnu čiastku.
Druhá otázka.Já som sa zamestnala od 12.11.2007.DB som si neuplatňovala .Ak si budem robiť DP,môžam si uplatniť DB aj za november?Alebo len za december?Budem podávať DP za nás oboch a teraz neviem,ako uplatniť DB na dieťa a nezdanené čiastky ,ak sme nemali odpracovaný celý rok 2007.
Ďakujem voprad za každú dobrú radu.
Naposledy upravil renataj : 15.02.08 at 07:00
0 0
u.erika u.erika

u.erika je offline (nepripojený) u.erika

matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac
Ahojte! Potrebujem pomoc: Zamestnanec má dve deti, so ženou nie sú zosobášení, žijú v spoločnej domácnosti, ale žena a deti majú trvalý pobyt inde. /V tej istej denine/. Má nárok zamestnanec na DB, a keď ano, tak môžem mu v RZD vysporiadať aj za minulé roky? Aké potvrdenie k tomu potrebuje?
0 0
Andrea25 Andrea25

Andrea25 je offline (nepripojený) Andrea25

Potrebovala by som sa poradiť. Ak mám zamestnankyňu od septembra 2007 v PP uplatňujem jej od 9/07 daňový bonus. Príjem z PP 9-12/07 je 29200,- SK. K ročnému zúčtovaniu mi doložila potvrdenia z dohôd za rok 2007. Jej celkový príjem dohody+PP sú v čiastke prevyšujúci sumu 46350,- Sk. Môžem jej uplatniť bonus za celý rok 2007?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať