Zavrieť

Porady

Daňový bonus

Ma matka na rodičovskej dovolenke nárok na daňový bonus ak počas roka zarobila na základe dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti cca 50.000,-- Sk? Má v tomto prípade nárok na odpočitateľnú položky v daňovom priznaní?

Ďakujem E.
Usporiadat
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Andrea25 Pozri príspevok
Potrebovala by som sa poradiť. Ak mám zamestnankyňu od septembra 2007 v PP uplatňujem jej od 9/07 daňový bonus. Príjem z PP 9-12/07 je 29200,- SK. K ročnému zúčtovaniu mi doložila potvrdenia z dohôd za rok 2007. Jej celkový príjem dohody+PP sú v čiastke prevyšujúci sumu 46350,- Sk. Môžem jej uplatniť bonus za celý rok 2007?
Áno môžeš.
0 0
Andrea25 Andrea25

Andrea25 je offline (nepripojený) Andrea25

ďakujem za odpoveď.
0 0
Viera Ká Viera Ká

Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

Dobrý večer,
v jednom príspevku o daňovom bonuse som čítala, že patrí DB rodičom, ak splňajú podmienku príjmov, na vydatú dcéru, ktorá ešte celý rok 2007 študovala na strednej škole - denné štúdium, vydala sa v apríli 2007 a v septembri 2007 sa jej narodilo dieťa - na to si môže uplatniť DB jej manžel, ak dosiahol potrebné príjmy. Chcem sa len uistiť či si môžu - teda otec dcéry naozaj uplatniť DB za celý rok 2007, nakoľko je živnostník a robí daňové priznanie za rok 2007.
Ďakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera Kuchťáková Pozri príspevok
Dobrý večer,
v jednom príspevku o daňovom bonuse som čítala, že patrí DB rodičom, ak splňajú podmienku príjmov, na vydatú dcéru, ktorá ešte celý rok 2007 študovala na strednej škole - denné štúdium, vydala sa v apríli 2007 a v septembri 2007 sa jej narodilo dieťa - na to si môže uplatniť DB jej manžel, ak dosiahol potrebné príjmy. Chcem sa len uistiť či si môžu - teda otec dcéry naozaj uplatniť DB za celý rok 2007, nakoľko je živnostník a robí daňové priznanie za rok 2007.
Ďakujem.
V prvom rade musí byť splnená podmienka podľa paragrafu 33 zákona o DzP:

§ 33
Daňový bonus
1/ Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
a zároveň :
3/ Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Čiže zjednodušene povedané
– ak vyživované nezaopatrené dieťa daňovníka, uzatvorí manželstvo, nárok na daňový bonus si môže na neho uplatniť až po skončení roka /čo je o.k. pri podaní DP/, ak toto dieťa naďalej žije s daňovníkom v domácnosti a ak manžel dcéry nemá za uplynulý rok zdaniteľné príjmy presahujúce nezdaniteľnú sumu pre rok 2007 95 616.
0 0
Viera Ká Viera Ká

Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

Ďakujem za odpoveď, ak tomu dobre rozumiem, tak do uzavretia sobáša,teda v mojom prípade za január až apríl DB patrí - a potom sa už skúmajú príjmy manžela dcéry, ak sú viac ako 95616 nemá rodič nárok na DB za ostatné mesiace v roku?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Viera Kuchťáková Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, ak tomu dobre rozumiem, tak do uzavretia sobáša,teda v mojom prípade za január až apríl DB patrí - a potom sa už skúmajú príjmy manžela dcéry, ak sú viac ako 95616 nemá rodič nárok na DB za ostatné mesiace v roku?
Áno, ale neskúmajú sa len príjmy jej manžela, ale aj to, či dieťa žije naďalej s Vami v domácnosti.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.
0 0
natkov natkov

natkov je offline (nepripojený) natkov

Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
natkov Pozri príspevok
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
Jedine keby si ich osvojil.
0 0
Lucina Lucina

Lucina je offline (nepripojený) Lucina

Prepáčte, neviem, ako správne zadať otázku k tejto téme. Potrebujem poradiť. Živnostníčka v r. 2007 vykázala stratu cca 100 tis. Sk zo živnosti, má príjmy z dohody 47.458,- sk, čo je viac ako 50 % ročnej minim. mzdy, ale nie som si istá či má nárok na daňový bonus, prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Lucina Pozri príspevok
Prepáčte, neviem, ako správne zadať otázku k tejto téme. Potrebujem poradiť. Živnostníčka v r. 2007 vykázala stratu cca 100 tis. Sk zo živnosti, má príjmy z dohody 47.458,- sk, čo je viac ako 50 % ročnej minim. mzdy, ale nie som si istá či má nárok na daňový bonus, prosím poraďte mi. Ďakujem pekne.
Má, lebo podľa § 5 dosiahla potrebný príjem.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Anja111 Pozri príspevok
Má, lebo podľa § 5 dosiahla potrebný príjem.
Ale v DP jej vznikla strata, takže nemá nárok. Alebo sa mýlim?
Ale mala aj príjem z dohody, to som prehliadla.Takže je to správne, má nárok.
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

KvetkaK Pozri príspevok
Ale v DP jej vznikla strata, takže nemá nárok. Alebo sa mýlim?
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

tacasina Pozri príspevok
Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.
Neviete mi to nikto odobriť ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

tacasina Pozri príspevok
Daňovník žije s družkou v spoločnej domácnosti i keď každý má inde trvalé bydlisko. Družka je na rodičovskej dovolenke, majú spolu 1 dieťa.
Môže si daňovník uplatniť daňový bonus?
Ja si myslím, že áno, len by som si to chcela odobriť.
Áno...poradili Ti už napr. aj tu :
http://www.porada.sk/t60621-danovy-b...uh-druzka.html
http://www.porada.sk/t59281-danovy-b...-a-druzka.html
http://www.porada.sk/t44192-danovy-b...ho-vztahu.html
http://www.porada.sk/t20636-danovy-b...-a-druzka.html
http://www.porada.sk/t6901-druh-druz...ovy-bonus.html
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tacasina Pozri príspevok
Neviete mi to nikto odobriť ?
Má, samozrejme, ak má k tomu aj príjmy určené v § 33 Zákona o dani z príjmov.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Ďakujem všetkým a prajem príjemný deň.
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
natkov Pozri príspevok
Živnostník sa oženil so ženou s 2 deťmi spoločne majú ešte 4 deti. Otázka: Môže si živnostník uplatniť DB aj na deti manželky z 1. manželstva keď sú zosobášený?
daňový bonus patrí za dieťa vlastné, osvojené, alebo za dieťa druhého z manželov....

Z toho vyplýva, ak sú zosobášený a spĺňa ostatné podmienky na uplatnenie bonusu (príjem, spoločná domácnosť, nezaopatrenosť) môže si na deti svojej manželky uplatniť daňový bonus rovnako ako na svoje vlastné
0 0
ZDENIELA ZDENIELA

ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

som kto som
smith Pozri príspevok
Jedine keby si ich osvojil.
Pre vyššie poslanú odpoveď si dovolím nesúhlasiť ...

Sú manželia, preto na priznanie bonusu na jej deti si ich nemusí osvojovať
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať