Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Prosím o radu: Načo všetko má podľa platnej legislatívy nárok žiačka budúca mamička, 19-ročná žiačka strednej školy. Má individuálny štúd.plán, končí na budúci rok a dieťatko sa má narodiť v týchto dňoch. Aké sú jej práva a povinnosti? A ako je to s dôch. poisť.? Je pre ňu povinný 2. pilier. dôch.poisť.? Predpokladám, že do 31.12.2003 platil poistné za študentov štát, len neviem, či aj za žiakov stredných škôl /to mala 17-r/. Viem aj, že od 1.1.2004 si dôch. poisť. môže doplatiť /mimimálne z min. mzdy/, pretže bola v tomto období študentka. Inak, tápem. VEĽMI PEKNE vopred ĎAKUJEM za pomoc.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

Dobrý deň prajem.
Potrebovala by som poradiť, ako je to lebo už neviem.
Živnostníčka mala príjem na daň z príjmu 85000,-, z čoho bolo asi 76000,- Sk príspevok na vytvorenie chráneného pracoviska. Ide o to, že teraz jej vychádza platiť sociálne odvody, pričom skutočný príjem z podnikania nedosiahol minimálny vymeriavací základ. Všade mi hovoria inak. Niekto hovorí aby som podala dodatočné DP a dala to do nezdaniteľného príjmu, iní mi vravia, že to musí byť zdaniteľný príjem a stačí aby som na SP v Bardejove, dala rozhodnutie o poskytnutí príspevku. Lenže u nás v Bardejove povedali, že odvody platiť musí a v Bratislave zasa že nie. Tak aký je Váš názor?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ten príspevok je nezdaniteľný príjem, do príjmu na určenie hranice povinnosti poistenia by sa započítavať nemal - môj názor.
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Príspevok na vytvorenie chráneného pracovíska je zdaniteľný príjem, pretože v § 9 ods. 2 písm. d) ZDP je vylučený z oslobodených príjmov.
0 0
martina 11 martina 11

martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

No veď to, že nemal by sa na Soc. poisťovni zahrňovať a mal by sa na DU. Lenže Soc. poisťovňa vychádza z podkladov DU a iné ich nezaujíma.

PS: tým myslí štát asi podporu MSP.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

janasv
Prosím o radu: Načo všetko má podľa platnej legislatívy nárok žiačka budúca mamička, 19-ročná žiačka strednej školy. Má individuálny štúd.plán, končí na budúci rok a dieťatko sa má narodiť v týchto dňoch. Aké sú jej práva a povinnosti? A ako je to s dôch. poisť.? Je pre ňu povinný 2. pilier. dôch.poisť.? Predpokladám, že do 31.12.2003 platil poistné za študentov štát, len neviem, či aj za žiakov stredných škôl /to mala 17-r/. Viem aj, že od 1.1.2004 si dôch. poisť. môže doplatiť /mimimálne z min. mzdy/, pretže bola v tomto období študentka. Inak, tápem. VEĽMI PEKNE vopred ĎAKUJEM za pomoc.

Ešte raz pekne prosím o pomoc.
0 0
ppalii ppalii

ppalii je offline (nepripojený) ppalii

Ak SZCO zacala podnikat uprostred roka, ako sa pocitaju potom odvody do SP a ZP?
napr. rok 2004 podnika 6 mesiacov, potom:
(DAN.ZAKLAD / 2 / 6 ) x dane percenta ??? Co je povinne pri plateni odvodov a co nie?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Hej.. ale nenapísal si, že kde
0 0
Maya1 Maya1

Maya1 je offline (nepripojený) Maya1

Dúfam, že teraz som v tej správnej téme a prosím o radu.
Môj otec obdržal informáciu o stave individuálneho účtu poistenca. Chcel by vedieť, či by mohol ísť do predčasného starobného dôchodku a aký dôchodok by mu bol priznaný v prípade, že by sa rozhodol ísť do predčasného dôchodku a aký by dostával, keby počkal do dôchodkového veku. Vedel by mi niekto pomôcť?
Poraďte, prosím, čo sa mu oplatí viac. Narodený v roku 1948, obdobie dôchodkového poistenia od 1964 do 31.5.1997. Potom prišiel o prácu - teda bol v evidencii ÚP do 31.01.2002. A teraz- od 01.02.2002 je SZČO - nepoistený dôchodkovo, nemal povinnosť podľa príjmu. V liste zo SP je uvedené:
1994 OMB 0.9433
1995 OMB 0,9684
1996 OMB 1,0465
1997 OMB 0,4485
Iné OMB tam nie sú.
Ešte sa chcem opýtať, čo by nastalo, keby sa dobrovoľne dôchodkovo poistil a platil by si poistné. Zmenilo by mu to v budúcnosti výšku dôchodku?

Za odpoveď a radu Vám v jeho mene ďakujem.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Už som sa to na Porade pýtala, ale odpoveď ma neuspokojila, bolo to ohľadom vymeriavacieho základu na nemocenské. Pracovník nastúpil do zamestnania 1.3.2006, má stanovený základný plat 14.990,- Sk. Na PNS nastúpil 10.3.2006. Na potvrdenie do soc. poisťovne som mu vypočítala vymeriavací základ takto: 14.990 : 31 x 9 = 4.352. Je to správne? Nemala som mu to prepočítať na počet pracovných dní, t.z. 14.990:23x7? Ďakujem.
0 0
gata gata

gata je offline (nepripojený) gata

Podľa zákona o zdravotnom poistení je podmienka celodennej starostlivosti o dieťa do 6 rokov splnená aj vtedy ak je dieťa umiestnené v materskej skôlke najviac 4 hodinny denne, prečo toto neplatí aj v zákone o sociálnom poistení..?????
0 0
smatralaka smatralaka

smatralaka je offline (nepripojený) smatralaka

dobry den pán Mihál, chcem sa opytat aku ma moznost ostat moja mama s vnukom doma? Narodena je v r.1951 ale podla toho co jej povedali na SP nevychadza jej minimum takze do predcasneho nemoze ist. Moze byt napr doborvolne nezam. a co to obnasa alebo existuje este aj nejaka ina moznost?
0 0
Ewonne Ewonne

Ewonne je offline (nepripojený) Ewonne

Zo SP prišla žiadosť o oznámenie údajov- sadzba poistného na úr.poistenie od 1.1.2007,kde sa odvolávajú na nové sadzby v par.133 ods.1 zákona, ktorý odkazuje na Opatrenie štat.úradu č.16/2001-toto nemôžem nikde zohnať
SP požaduje uviesť OKEČ zamestnávateľa a priem. počet zamestnancov za roky2004 a 2005 Zamestnávali sme študentov - brigádnikov
Neviem si s tým poradiť, ďakujem za odpoveď
0 0
Ewonne Ewonne

Ewonne je offline (nepripojený) Ewonne

haló prosím odpovie mi niekto? ani nemám skúsenosti s PORADOU tak neviem ci sa mi odpoved ukáže alebo si ju mám niekde hladat lebo ani minule ked som pisala mi nikto neodpovedal. vďaka
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ewonne, trochu zle si zaradila svoju otázku. OKEČ môžeš nájsť na tejto stránke:
http://www.infostat.sk/ELIS/RES/okec.html
A ohľadom tej žiadosti do SP, to sme tu už rozoberali, keď to bolo aktuálne, myslím, že to trebalo poslať do 15. 5. 2006. Tu sme o tom písali:
http://www.porada.sk/t25352-socialna...ghlight=oke%E8
Snád ti to pomôže.
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Dá sa aj priamo zavolať na štatistiku - OKEČ kľudne povedia.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jozef Mihál Pozri príspevok
Navonok zložitý problém, ale odpoveď je jednoduchá -
SZČO, ktorá v roku 2003 podala daňové priznanie k paušálnej dani, od 1.7.2004 (do 30.6.2005) nie je povinne poistená na sociálne poistenie. A to bez ohľadu na výšku skutočne dosiahnutého príjmu za rok 2003.
pán profesor Mihál, a toto platí ešte aj v Roku 2007? Kamarát si podal tiež paušálne. Vyšlo mu za r.2006 platiť daň :17 864.- Sk a od 01.07.2007 platiť pre SP 2719,-Sk mesačne. A Vy tu radíte, že nemusí platiť nič! Tak toto poteší.

Pýtam sa teda: Či naozaj teraz do 30.06.2008 nemusí platiť? a či to má aj v dákej žiadosti oznámiť pre SP ?

Čakáme odpoveď, lebo naposledy platil v SP v pokladni 1.8.2007 a to 33589,-sk za rok 2005, v ktorom bol tiež PAUŠÁLNE.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Viete o tom, že reagujete na príspevok z roka 2004 ???
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jozef Mihál Pozri príspevok
Viete o tom, že reagujete na príspevok z roka 2004 ???
viem a pýtam sa úctivo, či to ešte platí?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Neplatí .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať