Zavrieť

Porady

Predaj domu s pozemkom

Milí poraďáci, prosím Vás o radu. Moja babička má domček neďaleko Malaciek, roky však už žije u tety, ktorá sa o ňu stará keďže je imobilná. Polovica domu patrí babičke, druhá polovica dcére a synovi. Cez víkend zasadla rodinná rada a všetci sme sa dohodli že dom sa prepíše na jedného vlastníka - mňa, samozrejme s tým, že ostatných vyplatím. Ani jeden z nás však nevie ako presne postupovať, kam najprv zájsť, prosím veľmi viete mi niekto v bodoch napísať čím začať? V živote som takúto situáciu neriesila. A ešte jedna otázka, keďže ja bývam na východe a viem že bude treba aj nejaký zápis do katastra, môžem tieto veci vybavovať aj v mieste svojho bydliska? Alebo musím ísť tam, kde má pobyt babka? Píšem dposť chaoticky, ale ako vidíte fakt si neviem rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Bude dobré si nájsť nejakého právnika, ktorý pripraví napríklad darovacie zmluvy - aby Ti darovali svoje podiely. Tieto podiely Ti na základe podpísanej darovacej zmluvy pred notárom zapíše kataser do 30 dní (za poplatok aj skôr). Bude tam treba prísť osobne aj s kolkom 2000 SKK (vklad) + 150 SKK (nový výpis). No a ke´d budeš mať celý dom na liste vlastníctva, môžeš ho predať.

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Braňo Pozri príspevok
    Bude dobré si nájsť nejakého právnika, ktorý pripraví napríklad darovacie zmluvy - aby Ti darovali svoje podiely. Tieto podiely Ti na základe podpísanej darovacej zmluvy pred notárom zapíše kataser do 30 dní (za poplatok aj skôr). Bude tam treba prísť osobne aj s kolkom 2000 SKK (vklad) + 150 SKK (nový výpis). No a ke´d budeš mať celý dom na liste vlastníctva, môžeš ho predať.
    Braňo môžem sa ešte opýtať ohľadom katastra? teda ten zápis do katastra môžem urobiť aj u nás, alebo musím ísť do malaciek? Nedá sa to nejako cez internet?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    megyzah Pozri príspevok
    Braňo môžem sa ešte opýtať ohľadom katastra? teda ten zápis do katastra môžem urobiť aj u nás, alebo musím ísť do malaciek? Nedá sa to nejako cez internet?
    Cez internet to ešte určite nepôjde, až tak ďaleko ešte správa katastra nie je.

    Mám však obavy, že budeš musieť podať návrh na miestne príslušnom katastri. Ale nemusíš to podávať ty, ako nadobúdateľ, môže to ktorýkoľvek účastník konania. Ale skús si zavolať na správu katastra u vás, možno to už pôjde podať aj tam s tým, že oni by návrh postúpili. Najlepšie informácia je priamo zo zdroja.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Dá sa to urobiť aj inak, že Ťa všetci splnomocnia k predaju. Ale to splnomocnenie musia všetci podpísať pred notárom.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    megyzah Pozri príspevok
    Braňo môžem sa ešte opýtať ohľadom katastra? teda ten zápis do katastra môžem urobiť aj u nás, alebo musím ísť do malaciek? Nedá sa to nejako cez internet?
    V prvom rade je potrebné vypracovať kúpno-predajnú zmluvu, ktorá bude platná podpisom pred notárom. Až potom je vklad do katastra. Myslím, že vklad robí miestne príslušný kataster.

    Predaj domu s pozemkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.