Zavrieť

Porady

vianočné koláčiky

Ahojte, máte dobré recepty na vianočné koláčiky? Šup sem s nimi, môžte pridať aj recept naozaj dobrých a mäkkých medovníčkov, vďaka všetkým.Mili
Usporiadat
marči marči

marči je offline (nepripojený) marči

Katka91 Pozri príspevok
Nemáte, prosím, niekdo osvedčený recept na medovníčky? Pečiem ich každý rok, veľmi rada ich zdobím, ale väčšinou zostanú naozaj iba na ozdobu, lebo sú veľmi tvrdé a už som s nimi robila všetko možné (dala som ich do vlhka, do izby pod potravinársku fóliu, pridávam súdu bikarbónu), ale bez efektu. Vopred ďakujem!!!
Ahoj, ja robievam tieto :

MEDOVNÍČKY ( INFOKANÁL )

500 g hladkej múky
2 vajíčka
125 g rastlinného tuku
190 g práškového cukru
1 KL škorice
1 KL sódy bikarbóny
4 roztlčené klinčeky
125 g zohriateho medu

Cesto zamiesime, dáme do chladničky na 3 hodiny. Potom vyberieme, rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 3-4 mm a vykrajujeme rôzne tvary. Poukladáme na suchý plech vysypaný múkou (bez masti) a pečieme 7 minút pri 150°C. Po upečení hneď ešte teplé potrieme rozšľahaným vajíčkom.

Pozn. Ja plech potriem Cerou a neposypem múkou, ako je uvedené v recepte !


Ešte je tu ďalší recept na výborné medovníčky. Tie ale nemôžu dlho stáť (myslím, že to nehrozí !) Je ich veľa a sú výborné ! Kto ich robieva alebo pozná tento recept, mi dá určite za pravdu !

http://www.porada.sk/t36096-vesele-pecenie.html


MEDOVÉ PERNÍČKY

Vo väčšej nádobe necháme zovrieť 1 kg kryštálového cukru s 0,5 l vody. Keď začne vrieť, pridáme malú lyžičku sódy bikarbóny a varíme 5 minút. Potom necháme stáť 6 hodín.

Pridáme:
2 kg hladkej múky
20 g salajky (1 balíček)
1 prášok do pečiva
38 dg medu
8 dg slivkového džemu
4 celé vajíčka

Zmiesime a necháme stáť 12 hodín.
Vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme rôzne tvary. Pečieme na Cerou vymastenom plechu- na bledo. Zliepame džemom alebo plnkou.

Plnka:
30 ks perníčkov alebo 1 upečený plát zabaríme asi 0,5 l vriacej vody, pridáme 3 dl džemu a zmiešame. Do plnky môžeme podľa chuti pridať aj kakao, orechy alebo rum. Vrch polejeme čokoládou.

0 0
Katka91 Katka91

Katka91 je offline (nepripojený) Katka91

Marči, ďakujem pekne. Len prosím jedno vysvetlenie - čo je to salajka?
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Je to uličitan amónny, dostať to kúpiť v potravinách tam kde sú prášky do pečiva. Pečivo je také pórovitejšie od neho.
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Posielám Vám vianočné recepty
0 0
danulaaa danulaaa

danulaaa je offline (nepripojený) danulaaa

Tu sú moje osvedčené recepty na vianočné pečivo, ktoré robím každý rok:

Medovníčky

Suroviny:
500 g hladkej múky
200 g celozrnnej múky (nedajte sa odradiť a pokiaľ ju nezoženiete, kľudne použite obyčajnú)
2 lyžičky sódy bikarbóny
300 g práškového cukru
200 g medu
3 vajcia
150 g palmarínu
2 ČL mletej škorice
1 ČL mletých klinčekov
1/2 ČL mletého anízu
1/4 ČL mletého badiánu
tuk na vymastenie plechu alebo papier na pečenie
vajce na potretie

Postup:
V miske zmiešame múky, sódu bikarbónu a koreniny. V druhej mise vymiešame vajcia s cukrom, medom a rozpusteným a vychladnutým palmarínom. Túto hmotu vlejeme do múčnej zmesi a vypracujeme polohusté cesto. (možno sa vám bude zdať riedke, ale ono do druhého dňa ešte stuhne) Vložíme ho do mikroténového sáčka a necháme v chlade odležať aspoň 12 hodín. Pred spracovaním ho necháme odstáť ešte 2-3 hodinky pri izbovej teplote. Potom cesto rozvaľkáme na 3 - 4 mm (vyzerá to dosť na tenko, ale po upečení budú akurát) a vykrajujeme medovníčky. Poukladáme ich na vymastený plech alebo papier na pečenie a pri teplote 200 - 220 stupňov pečieme 6 - 8 minút. Pripravte sa na to, že nebudete stíhať vykrajovať. Po upečení, ešte horúce, potrieme rozšľahaným vajcom. Po vychladnutí zdobíme podľa vlastnej predstavy. Ja osobne ich zdobím bielkovým snehom (300 g práš. cukru, 2 bielka, šťava z pol citróna, všetko šľahať 20 minút). Zlá nie je ani čokoládová poleva.Odporúčam však nejaké polevu použiť určite, či bielkovú, či čokoládovú alebo akúkoľvek inú, budú oveľa mäkkšie a chutnejšie. V tomto recepte sú niektoré veci trošku netradičné, no skúste ho dodržať, neobanujete. Toto je recept na jednu dávku, ja robím z dvoch, tomu potom zodpovedá aj množstvo bielkovej polevy, ktorú som uviedla.


Medvedie labky

Suroviny:
270 g polohrubej múky
210 g palmarínu
100 g pomletých mandlí (alebo iných orechov)
160 g práš. cukru
trocha mletej škorice
30 g kakaa
trocha citrónovej kôry
4 pomletý klinčeky
2 žĺtky (alebo 1 celé vajce, ak nemáte kam dať bielka)

Postup:
V múke rozmrvíme palmarín, pridáme mandle, cukor, škoricu, kakao, citrón. kôru, klinčeky, žĺtky a zamiesime cesto, ktoré necháme hodinu v chlade postáť. Potom týmto cestom napĺňame nevymastené formičky na medvedie labky asi do dvoch tretín. Poukladáme ich na plech a upečieme v teplej rúre. Necháme trocha vychladnúť, vyklopíme ich a pocukrujeme.


Linecké tortičky

Suroviny:
400 g hladkej múky
60 g práškového cukru
50 g pomletých mandlí
trochu škorice
1 vajce do cesta
1 vajce na potretie
250 g palmarínu
100 g džemu (najlepšie marhuľového)
čokoládová poleva (100 g horkej čokolády, 50 g stuženého tuku)
farebná cukrová ryža

Postup:
Múku zmiešame s cukrom, mandlami a škoricou. Pridáme vajce a postrúhané maslo a vypracujeme hladké cesto. Na pomúčenej doske rozvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a vykrajujeme kolieska. Preložíme ich na plech a potrieme rozšľahaným vajcom. Vložíme do vyhriatej rúry a upečieme doružova. Vychladnuté kolieska spájame džemom, ktorý najskôr necháme prevrieť (keď džem stuhne, kolieska sa ani napohnú )). Takéto malé tortičky potom namáčame do čokoládovej polevy a posypeme cukrovou ryžou.

Všetky tieto cukrovinky sú trvanlivé a vydržia veľmi dlho mäkučké.
0 0
Juditka Juditka

Juditka je offline (nepripojený) Juditka

Ahojte poraďáci, trochu som sa v rámci odreagovania začítala do pomaly aktuálnej témia vianočného pečenia. Ako vždy aj teraz som tu našla inšpiráciu. Dakujem a rada by som tiež prispela nejakými receptíkmi.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
čaute,
aj ja prikladám koláčiky,
dobré ráno, dobrú chuť

STRANA 1-7 (1/3)

Naposledy upravil sway : 04.12.07 at 07:20
1 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
strana 8 - 13 (2/3)
Naposledy upravil sway : 04.12.07 at 07:20
1 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
strana 14-21 (3/3)

1 0
Viera123 Viera123

Viera123 je offline (nepripojený) Viera123

Sway, vďaka, koláčiky aj s priloženou fotodokumentáciou sú zaujímavejšie, ako "holé texty", pretože keď sa nám nepodaria, aspoň vieme, ako to malo vyzerať :-).
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Asi ma vacsina uz medovnicky napecene, ale neda mi nepridat aj svoj recept - osvedceny, odskusany a aj kamaratky-nepekarky sa vytesovali, ze su fakt dobre a makke hned po upeceni, aj o mesiac

MEDOVNICKY, co su hned makke ;-)

Suroviny:
1 dcl mlieka
40 dkg cukru
4 velke lyzice medu
1 hera
3 cele vajcia
1 kg preosiatej hladkej muky (najlepsie obycajnej) + 3-4 velke lyžice
1 prášok do perníka
1 lyžička perníčkového korenia
1 lyžička sody bicarbony

Postup:
1 dcl mliecka a 40 dkg krystaloveho cukru zahrievame, ale len uplne jemne, aby sa cukor spustil. Ono sa to uplne nerozpusti! Potom tam dame 4 lyžice medu, nechame to chvilu vychladnut a pridame jednu heru, ona sa ciastocne rozpusti. K tomu pridame 3 cele vajcia vyslahame to slahacom. Das si to do vacsej misky a pridas 1 kg preosiatej hladkej muky, prasok do pernika, perníkove korenie a malu lyžičku sody bicarbony. Spracovavas, spracovavas a asi to bude trochu este riedke, tak este postupne pridaj muku, tak asi 2-3 lyzice, ale mala by byt tiez preosiata. Potom na to polož papier z hery a odlož do dalsieho dna do spajze. Alebo rano zarobis a poobede mozes piect. Rozvalkas, vykrajas, naukladas na plech, ja davam papier na pecenie a je to super, nemusim mastit plech a ani ho drhnut. Potom ich potries rozslahanym zltkom, do ktoreho pridas lyzicu mlieka, aby sa pekne leskli.
Pečieme to pri teplote 195-200 stupňov Celzia, nie nizsej, lebo sa vysusia.
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?
0 0
betyna8 betyna8

betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

vema Pozri príspevok
Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?
Mnohé z nás majú už aspoň čiastočne napečené. Neboj, nezostárne to.Keď si koláčiky odložiš do krabice či dózy a uzavireš, nič sa im nestane,troška prejdu a budú jemnejšie..
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

vema Pozri príspevok
Čo poviete, môžem už začať piecť vianočné koláčiky? Grilážky a linecké koliečka vydržia koľko, nezostarnú napríklad do nového roku?
Aj my uz mame napecene kolaciky, 5 druhov, medzi nimi aj linecke, bezne sice nepeciem takto vopred, ale som s chorymi detmi doma, tak som ich zabavala pecenim A urcite budu kolaciky dobre, ked sa mi podarilo zopar dobre schovat, tak boli dore aj 3 tyzdne po Vianociach, u nas skor hrozi to, aby dozili Vianoc
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

U nás by sa tiež pojedli prv ako prídu Vianoce, ale ja ich prísne strážim.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

sway Pozri príspevok
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré
Mne sa nahodou pacia Skoda, ze my nemozeme piect orechove, chlapi su alergici Esteze do medovnickov netreba orechy, lebo to by syn asi neprezil
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

sway Pozri príspevok
sa mi robiť nechcelo, tak som piekla

posielam Vám nech sa potešíte aj vy, som napiekla škaredéééé ale výýýborné koláčiky, tak skúste aj vy, je mi na nich ohromne sympatické, že niečo je tak škaredé a tak dobré
Kľudne by mohli byť aj oveľa, ooooveľa škaredšie, len keby som ich mala plnú špajzu
0 0
jajkach jajkach

jajkach je offline (nepripojený) jajkach

Kazu Pozri príspevok
Kľudne by mohli byť aj oveľa, ooooveľa škaredšie, len keby som ich mala plnú špajzu
tiež by som suhlasila mat ich doma uz napecene - orechove kolaciky zboznujem, no videla som uz aj skaredsie - napriklad niektore moje vytvory su iba pre slepcov - výborne chutia no na pohlad su hrozne - takze ich treba jest v uplnej tme alebo naslepo.
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

kto poradi?mam vyborny recept na kysnuty orechovy zavin-len problem je v tom, ze sa mi vzdy roztrhne.Viete mi v tomto poradit?dakujem,Katka.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať